Stadsnieuws. 1 i Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. dei wctz\A Donderdag, 25n November 1911. 5 centiemen. Achtste jaar. Nr 2. Eendracht maakt Macht. g erttcfiijtiende des donderdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Mbn handelt bij overeenkomst. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklatnen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Dconlbiudiug der Kamers Een Minister met liet Slot op den Mond. De heer de Broqueville heeft Don derdag verklaard dat de Kamers zou den ontbonden worden. Sinds lang hadden wij voorspeld dat er geen andere oplossing mogelijk was, maar wat gaan de klerikale bladen nu vertellen, die beweerden dat er geene ontbinding der Kamers kon of mocht gebeuren De vermeerdering van het getal Ka merzetels had de ontbinding van het Parlement als noodzakelijk gevolg. Een andere oplossing ware een eer- looze politiek geweest. Sommige klerikale voorvechters hadden daaruit reeds besloten dat de katholieke partij eenige nieuwe Ka merzetels aan de oppositie zou kunnen ontfutselen. Die klerikale voorvechters worden door den heer de Broqueville naar het stortbad geleid. De ontbinding der Kamers is dus besloten en de kiesstrijd begint. Wie zal de klerikale gelederen aan voeren De heer Woeste verklaarde Donder dag dat de heer de Broqueville de eenige hoofdman van de katholieke partij is. Die hoofdman heeft het als een plicht beschouwd te verzwijgen dat hij reeds voorstander was van de ontbinding der Kamers, toen hij minister werd. Hij zal waarschijnlijk ook den kiesstrijd voeren met een slot op den mond om zijne vrienden nog niet meer te verdee- len. Gansch de oppositie is het eens om den strijd tegen de klerikale regeering hardnekkig voort te zetten. De heer Woeste heeft getracht den heer Vandervelde als leider van de op positie voor te stellen. Socialisten en liberalen hebben gee ne leiders noodig om hun plicht te volbrengen, en daardoor wordt wel het beste bewijs geleverd dat er in het land een algemeene strooming tegen de klerikale regeering bestaat. Dat zal in den aanstaanden kies strijd bewezen worden. Kr is geen geld Nooit misschien, sedert 1830, heeft de regeering in zulke groote geldverle genheid verkeerd als thans. Al wie iets van het staatsbest aar te verwachten heeft, moet maanden en maanden op den uitkijk liggen en zijne kneukelen stuk kloppen op de deuren van den staatskassier om iets los te krijgen. Ondernemers van openbare werken worden betaald met schatkistbons of moeten uitstel van betaling verleenen. Openbare besturen, die naar de ver schuldigde toelagen wachten, sturen te vergeefs brief op brief. Zelfs het maandgeld van staatsbe ambten en het werkloon van kleine luitjes in staatsdienst worden niet regelmatig betaald, de ouderdomspen sioenen worden vereffend met eene maand of zes weken achterstelalle toelagen aan kringen van onderlingen bijstand, lijfrentgenootschappen, enz., die sinds lang moesten betaald zijn, worden uitgesteld tot het einde van 't jaar. In het telegraafbestunr heerscht er groote misnoegdheid, daar de premiën voor het eerste haltjaar nog niet be taald worden en de machinisten van het spoor laten bittere klachten hooren over hetzelfde onderwerp. De ontreddering is dus algemeen. Men zou misschien kunnen denken dat er groote uitgaven noodig waren om de weerbaarheid van ons land te ver zekeren. Maar ook op dat gebied was er mets gereed. Zelfs voor onze nationale ver dediging had de klerikale Regeering geen geld. Slechts gedurende deze laatste we ken, als de internationale toestand voor ons land zoo gevaarlijk werd, is er niets gedaan geworden, en dan nog is het misschien onze Koning, die er de Regeering toe gedwongen heeft. Hoe wil men dat het volk in een dergelijk ministerie zou vertrouwen stellen De zoogezegde katholieke triomf van 15 October 1.1. Het dagblad L'Indépendance heeft eene zeer belangwekkende statis tiek opgemaakt