Lantaarnaansteker, Ken dure Regeering. Mengelwerk. LOTGEVALLEN EENER WEES De nieuwe Iruk door de klerikalen uitgevonden en die bestaat in de stand plaatsen der notarieele studiën te ver anderen, zal voor gevolg hebben dat er n«oit geen liberale notaris meer zal worden benoemd, ten ware geheel den klerikalen boel kwam te verzinken... De millioenendans. Wie zal zeggen hoeveel millioenen de noodlottige politiek der huidige regeering aan de brave Belgen heeft doen serliezen. Het zijn niet alleen de bezitters van Belgische rente die lijden ook al de andere waarden ter Beurs wor den door de daling van de rente beïnvloed. Inderdaad, hoe wil men dat de waarden, die 't klein volk koopt, als obligaties van Brussel, Antwerpen, Gent en andere lotjes die 2 geven, den normalen loop behouden wanneer de Belgische staatsrente aan 3 zakt tot 80 fr., op eenige jaren 20 franks verlies per schuld brief aan de houders veroorzakend. Wie zal zeggen hoeveel verlies is geleden door kleine lieden, die hun ne lotjes hebben aangekocht aan 100 of 105 frank en ze moeten van de hand doen aan 80 of 75 frank. Er zijn voor meer dan 1200 mil- lioen schuldbrieven van dien aard op de markt geworpen. Men berekene maar eens hoeveel dit uitmaakt aan 15 fr. gemiddeld verlies ten honderd. Hoe sommige maatschappijen en instellingen, zoowel als private men- schen, getroffen zijn geweest door dien staat van zaken, blijkt uit deze bijzonderheid De maatschappij der Brusselsche Zeevaart is, naar hare standregelen, verplicht de fondsen waarvan zg niet dadelijk gebruik kan maken, om te zetten in Belgische rente. z,oo neert 'nee ae otaac gewnu, uie groote aandeelhouder der maat schappij blijkt dat de verplichte aan koop van Belgische rente en de da ling van den koers ter Beurs aan de maatschappij een verlies heeft doen ondergaan van... een millioen 252 duizend 208 frank. Daaruit blijkt eens te meer dat het hoog tijd wordt andere lieden aan 't roer te brengen, die eene gezondere geldpolitiek zullen voeren. Ken pensioen voor den werkmnn. Wij hebben, eenige weken geleden, in 't lang en 't breed uiteen gedaan wat de liberalen op dat gebied willen 1 fr. per dag pensioen op 65jarigen ou derdom. Wij hebben ook gezegd dat eenige klerikale volksvertegenwoordi gers, nu de kiezing nabij is, een wets voorstel hebben neergelegd waarbij de mannen 1*20 fr. per jaar zouden krijgen of 32 centiemen per dag, en de vrou wen 80 fr. of 21 centiemen per dag, dit mits eene jaarlijksche storting door bazen en werklieden, af te houden op de daguren. Welnu, men komt in de Kamer te vernemen dat de katholieken zelf van die kleine verandering of verbetering, indien het zoo mag genoemd worden, niet willen weten, en dat het meeren- deel der katholieken zelfs vinden dat de 65 fr. per jaar meer dan voldoende zijn. Het is dus weer een kiestruk, zooals wij voorzien hadden, en eene oogen verblinding waarmede die eenige kle rikale volksvertegenwoordigers, die de verandering voorstelden, het vlaam- sche volk om den tuin willen leiden. Wij hebben het altijd gezegd er is van de klerikale partij, voor wat de verbetering van het lot van den werk man betreft hoegenaamd niets te beko men. 42 DE Uit het Engelsch. TWEEDE DEEL. Een en Twintigste H ooldstuk Licht en Rust Men liep met liebt heen en weer, de voor deur stond wijd open zij zag, wat zij nog nooit gezien had, een helder vuur door de vensters der pronkkamer verschijnen en toen zij nog nader kwam, bemerkte zij een aantal koffers, die nog buiten op het voor plein stonden. Al deze verschijnselen