Stadsnieuws. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 25° Januari 1912. 5 centiemen. Achtste jaar. \r 11. i erschij mende des iPonéerdags. Vooruitzichten aangaande de üiezingen. .11. de Broqueville is kwaad. Hei aftreden van den heer volksvertegenwoordiger faniel Eeroti. Een nieuwjaarsgeschenk. Hu mie inschikkelijkheid. Gebroeders Van Coillie, Bendracht maakt Macht. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Mbn handelt bij overeenkomst. Men schrijfi in bij den Uitgever, Dixfnudestraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van ganscli België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en oiïderleekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. De klerikale gazetten weten dat hun ne partij in de aanstaande algemeene kiezingen groot gevaar loopt het mees terschap te verliezen maar ze mogen dat aan hunne lezers niet zeggen. Ze moeten hun moed geven en daarom doen zij fabelachtige berekeningen om toch maar te bewijzen dat zij de over winning zullen behalen en dat hunne meerderheid zelfs versterkt uit den kiesstrijd zal komen. Een onpartijdig onderzoek over den toestand geeft nochtans eenen gansch anderen uitslag, die voor de kierikalen in 't geheel niet voordeelig is. Ziehier hoe de Matin van .Antwerpen, die over 't algemeen altijd koelbloedig de toestanden beoordeeld, over de vooruitzichten der aanstaande kiezin gen spreekt Als men zich steunt op de uitsla gen der laatste kiezingen, moeten van de 20 nieuwe zetels er 12 aan de anti klerikalen komen en 8 aan de kierika len, want de zetel van Turnhout mag als gewonnen beschouwd worden het verslag, over deze kiezing aan de Ka mer gedaan, doet zien dat men 1200 stemmen vergeten heeft te brengen op rekening van het kartel, zoodat deze lijst meer dan 600 stemmen te veel heeft boven het noodige getal voor den vierden zetel. Doodde enkele vermeer dering van het getal kamerleden valt dus de klerikale meerderheid op 2 stemmen. Doch er is meer. Te Roeselare moe ten wij maar 30 stemmen winnen om den nieuwen zetel te veroveren, en daar onze vrienden daar gestadig voor uitgaan, is er voor dien uitslag geen twijfel. Te Antwerpen zal de lijst, die eene stem meer wint dan de andere, acht zetels hebben tegen zeven. Wanneer men zich nu herinnert dat in 1902 de kierikalen 15000 stemmen meerder heid hadden dat die meerderheid in 1906 tot op 8000 stemmen en in 1910 tot op 600 stemmen gesmolten is, valt het niet te twijfelen dat de antiklerikale partijen, als zij weer samengaan, te Antwerpen 2 nieuwe zetels zullen win nen. Daardoor alleen komt het staatsbe stuur tot eene minderheid van 2 stem men. Voegen wij daarbij dat er te Soignes maar 700 stemmen, te Doornik 180 en te Brussel 8500 stemmen moeten ver plaatst worden Op een totaal van 300,000 stemmen is men daar 40.000 stemmen vooruit gegaan. Door die ver plaatsing zouden daar dus onze vrien den 3 nieuwe zettels winnen. Dat zou de antiklerikale meerderheid dan bren gen op 8 zetels. Dat is 2 zetels meer dan de kierikalen er nu in meerderheid zijn. Maar zeggen de kierikalen gij vergeet rekening te houden van de twijfelachtige zetels, die wij op u zouden kunnen veroveren en ze spreken van Nijvel, Verviers, Hoei, Hasselt en St Nikolaas. Laat ons zien in welke mate die zetels zouden kun nen bedreigd worden. Te Nijvel zouden de kierikalen meer dan 1300 stemmen moeten winnen, en... in de laatste kiezingen zijn zij ave rechts vooruitgegaan zij hebben 713 stemmen verloren. Men ziet dus dat zij te Nijvel er zoodanig sterk niet uitzien om den zetel terug te winnen. Welke zetel zou er voor hen te Ver viers twijfelachtig zijn? Zij zouden moe ten meer dan 4200 stemmen bij winnen om er eenen meer te behalenAls wij op die wijze voortredeneeren, schijnt hunne aanwinst van den nieuwen zetel te Gent wat anders twijfelachtig, ver mits