Lantaarnaansteker, PLICHT De 14' aan tafel GUIDE D'YPBE 1 hLI g In den gemeenteraad. De Vrijheid van den familievader Een goed liberaal abon neert zich aan DE WEER GALM Mengelwerk. 137 LOTGEVALLEN EENER WEES Middelbaar onderwijs. Ylaamsch Tooneel. Een en ander. Het is maar te Yper dat zulke dingen gebeuren. In andere steden, zijn de hoven en bloemperken onder de bewaking van 't volk en niet een bengel zou er de minste schade aan durven doen. Onze achtbaren vergaderden ver leden maandag onder het voorzitter schap van den heer Colaert. Al de raadsheeren waren aanwezig, behal ve de heer Struye, om wettige rede nen belet. Niets belangrijks op de dagorde. De Raad geeft de toelating aan den Schepenenraad om de verkooping van eenen grond, gelegen op de Ma- loulaan, te verhandelen. Een notaris heeft een aanbod van 15 fr. den me ter gedaan voor eenen grond van 180 vierkantmeters inhoud. Na lezing van de" bewoordingen eener overeenkomst, welke de stad voorstelt te sluiten met den heer Proot, brouwer ter stede, keurt de Raad die overeenkomst goed. Er is sprake van eene grondverwisseling tusschen de stad en den heer Proot, voorde aflijning der Doorgangstraat. De stad staat aan den heer Proot twee boordjes grond af, het eene van 3 v. m. 02 en het andere van 5 v. m. 54. In ruiling geeft de heer Proot aan de stad eenen grond van 2 v. m. 92. De heer Proot ontvangt eene over eenkomstsom van 1600 fr. op voor waarde den muur te bouwen op de nieuwe aflijning der Doorgangstraat. De Raad, op voorstel van het Schepencollege, behalve goedkeuring der Bestendige Deputatie, neemt eene nieuwe heffing aan op de voor- loopige leening van 496.963-00 fr. Tot op heden werden er 300.000 fr. geheven. Die nieuwe heffing zal die nen om de werken voort te zetten. Na eenige zaken van bestuurlijken aard besproken te hebben, wordt- de openbare zitting om 7 ure geheven. Men zegt ons dat de benoeming van plen gemeentesekretaris voor ee nige dagen verschoven is. Het schijnt dat de heer Colaert mordicus aan zijn kandidaat houdt. Een groot getal raadsheeren verkiezen een Yperling te benoemen. Van daar al dat verda gen en uitstellen. DE De klerikalen loopen zeer hoog op met de vrije keus der school. Ziehier weer een staaltje hoe ze dat ver staan. Deze week bood een werkman zich aan in zéker klooster. Hem werd de eisch gesteld zijn kind uit de ge meenteschool te trekken en het naar de katholieke school te zenden, on der bedreiging voortaan van zijn werk beroofd te worden. Daar de nood dwingt, kon de vader niet an ders dan toestemmen in deze school- drukking Moet men dan verwonderd staan dat de bevolking vijandig wordt aan de kloosters en men zich over zulke onverdraagzaamheid zoet jes wreekt in het kiesgangsken met te stemmen voor de antiklerikalen. Als zulke dingen gebeuren zonder schoolbon wat zou ons dan te wach ten staan indien de hatelijke Schol- laertswet moest doorgevoerd worden. Wij kennen vele oprechte katho lieken welke hunne kinders naar on ze gemeentescholen zenden omdat zij overtui d zijn van het degelijk onderwijs dat er gegeven wordt, ter- j wijl in de katholieke scholen de gees- j ten worden verstompt door een dweepzuchtig, ontoereikend onder- i richt. Benoeming. Uit het Engelsch. TWEEDE DEEL. Negentiende Hoofdstuk. De Vereeuiging. Zonderlinge samenloop van omstandighe den Zeer zonderling Zeer zonderling Nauwelijks had hij zich verwijderd, toen eene andere deur sehroohnvallig geopend werd, en Geertrui behoedzaam