konden, gelijk zij te recht vermoedde, niets anders dan de komst van mevrouw Graham, mogelijk met nog meer gezelschap, aankondigen. Mis schien had zij wel spijt mogen hebben van de ontijdige aankomst dezer dame, juist op het oogenblik nu zij maar eene rustige gele genheid verlangde om Willie aan Amelia en haren vader voor te stellen en hun haar geluk mede te deelen maar indien er zulk eene gedachte bij haar opkwam, verdween die toch weder oogenblikkelijk. Hare blijd schap was te volkomen om door zuik eene geringe teleurstelling bedorven te kuuneu worden. Laten wij het huis om naar zijdeur rijden, Willie, zegde zijdan zal George ons wel zien en paard opstal brengen. Nieuwstijdingen. OOSTENDE. AanrandingZa terdagnacht werd V., stoker aan de ijzeren weg, in de Wetstraat door drie onbekende kerels aangevallen en mis handeld. Ten slotte duwden ze hem door een vensterruit van een winkel. Politie kwam toegesneld, waarop de drie lafaards de vlucht namen. M. V., die over gansch het lichaam gekneusd was, werd op het politiebu- reel der 1" afdeeling verzorgd. THIELT. Hevige brand. Zater dag, rond 6 uur 's morgens, brak een ;eweldige brand uit bij M. VanMeenen, De Flessche Twee gebouwen, waarin een groote hoeveelheid vlas op gestapeld lag, werden een prooi der vlammen. De belangrijke schade is door verze kering gedekt. KORTRIJK. Ernstig gekwetst. Gamiel Declercq, 56 jaar, verpleegd in het oud-mannenhuis, werd Vrijdag in de Steenpoort door een wielrijder aan gereden, en ernstig gekwetst opgeno men. De arme man had een zware hoofdwonde, terwijl verscheidene zij ner tanden gebroken zijn. Ongeluk. Zaterdagnamiddag. was de leurder Philibert Remer, Brugstraat, met zijn gespan °P r0"a op de Oostlaan. Het paard wilde met meer voort. Renier greep het bij den toom, bracht het in vollen draf en wil de dan op de kar springen. Hij mis- trapte echter en viel onder de kar, waarvan de wielen hem over de bors reden. Reniers borstkas werd inge drukt en hij bleef schier op de slag dood. Hij was 33 jaar oud. Het slacht offer laat eene weduwe met een kina achter. BRUGGE. Vlaamsche honderdja rigen. West-Vlaanderen telt thans vier honderdjarigen. Te Reninghe, nabij Ieperen, zal Mevr. Aurelie Van de Wachter, wedu we Gar li, weidra haar 106° jaar berei ken. Te Kortrijk is Mevr. Virginie Des- camps, weduwe Frederik Rigole, den 12 Maart 11. in haar 103e jaar getreden. Te Tiéghem, nabij Anseghem, zal de houthakker Jan Goucke, weldra zijne 102° verjaring vieren. Te Thourout, Brugge, zal Mevr. An na De Paepe, weduwe van Jan Van de Gasteele, op 26 dezer maand 101 jaar oud zijn. RIJSSEL. Geheimzinnige dood van een meisje te Hellemrnes. Het parket van Rijssel heeft zich naar Hellem rnes begeven, naar het huis bewoond door de echtgenooten Benoit, waar de dochter eenige uren vroeger was ge- storven, van een geneesmiddel te heb ben ingenomen. De onderzoeksrechter heeft beslag gelegd op een flessche waarvan de in houd door het meisje was geledigd ge worden, middel dat moest dienen om een lintworm te verdrijven. Het li chaam van de ongelukkige zal genees kundig worden onderzocht. Een moord. Het is uitgewezen datM. A. Becqart, 26 jaar oud, van Aniche, wiens lijk op den openbaren weg werd gevonden, niet toevallig den dood vond. maar wel werd vermoord, lüen mij n we neer van iviesny weru aan gehouden. Eene gift van 500.000 fr. Een on bekende heeft aan La Guerre So ciale s> van Mervé eene som van 500,000 fr. gezonden. De persoon, die de gift zond, teekent Nr 22, gewezen luite nant en eigenaar Het schijnt dat hij reeds