d' Extension Universitaire cercle i» etere> Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 1 l n Janna ri 1912. 5 centiemen. Achtste jaar. Ar 9, Eendracht maakt Macht. Verschijnende des S^onderdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr..3-00; Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. ET YPRES. Extension de l' Université Libre de BRUXELLES Cours tl© M. CIIAIIGOIS, professeur a la Faculté des sciences appliquées ASTRONOMXIC en 6 lepons, avec projections lumineuses Dimanche i4 Janvier a 3 heures précises au CAFÉ DE LA BOURSE, L,e System© Solaire. Dimanche Si Janvier, L'luiicrs Sidéi-al kss <ss <®s ss «s vem kss kk kss -os üss kk, Gene partij zonder programma. Meer dan eens hebben wij aange toond dat onze tegenstrevers in den aanstaande kiesstrijd te velde trek ken zonder bepaald programma, nooit antwoorden zij op onze gezeg den doch telkens komen zij voor den dag met hun afgezaagd liedje wij verdedigen den godsdienst. Wij zijn tot akkoord dat de katho lieken den katholieken godsdienst verdedigen zooals de Mahometanen den eeredienst van Mahomet voor staan doch wat wij niet aannemen, is dat zij deze verdediging op poli tiek terrein willen voeren. Indien zij zulks doen, verwittigen wij hen dat zij in hunne pogingen zullen mis lukken. Alles op zijne plaats, dat wil het Belgische politiek. Politiek is poli tiek en godsdienst is godsdienst twee verschillende zaken, die met elkander niets gemeens hebben, en welke niet met elkander mogen ver mengd worden. De antiklerikalen zullen den godsdienst vervolgen, onze priesters verjagen, onze kloosters sluiten zoo schreeuwen al de Vuilblikken in koor. Gij zijt gansch mis, leugenbladen, want indien de gewetensvrijheid mocht gekrenkt worden, dan zullen de liberalen daar zijn, om die vervol gingen te beletten. Niemand mag vervolgd worden voor y.ijne gods dienstige overtuigingen, zegt artikel I van het liberaal programma. Dus, klerikalen, uw artikel I van uw pro gramma is een zero in 't cijferen. Maar, zegt nog eens, welk is art. II van uw programma En al de klerikale vodden roepen te gelijk Wij, wij hebben geen ar tikel II ons programma bevat slechts een eenig artikel, en dat is Verdediging van onzen godsdienst En dat is alles. En dat is juist geredeneerd. De klerikalen staan gehypnotiseerd voor de zoogezegde godsdienstverdedi ging, juist zooals de Franschen voor de Vogeezen en de stieren voor de roode vod. Al hunne verstandaiogens zijn gepijld in die richting, en daar buiten zijn zij niets, hooren of ver staan zij niets. Men schrijft in bij den Uilgever, Diximidestraat, nr §3, te Yper. De aankondigingen van gunscti België en 't buitenland evenals de Notariafe en Rechterlijke aankondigingen mogen ezonden worden ten bnreele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle boege- jmiarnde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden T-I—•- ■■■■■«■■IMni lil AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklatnen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. V ilt gij een bewijs hiervan, luis tert dan Wat beoouen zij in zake van on derwijs Alles laten gelijk het is Neen, dat is onmogelijk, dat beken nen zij zeiven zij moeten verande ren maar hoe Door de kloosterkassen te vullen met de zuurgewonnen centen der lastenbetalers. Zij zijn overtuigd dat de kieswet ten moeten veranderd worden, dat het tegenwoordig?stelsel onmogelijk kan behouden blijven. Hoe zullen zij te werk gaan om aan de be staande wetten eernge verandering toe te brengen Dat, dat weten zij niet. Het tegenwoordig belastingstelsel moet hervormd worden hoe gaan zij die noodzakelijke hervormingen bewerkstelligen Dat weten zij ook niet. Zijn de klerikalen voor den vrij handel of voor de beschermingsw et- ten Zij weten dit zei ven niet. En die mannen, die voor het kie zerskorps willen verschijnen zonder programma, diezelfde mannen, zeg gen zij, spotten met ons en verwijten ons een verdoken programma te be zitten, die wij met bevreesde zorg aan de lezers en de kiezers trachten te verbergen. Vaderlandsliefde. Wat is het vaderland Dat is de eerste kwestie. De grond, het land der vadren. Het huis, de kerk, de beek, de straat, de weide, het 'bosch, de he mel, de lucht onze plichten, onze rechten, ons ideaal, onze droomen, onze verzuchtingen, onze kracht, ons gevoel, ons streven en willen dat is het vaderland Die grond dronk het bloed, het zweet, de tranen van zooveel kinde ren gevallen op het schrale veld van den ondankbaren arbeid, gestorven in den strijd voor vrij bestaan en hoo- ger leven, gestort in de eenzaamheid of in stilte weggestoken of opgekropt in de dagen van lijden en verdruk king Ons is de grond der Belgen Ons hoort hij toe. In honderden veldslagen gewon nen, betaald met het bloed van de edelste zonen uit de volksklas Met onzen arbeid vruchtbaar gemaakt met ons zweet, met onze tranen in vetten teelgrond herschapen. Daarom is hij ons lief Daarom minnen wij het