binnentrad. Haar vader trad snel op haar toe, sloeg zijnen arm om haar heen, bracht haar zoo naar Amelia, en sloot beiden in eene lange, stilzwijgende omhelzing, Philip riep Amelia uitkunt gij nu nog aan de genade en liefde twijfelen, die ons voor zulk een wedervinden heeft ge spaard 0 Amelia antwoorpe hij, ik ben u hartelijk dankbaar. Leer mij. hoe en waar ik mijnen tol van dank zal betalen, Over het uur van zaligheid, dat daarop volgde, willen wij niet uitweiden noch over de stille verrukking van Amelie, rioch over de hartstochtelijk ontboezemde blijd schap van Philip, noch over de blikken vol liefde en vertrouwen, waarmede Geertrui beiden aanzag. Het was bijna middernacht, toen Amory opstond om zich te verwijderen. Amelia, Bij koninklijk besluit, van 21 Januari laatstleden is de heer R. Colaert Bur gemeester der stad Yper benoemd Die benoeming is in de stad heel en al onopgemerkt voorbijgegaan. Het gerucht loopt dat Mons Colaert maar in bediening treden zal op het oogenblik, waarop zijn kandidaat ge meentesekretaris zal benoemd zijn. Komaan, heeren Raadsleden, buigt den nek voor de eischen van den ge- j pochten Poperingnaar en stemt voor zijnen gunsteling I Het zullen de Ypersche kandidaten zijn, die te vreden zullen wezen Welk komediespel De heer Laheype, Vrederechter van het le kanton Yper, is, buiten den Ge meenteraad, lid benoemd van het be sturend bureel der Staatsmiddelbare- school voor jongens te Yper. die er niet aan gedacht had, dat hij wederom het huis zou verlaten, waar zij hoopte, dat hij zich nu te huis zou achten, smeekte hem om te blijven, en Geertrui drong die vrien delijke bede met hare oogen aan Hij vol hardde echter in zijn besluit met eenen ernst, die bewees hoe vruchteloos het zou zijn hem te willen doen wankelen. Philip, zegde Amelia eindelijk, hare hand op zijnen arm leggende, gij hebt mij nen vader nog niet vergeven. Zij had zijne gedachten geraden. Hij sid derde voor haren verwijtenden toon en gaf geen antwoord. Maar dat zult gij toch doen, lieve Phi lip, dat zult gij toch, hervatte zij smeeken- de. Hij aarzelde, zag haar nog eens aan, en antwoorde Ik zal. liefste Amelia, ik zal door den tijd. Toen hij heenging, bleef Geertrui een oo genblik bij de voordeur staan, om hem in de verte, maar even zichtbaar bi| het flau we licht der afnemende maan, na te zien. Daarop ging /.ij naar de kamer terug, en diep ademhalende zegde zij O we k een dag is dit geweest maar z:j bedwong zich, toen zij Amelia zag, die met gevouwene handen en naar omhoog gewend gelaat bij de sopha geknield lag. Eenen arm om haren hals slaande, kniel de Geertrui naast haar, en te zamen lieten zij den wierook van dank en lof naar Gods troon oprijzen. Twintigste Hoofdstuk De Belooning. Toen oom True gestorven was, had de grijze Cooper zijnen ouden vriend met eer bied tor aarde besteld bij de kleine kerk, waarin hij zoolang de dienst van koster had waargenomen. Het was eer.e onaanzienlijke Wij lezen in den Journal de Roubaix. Benoemingen. In geheime zitting heeft de Ge meenteraad in zijne vergadering van Maandag, de heer Juliaan Deproost, portier in de Volksboekerij, tot stad- huisbode benoemd. Hij zal die nieuwe bediening buiten zijne diensturen ter boekerij uitoefenen, waar hij tevens portier blijven zal. De heer Tancré is mekaniekwerker in het Waterkasteel benoemd. De benoeming van den gemeente sekretaris is niet kunnen gedaan wor den ten gevolge der gewettigde afwe zigheid van een Raadslid. Die