Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, I4n Maart 1912. 5 centiemen. Achtste jaar. l\f 18. De kieziug naakt. goed SiberaaJ abon neert zich aan OE EER GALM Aoi»' eene nieuwe schoolwet. Ouderdomspensioenen. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des Sdonderdugs. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, Dixinudestraat, nr S3, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Kechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Dat ziet men in de pastoorsgazet ten de waarheid moet verholen blij ven en de valschheid, de leugen moet beschermd worden. Het volk mag het ware van het valsche niet onder scheiden, het volk moet bedrogen worden. De bladen, die voor recht en waarheid streven, moeten in de stoof gesmeten en de leugenbladen der dompers moeten bevoordeeligd worden, dat willen de klerikalen. Is zulks geen bewijs dat de leugen- kliek met schrik zit, dat zij benauwd is opdat de waarheid te zeer bij het volk eenen afkeer gevoelt voor die proza, die niets doet dan huichelen en lasteren. Voor ons doet zulks goed aan 't harte wij weten dat het volk met ons is, dat de klerikale tyrannij ten einde loopt, en dat wij weldra op de verwoestingen van het gevallen volksbedrog een tijdstip van ont voogding, van vrijmaking, van waar heid. rechtvaardigheid en recht zul len zien ontluiken. Schreeuwt en huilt maar op, kle rikale volksfoppers uw gejammer kan u niet redden, gij wilt het volk beletten de waarheid te kennen, de Belgische natie mag niet weten hoe haar geld met volle handen wordt weggegooid aan allerhande kerklui en kloosterlingen. Wij zouden de vieze zedenpredikers niet mogen aan den schandpaal spijkeren, men zou de kinderverprossers niet aan het gerecht mogen overleveren. Zij, de zoogezegde verdedigers van den godsdienst zien liever eene menigte kinderen verprossen, dan aan hunne gerokte bende de verdiende straf te zien toepassen. En om ons volk in de onwetend heid te houden, zullen zij, die libera len meenen te kunnen dwarsboomen, nogmaals in 't harnas springen. Uwe bedreigingen zullen echter geen uit werksel hebben. O volksfoppers. De neringdoener, de kleine burgerij, het werkvolk snakken naar lotsver betering, naar gelijkheid en recht vaardigheid, en dat kunnen zij van de domperspartij niet bekomen; deze moet alleen heerschen en wil van geene gelijkheid weten zij kent im mers niets dan slaven. Wij zullen niet ophouden de hate lijke geldverspillingen van het kleri kaal ministerie te verkondigen wij zullen het volk toonen dat het van de pastoorsheerschappij niets mag ver wachten dan verdrukking en slaver nij, dat de ware redding te vinden is bij eene volksgezind en vrijheidslie vend bewind, dat aan elkeen gelijke plichten, maar ook gelijke rechten zal verleenen. Hoe meer men onze bladen ver oordeelt, hoe liever dezelve door het volk zullen gelezen worden, want, de klerikale slavernij is met hare heerschappij aan 't vallen. Die partij is ter dood veroordeeld! Het ontwerp De Broqueville. In zijne ministerieele verklaring kondigde de heer de Broqueville aan dat zijn kabinet op tijd en stond zijn oordeel en zijne voornemens over de schoolkwestie zou doen kennen. Verleden Zondag was die tijd ge komen. De minister heeft op dien dag zijn oordeel en zijne voornemens doen kennen in... de vergadering der klerikale associatie van Turnhout, waarvan hij volksvertegenwoordiger is. Hij heeft dat proefbeetje aan zijne kiezers gegeven in plaats van het in de Kamer voor te dragen. Misschien heeft hij daar wel eene groote reden voor gehad. Ziehier