AiïtoiA Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Kloosters. 5 centiemen. Donderdag, 51» Oogst 1911 Zevende jaar. ,\r 42. Eendracht maakt Macht. I t'fSchij»iC»lt/e lies StoHdertSttgSVires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-OG. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. De Liberale Partij en het Algemeen Stemrecht De klerikalen hebben altijd gezegd dat de liberale partij zich in het socia- lismus zou versmooren en dus zelf moord plegen, door met de socialis ten het zuiver algemeen stemrecht te betrachten. Daarin dachten zij ge steund te zijn door vele gematigde liberalen. Een tijdschrift, dat op poli tiek gebied zeker het eerste het beste niet is, La Revue de Belgique, wijdt ter gelegenheid der betooging van 15 Augustus, zijn laatste nummer aan het algemeen stemrecht. Het heeft aan de meest gezaghebbende mannen der twee antiklerikale par tijen alsook aan eenige hooggeplaat ste heeren buiten de politieke wereld de volgende vragenlijst gestuurd 1. Denkt gij dat het meervoudig stemrecht kan samengaan met het democratisch stelsel 2. Zijt gij voorstander van de al- gemeene afschaffing van het A. S. Om welke reden 3. Gelooft gij dat buiten alle voor waarde van cijns en bekwaamheid, eene bijgevoegde stem moet behou den blijven voor zekere soort van burgers, b. v. voor de huisvaders en kiezers van zekeren ouderdom 4. Denkt gij dat aangaande de kiesvoorwaarden, er onderscheid dient gemaakt te worden tusschen de kiezingen voor de gemeente, de pro vincie en de beide Kamers 5. Denkt gij dat de afschaffing van het meervoudig stemrecht hervor mingen zou noodzakelijk maken, die zekere waarborgen van de maat schappelijke stevigheid zouden ge ven. [Het referendum, de hervor ming van den Senaat, enz.] Zoo ja, welk zijn, volgens u, deze noodige hervormingen 6. Ziet ge eenig verband tusschen het zuiver algemeen stemrecht en den triomf van het openbaar onder wijs in alle graden 7. YVat denkt gij van de klerikale bevestiging, als zou de liberale partij zelfmoord plegen door met de socia listen samen te werken om het kleri kaal staatsbestuur omver te werpen? Op die vragen hebben de volgende heeren een antwoord gegeven G. Abel, Ed. Anseele, Maurice Anciaux, Berger, H. Brunard, A. Buysse, C. de Bast, A. Degreet, H. de Selys, J. Destrée, A. Devèze, E. Discailles, Em. Dupont, Ensch- Tesch, Errera, Em. Féron, Fetweiss, B'lagey, Lod. Franck, Goblet d'Al- viella, Goossens-Bara, P. Haviez, P. Janson, L Jourez, Charles Magnette, Ad. May, Em. Vandervelde en Sam Wiener. Op de eerste vraag geven allen een bevestigend antwoord. Op de tweede toont zich de heer PRAGHTCATALOGÜS N' 64 Fetweiss alleen voorstander van het meervoudig stemrecht. Volgens al de anderen kan het niet samengaan met het demokratisch stelsel en is de afschaffing noodig. Op de derde vraag denken de meesten dat 25 jaar voldoende zijn voor den kiesouderdom, slechts en kelen zouden willen eene bijgevoeg de stem geven aan de huisvaders en de bejaarden. Op de vierde vraag zijn bijna allen het eens om, aangaande de kies voorwaarden, geen onderscheid te maken tusschen gemeente-, provin cie- en kamerkiezingen. Wat de vijfde vraag betreft, en kelen zijn voorstanders van het refe rendum en de herinrichting van den Senaat. Zeer vele van de hooge per sonen, die geraadpleegd werden, dringen aan op eene betere en meer algemeene toepassing van de even redige vertegenwoordiging. De mees