benoe ming is voor veertien dagen uitge steld. Het Raadslid, waarvan men hier spreekt, is de heer Struye, die, schijnt het, partijganger is van de kandidatuur van den heer Juliaan Antony. Mag men zekere geruchten gelooven, dan zijn er twee aanvragen die van nu af reeds weggecijferd zijn de heeren Schot van Ingelmunster en Narcisse Boudry, bureeloverste var) het stads bestuur te Yper. De strijd is dus be paald tusschen de heeren Juliaan An tony en Herman (lorrissen. Men zegt ook dat de meerderheid der Raadsleden gunstig is aan den Yperschen kandidaat, den heer Juliaan Antony en dat het alleen is om eene verrassende stemming te vermijden dat de benoeming van den gemeente sekretaris voor veertien dagen ver schoven werd. «ss ss as OP ZONDAG 4 FEBRUARI aanstaan de, om 6 ure 's avonds, geeft de Vlaamsche Ster hare laatste vertooning van het wintergetij. Zij zal béstaan uit: tooneelspel in één bedrijf door D. Glaeijs, een der mooiste en leerrijkste stukken, die ooit voor het voetlicht kwamen, vol treffende toestanden en wel afgeteekende karakters, en 2° blijspel mei zang in 3 bedrijven, door E. Roeland, eene kluchtige brok, die krioelt- van lachwekkende tooneelen en doorspekt met de stichtendste ze- delessen. Het zal een schaterlach zijn voortdurend door de drij bedrijven heen. Een echte en genotvolle kunst avond, die in niets zal moeten onder doen voor de vorige. Dat het er span nen zal spreekt als een boek. Iedereen zal er willen bij zijn en om reden. Prijzen.der plaatsen le plaats, 2 fr. 2e plaats, 1 fr.3" pl, 0,50 fr. Iedereen in 't klooster Het oroaa, der Franschsprekende katholieke Sf derwijzers, L'Instituteur Beigena eer grondig onderzoek der prachtige (V> wet Schollaert, besluit het volgende Er blijft ons niets meer over dan 'teen of ander klooster te treden. Die woorden zijn te kenschetsen om er iets bij te voegen, schrijft^ Lichtvan Borgerhout. Ouderdomspensioenen. Door eei groep leden der rechterzijde werd eei wetsvoorstel ter Kamer neergelegd ten einde wijzigingen toe te brenge, aan de wetten van 10 Mei 1900 en 2i Augustus 1903 op de ouderdomspen sioenen. Het voorstel wijst het stelse van kosteloos pensioen, hoe gerini het ook moge wezen, volstrekt van d! hand. Het bekrachtigt de verpljphtin. van voorafgaande stortingen door di belanghebbenden, het vereischt dn een inspanning, een persoonlijk offer Naar de opstellers van het wijziging voorstel meenen, mag het ouderdoms pensioen geen bedekte aalmoes wezen I maar moet voortvloeien ait een daac van voorzorg. Daarentegen zal het niet meer noo dig zijn bewijs te leveren dat mei werkman is om pensioen te kunnei genieten, 't Zal volstaan te bewijzei dat men behoeftig is inderdaad, vel< hulpbehoevende lieden waren nooi werkman in den eigenlijken zin van' woord. Brussel, zegde men, steekt eer pluimpje op den hoed voor het groot ste aantal herbergen in verhouding der bevolking. Berlijn had deze week aanstalten ge maakt om dit record te verbeteren doch vruchteloos. En nu vernemen wij dat de stad waai feitelijk de meeste herbergen en drank- slijterijen te vinden zijn, het stadje Ath is, in Henegouwen. Daar treft men er zooveel aan dat er een drankhuis is voor 21 inwoners, zuigelingen, vrou wen en grijsaards inbegrepen. Belgie, zoo leeren ons de nieuwste statiestieken, is in verhouding tot d( bevolking, het dichtst bewoond lant van den aardbol. De 29,602 kilometer vierkant var den bodem zijn bewoond dooi 7,423,748 inwoners, wat 254 