van de zetels welke de katholieken en de antiklerikalen verlo ren of gewonnen hebben in AL de ste den en gemeenten van meer dan 10.000 zielen in België, omdat het bijiba alleen lijk daar is dat de strijd een zuiver POLITIEK karakter aanbood. In de kleine gemeenten heeft de strijd een ander karakter de persoonlijke in vloed der kandidaten en de plaatselijke aangelegenheden spelen er de bijzon derste rol in de gemeentekiezingen. Ziehier dus deze statistiek In de provintie Brabant wonnen de antiklerikalen, zuiver uit, 31 zetels. In de provincie Antwerpen, 33 ze tels in de provintie Oostvlaanderen, 10 in de provintie West-Vlaanderen, 16 in de provintie Henegouwen, 56 in de provintie Luik, 25. Eindelijk in de provintiën Namen, Limburg en Luxemburg verliezen de katholieken 11 zetels, hetgeen voor geheel België- uitmaakt eene aanwinst van 208 zetels voor de kartellisten op de katholieken, tegen 20 gewonnen door deze laatsten. BLIJFT DUS EENE ZUIVERE AANWINST VAN HONDERD ACHT-EN-TACHTIG ZETELS voor de ANTIKLERIKALEN 1 Kan men dan nog loochenen dat het klerikaal ministerie afgekeurd is ge heel het land door en dat het met Mei den doodslag zal ontvangen «SS "C«;3S8«SS?®S f*3S ®S «BS fBS De oiigeleliérdfen in hel Duilseli en het Belgisch leger. In 1909 zijn er in het Duitsche leger 265.257 recruten ingelijfd. Op dit aantal waren er slechts 46 te zegge 2 op 10.000, die met lezen of schrijven konden. Over tien jaren was het aantal onge- letterden onder de recruten nog 869, of 52 voor 10.000. Onder de 166,048 recruten door Pruisen in 1909geleverd, warenslechts 30 ongeietterden. De verhouding is dezelfde voor Beieren, Saxen, het Her togdom Hesse en Oldenburg. In de andere bondsstaten was geen enkel ongeletterde recruut. Van al de beschaafde landen, telt Dnitschland het kleinste aantal onge ietterden. Men mag bijna zeggen dat in Duitschland geen ongeletterde perso nen bestaan. In 1907 telde men in Engeland 100 ongeietterden op 10.000 recruten in Frankrijk 350 in Oostenrijk 2.200 in Italië 3,100 in Rusland 6 208. Volgens de jaarlijksche statistieken, zijn er in België in 1908 1536 ongelet terde recruten ingelijfd (1080 Vlamin gen en 456 Walen), op een totaal van 13510 recruten of 1137 op 10.000. De verhouding is voor de Vlamin gen 1283 ongeletterde op 10.000 en voor de Walen 895 op 10.000. Dan moet men nog rekening houden, dat er nog 605 recruten, of 447 op 10.000 waren die konden lezen, en onbekwaam waren om hunnen naam te schrijven. 3,097 of2.293 op 10.000 konden lezen en schrijven, doch konden niet reke nen. In korte woorden, de verhouding der ongeietterden onder de recruten is 568 maal grooter in België dan in Duitschland. Dat is eene bestatiging waarop ons klerikaal gouvernement fier mag we zen. De verhouding zou nog grooter we zen wanneer wij de staat van 't onder wijs moesten nagaan van hen die niet tusschen de ongeietterden gerangschikt zijn. Over bef oriisBag van Baron Ruzetfe, gouverneur van West-Vlaanderen. Bereiden wij de toekomst. Wij hebben gezegd wet men denken moest over de kiezingen van 15 October laatstwij hebben bewezen dat die kiezing, gelijk al deze, die zich te Yper opgevolgd hebben, sedert den val van het oude stadsbestuur, vervalschtdoor daden van bedrog, van drukking en van omkooping. Onze klerikale confra ters beproeven zelfs niet het te weer leggen is het niet een der hunnen die verklaard heeftWij weten wel dat Yper liberaal is, maar bet geld is bij de klerikalen En, inderdaad, elke kie zing is te Yper het voorwerp van eene ware markt. De stemmen zijn met goud gekocht en de tarief verandert naar het aanzien van den kiezer. Van waar kwamen dan de vijffrankstukken waarmede armen zich konden zat zui pen op 15 October en volgende dagen Maar nevens die armen die zich voor de heilige zaak lieten winnen door de aanlokking van het geld, hoeveel noemt men er niet, onder de meervoudige kiezers, die de gewoonte