Lantaarnaaosteker, Nog cijfers. Mengelwerk. 126 De socialistische Kamerleden heb ben eene eensgelijke beslissing geno men en uit beide manifesten blijkt dat, zooals zij vóór de vakantie aan gesloten stonden, de antiklerikale Kamerleden wederom zich naast el kander zullen bevinden om den ge- meenschappelijken klerikalen vijand te bestrijden. Ziehier het Manifest der Liberale Linkerzijden. De Liberale Linkerzijden van Kamer en Senaat begroeten met vreugde en fierheid de antiklerikale zegepraal van 15 October. Zij is te danken aan den ijver en de tucht van het liberaal leger en zijne bondgenooten, zij doemt het ministerie tot den val. De Belgische steden hebben het wetsontwerp Schollaert veroordeeld, waarvan het kabinet de Broquevilie zoo aanmatigend was de hoofdgedach ten te willen bewaren. De heer Schol laert heeft de stoutmoedigheid gehad zijne kandidatuur te Leuven te stellen, derwijze vroeg hij de bekrachtiging van zijne politiek ter plaats zelfs waar hij tot hoofd der katholieke partij werd ingewijd. Hij is met eene verpletteren de meerderheid verslagen geworden, enzijn oud-kollega, vrijheer Descamps, deelde in zijn ongelukkig lot. De strijd werd op het terrein der grondbeginselen gebracht. De groote steden hebben, door eene schitterende uiting van hun wil, de klerikale poli tiek verstooten en hebben het kartel en zijn programma goedgekeurd. Te Brussel en omtrek bedraagt het gezamentlijk getal kartel- en antikleri kale stemmen meer dan 100.000 en de antiklerikale meerderheid beloopt 40.000 stemmen. Zij beloopt ook40.000 stemmen voor het geheel der hoofd plaatsen van provincie alsook voor het geheel der arrondissements - hoofd plaatsen. In de gemeenten van minder belang werd de klerikale meerderderheid hier en daar overwonnen, op andere plaat sen sterk aangetast, niettegenstaande de daden van vervalsching, omkooping en drukking, die ons van alle zijden werden bekendgemaakt. Wat zou er dan zijn indien de ge meentekieswet geen onrechtvaardige voorrechten had ingesteld en vele kie zers van hun kiesrecht beroofd De klerikale partij had haar lot aan het schoolontwerp verbonden. Het schoolontwerp werd neerge haald. Het ministerie is overwonnen. Een voorbeeld uit het verleden wijst de oplossing aan, die zich in het belang van het land en de waardigheid van het gezag opdringt. In 1857, gelijk in 1911, waren de ge- meentekiezingen van politieken aard. De kloosterwet was er de inzet van. De groote steden deden uitspraak tegen het kabinet, dat de wet voorge- DE LOTGEVALLEN EENER WEES Uit het Engelsch. TWEEDE DEEL. Zestiende Hoofdstuk. Geschiedenis van den vader. steld had en dat kabinet, alhoewel over belangrijke parlementaire krach ten beschikkend, oordeelde zich ge troffen en trok zich terug. Hun ontslag uitleggend, verklaarden de ministers dat alhoewel zij grondwettelijk op een regelmatig gevormde meerderheid steunden het ministerie den schijn niet wilde hebben een gezag te be houden waarvan de regelmatigheid voortaan twijfelachtig zou zijn en dat het niet meer met waardigheid kon uitoefenen De huidige toestand is dezelfde. Nog meer, de ministeriëele meerderheid is zoo zwak, dat eene verplaatsing van drie zetels voldoende zou zijn om ze te vernietigen, en die geringe parlemen taire meerderheid stemt zelfs niet, vol gens ambtelijke staten van het depar tement van Binnenlandsche Zaken, overeen met de ware meerderheid van het