ten zijn ook van oordeel dat het A S. het openbaar onderwijs zal doen vooruitgaan. Op de vraag aangaande de zelf moord der liberale partij vinden allen, uitgenomen M. Fetweiss, niets dan misprijzen voor die klerikale bewering. M. Paul Hymans, die niet op de lijst der geraadpleegden staat, heeft de inleiding gemaakt op die vragen lijst. Uit die inleiding knippen wij de volgende kenschetsende woor den Vooruit dan zonder nuttelooze vrees, zonder ontzenuwde be- schroomheid. Belgie moet zijne bestemming van vrije natie volgen, zich ontwikkelen in de reine lucht der demokratie, gemilderd door instellingen, die het recht van iedereen beschermen en door de beredeneerde en voorzichti ge neigingen, die het zullen beletten in overdaad en dwaasheden te val len. Zwaar zou de verantwoordelijkheid zijn van dezen, die uit Donquicho- tism of kinderachtigheid de groote proef der samenwerking zouden in gevaar brengen op het ougenblik der beslissende handeling. Wij voegen hier nog bij wat de Matin van Antwerpen zegt, die onder de gematigste der liberale bladen mag gerekend worden Op den vooravond van de sa menkomst der antiklerikale krach ten op den vooravond der beweging die aan de katholieken de onweer staanbare macht moet doen zien van het grondbegin, dat de vereenigde linkerzijden betrachten, hebben deze woorden van den heer Hymans eene groote beteekenis. De liberale partij is eensgezind en staat als één man op voor de afschaffing der schande lijke voorrechten voor het meervou dig stemrecht. Morgen zullen die voorrechten be paald verdwenen zijn. Vooruit voor het zuiver algemeen stemrecht Dat nu de klerikalen maar pree- ken en schreven dat ze zweeten over den zelfmoord der liberale partij. De betooging van 15 Augustus en het gevolg van het onderzoek der Revue de Belgique zullen hen wel doen zien dat al hun gefrazel .naar goed is om kinderen bang te maken. imssimimmmmivimmtimmymimim Klerikale Ku ningsgezindheid. De huichelarij der klerikalen in zake koningsgezindheid kan niet ge noeg ontmaskerd worden. Het is een overgekend feit dat de klerikalen maar aan één opperhoofd, aan den Paus en Koning gehoorza men, en dat Koningen en Keizers voor hen maar kleine garnaal, 'n bij komende zaak zijn, als die koningen en keizers niet handelen naar dunk en wensch der Roomschgezinden. Het bewijs daarvan vinden wij nog eens deze week in het fanatiek I^and van Waas katholiek week blad van St-Nicolaas. Sire, is uwe Majesteit overtuigd dat wij katholieken, nog de eenige koningsgezinde partij uitmaken Indien wij ons achteruit trokken, geen dag meer stond uw troon recht, wantZ^ Peuple, het belangrijk or gaan der nog eenige andere overblij vende partij wil én Republiek, én President. Uwe Majesteit heeft dien toestand zonder twijfel met ons voorzien en daa rom te meer kunnen wij moeilijk aan nemen dat zij ons, katholieken, eenen kaakslag zou gegeven hebben in zake der schoolwet Schollaerl. Wij zouden hier daar in elk ge val de verzekeringen van willen heb ben opdat, desgevallend, niemand onder ons ten onrechte zijn sympathie late varenwelke Hij tot nog toe voor zijnen koning, diep waarschijnlijk, in 't hart heeft gedragen. Het koningdom en de vertegen woordiger van het koningdom zijn twee verscheidene zaken. Altijd blijft onze kreet Leve het koningdom niet Leve de Koning. Nota der Redactie Altijd ook die andere Leve Schollaert en zijne schoolwet Dus De klerikalen laten hun sym