aangenomen hebben hunnè stemmen te verkoopen? Zeker zijn er, die men onrechtvaardig beschuldigt, maar er zijn andere, die zich zelfverraden door de bovenmatige pogingen die zij aanwenden om de ver denking af te keeren,die op hen weegt; met het hooge woord te voeren, vooral als zij schreeuwen tegen het afvallig zijn of het niets doen der anderen. Maar dringen wij niet verder aan wij hebben beter werk te verrichten. De uitslag der kiezing, door onze te genstrevers zoo duur gekocht, kan, noch mag ons niet ontmoedigen. Het is heden vastgesteld dat er te Yper een blok van 2052 tot 2336 kiezers zijn die heel de klerikale macht niet kan doen afnemen. 2300 stemmen tegen 2600 is een eerbiedwaardig en aanmoedigend cijfer, wanneer men denkt aan den ontzaglijken invloed, waarover onze tegenstrevers beschikken. Sedert 27 jaren datzij het Staatsbestuur inhanden hebben, zijn al de plaatsen niet aan hunne vrienden gegeven geweest? Zijn al de besturen niet in hunne handen en welke macht halen zij er niet uit? Ziet eens, enkel voor de openbare weldadigheid, zijn er te Yper 833 huis gezinnen, die op eene bestendige wijze hulp krijgen en het. beloop der verteen- de hulpen is jaarlijks van 3056 Moet men verder de oorzaak zoeken van de kiesmacht der klerikalen En spijts dat alles, zijn onze meesters enkel aan 't bestuur gebleven door het geld met volle handen uit te deelen en dan nog konden zij de volstrekte meer derheid maar met een honderdtal stemmen overschrijden (132 voor de groote lijst en 109 voor de kleine). Verre das van ons laten terneersla gen door den huidigen uitslag; kunnen wij er enkel heel ernstige aanmoedi ging uit patten voor de toekomst. Want AcfloojvAte -V 8 £&LLKeuvu4tjuuu: •Antwetjtfu Ctl CLCMllJfc^wezpia. CycSe aec Gebroeders V.w Goillie, OoslstraatHOUSSELA EllE. DE WEERGALM Men schrijft in bij den Uitgever, Oiximule,straat, nr 53, te Y|>er. De aankondigingen van gansch Helgië en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- uaamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en ondertekend toe te zenden *25'SS'3S'3Kr35"SS -3S B<®S'3Sa3S.'3S 'SS'SS "35 <SS-S-JSS<SS-TSS-'3S 2S Zooals wij eerst in ons voorgaand num mer mededeelden, zal baron Albert Ruzette, gouverneur van West-Vlaanderen in April aftreden. Hij zou reeds ontslag genomen hebben indien zijn opvolger bij de hand ware doch het zal niet gemakkelijk zijn hem te vervangen, daar hij zich bemind heeft kun nen maken, ook bij zijne politieke tegen strevers. Worden voor het gouverneurschap voor uit gezet Baron M. Van der Bruggen, oud-minister van Landbouw. Deze oud volksvertegenwoordiger van Thielt, die een landgoed te Wielsbeke aan de Leie be woond, is zeer rijk. Zijne vrouw is eene burggravin de Preudhomme de Nieupoort en beiden hebben bovendien voor geène kinderen te zorgen doch M. Van der Brug gen heeft wegens ziekelijkheid de Kamer verlaten. Men spreekt nog van M. Jansens de Bisthoven, oud-procureur des Konings te Brugge, die, hoewel magistraat aan het Beroepshof te Gent, nog zijne woning te Brugge behouden heeft en baron Ernest van Caioen, schepene, die aangeduid is eens graaf Visart de Bocarmé als burge meester van Brugge op te volgen. Men spreekt ook eindelijk van den heer Cyriel Van Overberg, eeresecretaris-generaal van het departement van Wetenschapen Kunst, oud-arrondissementskommissaris van Kort rijk en least not least van baron H Kervijn de Lettenhove, den bekenden estheet, die echter geene persona grata is bij de kop stukken der katholieke partij te Brugge. Als zeker bewijs van het aanstaande heengaan van baron Ruzette kan gelden dat deze bevolen heeft zijne bijzondere woning te Brugge zoodra mogelijk in ge reedheid te brengen. De logenstraffingen betreffende dit ont slag, die in zekere katholieke bladen ver schenen, zijn maar om tijd te winnen tot de witte raaf gevonden zij die men zoekt. BIJ lil.

De Weergalm (1904-1914) | 1911 | | pagina 1