op een dubbel getal stemmen dan te Verviers, wij er maar 5000 zouden moeten meer bekomen om hem op de kierikalen te veroveren. Te Hoei zouden de kierikalen meer dan 2000 stemmen meerderheid moe ten hebben, en in de laatste kiezingen lagen zij juist 1200 stemmen... in min derheid. Te Hasselt heeft M. Peten al triom fantelijk eene tweede kiezing doorwor steld met 1300 stemmen winst. De kierikalen zouden daar moeten 5000 stemmen bij winnen om hem te doen vallen. Te St Nikolaas zouden zij over bijna 9000 stemmen meer moeten beschik ken om M. Persoons weg te kunnen cijferen. In de laatste kiezingen zijn zij 2000 stemmen vooruitgegaan terwijl M. Persoons er meer dan 3000 bijwon. Nu zien wij wat de twijfelachtige zetels beteekenen, waarover de kieri kalen spreken. De waarheid is dat er geene twijfelachtige zetels zijn dan... ten onzen voordeeie en dat men met volle zekerheid mag rekenen op eene antiklerikale meerderheid van 4 tot 8 stemmen. Dat is meer dan genoeg om te besturen volgens het zeggen van het tegenwoordig staatsbestuur. Daarbij mogen wij nog voegen dat de liberalen van Veurne-Diksmude- Üosténde de grootste hoop hebben, den nieuwen zetel daar bij te winnen. Alions, allons, laat de tegenstrevers nu maar hunne overwinningen voor spellen ze zullen er veel mede uitme ten. Als ze maar niet varen gelijk te Antwerpen, Brussel, Luik en Gent in de gemeentekiezingen. M. de Broqueville, minister van Spoorwegen, Posten, enz., heeft de in- schrijvingskosten der kleine pakjes voor den ijzeren weg van fr. 0-20 op fr. 0-50 ieder gebracht en de tarieven voor het kolenvervoer verhoogd. De belangheb benden klagen daarvoor en hebben hem eene afvaardiging van hoogge plaatste nijveraars gezonden om die klachten bekend te maken. De man is kwaad over die klachten en zegt Herhaalde malen heeft men gezegd dat de ijzerenweg niet op voldoende wijze uitgebaat wordt in 't belang der nijverheid en dat de hulpbronnen, die hij kan verschaffen, op bepaalde tijden maar dienen om de gaten te stoppen in de staatskas. Men heeft mij verzekerd dat dit eene der redenen is, waarom men ons met zooveel hardnekkigheid bevecht. Ter gelegenheid van eiken ge nomen maatregel van dien aard ge lijk wij er onlangs eenen genomen heb ben zet men tegen ons eenen uit sluitend politieke veldtocht op touw. Arme M. de Broqueville 1 Men laat hem niet gerust en zijne tegenstrevers zetten tegen hem een politieleen veld tocht op touw omdat hij het noodig oordeelt, de tarieven te verhoogen. Wij denken toch wel dat er onder de nijveraars en kooplieden, die zich te gen deze maatregelen verzetten, man nen zijn van alle gezindheden. Zouden dan alle bestuurders en beheerders van koolmijnen of metaalwerkhuizen alle verzenders, antiklerikalen zijn M. de Broqueville zou ons dat moeielijk kunnen doen gelooven. Het zijn nijver heids- en handelsmaatschappijen, waar alle gezindheden vertegenwoor digd, zijn en wier afgevaardigden bij hem verzet zijn gaan aanteekenen. Als er hier van politiek spraak is, dan is het huishoudkundige-, handels- en geldpolitiek die M. de Broqueville ge makkelijk schijnt te verwarren met de antiklerikale politiek. En zoo iemand politiek maakt in dees geval, dan is 't wel Mijnheer de Broqueville zelf. Als hij de tarieven verhoogt op de ko len, die grondstof der nijverheid, om de tarieven te verlagen op den mest, de grondstof van den landbouw, kan hij ons niet doen aannemen dat hij geene kiespolitiek maakt. En dat is nog wel leelijKe kiespolitiek. De minister doet door de nijveraars en kooplieden de gunsten betalen, die hij aan de land bouwers schenkt om hunne stemmen voor de klerikale partij te winnen. •■■-SS ■•3»-58 Onlangs heeft de heer Emiel Feron aan de Liberale Associatie doen weten, dat hij de vernieuwing van zijn man daat bij de aanstaande wetgevende ver kiezingen niet meer