'4 Lantaarnaansteker, Stadsnieuws. Politiek nieuws. Grandsart-Courtois. an ffe Staatsblad. Handel en Nijverheid. Werkrechtersraden. Mengelwerk. 139 LOTGEVALLEN EENER WEES Een en ander. j KATTE F IC EST. Theater Garde eivique. Société Ilovale des Francs Arbalélriers. Gemeente De Panne. Een groofe Stoet met Half-Vasten. ii vrees, met het mes op de keel, zooals men zegt, en opdat zij óp die manier hopen de arme vlaamsche werklie den wederom met de aanstaande kiezing in hun net te vangen Ten anderen geheel dit voorstel is een nieuw comediespel, want om dat zoo gering pensioen te bekomen moe ten de werklieden zelf al tusschen- komen en helpen betalen, en zoo komt het op het einde van 't spel, de vrouwen die nu 3 centiemen per dag meer zullen trekken integendeel wellicht minder zouden hebben dan de almoes van 18 centiemen welke ze nu krijgen vermits ze voor 3 centie men verhooging, zelf geheel hun leven een zeker per honderd zouden moeten betalen van de daguren welke ze verdienen Voor de mans is het hetzelfde spel. De werklieden en hunne bazen zou den al moeten tusschenkomen en een zeker per honderd geven van het loon dat verdiend wordt en dit voor eene belachelijke vermeerdering. Dit maakt dat de werklieden in plaats van meer te trekken voor wat de vrouwen betreft minder zouden hebben dan vroeger en de mans het geen ze meer hebben dan hun 18 centiemen zelf zouden moeten beta len door hetgeen er van hun loon afgehouden wordt. Gij ziet dat dit nieuw klerikaal wetsvoorstel zooals al de wetten welke ze voorstellen enkel oogen verblinding is en eenen nieuwen truk om 't volk van den wezentlijken vooruitgang en van zijne belangen af te houden En 't is daarmede dat ze in den aanstaanden kiesstrijd ten strijde zullen trekken en den toupet hebben aan de brave buitenlieden te gaan wijsmaken dat ze de vrienden zijn van den werkman 't Zijn eenvoudig weg Volksbe driegers mi'm mmmmmbm m m m ss «s as De kiezingen voor de vernieuwingen der mandaten van de leden der Werk rechtersraden zullen plaats hebben op 14 april 1912, voor de aanduiding der werkrechters-hoofden van onderne mingen en der werkrechters-bedienden en op 21 april, voor de aanduiding der werkrechters-werklieden De Werkrechtersraden van Antwer pen, Brussel, Elsene, Leuven, St Jans- Molenbeek, Schaerbeek, Brugge, Kort- rijk, Moescroen, Oostende, Roeselare, DE Uit het Engelsch. TWEEDE DEEL. Twintigste Hoofdstuk De Belooning. Op eenen uitstekenden steenklop, vlak naast het graf van oom True, zette Geer trui zich volgens hare gewoonte neder, en na, eenige oogenblikken van gepeins, waar bij zij haren elleboog op hare knie en haar hoofd op hare hand liet rusten, richtte zij zich op, slaakte een zwaren zucht, en ver volgens het deksel van haar mandje nemen de, spreidde zij hare bloemen over het gras uit en begon met vlugge vingers eenen krant te vlechten, dien zij, nade voltooiing, op het graf neerlegde. Met het overschot der bloemen bestrooide zij de andere graf heuveltjes en daarna een paar tuinhand- schoenen en een kleinen troffel uit het mandje nemende, bleef zij nog een uur tusschen de bloemen en klimplanten, waar mede zij de plek versierd had, aan het werk. Eindelijk met haren arbeid gereed, zette zij zich weder aan den yoet der rots, trok hare handschoenen uit, streek hare zwarte lokken van haar voorhoof i. en scheen van hare vermoeienis te willen uitrusten. Het was dien dag zeven jaren geleden dat oom True stierf, maar voor Geertrui was