m nummer 2. Kiezers Beter bestuur. Herbergiers Is dat herstellen De Geld verkwistingen. M. Klerikaal b oKers bes tier. De stemming is geheim. Hoe er moet gestemd worden. G em eentebestuur. IV A ICIIEEKT. Het duur leven Be Gaskwestie. V A A A C H K E l\ E l\ PANACHEERT Hog de Gaskwestie. Onafhankelij kheid Stemt onder nr 2. 1 De stemming is geheim. De Intercommunale Yper- Veurne. Théalre d'Ypres. KIEZERS Wie heeft de rijkdom van onze weidadig- heidgestichten verzekert DE LIBERALEN. Kiezers, wees dit indach tig en stemt voor de lijst Kiezers, gij die oogen hebt om te zien, hebt gij niet bemerkt in welken erbarmelijken toestand al de gebou wen verkeeren, waarin de stedelijke diensten ingericht zijn Ziet maar eens rondom u en gij zult gauw de overtui ging op doen dat men alles verwaar loost, alles in puinen laat vallen. De noodige herstellingen worden nergens gedaan. Regen en wind hebben er vrij spel, beschadigen daken en muren en veroorzaken er onschatbare schade, die met een weinig toezicht, wat zorg en kleine kosten zou kunnen vermeden worden. Wanneer die toestand voor oogen gelegd wordt, bekommert er zich niemand om. Onze meesters vagen er vierkante hunne.... polleviën aan en alles vervalt, gaat te niet en wordt ten slotte totaal verwoest. Dan is men ver plicht groote herstellingen te doen, die ons de oogen uit het hoofd kosten. Hoelang zal men onze belangen aan zulke onbekwame, zorgelooze mannen toevertrouwen? Wanneer zalmen eens voor goed de oogen openen om daar een einde te doen aan stellen Kiezers, het oogenblik is nu wel daar. Zendt eenige bekwame, onafhan kelijke mannen naar het Stadhuis om daar dien toestand voor oogen te leg gen, om de schuldigen wat op de dui men te kloppen en ze te dwingen beter op hunne bedieningen te passen, zich beter van hunne plichten te kwijten en om hen elke nalatigheid onder den neus te vrijven. 't Is meer dan tijd en wij zijn overtuigd dat alle verstandige mannen met beide handen zullen stem men voor de liberale kandidaten, die de noodige krachtdadigheid en de ver- eischte bekwaamheid bezitten om op het stadhuis goed werk te verrichten en aan het algemeen belang uitstekende diensten te bewijzen. Een goeden dop dus onder nr 3 Kiezers, gij hebt de beknibbelingen gelezen door bevoegde mannen ge schreven over de herstellingen aan onze prachtige Hallen en Kerken ge daan en die onze stad zoo diepe in de schulden zullen steken dat onze achter kleinkinderen de lasten er van nog loodzwaar op hunne schouders zullen voelen wegen. Wat denkt gij daar wel van Kon men onze grootsche monu menten niet een beetje meer eerbiedi gen en herstellingen, wezentlijke her stellingen doen, die veel minder zou den gekost en terzelvertijd hun oud heids karakter wat meer gespaard heb ben Gaat nu eens zien naar het oude klooster der Arme Klaren. Is dat weer herstellen Men breekt er alles tot op den grond af om het opnieuw op te bouwen. Waar blijft dan de zorgvuldi ge bewaring van het oudheids karak ter Het zal geene herstelde, maar wel eene nieuwe opgebouwde abdij zijn, die ons weeral duizenden en nog dui zenden kosten zal om nooit iets op te brengen. Kon men die aloude gebouwen niet herstellen zonder ze af te breken Zou men dan geen veel beter en vooral veel waardiger werk verricht hebben Im mers men zou ten minste wat meer eerbied betoond hebben voor de kunst en het vernuft der bouwmeesters van de oudheid, die men zoo hoog ophe melt, terwijl men hunne kunstwerken totaal vernielt. Kiezers, met die afbrekers razernij dient er ook komaf gemaakt te worden en daarom is de aanwezigheid van eenige vrije en verstandige mannen dringend noodzakelijk op het stadhuis. Overweegt dat alles eens goed en geen twijfel of gij zult allen de overtuiging opdoen dat alwie het met onze stad, haren roem en haren welstand wel i meent, moet stemmen voor de liberale kandidaten. Allen zonder uitzondering gekozen onder nr 2. ós -i-imns&m&mm millioen verkocht heeft. in een jaar. Er is eene verandering aan 't stem briefje dat Mijnheer de president u zal geven. Op een hoekje van den stembrief zal er, al de buitenkant, een cijfer gedrukt staan Gelijk gewoonte, gaat ge met uw briefje in het kieskotje. Daar maakt ge, met het potlood, het wit puntje zwart onder nummer 2. Als ge gedaan hebt, plooit