land. Eindelijk, de Natie is niet volledig vertegenwoordigd. Zij zal het maar zijn wanneer het aantal zetels in evenre digheid met de vermeerdering der be volking zal gebracht zijn. Het is te midden van dergelijke om standigheden, dat de uitspraak van het kiezerskorps het ministerie treft en hem ontneemt wat hem nog aan kre diet en aanzien kon overblijven. Gansch ingenomen door de zorg om het openbaar onderwijs ten bate der kloosters te vernielen, heeft het minis terie de hoogere belangen van 's lands verdedigingen het openbaar geldwezen verwaarloosd. Het heeft, feinnen de perken van zijne bestuurlijke bevoegd heid, de noodige maatregelen niet we ten te nemen om den Belgischen grond te vrijwaren. Het heeft aldus zijn hoog ste bediening opgeofferd aan ellendige partijbekommeringen. Waar zou het voortaan het noodige zedelijk gezag putten om de groote vraagstukken aan te durven, die zich opdringen en die onopgelost zullen blijven lot dat het geraadpleegde land het door hem gewenscht gezag zal ge kozen hebben. Die toestand kan niet blijven duren zonder de werking van onzen parle mentaire inrichtingen erg te storen en ook niet zonder gevaar voor het land. De verrichtingen van de volkstelling zijn geëindigd en hun uitslagen vastge steld. Geen enkele reden zou de verda ging van het ontwerp tot vermeerde ring van de wetgevende vertegenwoor diging kunnen rechtvaardigen. De Liberale Linkerzijden zijn beslo ten bij hoogdringendheid het neerleg gen van dat ontwerp en de stemming ervan te eischen. Algemeene verkiezingen tot algehee- le hernieuwing der Kamers zullen er het logisch en noodig gevolg van zijn de ontbinding is de eenige oplossing. De omstandigheden stellen aan de gouvernementeele bedrijvigheid streng afgebakende grenzen. De nationale raadpleging eerlijk voorbereiden, dat is de dringende en volstrekt noodzakelijke taak. De Liberale Linkerzijden zijn beslo- Len er zonder verwijl de vervulling van te eischen, met de wilskracht die de openbare meening van hen verwacht. Nogmaals, het is op de openbare meening dat zij rekenen, om hun po gingen te steunen in den nieuwen veld tocht, dien zij willen aangaan. Niets isklaarblijkender dan cijfers, om de huichelarijen te beantwoorden der klerikalen, die hunne nederlaag van 15 October in zegepraal willen veranderen. Zie hieronder de tabel der winsten en verliezen ondergaan door de par tijen in de gemeenten van meer dan 10.000 inwoners, en waar de kiezin gen eene verandering toegebracht hebben in de samenstelling van den raad. Provincie Brabant. Brussel 3 Zetels 0 Schaerbeek 6 0 Anderlecht 0 2 Laeken 7 0 Koekelberg 2 0 Ixelles 0 2 Jette-Saint-Pierre 0 3 Saint-Josse-ten-Noode 4 0 Saint-Gilles 4 0 Uccle 4 0 Leuven 5 0 Thienen 3 0 38 7 Provincie Antwerpen. Antwerpen 10 0 Berchem 3 0 Boom 3 0 Borgerhout 1 0 Deurne 6 0 Lier 4 0 Mechelen 9 0 Willebrouck 0 2 Turnhout 0 1 36 3 Wes t- Vlaanderen Brugge 9 0 Kortrijk 6 0 Ostende 0 6 Thourout 3 0 Mouscroen 4 0 22 6 Oost- Vlaanderen. Gent 5 0 Gentbrugge 5 0 Ledeberg 3 0 Aalst 1 1 Wetteren 2 0 Ronse 1 0 17 1 Henegouwen. Charleroi 3 0 Chatelet 3 0 Courcelles 4 0 Ghatelineau 2 0 Farciennes 6 0 Gilly 3 0 Jumet 5 0 Lodelinsart 3 0 Marchiennes-au-Pont 1 0 Marcinelle 3 0 Montigny-sur-Sambre 4 0 Mont-sur-Marchiennes 2 0 Ransart 3 0 Roux 3 0 Dour 2 0 Jemappes 0 3 Paturages 1 0 Braine-ie-Comte 2 0 La Louvière 2 0 Soignies 3 0 Ath 3 0 59 3 Provincie Luik. Luik 5 0 Jemeppe 2 0 Seraing 7 0 Dison 2 0 Verviers 4 0 Chenée 3 0 Hoei 2 0 25 - 0 Provincie Namen. Namen 11 D Luxemburg en Limburg. 