Thielt, Yper, Aalst, Oudenaerde, Ee- cloo, Gent, Geeraerdsbergen, Lokeren, Ronse, Sint-Niklaas, Dendermonde, Gharleroy, Dour, La Louvière, Patura- ges, Soignies, Doornijk, Luik, Fleron, Hoei, Seraing, Verviers, Auvelais en Namen moeten ten geheele vernieuwd worden. Een ministerieele Aprüvisch. Een onzer ministers, met meer wetend wat uitvinden om zijne populariteit wat op te warmen, had door sommige bladen laten rnededeelen dat hij een voorstel zou indienen om aan al de ambte naars en beambten van ministerieele departementen eene minimum-jaar- wèder van 3000 frank te doen toeken nen. Dit blijkt nu enkel eene kiesgrap te wezen om nog eenige lichtgeloovige snullen te verschalken, en katholieke organen zijn nu zelf gedwongen dien kwakkel de veeren af te knippen. Het Kamerkartel te Charleroi. Het voorstel was gedaan geworden, zooals men weet, een kartel te sluiten te Char leroi, met het oog op de wetgevende verkiezingen, tusschen liberalen en so cialisten. In grondbeginsel was het voorstel aangenomen door de leiders en moest aan de goedkeuring van de afgevaar digden der gemeenten worden onder worpen. De afgevaardigden van 57 gemeen ten vergaderden Zondag te Charleroi en na eene korte bespreking werd tot de stemming overgegaan. 54 gemeenten stemden voor h*et kartel, 2 tegen en 1 onthield zich. De socialistische poll tot de de voor dacht der kandidaten voor Kamer en Senaat zal plaats hebben op 3 Maart. De heigen in Perzië. Ondanks de kuiperijen van Duitschland en Fran krijk in Perzië is men er niet in ge lukt onzen landgenoot M. Mornard die, zooals men weet, het ministerie van geldwezen in Perzië bereddert, uit zijne betrekking te lichten Integendeel, een dekreet bevestigt den heer Mornard in zijn ambt van .Rijkskasmeester te Teheran en het staatsbestuur heeft hem gemachtigd, met'goedvinden van Engeland en Rus land, acht nieuwe ambtenaars voor Persië in Belgie aan te werven. De telegrammen van M. Mornard zijn in het departement der Schatkist te Brussel aangekomeu en eerlang zul len acht Belgen den weg naar Teheran inslaan. Voor de landverhuizers naar Katan ga. Het weze nogmaals herhaald dat de tijd nog niet gekomen om den goeden eenvoudigen grijzaard te vergeten. Dikwijls zag nog in hare droomen zijnen genoegelij- ken glimlach en hoorde zij zijne opbeurende woorden en zoowel bij dag ais bij nacht, moedigde het beeld van hem, die hare kindschheid had vervroolijkt en gezegend, haar aan om zijne nederige deugd na te volgen. Terwijl zij op den grasheuvel staarde die zijn stof bedekte, en bet eene tooneel na het andere voor haar oprees, dat haar herinnerde hoe zij en haar oudste vriend hunne gelukkige uren hadden ge sleten, vertoonde zich ook om dat anders streeiende herdenken te verbitteren, het beeld van dien derden zeldzaam afwezigen, die het tafereel van haar kinderlijk genot moest voltooien en aan de opwelling van haar gevoel toegevende, riep zij onwille keurig uit, bijna zonder te weten dat zij overluid Sprak Ach, oom True gij en ik zijn nog niet gescheiden maar Willie is niet bij ons O Geertrui, sprak eene verwijtende stem dicht bij haar, is dat zijne schuld Zij schrikte, keerde zich om en zag het voorwerp barer gedachten, die zijnen zach- ten, treurigen blik vragend op haar geves tigd hield, en zonder hem antwoord te geven, bedekte zij haar gezicht met hare handen. Hij wierp zich op den grond voor hare voeten, en gelijk hij bij hunne eerste kin derlijke ontmoeting had gedaan, lichtte hij zachtjes haar gebogen hoofd op en dwong haar aldus om hem aan