iUNUGHT 3HEUKEN GUIDE D'YPRES GENEZING ZONDER OPERATIE- État-Civil d'Ypres. Üiezinii van 22 October, De Tuimeling. De Antiklerikale Triomf van 15 October. Belangwekkende dagteekeningen. Oveigroole meerderheden Eenige bijzondere Apolheekdienst. Lijsl der Apothekers M. L. AEttTSENS, J. DECHIEVKE, Liste 2 Masquelin, 137, g. Vermeersch, 125. ZONNEBEKE. Geldige stemmen 977. Volstr. meerd. 489. Liste 1 Devos, 746Dochy, 644 Hof- lack, 684 Pauwelyn, 636 Vanisacker,. 639 Vanwalieghem, 781, allen gekozen. Liste 2 Malengier, 303. voor bijgevoegde raadsheer en, bazen en werklieden Dergelijke kiezing had plaats, voor wat onze provincie betreft, te Brugge, Kortrijk, Oostende, en Rousselare. Brugge. Een klerikale baas en een baas (Vrije Burgersbond) zijn gekozen. Een klerikale werkman en een chris ten democraat zijn gekozen. De klerikalen verliezen twee zetels ten profijte der anti-klerikalen. De gemeenteraad zal voortaan sa mengesteld worden uit 22 klerikalen, 4 liberalen, 4 democraten en 1 Burger. Voor de kiezing, was alles klerikaal. Kortrijlc. Een klerikale baas en een liberale baas zijn gekozen. Een klerikale werkman en een so- cialiste werkman zijn gekozen. De klerikalen, die den 15 October reeds 4 zetels verloren, verliezen er nu nog twee bij. Oostende. Een klerikale en een liberale baas gekozen. Een klerikale en een liberale werk man gekozen. Toestand onveranderd. Rousselare. Een klerikale en een liberale baas gekozen. Een klerikale en een liberale werk man zijn gekozen. De liberalen winnen een zetel. Het grondig nagaan der uitslagen van de kiezingen van Zondag, bevestigt meer en meer de afleidingen, die men er uit jgetrokken heeft, te weten dat het staatsbestuur aan het hoofd ge troffen is en dat het eens te meer be wezen is dat het de meerderheid in het land niet heeft. Merken wij eerst en vooral op dat de klerikale volksvertegenwoordigers en senatoren, die het oordeel der kie zers ondergingen, allen weggecijferd werden. De heer Cooreman, voorzitter der Kamer, is te Gent geslagen, en de heer Schollaert ondergaat eene weerklin kende onderlaag te Leuven. De heer Rousseeuw lijdt te Thienen schip breuk, de heeren Wauwermans en Theodor zijn te Brussel buitengeke- geld, Melot te Namen, en Petit te Au- velais. Al die heeren waren onder de afgevaardigden, die den heer Schol laert als hoofd der rechterzij uitriepen De heeren Dupret en Du Bost, sena toren, bijten te Brussel in 't zand, ge lijk de heer de Montpellier te Vedrin. Wat, de heer Mesens, senator, burge meester te Etterbeek, betreft, hij is herkozen, dank aan de E. V., maar hij zal zijn sjerp moeten afleggen, daar de raad in meerderheid vrijgezind is. De Brusselsche voorsteden hebben er, overigens, duchtig doorgehaktzij hebben 27 klerikale raadsleden afge dankt en de klerikale meerderheden van Laeken en Etterbeek, omverge worpen, de eenige die recht gebleven waren rond de hoofdstad. Te vergeefs trachten de klerikalen, door belachelijke bewijsvoeringen, de beteekenis dier kiezingen te vermin deren, die zoo rechtstreeks tegen het ministerie uitgevallen zijn. Een van hen, rechtzinniger dan de andere, be proeft niet er doekskens om te win den, zelfs niet eene zegepraalte vieren. L'Ami de l'Ordre schrijft Het is onloochenbaar dat een antiklerikale wind over het land gewaaid heeft. Het is mderdaad onloochenbaar, en de slechte klerikale trouw is noodig om die zekere waarheid te loochenen. Hewelhet is niet aan te nemen dat een staatsbestuur, dat reeds maar over 6 stemmen meerderheid in de Kamer meer beschikt, en dat geene kiesmeerderheid meer bézit in het land, nog het bewind in handen houde na eene zoo uitdrukkelijke vingerwij zing van de openbare denkwijze. De kiezing van 1911 is eene vernieuwing van die van 1857. Op dat tijdstip, van af den 31 October trad het klerikaal ministerie af, achtende zich niet meer e kunnen in stand houden tegen de wil der kiezers. In 1911 kunnen de zaken zoo gauw met van stapel loopen. Eerst moeten de ïvamers bijeenkomen en de ver meerdering van het getal afgevaardig den, volgens de laatste volksoptelling, stemmen. Waarna de ontbinding on middellijk moet uitgesproken worden, wat