verlangt. Het komiteit der Associatie besloot dat er een stap moest gedaan worden bij dezen veteraan van onze staatkun dige worstelingen, om te trachten hem op zijn besluit te doen terugkeeren. Vrijdagmorgen, te 11 uur, hebben dientengevolge de HH. Fernand Cocq, Louis Morichar en Leroy den heer Feron een bezoek gebracht, en ten sterkste bij hem aangedrongen om zich nog ditmaal ter beschikking zijner vrienden te stellen. De honorabele volksvertegenwoordi ger verklaarde, diep ontroerd, dat hij op zijn besluit niet kon terugkomen. Z'jne krachten veroorloven hem niet meer het mandaat, hem voor de eerste maal in 1880 toevertrouwd, te vervul len zooals hij dit zou wenschen. De HH. Cocq, Morichar en Leroy, buitengewoon onder den indruk, be treurden ten zeerste het mislukken hunner pogingen. Dit leedwezen zal door geheel de li berale partij van het land, van welke partij de heer Emiel Feron een der schoonste figuren was, gedeeld wor den. Hetonwederroepelijkbesluit van den geëerden volksvertegenwoordiger van de hoofdstad zal in de eerstvolgende vergadering der Liberale Associatie van Brussel worden bekend gemaakt. Hoogstwaarschijnlijk zal de heer Feron het voorwerp zijn eener groot- sche betooging van erkentelijkheid van wege de liberalen van gansch Belgie. l)e Verrassingen van het Vergunningsrecht. Naar wij vernemen, zullen vele her bergiers vanwege de Regeering een flink Nieuwjaarsgeschenk ontvangen. Men weet hoeveel moeite het kost om van de Regeering den uitslag der volksoptelling te bekomen ten einde de vermeerdering van het aantal volksver tegenwoordigers vast te stellen. Alles moest nauwkeurig herzien en nagezien worden opdat er geen enkele kleine missing zou insluipen. Wanneer het echter gold, de cijfers bek»nd te maken der bevolking van de steden of groote gemeenten, waar kans bestond het vergunningsrecht te ver hoogen, heeft men er zooveel doekskens niet omgewonden, eïi de ontvangers der belastingen zijn sinds lang in bezit van het officieel cijfer der bevolking, dathet bedrag van het vergunningsrecht vaststelt. Zoo wordt gem.eld dat vele gemeen ten van de vierde* naar de derde cate gorie opschuivenandere van de derde naar de tweede het recht klimt in ver houding voor sommige herbergiers zou de opslag 50 frank per jaar bedra gen. De drankslijters zullen dezer dagen bericht ontvangen van het Nieuwjaars geschenk der regeering. De nieuwe Raadsheeren werden dus aangesteld en te dier gelegen heid heeft de heer Colaert, wij gingen zeggen onze meier, eene aanspraak gehouden waarin hij de schaamteloosheid had te zeggen dat hij voortgaan zou te besturen met eene groote inschikkelijkheid en zonder wie ook te kwetsen Wij zeggen dat zulks schaamteloosheid is, want 4e genomene houding va<tv onzen meier pn opschorsing) in de zaak der lagere school van de St Janstraat en waarvan het verslag der laatste Raadszitting ons de maat geeft, bewijst dat onze gewezen hoofdbestuurder alle stoutheden be zit. Onze lezers weten dat de ouders der leerlingen, die de school der St Janstraat bijwonen, een verzoek schrift stuurden aan den Raad om verzet aan te teekenen tegen de ver hooging van het schoolgeld, die hun opgedrongen werd. Wij hebben de bewoordingen van dat verzoekschrift op.enomen. Het was in gematigden zin opgevat en uitgedrukt de toon ervan was waardig en eerbiedvol. Het schijnt dat, uitgaande van in onze stad als achtbaar gekende en buiten onze politieke strijden ge plaatste personen, het had moeten zoo niet in aanmerking genomen, 't ware te veel vragen aan kierikalen, ten minste behoorlijk onthaald wor den, gelijk welopgevoede personen bij bi; OoststraalROUSSELA ERE. DE VELOMAKERS vraagt AGENTSCHAP WIELRIJDERS waagt GRATIS LUXEGATALOGUS aan THElSfilERM CÏCIE Cj ltd, 48, PELIKAANSTRAAT, (NTWERPEI,

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 1