te zien, tegelijk, op eenen smeekenden toon zeggende Zeg mij. Geertrui, zeg mij, uit medelijden, waarom ik van uw vertrouwen ben uitgesloten Nog gaf zij geen antwoord, behalve door de tranen, die langs hare wangen rolden. men zich niet genoeg op zijn hoeae kan stellen tegen verlokkelijke aanbie dingen van sommige agentschappen en handelsvennootschappen die werk krachten vragen voor Katanga. Getuige daarvan het aventuur der vier Brugsche ambachtslieden. Ver haalt door het Journal du Katanga, dat laat inzien hoe weinig ernstig men de bewering moet opnemen als zouden metsers, timmerlieden, smeden, enz., gemakkelijk 35 en 40 frank per dag in de kolonie kunnen verdienen. De vier Bruggelingen werden aange worven voor Kambove aan 200 frank per maand met kost en verblijf ten laste der werkgevers. Te Kambove aangekomen, werden ze bij de zwarte werklui gestuurd en kregen denzelfden kost te verorberen. Na acht dagen hadden zij er reeds tot over de ooren van en trokken te voet naar Elizabethstad, waar ze uitgehon gerd aankwamen en door liefdadige zielen moesten geholpen worden. Het wordt hoog tijd dat het Ministe rie van Koloniën aan het werkvolk dat naar Katanga gelokt wordt, de waar heid zou bekend maken en een einde stelle aan de bedriegelijke praktijken der ronselaars. plaats hebben in Maartemaand. Van nu af reeds gaan de veronderstellin. gen hunnen weg. De heer Baron de Vinck, senator, zal de vernieuwing van zijn mandaat niet meer vragen. Twee mededin - gers schermen na zijne opvolging de heeren H. Bruneel de Montpellier en Fraeys de Veubske. Dagbladen hadden reeds afgekondigd da-t de heer Bruneel de Montpellier als kan didaat voorgesteld was geweest, maar M. Fraeys heeft dit nieuws doen herroepen. Niets is dus gedaan en den strijd zal vurig zijn tusschen deze twee demokraten. M. Thevelin wil geen plaatsver vanger meer zijn op de lijst voor de Karnerkiezmg. De derde werkelijke kandidatuur zou bekleed zijn door M. GeorgesBegerem^ advokaat te Yper; terzelfder tijde wil deze de eerste plaatsvervanger zijn en het is daar dat de zaken zich bederven. Men wil wél van M. Begerem als 3e .werkelij ke kandidaat, 't is te zeggen om eene plaats te bekleeden waar hij zeker is te mislukken, maar het ie plaatsvervangerschap, plaatsje van alle gemak, men besteed dat aan eenig andere Wie Eeri poll zal Gij maakt mij rampzalig, vervolgde hij met heftigheid. Wat heb ik gedaan, dat gij mij zoo van uwe genegenheid hebt uit gesloten Waarom ziet gij mij zoo koel aan en huivert gij zelfs voor mijn ge zicht vervolgde hij, toen Geertrui, buiten staat om zijn str&kken uitvorschenden blik langer te verdragen, hare oogen afwendde en de hand, die hij gevat had, los poogde te maken. Ik ben niet koel ik wilde niet koel zijn, antwoordde zij met eene stem, half gesmoord door hare ontroering. O Geertrui, antwoordde hij, hare handen los latende en zich van haar atkee- rende ik zie wel, gij hebt mij in 't geheel niet meer lief. Ik beefde toen ik u voor het eerst wederzag, zoo schoon, zoo minnelijk en door iedereen bemind, en vreesde wel dat een gelukkig mededinger mij het hart had ontstolen, dat gij mij ten minste de genegenheid niet weigeren zoudt, waarop I een broeder aanspraak heeft. Dat wil ik ook niet, riep Geertrui met aandoening uit. O Willie, gij moet niet boos om mij zijn. Laat mij uwe zuster wezen. Hij glimlachte, maar allerdroevigst. Ik had dus gelijk, hervatte hij. Gij waart bevreesd, dat ik te veel zou eische.i, en wildet mijne verwaandheid