kiezingen zal noodzakelijk maken, ten laatste voor het begin van Januari, onder de leiding van een ministerie van zaken. Het is inderdaad niet meer aanneem baar dat het staatsbestuur zich nog vastklampe tot in Mei. Het ware eene wezenlijke uitdaging aan de openbare denkwijze, die het doodvonnis van het ministerie uitgesproken heeft. Sedert te langen tijd, is de politieke dampkring in dit land vervalscht door eene partij, die, kiesminderheid zijnde, niettemin volherdt te willen besturen en hare slechte daden aan de meerder heid der burgersj op te dringen. Men moet beletten dat zij haar verachtelijk werk van ambtelijke omkooping voort zette, waarvan zij afstooteiijke voor beelden gegeven heeft op den voor avond zelfs van deze kiezing, waarin het als onmogelijk geoordeeld werd door de volksmacht. De tegenpartij, sterk in haar recht, wetende dat zij de wezenlijke voorrechten verdedigt van het kiesland, nog krachtvoller en meer besloten gemaakt door hare eerste overwinning en het vooruitzicht van hare toekomende zegepralen, zal, wij twijfelen er niet aan, de ontbinding wel weten op te dringen aan het kleri kaal staatsbestuur, dat alle achting ver loren heeft. Alzoo zullen de gebeurtenissen zich verhaasten. En den weerstand van het wanhopig klerikalism zal de tegenpar tij niet beletten, nog eens te overwin nen De ontbinding daagt op. Niets zal ze tegenhouden. En de algemeene kie zingen zullen de verplettering der achteruitkruiperij, zoo on wederroepe lij k veroordeeld, komen voleinden. Wij mogen luide triomf roepen over den uitslag der kiezingen van 15 October. De klerikalen hebben allerlei oneerlijke middelen gebruikt om het kartel tegen te werken, waar het opkwam en waar liberalen en socialisten afzonderlijk opkwa men, hebben zij den eersten uitge maakt voor godsdiensthaters en vijanden der vrijheid en al wat nog slechter was in hunne oogen. Doch al hun geknoei heeft niet gebaat en zij zijn deerlijk gehavend, verplet terd uit den slag gekomen. Prov. Antwerpen 4 triomfen Brabant 15 Oost-Vlaanderen 5 Henegouwen 55 Prov. Luik 29 Prov. Namen 7 Luxemburg 24 Waar liberalen of socialisten al leen tegen de klerikalen opkwamen zijn de uitslagen niet minder goed. In de provincie Antwerpen won nen de liberalen in 10 gemeenten. In Oost-Vlaanderen wonnen zij in 18 gemeenten. In West-Vlaanderen wonnen zij in 14 gemeenten. In Henegouwen wonnen zij in 20 gemeenten, de socialisten in 7. In de prov. Luik wonnen zij in 16 gemeenten, de socialisten in 12. In de prov. Namen wonnen de liberalen in 8 gemeenten. In Luxemburg wonnen zij in 15 g. In Limburg 2 In Brabant 24 Te Mechelen was de geheele ge meenteraad klerikaal nu zijn er 7 liberalen in gekozen en 7 klerikalen vliegen er uit. Te Lier, waar sedert 40 jaren nooit een liberaal in den raad zat, komen er nu 4. Te Hoboken, waar de meerder heid klerikaal was, is zij nu liberaal geworden (7 liberalen tegen 6 kleri kalen.) Te Deurne bij Antwerpen, waar ook de gemeenteraad altijd klerikaal was, zijn al de liberalen gekozen en wordt de meerderheid in eens libe raal. Te Moeskroen komen 2 liberalen en 2 socialisten in den raad bij. Brugge krijgt 4 liberalen en 3 Kristen-Demokraten in den gemeen teraad. Laken en Etterbeek keeren ook in eens de meerderheid naar den libera- 'iten kant. In Kortrijk zenden de kiezers 4 liberalen naar den raad, waar er vroeger haast nooit waren. Buiten Brugge, Moeskroen en Kortrijk mogen wij met vreugde wij zen op de liberale overwinningen van Lombartzijde, Oostvleteren, Beerst, Eernegem, Leysel, Vinckem, Oost- duinkerke, Knocke, Wercken en Handzaeme. Den 27 October 1857 hadden er ge- meenlekiezingen plaats, die het kleri kalism afkeurden, juist gelijk deze nu. Den 30 October nam het ministerie zijn ontslag. Den 9 November kwam een liberaal ministerie tot stand. Den 10 December hadden er alge meene kiezingen plaats, zegepralend voor onze gezindheid. Ziehier eenige der meerderheden door 't kartel in 't land behaald Luik, 13,000 Brussel, 12,000 Gent, 10,000 Antwerpen, 10,000 St Gilles, 4409 Charleroi, 3000 St Josse, 2500 Venders, 2500 Bergen, 1700 Hoei, 1700 Ath, 1400Leuven,1200 Peru- j welz, 1100 Leuze, 800 Schaarbeek, 700 Namen, 630 Arlon, 200. Die cijfers behoeven geen verderen uitleg. ZEEP Overwinningen. Te Leuven hadden de klerikalen den heer Schollaert gesmeekt, op hunne lijst te willen staan in de hoop van, dank aan de klerikale betoo ging van 27 Augustus, met die naam te overwinnen, en toch bekwam het kartel 1200 stemmen meerderheid. *Sur>slight "zeep maakt de wascht gremakke.