Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 29" Februari 1912. Achtste jaar. i\rs 15-16. De Verl ossing Fe» Pensioen voor den Werkman Verschijnende des tJonderdays. Eendracht maakt Macht. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, üixtnudeslraat, n1* S3, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale e:i Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 45 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Mannen, werda nog een stoot en de akelige nachtmerrie is afgeschud, de nijpende banden worden losgerukt, het uur der vrijheid nadert 't is de verlossing Sedert 28 jaren is zij wel voor de eerste maal onder 't bereik onzer han den. Het is geen droombeeld meer, zij lacht ons toe. Wij zullen de verlossing hebben, indien wij durven, indien wij willen. Achteruit, alle aarzeling 'rukt los de vernederende slavenbanden Bange jaren hebben wij doorleefd. In stad en buiten, overal gevoelt men de afhankelijkheid waarin de klerikale overheersching, burgers, neringdoen den, werklieden en landbouwers ge bracht heeft. Er bestaat geene harte lijkheid, geen vertrouwen meer rechtvaardigheid schijnt uit onze sa menleving gebannen en zelfs de uit spraken van het gerecht komen ver dacht voor. Men weet niet meer of men met een vriend of met een vijand te doen heeft, zoodanig is ons maat schappelijk leven onder den invloed van afspieders, verklikkers en onder kruipers. Jaren goeden dienst, degelijkheid en bekwaamheid tellen voor niets meer om aanspraak te mogen maken op eene welverdiende plaats. Plaatsen en gunsten zijn voor de mouwvagers, overdragers en nulliteiten.... of voor de vreemde ratten. De neringdoende staat blootgesteld aan de broodrooverij der kleriko- politieke vereenigingen, die schaarm teloos in het openbaar, het ordewoord durven geven niets koopen bij dege nen die zich niet openlijk kalotten wil len noemen. De werkman ziet zijn brood, zijn be staan bedreigd door de zwarte inkwi- sitie welke over stad en dorp in alle parochiën, in alle buurten onder den vorm van fichendienst ingericht is en hem tot in het werkhuis komt aan grijnzen. De openbare bediende kan geen voet buiten zijn werk verzetten zonder zich te moeten afvragen of hij geen mouchard en verklikker op de hielen heeft. De landman moet zich op afstand houden van alle vrij- en volksgezind streven zelfs de schijn van vrijzin nigheid mag op hem niet kleven of hij ziet zich zijn land, zijne hoeve, zijn brood ontnemen door de samenspan nende politieke priesters, kasteelhee- ren en grondeigenaars. In het notariaat, in de magistratuur, in het leger, gelijk in alle openbare be sturen, is er noch consideratie, noch bevordering te verhopen, wanneer men niet knielt en kruipt voor de klerikale oppermacht. Ja, overal heeft een bang gevoel van afhankelijkheid zich van de menschen meester maakt, gevoel dat bij sommi gen tot een schandelijke onverschil ligheid oversloeg en bij de meesten een soort van vreesachtigheid doet ontstaan welke zij meenen niet te kun nen afschudden. .Hoogde harten, niet meer gevreesd, met langer geaarzeld. De verlossing lacht ons toe. Toonen wij ons waardig °m ze te verkrijgen. Stellen wij het ons goed voor oogen nu is de verlossing te bekomen door vreedzame en wettelijke middelen,met een langdurend tijdvak van rust, be vrediging en voorspoed in 't verschiet. Gunstiger gelegenheid om de knellen de banden te breken en het juk af te schudden, kan zich niet meer voor doen. De klerikale reactie, zegepra lend, zou haren triomf, door geld macht en kiesbedrog verworven, aan zien als een volmacht om alle kwaad te mogen bedrijven en hare wraak zuchtigheid den lossen teugel te laten vieren. De verlossing zou anders niet meer, in een oogenblik van vertwijfe ling, dan door beroerte en