ge uw briefje toe, in de oude plooien. Ge komt uit uw kotje en toont uwen brief aan Mijnheer de President. Iiier is 't nu dat het nieuwtje te passé komt. Mijnheer de President zal den cijfer van uwen stembrief nazien om vast te stellen dat het wel dezelfde brief is dien hij u gegeven heeft, en u daarna verzoeken het genummerd hoekje af te trekken. Ge trekt dan, geheel voor zichtig, van uwen stembrief het hoekje af, waarop de cijfer staat. Dat hoekje is doorstekt met eene puntenlinie, gelijk het zondagbandje van eenen postfimber, opdat het zooveel te ge makkelijker zou afscheuren. Dat hoek je afgescheurd hebbende, legt gij het op de tafel en dan moogt gij uwen stembrief in de busse steken. Maar verondersteld nu, dat gij, per ongelukke, te verre zoudt scheuren, buiten de linie gaande. Dan moet ge maar selfens een ander stembriefje vragen en terug in het kotje gaan, om opnieuw te stemmen. Mijnheer, de President is verplicht u dat te geven 't staat in de wet. Dus, wèl opletten Ikzucht doet tijden veranderen. In eene enkele partij geene trouw. Katholieken zijn noodig om libera len te controleeren. Liberalen zijn noodig om katholieken te controlee ren. De twee zijn noodig om goed te peizen, te bespreken en te beslissen. mtmmmmwi zs+mmmtiatmmm KATHOLIEKE AANHANGERS van de Evenredige Vertegenwoordi ging vergeet dit niet en Zie hier wat de menigvuldige postjes van onzen welbeminden (Ij en alom vermaarden Burgemeester Colaert hem jaarlijks opbrengen 1) Administrateur van de Nationale Bwtcr spoorwegen fr. 14,000 2) Administrateur van de naamlooze Maatschappij Elec- triksche spoorweg Oostende- Blankenberghe en uitbreiding 3,000 3) Volksvertegenwoordiger 4,000 4) Burgemeester 2,600 Te zamen fr. 23,600 Dat maakt 65 franken daags. Dit is zooveel daags als hef jaar lijks pensioen dat ons klerikaal gou vernement aan den armen werkman schenkt. Wat kan hem dus maken dat de boter vier frank de kilo gaat I I De opoffering van onzen klerikalen Burgemeester voor het openbaar nut, eu het algemeen welzijn, is waarlijk prachtig. Er zijn veele Yperlingen die het voor wat min zouden doen. Sedert de twintig jaar dat de klerikalen meester zijn, hebben ze nog geen cent ge geven aan de armbesturen Kiezers, vergeet dit niet /v en stemt allen onder i\r 500 per cent I Jberale kicztws O stemt allen onder 11 Katholieke kiezers De wet laat toe te FANACHEEREN A'oorstaauders dei* E. V i j moogt Verdedigers van liet toezicht op 't Stadhuis, min dan vier centiemen per kubieke meter. Weg met de klerikale ko zijntjes winkel De heer Surmont beweerde in de Gemeenteraad dat een kommandant der Pompiers in den Raad niet zetelen moet omdat hij een onderdanige van het Gemeentebestuur is. Wat zou hij nu zeggen indien hij zag dat M. Baus, kommandant der Pom piers zich dit jaar als kandidaat stelt. Dat M. Baus, bestuurder der gas fabriek, dus ook onderdanige van 't Stadsbestuur, zich voorstelt, Dat M. Vanderghote, bediende der gasfabriek, kandidaat is, Dat M. Sobry, bestuurder van den tram, kandidaat is, Dat den heer Colaert, bestuurder van den tram, kandidaat is, Dat den heer Lemahieu, pachter van de Hospicen, ook kandidaat is. En gij, Kiezers, wat dunkt gij daar van Waar zijn daaronder de vrije mannen die durven vrij en vrank han delen tenvoordeele der stadsbelangen? Wordt het niet meer dan tijd dat er eenige onafhankelijke gestemd wor den Sedert de lijn van den tram Yper- Veurne door onze wijze stadsbestuur ders in de intercommunale Yper-Dix- mude gebracht geweest is, hebben we als blijde intreden de verschiliige ver goedingen jaarlijks aan de bedienden geschonken, zien afschaffen. De nieuwe bedienden worden nu slechts maar 80 fr. per maand betaald in plaats van de 100 fr. welke zij vroe ger bekwamen en dit voor een slaven werk van in den zomer 4 uren 's mor gens tot 11 uren 's avonds. Bedienden, daar ziet ge uwe katho lieke meesters aan 't werk. En zeggen dat we daar de namen der heeren SOBRY, van Yper, VAN MER- RIS, van Poperinghe, BRUNEEL de MONTPELLIER, van Kemmel, enz., als administrateur aantreffen. Deze trekken daarom 3 tot -4000 fr. per jaar. Kiezers, werklieden, wat zegt ge daarvan Nous sommes informés que la pre mière representation donnée par les excellents artistes recrutés par M. Rarrié comprendra La