ontmoedigen door mij niets toe te staan Het zij zoo. Mis schien was uwe voorzichtigheid tot ons bestwil maar, o Geertrui, zij heeft mij het hart gebroken. Willie, riep zij verbijsterd uit, weet gij zelf wel hoe vreemd gij spreekt Vreemd, herhaalde Willie, half ver stoord. Is het zoo vreemd dat ik u liefh-.b Heb ik u niet jare, lang de herinnering onzer vroegere g megenheid in mijn hart bewaard, en naar onze vereeniging uitga- Dees jaar zal het Theater Grandsart- Courtois alhier aankomen met zijne overheerlijke afwisselende familie-ver tooningen die voorzeker door 't publiek zullen gewaardeerd worden. De familie Grandsart-Courtois j8 eene zeer oude Belgische en Vlaamsche familie. Al hare leden zijn afkomstig uit Somergem, Brugge, Gent. Het zijn kunstenaars van vader tot zoon en de naam van Papa Courtois zal niet missen zijne geheugenis te verwekken bij de oude Yperlingen. Tir du 22 Février i912. Ordinaire. Pinteion M. 20 25 20 Vandevyver A. 20 25 20 Dehollander H. 25 20 25 Masschelein A. 15 25 20 Vermeulen H. 20 20 20 Vermeulen L. 20 20 25 Froidure R. '20 20 25 Burgho A. 20 25 20 25 25 25 25 20 25 25 25 25 25 20 25 25 20 25 20 115 - '115 -115 -110 -110 -110 -110 -110 Lundi 26 Février 19i2. Blason Varié. Haut totalC. Vannieuwenhuyze. Moyen total Hoflack Emile. Bas total Declein Fr. Moyen totalPinteion F. Het officieel feestcomiteit van de Panne, richt een groote Carnaval stoet die zal plaats hebben op Zondag 17 Maart, Half-Vasten, om 3 uren namid dag. 300 franken prijzen zullen uitge reikt worden aan de schoonste en eigenaardigste kostumen, 't zij in groepen, 't zij afzonderlijk. Deze stoet zal voorzeker welgeluk- ken en eene menigte vreemdelingen naar De Panne lokken. De inschrijvingen voor degenen die begeeren deel te nemen aan de prijzen zullen van nu af ontvangen worden in het secretariaat van het feestcomiteit, villa Nelly, De Panne. zien, als mijne eenige hoop op geluk Heeft dat streelend vooruitzicht mij geenen moed gegeven tot mijnen arbeid, mij niet opge beurd onder mijn zwoegen, mij niet het. leven dierbaar doen blijven, ondanks alles wat ik daarin verloor? En kunt gij. met deze grasheuvelen voor uwe oogen, waar onder al het andere begraven ligt dat mij op aarde dierbaar was, zonder mededoogen die eenige, maar alles vergoedende hoop vernietigen Willie, viel Geertrui hem in de rede, die hare kalmte eensklaps terug kreeg, eö nu op een vriendelijken maar ernstiger' toon sprak, laat uw eergevoel u toe mij zoo aan te spreken Hebt gij vergeten... Neen, ik heb niets vergeten, riep bij heftig uit. Ik heb niet vergeten dat ik geen recht heb om u te bedroeven of lastig vallen, en ik zal dit ook niet meer doen. Maar, o Geerlje, mijn zuster Geertje (daar alle hoop op eene nauwere betrekking vervlogen is), laak mij niet, en verwonder u niet, als ik nu niet in staat ben de rol van broeder tfl vervullen. Ik kan hier niet blijven, ik kan niet geduldig het geluk van een ander aan zien. Over mijn- diensten, mijnen tijd, mij" leven kunt gij beschikken ver van u ver wijderd zal ik nooit ophouden te bidden, dat de echtgenoot, dien gij gekozen hebt, w'e hij ook wezen mag, zich mijne edele Geel' trui waardig zal toonen en haar maar halt zoo lief zal hébben als ik Willie, zegde Geertrui, wat razernij is dit Ik beu niet door zulk een band ge' bonden als gij bedoeltmaar wat moet ij) denken van de vaischheid waarmede g'J Isabella behandelt Wordt Voortgef i.) Era OF DB a tt v'V-1 1

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 2