Belgisch vaderland Maar eens zal die grond ons hon- derdduizendmaal liever zijn Wan neer Ja, wanneer Dat zal ik u zeggen Als wij niet meer als vreemdelin gen zullen behandeld worden in het land dat het onze is Als alle Belgen zullen gelijk zijn voor de wet Als kozijntjeswinkel en konkelfoes zullen naar de weerlicht zijn Als alle man zijn ééne stem zal hebben Als armoede en gebrek tot het minimum zullen zijn gebracht Als de hongerloonen zullen behoo- rc-n -tot het verleden, tr. de werkman na een leven van z oegen en zwee ten onbezorgd unlet dag zal mogen zien komen Als de openbare machten met meer bezorgdheid voor onderwijs en opvoeding van kinderen en jeugd zullen zorgen, en de moeder aan den huiselijken haard de eereplaats zal houden en er de liefdezuster zal zijn! Als... ja, er kwam geen einde aan zoo ik het al wilde zeggen. Werklieden Wie wil er aan den afgesloofden werkman in zijnen ouden dag,' een behoorlijk pensioentje doen toeken nen De liberalen. Zulk pensioentje is een deel van het liberaal program ma. Wie is er daartegen De klerikalen, die vinden dat een werkman, dien zij eeuwig onder bedwang kunnen houden, veel ge makkelijker te beheerschen is. Verder, de prijs per dag, voor on derhoud in de weldadigheidsscholen, de toevluchtsoorden en bedelaarsge stichten van den Staat is vastgesteld als volgt Fr. 20 voor de jonge snaken in weldadigheidsscholen geplaatst fr.« 1.50 voor personen geplaatst in de toevluchtshuizen en de bedelaarsge stichten. Dieven en moordenaars worden goed onderhouden en verzorgd, in gevangenhuizen die aan paleizen ge lijken. Het onderhoud van eenen hond, die langs de straat door de politie wordt opgeschept, kost minstens 50 centiemen per dag. En voor de oude werklieden, die eerlijk geslaafd en gewroet hadden tot hun 65 jaar, voor hen stond de klerikale regeering enkel 9 centen per dag toe Die menschen eene aalmoes W erkbeden Is dat geene schande En toch stemmen het grootste deel van u nog steeds voor diezelfde kle- kalen Zoo werkt gij zelve mede, om die toestand te doen voortduren. kregen Voor of i i m'sle. E is nog al een beetje gemompel, geschrijf en gewrijf in het klerikaal kamp, ten gevolge van het nieuws door een Brusselsch blad in het licht gebracht dat de kandidatuur van den heer Woeste niet meer zou aanvaard worden in het arrondisse ment Aalst. Voor een man van talent gelijk Woeste, die ontegenzeggelijk de grootste diensten, om niet te zeggen al te groote diensten aan zijne partij bewezen heeft, moet het, na eene langdurige loopbaan nog al hard zijn, zijne eigene vrienden te zien discuteeren over de al of niet wen- schclijkheid van het terug voorbren gen van zijne kandidatuur. Sommige leiders van de katholieke partij heb ben dat wel ingezien en het moet ons niet verwonderen dat een man gelijk M. Melot zich bereid"'verklaart om den heer Woeste in het voorkomend geval eene redboei toe te werpen. Op de aigemeene vergadering der katholieke Associatie van Namen, verleden Zondag gehouden de ka tholieke politiek kent de zondagrust niet verklaarde de heer Melot dat indien men de groote en de onmete- lijke ondankbaarheid moest plegen een zetel te ontnemen aan den man die zulke onschatbare diensten be wezen heeft, hij, Melot, de eerste zou zijn om den heer Woeste eene kandidatuur in het arrondissement Namen aan te bieden. Om dergelijke verklaring in open bare vergadering wensehelijk te maken, mag men veronderstellen dat het met de kandidatuur van den heer Woeste in het arrondissement Aalst tamelijk slecht staat. Wel is waar zal men zulks doen voorkomen als eene kwestie van louter plaatselijk belang, zijnde van geene beteekenis voor den algemee- nen toestand der klerikale partij daags voor de gewichtigste verkie zingsperiode welke zich sedert 28 jaren heeft voorgedaan. Maar de waarheid is dat de beweging welke zich rond de kandidatuur van den leider der katholieke partij afteekent, een bedenkelijk verschijnsel is voor deze partij. Zij verraadt verdeeld heid die haar als een ongeneesbaren 'kanker heeft aangetast en waarvan zij vruchteloos de kenteekens tracht te verbergen. De klerikalen, huichelaars in alles, weten zeer wel dat het een slechten indruk maakten noodlottige gevolgen kan hebben, in twist en tweedracht ten strijde te moeten op rukken, maar. welke meesters zij ook zijn in het huichelen, zij zijn door de wraakzucht te veel opge zweept, om hunne oneenigheden be hoorlijk te kunnen verduiken. De aanhang van minister Schol- laert kan niet vergeten dat Woeste nog al ferm meegeholpen heeft om hem te doen vallen en zijn ellendig schoolbonsontwerp in de rommelka mer te doen opbergen. Ook de kliek Arthur Verhaegen en Helleputte kan niet kroppen dat Woeste ze se dert jaren in hunne heerschzuchtige - -m LUXr.CATALOGUS BIJ DL! Gebroeders V.v\ Coillie, Ouststrualy liOUSSELAERE DE tVEEKCALH Af THE Mmm CYCLE Cy Ltd, 48, PELIKAANSTRAAT, ANTWERPEN,

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 1