- lijk enyeeft het lijnwaad den frischen en aangenamen yeuf van den buitenlucht. Mijnheer M. MEIERtandmeester, heeft de eer zijne talrijke klanten bekend j te maken, dat hij zich VOORLOOPIG niet meer zal naar Yper kunnen begeven om geraadpleegd te worden en door nie mand zal vertegenwoordigd zijn. Niette min, diegene die begeeren M. Meier te raadplegen, kunnen zich begeven in zijn huis te Kortrijk, hoek det Moeskroen- straat, 2, huis met koetspoort, bij het ge vang. Indien men eenige dagen te voreu M. Meier verwittigd, kan men denzelfde dag, 's namidags uit Kortrijk vertrekken met de kunstige tanden. Om den wensch te beantwoorden, ditgedrukt door hunne klanten, zullen ue apotheken LIBOTTE en MAY open blijven alle Zondagen en feestda gen. De alom vermaarde Familie VER- DÜNCK, B;md;igi len Orlliopédisien, drie maal gebreveteertl voor breukbanden zon der staal en zonder él isiique- Leverancier van den Staat en Zeewezen Burger- en Krijg hospitalen Deze zullen U vrijwaren van alle nutteJooze uitgaven Wekelijks wordt onze hulp ingeroepen van personen met breuken zoo groot als een kinderhoofd, veroorzaakt door operatie of door het dragen van slechte banden, bijzon derlijk door de elastieke. die door hunne uitrekking zonder waarde zijn voor hel op- houiKn eener begin- of volledige zakbreuk. V'raagi honderde adressen ons uit mensch- Iievendbeid gegeven, van personen 1 2 en 3 maal geopereerd en uie in de operatie duizendmaal slechter waren. Neemt wel in acht dat wij door onze 40 jaren ondervin ding idles kunnen beteugelen, door onze veelvoudige stelsels van Breukoanden. Kinderen worden gewaarborgd genezen. 1000 frank belooning aan gelijk welken Specialist of Breuklijder welke hei boven gemelde kan weerleggen. Misgra iïngen. Zelfde Huis gelast zich hijzonder met 't recht- maken van alle misvormdelid- maten. zooals: mis groei ingén der ruggraat, armen, heenen en voeten. Bijzondere toe stellen om de hooge rug te doen verdwij nen de de slechte hou ding hij kui- ders. On- z clilbare Cor sets om de misgroeiing der ruggraat te genezen noodig in dit geval. Buikbanden. Bijzonder Huis voor het maken van Buikbanden, voor vrouwen lie lijden aan allerhande zakking van den huik. Mr Frangois VERDONCK, Kerkstraat, Anseghem-bij-Koilrijk. is spreketijk, den Maandag van 9 tot 4 ure namiddag, in den Gouden Appel, Rij-selwijk, Kortrijk en \lr HonoréVERDONOK,hij de nieuwe post, ie Oostende, is sprekelijk den Zater dag in liet Hotel Den Gouden Hoorn, Si mon Stevinplaats, Brugge Alle andere dagen ten hunnen huize in de voormiddag. Op verzoek hegeven de heeren DONCK hun ten huize van eenieder VER- vau dienst zijnde van 's middags lol 10 timi s'av.onds ZONDAG 29 OCTOBER 1911. BOTERMARKTn" 9. YPER. Allerheiligen, STATIESTRAAT, n° iö, YPER Déclarations du 13 au 20 Octobre 1911. Naissances Rosseel, Camille, rue des Boudeurs. Vandenberghe, Georges, rue S' Jac ques. Desmytter, Agues, chaussée de Bruges. Meny, Paule, rue courte de Thourout. Woets, Henri, rue des Plats. Delfosse, Raymond, Boulevard de la Station. Lorrain, Daniel, Kalf- i vaart. Manages Therssen, Henri, journalier, et De- smedt, Félicie, sans profession, veuve de Mahieu, Jéröme, a Ypres. Odent, Camille, garcori de magasin, et Goe- minne Rachel, servante, a Ypres. Décès Van Hauwaert, Mélanie, 78 ans, sans profession, veuve Simoens Jean, chaus sée de Poperinghe. Dartois, Bar- be, 80 ans, sans profession, célibataire, rue de la Boule. Pollentier, Edmond, 60 ans, sans profession, époux de d'Hulste, Elise, rue Longue de Thou rout. Osstyn, Zoé, 28 ans, sans pro- fession, épousede Duboix, Ferdinand, Boulevard Malon. EN VENTE AU BUREAU DU JOURNAL NOUVELLE EDITION, pcix 1 fr. 25. -g■■r^-77r1Yirnrni .«S *3S ^«35S

De Weergalm (1904-1914) | 1911 | | pagina 3