Tosca le drame émonvant de Victorien Sardou qui fut créé par les deux illustres ar tistes Sarah-Bernhardt et Coquelin, et que l'éminent compositeur italien Puc cini a mis en musique. La Tosca sera produite avec un trio d'artistes incomparables. Soyons reconnaissants a M. Barrié de l'heureuse occasion qu'il va nous donner d'alier passer desheures émues a l'audition de cette admirable par tition. Nous savons que c'est grê,ce a la vive sympathie et a la haute estime du mai- tre et de l'éditeur que M. Barrié a obtenu le monopole de La Tosca pour cette Tournee. Vergeet niet dat het de KATHOLIEKEN zijn die u het VERGUNNINGSRECHT als CADEAU geschonken hebben Het NIELW CARILLON met oudeen valsche klokken heeft 80.000 franks gekost. liet ïs meer dan tijd een einde te stellen aan al die geld verkwistingen. STEMT OVDER IV' In de voorlaatste vergadering van het Volkshuis heeft M. Colaert verklaart In geen steden of gemeenten zijn er min lasten te betalen als hier Het zou er nog aan ontbreken indien het anders ware. Het zou een COMBLE wezen zoo als de Franschen zeggen. Yper bezit aanzienelijke middelen dat veel ander steden niet hebben. Binnen en buiten hare muren heeft zij.beplante en an dere gronden waarvan ons eensgezind kle rikaal bestier tot heden voor eeil Half Het heeft voor omtrent 85,000 fr. boomen te gelde gemaakt. Het trekt thans uit het Gemeentefonds fr. 161,894-02 en uit het bijzonder fonds fr. 1 6,552 te zamen fr 178,446-02. Onder het liberaal beheer ontving dit, slechts (in 1889)desom van 114,487 66 Dat maakt dus fr. 63,958-63 meer Anderzijds moet Yper voor geen centiem tusschenkomen in de kosten van Disch en Hospicen voor onderstand en onderhoud van armen en zieken terwijl meest al de andere steden des lands aan de openbare weldadigheidsgestichten zeer aanzienlijke subsidien daarvoor moeten verkenen, en dat nog jaarlijks. Zoo is het dat Oostende aan Disch en Hospicen betaalt, van 160 tct 170,000 fr. Roeselare, van 60 tot 70,000 fr. Kortrijk, van 123 tot 125,000 fr. Pope ring he, 40,000 fr. P Meenen, van 40 tot 45,000 fr., enz., enz. Wat meer is, de stad Yper ontlast zich van 11,800 fr. bijdragen in de uitgaven voor het kosteloos onderwijs der kinderen in de gemeente en vrije kloosterscholen aangeno men. In andere steden worden deze subsi dien of bijdragen door de gemeentekas be taald. Ziedaar, M. Colaert, waarom er in Ypec min lasten te betalen zijn als elders maar de inwoners hebben dit niet aan uw partij dig en uitsluitend beheer te danken. En gij durft nog spreken van een taks op het water te leggen om uwe schandelijke geld- verkwistingen zonder tegenspraak noch control voort te zetten. Achteruit met zulken Burgemeester SM SSÏSMSMfSMiMsSKSC* EEM NIEUWTJE, Leve «Ie Evenredige Tegenwoordig li ei <1 i -** n i h Wilt gij een klaar bewijs van de schanda lige manier waarop onze stad door de kleri kalen wordt bestierd Het liberaal gemeentebestuur van Oost ende, die de gaz in regie exploiteert, heeft verleden jaar 313,647 franken zuivere winst opgedaan. Daarmee kunt ge nog al wat verrichten niet waar lastenbetalers van Yper Eh wel, diezelfde stad Oostende, die de regie behoudt, komt nu met eene gazmaat- schappij, eene overeenkomst te sluiten, voor het leveren der ga'z aan min dan vier1 cen tiemen den kubieken meter. Te Yper, betalen we 1 5 centiemen per cubieken en met de zoogezegde kluitegaz, 20 centiemen per kubieken Van min dan vier centiemen per kubie ken meter tot 20 centiemen dat maakt eene zuivere winst voor de firma Desclée, De Brouwer en Cie van Dat is andere thee En op wien 's rug Op de uwe, beste kiezers. Is het noodig of niet dat er eenige contro- I leurs op het Stadhuis gezonden worden Te Yper, kost de gaz 1 5 centlemcnperkubieke meter. Te Oostende, kost de gaz Dat maakt dat de firma Desclée, De Brouwer en Cie op eenen burger die hier gemiddeld 5 fr. per maand betaald/maan delijks fr. 3-48 opstrijkt. Op een jaar dat maakt 3-48 X 12 de somme van fr. 41 -76. Wat zegt ge ervan Het is niet te verwonderen dat de Brug gelingen er zoo aanhielden ons hier te komen verlichten. Maar wat denken, de kiezers, de lasten betalers darrvan. Controleurs zijn er niet noodig zeggen de katholieken. aa—BBBDB—aaa—in i i in————ma LA TOSCA.

De Weergalm (1904-1914) | 1911 | | pagina 3