geweld kun nen bereikt worden. Dat al degenen die hun land en hun ne nakomelingen beminnen, de handen ineen slaan, ten einde eene zoo onheil spellende toekomst te voorkomen, dat zij helpen aan den zegepraal eener vredelievende en volksgezinde regee ring, dat zij de verlossing heipen be werken. Ja, eindelijk ligt de verlossing onder ons bereik. Voorbij de tijden toen wij ontmoedigd hoorden zuchten er is niets te doen tegenover eene klerikale meerderheid van meer dan vijftig- stemmen. Voorbij de tijden toen onze tegen strevers met boosaardige verwaand heid en hoogmoed uitriepen het liberalism is dood en begraven Nog geen tien jaar geleden steunden de klerikalen in d'e Kamers nog op eene meerderheid van 26 stemmen. Wij hebben deze meerderheid beur telings op 12, 8 en 6 doen dalen en dan is deze kleine meerderheid van 6 nog gesteund op bedrog en onrecht vaardigheid. De antiklerikale parlijen beschikken over meer stemmen dan de klerikale partij, ondanks de schan delijkste der kieswetten, ondanks al het bedrog en de onrechtvaardigheden waaraan het klerikalisme zich door zijne geldmacht kan overleveren. Nog eene uiterste en beslissende poging is noodig om aan dezen onnatuurlijken gevaarlijken en wraakroepende toe stand een einde te stellen. Nooit had den wij schooner gelegenheid om een regiem van willekeur en ontaarding omver te werpen en jubelend te mogen begroeten, met een hoopvollen blik op betere tijden, de zoo lang ge- wenschte en betrachte VERLOSSING. ^388 ^388 £388 ?388 £388 Ze krijgen de... poepers Toen liberalen en socialisten in de Kamer voorstelden aan alle oude werklieden een pensioen te geven, sprongen de klerikalen bijna uit hun vel van verontwaardiging dat was iets waarop zij nooit gedacht had den, zij die zich overal in den schijn uithingen als de vrienden van den armen. Ja maar, de liberalen lieten niet los en begonnen natuurlijk bij den werkman veld te winnen. Dit ziende beraadslaagden de klerikalen en na zeer lang dralen, stemden ze einde lijk in toe toch iets te doen, maar natuurlijk iets dat alleen ten bate van hunne zaak zou ingericht wor den. Zoostemden ze toe een pensioen te geven op ósjarigen ouderdom van 65 fr. per jaar, en dit nog maar aan al de menschen in nood verkeerende, hetgeen wil zeggen (volgens men nu de wet in hare toepassing opmerkt) als die werklieden voor het meeren- deel goede klerikalen zijn want de grootste onrechtvaardigheden heb ben bij de toepassing van die wet plaats. De werklieden kregen dus een pensioen van 18 centiemen per dag, eene almoes I Liberalen en socialisten achtten zich toch niet te vreden en streden voort in de Kamer en drongen onop houdend aan ten einde aan alle afge sloofde werklieden een pensioen van 1 fr. per dag te bezorgen. Dit voor stel won onder het volk meer en meer veld en de klerikalen met al de pastoors aan 't hoofd schreeuwden het luidkeels dat het onmogelijk was zulk een pensioen te geven dat men M. Buyl die dat voorstel deed niet mocht gelooven, dat men niet ging weten waar daj geld halen, enz., enz. Edoch, de propaganda werd door de heer Buyl en zijne vrienden zoo dapper voortgezet dat de klerikalen op het einde moesten toegeven. En wat zag men gebeuren. Daar waar er de meeste propaganda werd voor gemaakt, diegene die, het meest van al het klerikaal ministerie aanvielen en er tegen stemden kre gen eerst voldoening. Zoo zagen wij verleden jaar een klerikale minister zelf op het gedurig aandringen der liberalen en socialisten, voorstellen aan al de mijnwerkers een pensioen van fr. per dag te geven En die mijnwerkers, zijn ongeveer rond de 100,000 in getal, waarvan rond de 80,000 socialisten, 't Zijn dus dezen die eindelijk door hunne onge hoorde propaganda, het klerikaal ministerie dwongen hen een pensioen