0 0 Algemeen totaal 208 20 Dus, hebben de antiklerikalen twee honderd acht zetels ge wonnen, terwijl de klerikalen er slechts twintig wonnen. Er is nog beters. Het is de klare bestatiging der groote vooruitgang der antiklerikale gedachten in West- Vlaanderen, waar de drie grootste steden eene anti klerikale meerderheid geven. 1903 Brugge 5,539 6,354 Ostende 4,438 3,989 Kortrijk 3,539 4,363 13,446 14,606 OF DB Somtijds kwam zij mij eene kleine lekker nij aanbieden, bad mij dat ik zou beproeven te eten, en toen ik. door hare goedheid ge troffen, mi j meer ber -idwillig toonde om van haar voedsel aan te nemen dan van iemand anders, werden deze kleit e oplettendheden eindelijk tot eene gewoonte. Naarmate mijn uitzicht en mijne manieren kalmer werden, en ik in eene zwaarmoedigheid verzonk, die, hoewel even treurig, minder in het oog loopend was dan de koortsige spanning, waarin ik vroeger verkeerde, werd zij stiller en meer teruggetrokken an toen ik mij eindelijk bijna gelijk ande ren begon te gedragen, regelmatig aan tafel kwam, en in plaats van den geheelen nacht over het dek te wandelen, ten minste een gedeelte daarvan stil in mijne hut bleef, ver wijderde Lucy zich geheel van dat gedeelte van het schip, waar ik de meeste uren van den dag doorbracht en wisselde ik z Iden een woord met haar, of ik moest opzettelijk haar gezelschap zoeken, Wij hadden echter veel stormachtig we der, dat mij naar de kajuit dreef, waar zij gewoonlijk zat te lezen, of na-ir da woelen de gojven te turen en daar de reis zeer lang duurde, waren wij natuurlijk veel in el kanders gezelschap, vooral daar kapitein Grey, dezelfde man, die mij gevraagd had om mede te varen, en die steeds belang in mijn welzijn scheen te stellen, uit goedhar tigheid eenen omgang aanmoedigde, die hij waar.-chijrilij k hoopte dat mij aan eene zwaarmoedigheid zou ontrukken, welke den vroolijkeri zeeman bij na evenzeer als zijne teerhariige dochter scheen te verwon deren en te spijten. Lucy's schuwheid verminderde aldus langzamerhand, en voor het einde van onze reis deed mijn gezelschap haar volstrekt geen bedwtatig meer aan. Zij praatte vrij moedig met mij, hoewel ik haa- doorgaans bijna alleen het woord liet want hoewel zij zich nu en dau niewsgierig toonde, be waarde ik het strenste stilzwijgen over mijne vroegere lotgevallen, waaraan ik nau welijks kon denken, veel minder van kon spreken. Zij gaf zich echter moeite om mij bezig te houden en verbaaUle m j met een voudige openhartigheid bijna alle omstan digheden van haar vroeger leven. Somtijds luisterde ik oplettend somtijds, in mijne eigene smartelijke overdenkingen verdiept, was lk doof voor hare stem en vergat ik hare tegenwoordig/leid In het laatste geval gebeurde het echter dikwijls dat zij plotse lings ophield met spreken, r n wanneer ik dan uit mijn gepeins ontwaakt en snel op keek, vond ik hare oogen op inij gevestigd meteenen blik zoo vol verwijt, dat ik mij inspande om den schijn aan te nemen alsof ik met aandacht naar de kunstelooze ver halen van mijn vriendinnetje luisterde en niet zelden werkelijk belang daarin begon te stellen. Zij vertelde mij dat zij tot in haar veer- Antiklerikalen. Winst. Verlies. tiende ja r met hare moeder in een huisje aan kaap God had gewoond, waar hare eenzaamheid