Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. De ontbinding. De toestand. De heropening1 der Kamers. en (?e&te dm ivcteÜ Donderdag, 16" November 1911. 5 centiemen. Achtste jaar. Ar 1 Uit de pen van Priester Fonleyne. De Wandelende Jood. Een en ander. "iïtaaa-1 ^wxivwmXclVooq cc-a/ru £>fu2 %ntwvtjiia, 0uc£e -4 &CL(lcuiAV$tjicM.C en aaiik^itLujetjüa C^Sz Gebroeders V\\ Coillie, Eendracht maakt Macht. Vet'Hchijtiende de8 §)0»lderda(J8. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Mhn handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, liixtnudestrnat, nr S3, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege naamds artikels uiterlijk tegen Itijnsdag middag vrij en onJerieekehd'toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Wij eischen de ontbinding der Kamers Waarom Omdat de re geering van het Land moet toebe- hooren aan de meerderheid. De laatste wetgevende kiezingen hadden reeds bewezen dat de kleri kale partij niet de meerderheid ver tegenwoordigt van het Belgisch kie zerskorps de jongste gemeentekie- zingen hebben bewezen dat, niette genstaande de schelmerij van het vierstemmig knoeikiesstelsel, de kle rikale partij eene bespottelijke min derheid uitmaakt tegenover de ver- eenigde antiklerikalen. Wij eischen de ontbinding tevens omdat, naar aanleiding der jongste volksoptelling, het getal volksverte genwoordigers en senators moet ver meerderd worden en dat er dus tot eene eerlijke verdeeling dier nieuwe zetels moet worden overgegaan. Die zetels kunnen niet eerlijk worden toegewezen indien niet tot algemee- ne kiezingen wordt overgegaan in de arrondissementen waar het getal volksvertegenwoordigers moet aan groeien. Die nieuwe zetels verdeelen met toepassing van het meerderheids stelsel ware" een zware inbreuk ple gen op de Evenredige Vertegenwoor diging en de macht van het Volk te keer gaan. Wij eischen de ontbinding nog om dat de klerikale regeering aan het Land eene schoolwet te willen op dringen, doordrongen met partijgeest en strijdig met de Grondwet. In de volksraadpleging van 15 Oc tober heeft het Volk uitdrukkelijk verklaard dat het niet wil van die sectarische schoolwet, en het heeft daarenboven den wil uitgedrukt een eerlijk kiesstelsel te zien in voege brengen, vrij van alle knoeierij en gepaard aan eerlijke en zuivere Evenredige Vertegenwoordiging. De Regeëring welke het wagen zou aan dien overweldigen volkseisch te wederstaanzou eene zware verant woordelijkheid op hare schouders laden. De ontbinding overigens moet en zal.gr komen. Onze vertegenwoordi gers in 's lands Kamers hebben be wezen dat zij vastberaden op het doel afgaan en dat zij de Regeering tot redelijkheid weten te dwingen. Stellën wij dus al* ons betrouwen in hen en maken wij ons tot den strijd béreid. Dat de wil van 't Volk geschiede Thans staat het ontegensprekelijk vast, dat het niet zonder reden was, dat de oppositiepartijen ten volle vertrouwen hadden in het klaar door zicht, in de politieke wijsheid van het kiezerskorps Wel hebben de kleri- kalen het onmogelijke beproefd om te bewijzen dat de verkiezingen over het geheele land geen politiek karak ter zouden hebben, maar toen ze gewaar werden dat daaraan niet te ontsnappen viel, dat de slag wel degelijk op het politiek terrein zou geleverd worden, dan hebben ze hunne beste krachten gebruikt om het cartel als eene taktiek af te schilderen, waarbij de maatschappe lijke, orde het grootste geyaa.r. zou loopen. Onze tegenstrevers hadden voor doel de gematigde liberalen af te schrikken, met te beweren dat het liberalismus het roode vaandel zou volgen. Die brave menschen Nooit waren ze zoo met de toekomst, met het bestaan onzer partij bekommerd. Gelukkig genoeg hebben zelfs de gematigdste onder de liberalen in dat spel klaar gezien, en begrepen dat het in de huidige omstandighe den, voor alle antiklerikalen een plicht was, een verbond aan te gaan om weerstand te bieden, en een ein de te stellen aan het rampzalig sla- venbewind waaronder ons vader land, sedert 27 jaar, gebukt gaat. Dank aan dit verbond heeft het cartel triomfantelijk overwonnen de kiezers hebben aan de klerikale regeering zoo een doodslag toege diend, dat zij er zal onder bezwijken, dat zij er niet meer zal van opstaan. In al de gemeenten waar het car tel gesloten werd, 't is te zeggen in al de groote steden en in bijna al de groote nijverheidcentrums, bekwa men de antiklerikale lijsten eene verpletterende meerderheid van dui- zende en nog duizende stemmen. Toen 200,000 liberalen en socia listen in de straten van Brussel voor bijtrokken, beweerden de klerikalen dat die betooging niets tebeteekenen had dat boven en buiten die 200,000 schreeuwers de overgroote meerderheid van het land bestond eene meerderheid die de gedragslijn van het goevernement goedkeurde. Thans heeft het land zijne groote, krachtige stem laten hooren thans hebben de Belgen, zonder tegen spraak mogelijk bevestigd, dat zij genoeg hebben van de oppermacht der priesterpartij dat zij niet willen van het ontwerp van schoolhervor ming, dat alleen voor doel heeft de kloosters meer te verrijken; dat zij de politieke gelijkheid voor alle bur gers, 't