van 1 fr. per dag toe te kennen. Dit is verleden jaar in de Kamer ge stemd geweest en nu is de wet in voege gebracht. En terwijl die socialisten die daar 5, 6 of 7 fr. per dag verdienen, nu aan óojarigen ouderdom 365 fr. pen sioen bekomen, weigeren het kleri kaal ministerie en de klerikale volks vertegenwoordigers, aan onze arme werklieden in Vlaanderen, die dertig jaren lang de klerikalen aan 't bewind hielden en hier 80 centiemen, 1 fr. of misschien fr. 1-50 per dag ver dienen en het dus wel meer noodig hebben, weigeren zij, zeg ik, het zelfde toe te kennen wat zij aan hunne tegenstrevers de socialisten komen te geven. En dat waarom Omdat ze wel weten dat het dank is aan de ellende en de armoede die er in Vlaanderen heerschen, dat zij altijd gekozen worden en den dwingeland kunnen spelen Waarom nog Omdat het vlaamsche werkvolk, dat meesten deels ongeletterd is, armen bijgevolg onmachtig, niet genoegzaam zijn eigen belangen verdedigten bevreesd is de liberale Volksvertegenwoordi gers te ondersteunen, zij die wezent- lijk het welzijn en de opbeuring der armen beoogen wijl de klerikale Volksvertegenwoordigers slechts in schijn zich de vrienden van den werkman noemen. Waarom nog?? Omdat de Vlaam sche werklieden toch elke kiezing in groot getal voor de klerikalen stem men en de klerikale Volksvertegen woordigers en het klerikaal staats bestuur het dus niet noodig achtten en het nutteloos vinden iets te doen om de stem van de boerenwerklie- den te bekomen Wij zijn ze toch zeker zeggen ze. Ziedaar waarom de klerikalen aan die socialisten, die schoone daguren verdienen, een pensioen van 1 fr. per dag geven op 60 jaren ouderdom terwijl men aan de arme vlaamsche werklieden hetzelfde pensioen wei gert I Maar nu, in de laatste tijden be gint er eene groote verandering te komen in den toestand der zaken. Overal dringen de liberale, vrijzin- nige grondbeginselen meer en meer door tot in de verste gewesten van Vlaanderen begint het volk besef te krijgen van zijn eigen waarde en schudt manmoedig den klerikalen dwang van de schouders, die vree- selijke dwingelandij die de oorzaak is dat het volk van Vlaanderen, dat een der schoonste en vruchtbaarste gewesten van den aardbol bewoont, zoo lange jaren in armoede verkeert en machteloos den welstand en voor uitgang aanstaart die er bij huns ge lijken te vinden is in de andere stre ken van ons zelfde vaderland. Zoo zien wij stilaan den sluier op lichten dien de klerikalen over Vlaanderen gespannen houden 1 En die vooruitgang op den weg van verbeteringen verlossing is zoo groot en zoo geweldig geworden dat de dag nakende is waarop een alge- meene vreugdekreet uit alle borsten zal stijgen en de Vrijheid zou met de aanstaande Meimaand hare weldoen de stralen voor goed over Vlaande ren doen schitteren. En dit hebben de klerikalen be grepen en daarom houden ze raad en zien ze tegen hun goesting in naar middelen om deze ontslaving van het volk tegen te houden en alzoo hunne heerschappij nog eeni- gen tijd te laten duren. En zoo hebben wij dezer dagen gezien dat eenige klerikale volks vertegenwoordigers, ten einde allen raad, een wetsvoorstel hebben neer gelegd vooraleer zij de almoes van 18 centiemen in den schijn wat zou den verhoogen. Zij stellen voor aan de werklieden (mans) die 65 jaren oud worden een pensioen van 120 fr. te geven en aan de vrouwen een pensioen van 80 frank. Dit zou voor de mans een dage lijks inkomen zijn van 15 centen en half of 31 centiemen. Zooals men uit bovenstaande klaarduidelijk zal be grijpen, dit wordt alleen gedaan uit k. M TVEERCALH kvii VELOMAKERS vraagt AGENTSCHAP WIELRIJDERS vraagt GRATIS LUXECATALOGUS aan THflTVÉRPI» CÏCLE Cj Ltd) 48. PtLlKAAHSTRUT, UTKIKI

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 1