hoe, volgens de Métropole, het kabmetshoofd zich de nieuwe schoolwet voorstelt Het nieuw schoolwetsontwerp be vat het grondbegi-n van het verplicht onderwijs. Zoohaast de wet zou gestemd zijn, zouden alle kinderen de school moeten bijwonen tot den ouderdom van 12 jaar. Trapsgewijze zou men daarna deze verplichting uitbreiden tot den ouderdom van veertien jaar. De gemeenten zouden bovendien het recht hebben, vanaf het oogenblik dat de wet in toepassing komt, het verplicht onderwijs tot den ouderdom van veer tien jaar op te leggen. Nochtans zou men op den buiten, met het oog op de werken, die de jaargetijden op het land meebrengen, vrijstellingen kunnen ver leenen. Het staatsbestuur verklaart partij ganger te zijn van de instelling van den 4°" graad, waarin de voorbereiding plaats heeft tot het beroepsonderwijs én ziet. af van den sehoolbon, alsmede van de verplichting voor de gemeenten om aan de aanneembare scholen toelagen te verleenen. Onder voorbehoud van de eerbiedi ging der rechten op de verworven plaatsen, zullen de onderwijzers in al de scholen gediplomeerd moeten zijn, zoowel in de aanneembare en aangeno men scholen als in de gemeentescho len. De Staat zal toelagen verleenen aan al de scholen, die aan de wettelijke voorwaarden voldoen, —hetzij die dan gemeente-, aangenomen of aanneem bare scholen zijn indien zij zich aan het toezicht onderwerpen. De Staat zal, evenals dat nu gebeurt, toelagen schenken voor de gemeente lijke schoolgebouwen. Voor de klassen die aan het toezicht onderworpen zijn en in gebouwen gevestigd, die niet aan de gemeente toebehooren, zal hij eene toelage geven voor het dekken der huur- en onderhoudskosten. De schoolcomiteiten der aanneem bare scholen zullen hunne vrije onder wijzers moeten betalen volgens den wettelijken loonrooster. De Staat zal ook een deel der perio dieke verhoogingen betalen voor de leerkiachten der aanneembare onder wijsgestichten. De jaarwedden die men in verband met den wettelijken loonrooster moet betalen, zullen merkelijk verhoogd worden volgens eene vast te stellen schaal. Onafhankelijk van het aanvangsloon 1200 fr. voor de onderwijzers en 1100 fr. voor de onderwijzeressen zal er aan elk lid van het onderwijzend personeel eene woonstvergoeding toe gekend worden, die naar gelang de ge meenten, zal verschillen van 150 tot 400 fr. Deze vergoeding zal verdubbeld worden voor de gehuwde leden van het onderwijzend personeel. De rang van hulponderwijzer en hulponderwijzeres zal afgeschaft wor den. Aan de onderwijzers, die eene school besturen, zal eene bijzondere vergoeding verleend worden. Ten slotte zullen de tweejaarlijksche verhoogingen van 100 fr. een regelma tig verhoogingsstelsel daarstellen. Voor de onderwijzers en onderwijzeressen zouden er tien tweejaarlijksche ver hoogingen van 100 fr. zijn. Onze bedenkingen. Als ge dat ontwerp eens vlugtig beziet, vindt ge daar waarlijk nog al wat goeds in. Het verplicht onderwijs tot 14 jaar! De sehoolbon afgeschaft Voor de gemeenten geene ver plichting meer om de vrije aanneem bare scholen te helpen onderhouden Voor al de onderwijzers der vrije scholen de verplichting, een diploma te bezitten. 