slechts nu en dan door een be zoek van haren vader, als hij na eene lange afwezigheid uit zee terugkwam, werd ver levendigd. Zij begaven zich dan gewoon lijk te zamen naar de stad, waar zijn schip lag, sleten daar eenige weken in ongestoord genot, en keerden eindelijk naar huis terug om het vertrek van den vroolijken, luehthar- tigen scheepskapitein te betreuren en gedul dig de weken en maanden te tellen, die hij wederom afwezig zou bbjven. Zij verhaalde mij hoe hare moeder einde lijk stierf, hoe bitter zij haar verlies be treurde, en hoe haar vader schreide toen hij naar huis kwam en de tijding hoorde hoe zij sedert altijd aan boord had geleefd, en hoe treurig en eenzaam zij was wanneer bij stormweder haar vader op zij oen post moest blijven, en zij alleen in de kajuit naar het gebulder van wind en golven zat te luiste ren. De tranen kwamen haar in de oogen, als zij van deze dingen sprak, en ik zag haar dan met medelijden aan. terwij I het mij was alsof het leed haar tot mijne zuster maakte De smart had haar echter hare blijgeestig heid niet ontroofd en, wanneer vijf minuten riadat zij een avelsprekend verhaal van kin derlqke droefheid had besloten, de kapitein onopgemerkt naderde en haar met eene plotselinge uitroeping, een komieken inval of eene schertsende plagerij verraste, en naar dus uitartte om zich te verdedigen was zij altijd gereed voor eene schermotse ling van vernuft, eon vroolijk gelach, of zelfs om te spelen en fe snoeien Dan vergat zij haar Led, waren hare tranen gedroogt, en terwijl hare vroolijke stem en aard ge scherts haarvader vervioohjkte, galmde zijn harte ijk geschater door de kajuit of Anticlericalen Clericalen over het dek terwijl ik, terug deinzende voor eene vroolijkheid, die zoo droevig bij mijne zwaarmoedigheid afstak en warvan de klank alleen reeds mijne gevoelige z-nu- weu sch-kse, mij verwijderde orn eenzaam over eene ellende te peinzen, waarbij ik van niemand medelijden kon verwachten, daar ik ze aan niemand kon mededbeleri. Tot zulk eeuen ren nschenhater had het ongeluk mij gemaakt, dat de schertsende plagerijen tusschen den kapitein en zijne vroolijkedochter, en het wedu dendegelach, waarmede zij nu en dan de geestigheden van een paar oude matrozen beantwoordde, fhij bijna als persoonlijke beleedingen in de ooren klonken ik had Int niet mogelijk kunnen achten, dat iemand zoo weinig in staat als Lucy om de diepte van mijn leed t« begrij pen, oprecht medelijden daarvoor kon gevoelen, indien ik niet een paar malen nnt aandoening had opgemerkt, hoe hare onsehuldige vroolijkheid eensklaps voor eenen treurigen ernst plaats maakte. Wan neer zij onverwacht m jn neerslachtig ge zicht. voor oogen kreeg, hetwelk door het contrast met hare vroolijkheid nog eens zoo somb r werd. Doch ik moet niet langer bij de bijzon derheden van ons scheepsleven stilstaan, wantik heb gebeurtennissen te verhalen, 'te vele jaren besloegen, en moet mij zooveel mogelijk Meen-beknop'e opgaaf der daad zaken beperken. Ik moet dus nalaten een verslag te geven v ui een vreeslijken stonn, dien wij doorstonden, toen de arme Lut-y, twee dagm en een nacht lang, b jrïa bewus teloos was van angst, terwijl ik, onverschil lig van ongemakken en e'g-n levensg vaar, eene gelegenheid had om hare vriendelijk heid 'e vergelden door zo .veel als ik in staat was haar te g -ven Wordt Voortgezet

De Weergalm (1904-1914) | 1911 | | pagina 2