is te zeggen het algemeen stemrecht met de volledige eerlijke toepassing der evenredige vertegen woordiging eischen. De verkiezingen van 1911 hebben dezelfde politieke waarde en betee- kenis als diegene van 1857, en het' klerikale goevernement moet ver dwijnen Weg moet het, zooniet ^al, het openbaar geweten in opstand komen, enden wil, den eisch vanjde openbare meening opdringen. j En daarna roepen we tribmf Haast is het uit met ontberend ge knoei van het meervoudig stemrecht, dat, zooals hier ter stede, den üit- drukkelijksten wil van de meerder; heid, verdraait en vervalscht, gelijk Zondag 15 October weer gebleken is en zal het tijdperk van gelijkheid voor allen aanbreken. Dan zullen wellicht de beiaard en klokken zwij gen, maar uit de borst van het zoo lang verdrukte volk zal een kreet van verlossing en zege opgaan, een gejubel dat zal dreunen heinde en verre, over beemden en akkers, en dat voor immer de jakhalsen in hun ne krochten zal jagen. Van nu tot dan blijven we pal staan voor eenmaal aanvaardde prin ciepen, en dag aan dag vormen we 1 bouwfeesten voor eene nieuwe, voor «;ne betere toekomst. En van nu af ook, behooren al de vrijgezinden van ons kiesarrondisse ment de handen ineen te slaan, met het oog op de aanstaande Kamer- kiezingen. Onze klerikalen zien het gevaar opdagen, ook in onze streken hunne macht te voelen verminderen dwang en vreesaanjaging zullen meer dan ooit hunne geliefkoosde wapens zijn bij onze werkende en landelijke be volking daarom, vrienden, dient er gezamentlijk en met overleg gewerkt te worden De zege is aan dien prijs. Te Brugge werd, in de kiezing van 15 October 11., de kristen demo craat Priester Fonteyne gekozen te gen de klerikale achteruitkruipers. Men kan oordeelen hoe de kleri kalen hunne woede botvieren venijn spuwen ze met vollen mond naar den volkspriester die hen te Brugge in zand doen bijten heeft. Maar ongelukkiglijk voor onze dompers is Priester Fonteyne geen kat om zonder handschoenen aan te pakken ookt geeft hij hun duchtig van zijn vlaamsche klauwen en ko men zij geheel en al geschonden uit den strijd. Ziehier een staaltje van Priester Fonteyne's verdediging, getrokken uit zijn weekblad De Volkseeuw van Zondag 11. Een broerke van liefde zegde aan »de kleine jongensPriester Fonteyne zal branden in de hel Voorzeker ook een brave een- voudige jongen Maar moet ik daarop antwoorden broederke, broederke toch, haddet gij de ge- schiedenis gekend van uwe orde, ge zoudt dat niet gezegd hebben, want in de hel is voor ons geen plaats meer, want zij is vol van broederkes van liefde Moet ik dat antwoorden, (katje weerom) het zou nogeens kwalijk zijn. »In de toekomst, broedertjes, zorg voor uw zei ven Dat is raak, eh Zoo zal men weldra de heer Cyr. Van Overbergh, oud-sekretaris van het departement van Onderwijs, mogen betitelen. Eerst was er sprake voor een Kamer zetel te Oostende dan werd gezegd dat M. Pil, van Veurne, zich zou terug trekken, doch M. Pil bleef pilvast in zijn zetel geschroefd. Gister nu liep het gerucht, dat M. Liebaert, van Kortrijk, naar den Se naat zou verhuizen en i\I. Cyr. Van Overbergh eindelijk een ledigen zetel had gevonden. Doch nu wordt gemeldt dat M. Lie baert het als eereplicbt aanschouwt, door de kiezers van het Kortrijksche terug naar de Kamer te worden ge stuurd... Waarheen zal de heer Van Over bergh nu zijne stappen richten Minister De Broqueviltè bij den Ko ning. Dezer dagen is hoofdminister De Broqueville door het Staatshoofd in verhoor ontvangen geweest op het kasteel van Ciergnon en een lang on derhoud volgde. De politieke gebeurtenissen der laat ste dagen zijn daaraan voorzeker niet vreemd. Eene' ontvangst aan het HofBij eenige dagen zuilen ten paleize van Brussel worden ontvangen de dames voorzitsters der Komiteiten, die zich gelast hebben met den verkoop der Koninginnebloem. Ongeveer 1700 afgevaardigden dezer komiteiten zullen door IJ. M. de Konin gin worden ontvangen in de groote balzaal van het paleis. Ontslag van Goeverneur Ruzette. Men meldt dat er ernstig spraak zou zijn van het ontslag van baron Ruzette als goeverneur van West-Vlaanderen. Van de redenen die daartoe aanlei ding hebben gegeven, kan men slechts gissingen maken. Het Handelsblad had dit nieuws aan gekondigd en zoohaast M. Ruzette er kennis ran had, heeft, hij dit gelogen straft hij denkt geenszins er aan van af te trekken. De wetgevende ldezingen. Wij ver nemen dat de wetgevende verkiezingen toch in de maand Mei zullen plaats hebben. Het was bij vergissing, dat men aan den Sinxendag een invloed op de ver kiezingen toeschreef. Deze hebben in derdaad niet den vierden, maar den derden Zondag in Mei plaats. Dat is wellicht niet van groot belang, doch is het niet gansch nutteloos de terechtwijzing te laten verschijnen. Groote beweging Dinsdag rond het Natiepaleis. In de Wetstraat waar veel volk staat is er eene strenge politie ingericht. In de Hamer. M. Beernaert zit de zitting voor, als oudste lid. Eerst wordt er overgegaan tot de aan vaarding der nieuwe kamerheeren. xootxMe HIJ DE OoslstraatMOUSSE LA ERE. DE IVEERGALM 1&K SK iSSWSOTS êSBSiïfflSi ÏSBS V

De Weergalm (1904-1914) | 1911 | | pagina 1