pathie vallen voor den Koning indien 't bewezen is dat Albert I zijne mi nisters wandelen zond met hun vrij heids verkrachtend schoolontwerp. Omdat de Koning niet toelaat dat de vrijheid van geweten van het grootste deel der natie gekrenkt wordt onttrekken zij hem hunne ge negenheid hunne liefde en kan ook hij slechts bij 't schuim der bevol king liberalen en socialisten van al rang en staat) gerekend worden. Zij roepen Leve t koningdom als 't hun intresten dient. Zij roepen Leve de Koning, als die Koning een gedwee wapen is in de handen der geestelijkheid en ten dienste van Rome Ellendige huichelaars Ziehier nu wat wij vinden in de Gazet van Antwerpen INSCHRIJVINGEN. Voor de Parochiale Scholen. Vader, moeder, zuster en ik koopen geene Koninginnebloem meer, zoolang we geene rechtvaardige schoolwet heb ben. Fr. 5 Mijn Koninginnebloempje (J. B.) 1 In plaats van Edelweiss, wiilen wij katholiek onderwijs. 25 personen. 2,50 Wij kunnen geene Koninginnebloem koopen, zoolang er geene gelijkheid voor onze kinderen bestaat. Fr. 5 Wij kunnen geen Koninginnebloem pje koopen, zoolang wij drie maal schoolgeld moeten blijven betalen. Fr. 5 Wij kunnen geen Koninginnebloem pje koopen, zoolang wij geene school wet hebben, die ons geheele voldoe ning zal schenken. Fr. 5 Wij kunnen geen koninginnebloem pje koopen, zoolang er geene beteuge ling der Logekrochten zal gestemd worden. Fr. 5 Wij kunnen geen Koninginnebloem pje koopen, zoolang het den Officieren van het leger zal verboden worden deel temaken van katholieke liefdadig heidsgenootschappen. Fr. 5 Opdat de kinderen onzer Koningin mogen opgroeien in eer en deugd. Voor het VERSTOOTEN katholiek onder wijs, onze moeder. Fr. 50 Opdat vele moeders het voorbeeld onzer moeder zouden volgen, haar oudste jongen. Fr. 10 Voor den Katholieken Schoolpenning. Geef ons eerst eene rechtvaardige schoolwet en wij zullen het werk der Koninginnebloem steunen. F. 1 Opdat alle katholieken het werk der katholieke scholen boven de bloem, der Koningin mogen stellen. Het fanatism van die inschrijvers gaat dus voor hunne liefdadigheid, vóór hunne Koningsgezindheid. Noteer dat die inschrijvingen gaan van 5 tot 50 fr. en dat die enkel kun nen gedaan worden door rijken of begoede lieden Admireer het goede voorbeeld van gehechtheid aan den troon gegeven door de klerikale begoede klassen. En zulk volk wil aan de liberalen verwijten dat zij den troon willen om verhalen en de republiek uitroepen. Alle verstanidge lieden zullen hen uitschuifelen en hunne huichelende handelwijze schandvlekken. ^msssssssmmsmim Weetgij, vriend lezer, hoeveel kloos ters België telde in 1829, dus 't jaar vöör onze revolutie 251 met 3469 kloosterlingen Eu in 't jaar 1900, de laatste officieele optelling geeft er ons 2474 met 37.905 kloosterlingen Sedert dien is het getal niet vermin derd. Dus in 70 jaar is het getal kloosters en kloosterlingen in Belgie verdrie dubbeld Gelukkig Belgie Het is belangwekkend eens het ge dacht der Constituante van 't jaar 1830 op te zoeken aangaande de kloosters. Iedereen weet dat het ongehoord getal kloosters en de onophoudende Men schrijft in bij den Uitgever, üixmudestraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch Kelgié en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden ■EIGIUM BEST BiCVClP Voor Zich wenden Pelikaans 'aal, 48 0 ANTWERPEN OF BIJ DEN AGENT DER STREEK. Cj

De Weergalm (1904-1914) | 1911 | | pagina 1