inwoner] per kilometer vierkant maakt. AU B UREA U RU JO URN A LI NOUVELLE EDITION, pi'ix 1 fr. 35. plek, waar de omgezakte en met mos be groeide grafsteenen duidelijk genoeg deden zien, dat alles sedert lang verwaarloosd en in verval geraakt was. Lang echter voordat het daaraan grenzende gebouw, door eene nieuwe, deftige kerk was vervangen, had het sterfelijk overschot van oom True eene andere, stillere rustplaats gevonden. Met dien goeden smaak en dat fijne ge voel,, waardoor in den jongsten tijd,sommi ge van de schoonste plekjes der aarde aan de heilige dooden gewijd zijn, had men eene streek heuvelachtig boschlaud, in de nabij heid van het ons welbekende buitengoed,tot begraafplaats ingericht en in het bekoor lijkste hoekje dier bekoorlijke plek, vond de asch van den ouden, braven iantaarnaan- steker eene laatste rustplaats Dit stukje gronds, dat door Willie's mildheid was aangekocht, door Geertrui was uitgekozen, en door hare zorg in den zomer met bloeiende rozen, in den winter met, groen klimop was versierd, besloot nu ook het gebeente van den ouden Cooper en jufvrouw bsullivan en op deze drie graven had Geertrui menige bloem geplant en met haie r.ranen besproeid. Vooral beschouwde zij het ais een heiligen pli -ht den verjaar dag van ieders dood met een offer van bloemkransen te vereeren en om deze taak van dankbaarheid te vervullen, verliet zij omtrent eene week na de gebeurtenissen in het vorige hoofdstuk verhaald, op eenen helderen namiddag, het huis van den heer Graham. Zij had een mandje aan den arm, waar in zij haar offer van bloemen med.-droeg en daar zij eene verre-wandeling had te doen spoedde zij zich met snelle sihreden voort' .Laten wij haar volgen en t-v.;eHk opmer- Zij had haren vader bij Amelia Zij wilde hem niet vragen om haar op hal wandeling te vergezellen, hoewel hij e het verlangen had te kennen gegeven ol het graf van oom True te bezoeken wal hij en Amelia zaten zoo genoeglijk met kander te praten, dat het jammer zou weest zijn hen te storen en eene po| lang bleven Geertruides gedachten bij stil geluk vertoeven. Zij dacht ook aan zl zelve, in betrekking tot deze beide, aan teedere lang beproefde liefde van Amell en aan de uitboezemingen van de hartelijl ste genegenheid, waarmede haar pas h? vonden vader haar eiken dag, ja ieder ui overlaadde, en gevoelde dat zij hunnegol heid te nauwernood door de toewijding" geheel haar leven kon beloonon. Nu en dan, wanneer zij in haar stil stond bij de zoete gehechtheid tussen haar en Amelia, die met ieder jaar kraci ger was geworden en den even nauweof teederen oand tusschen vader en kind. hoewel pas gestrengeld, door het veil des tijds bezwaarlijk vaster kon wordenl knoopt, zwierven hare gedachte-1, hares danks, al naar die vroeger gesloten en minder teedere betrekking, die thans, laas zoo ongelukkig losgemaakt, zoo geheel verbroken en vernietigd was Z'j proefde de herinnering van Wilk6 s troiij loosheid te verbannen, daar zij het eenen biijk van ondankbaarhe'd hield) eene verijdelde hoop te treuren en de ningen, die haar nog overbleven, te ve| ten. Zij beproefde zich haar onlangs "1 vat besluit voor den geest tebrenge") °1 smartelijkste omstandigheid van haafs! ger leven te vergeten, en hef, oversell" rer dagen aan hef. geluk var ha een Amelia te wijden. (Wordt Voort 1 1 rtfcf' uwif jdHeftf i<tm' /-\'nnMf' «air Jjatt I v*? jfrimr OF DE ^25^25 £3128 -^21 ^^5 &S5

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 2