1200 fr. jaarwedde voor de onder wijzers en 1100 fr. voor de onderwij zeressen om te beginnen, daarbij tien keeren opslag met 100 fr. alle twee jaar Geene benaming van hulponder wijzer of hulponderwijzeres meer, alle maal onderwijzers en onderwijzeres sen 150 fr. in kleine plaatsen en 400 fr. in groote steden voor woonstver goeding aan al de ongehuwde leden van 't onderwijzend personeel en het dubbel aan de getrouwde Wie nu niet konten'tis zal 't zeker nooit zijn. Maar pas op. Ce bloc enfariné ne me dit rien qui vaille zei de muis uit La Fontaine's fabeltje. Dat blok in de bloem gedraaid zegt mij niets dat deugt. En 't zal bier ook wel waar zijn. Lees maar eens De Staat zal toe lagen verleenen aan al de scholen, die aan de wettelijke voorwaarden voldoen hetzij dan aan gemeente-, aangeno men- of aanneembare scholen indien ze zich aan het toezicht onderwerpen. De kloosterscholen zullen langs dien kant wel middel vinden om de 20,000,000 fr. toelagen te trekken, die de sehoolbon hun niet meer ver schaffen kan. Wat de gemeenten hun niet geven, zal de Staat in de plaats doen. Het sommetje zal uit de lengte of uit de breedte komen, maar toch van de centen der lastenbetalers. En dan die andere regeltjes On der voorbehoud der verkregen rechten op de verworven plaatsen, zullen de onderwijzers in al de scholen moeten gediplomeerd zijn zoowel in de aanneembare en aangenomen scholen als in de gemeentescholen. Er zijn nu duizenden ongediplo meerde onderwijzers en onderwijze ressen in de vrije scholen die zullen blijven en voor de onbekwamen, die nog komen willen, zullen de klerikale normaalschcden, alsook het gouver nement in zi.ne afzonderlijke examen wel zorgen dat zij de intrede in de kloosterscholen zoo gemakkelijk mo gelijk maken. Als de klerikalen ons iets opdis- schen, mogen we oqs altijd aan rat ten hier of daar verwachten. Daarom zullen we maar zoo gauw geen jubel vieren en de antiklerikalen zullen ook maar zoo gauw niet met die spijskaart tevreden zijn. Sedert een vijftal jaren werd door de liberalen een wetsontwerp neerge legd om aan alle bejaarde lieden een ouderdomspensioen van één frank daags te verzekeren, in plaats van eene ellendige aalmoes van negen centen daags, waarmede de regeering tegen woordig de werkersbevolking en de kiezers met één stem tracht te paaien. Sedert jaren heeft de regeering of de klerikale meerderheid niets ernstigs gedaan om aan deze zoomenschlieven- de kwestie van het ouderdomspensioen eene oplossing te geven. Als het er op aankomt om de schat rijke kloosters een meerder inkomen van 20 millioen frank 's jaars te bezor gen, toonen de klerikale ministers er zich rapper bij. Voor wat de ouderdomspensioenen der arme menschen betreft, verre van een stap te doen om eene.goede oplos sing te verzekeren, leggen zij er zich liever op toe stokken in 't wiel te ste ken. Na zoovele jaren geslapen en tegen gewerkt te hebben, komen zij nu, daags voor de kiezingen, ook met een wetsontwerp voor den dag om het ou derdomspensioen een hooger bedrag te doen bereiken. Zij moeten voor het volk den schijn aannemen ook bekommerd te zijn met het beklagenswaardig lot van den ge ringen man. Bluf en kiesreklame, anders niet Hadden zij het wel gemeend met de belangen van de arme ouderlingen, zij zouden de bespreking van het liberaal wetsontwerp Warocqué verhaast heb ben. Het stond hun vrij dit wetsontwerp onvolledig, gebrekkig of ondoelmatig te oordeelen. De regeering had dan maar het initiatief te nemen om iets beters voor te stellen. Waarom willen zij het bewind in handen houden wanneer zij niet be kwaam zijn goede oplossingen voor te brengen en te doen stemmen Waarom hebben zij zooveel tijd, zoovele jaren laten voorbijgaan, juist de jaren waarop zij wilden doen geloo- DE WEERGALM VELOMAKERS vraagt AGEhïSCKfJ' WIELRIJDERS vraagt GIMTIS LUXEGATALOGUS ün THE ANtVERPIR CÏCU Cv Ltd, 48, PEUIUAISTRUT,

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 1