verscheidene keeren belangrij ke sommen aan La Guerre Sociale voor revolutionnaire werken heeft ge zonden. AALST. Stoutmoedige bandieten, atrerk. Eenige dagen geleden Viij Eenige dagen geleden had I Doktor Bauwens, te Aalst, een brief I ontvangen waarin drie kerels hem verwittigden dat, indien hij des vei wuug"^"""-» ---j ande rendaags avonds, tegen t uren, ggetl 500 fr. had gelegd in een plaats der aardebaan, in den üsbroek hij er gansch zijne familie zouden vermoord worden. De politie werd verwittigd geheim werd op de aangeduide plaats I politie in burgerkleedij geplaatst, toen rond 8 uren inderdaad drie kerels 0p. I daagden. Daar zij bemerkten gevolgd te worden, trokken zij langs de Statie- straat, waar Dr. Bauwens woont. Daar ook werden zij achtervolgd. Niet één der kerels kon worden aangehouden. Maar Zaterdagnacht rond 2 u. werd de meid van den dokter gewekt door het blaffen van den hond. Zij verwittig, de M. Bauwens, die om hulp riep J Twee der bandieten bevonden zich -eeds op het platte dak boven de keu- 7fph overvallen ziende vinp.hn^ Neen, antwoordde Willie, terwijl hij voor de voordeur ophield ik kan nu niet binnenkomen er schijnt een huis vol gezel schap te zijn, en bovendien heb ik tegen acht uur eene afspraak in de stad, en heb beloofd op mijnen tijd te passen. Hij keek dit zeggende op zijn horlogie en vervolgde Het is al bij achten. Ik had niet gedacht dat het al zoo laat was maar ik zal u morgen komen bezoeken, mag ik niet Een blik gaf hare toestemming te kennen, en met eeuen warmen handdruk, terwijl hij haar uit de chais hielp en een wederzijd schen glimlach vol liefde en vertrouwen scheidden zij Hij reed naar Boston, en zij bevond zich, zoodra zij het hek opende, in de armen van Fanny Bruce, die met ongeduld naar het vertrek van Willie had staan wachten om hare lieve jufvrouw Geertrui om den hals te vallen, en haar met tranen en kussen geluk te wenschen, dat zij behouden van die schrikkelijke stoomboot was afgekomen want dit was de eerste maal datzij elkander na dat ongeluk wederzagen. Is mevrouw Graham gekomen, Fanny vroeg Geertrui, toen de eerste ontroering dier ontmoeting voorbij was, en zij met elkander naar het huis wandelden. Ja, mevrouw Graham, en Kitty, en Isabella, en een klein meisje, en een ziek heer mijnheer Clinton, geloof ik en nog een heer maar die is al weer heen. Wie is al weer heen Een lang, deftig heer, met zwarte oogen, en haar, zoo grijs alsof hij oud was maar hij is toch niet oud. En zegt gij dat hij heengegaan is Ja, Hij kwam niet met de anderen. Hij was er al toen ik kwam en is al voor een uur heengegaan. Ik hoorde hem tegen jufvrouw Amelia zeggen, dat hij met eeuen vriend te Boston afspraak had, maar dat hij misschien van avond nog zou terug komen. Ik hoop dat hij het doen zal, jufvrouw Geertrui. Zij hadden nu het huis bereikt, en door de opene deur kon zij de schelle stem van mevrouw Graham hoeren, die uit de groote voorkamer kwam. Zij praatte met haren man en Amelia, en toen Geertrui binnen kwam, zegde zij juistJa, het was een ont zettend geval En als ik deuk, Amelia, dat gij aan boord waart, en onze Isabella Het arme kind Zij heeft hare kleur nog niet teruggekregen, na dien schrik. En Geertrui Flint ook A propos, men zegt dat Geertrui zich zeer knaphedragen heeft. Waar is zij? Zich omkeerende zag zij Geertrui, die juist de kamer binnen kwam, en naar haar toegaande, gaf zij haar met vrij veel harte lijkheid en oprechtheid eenen kus want mevrou w Graham, hoewel eenigzine grof en niet zeer gevoelig, was toch vatbaar voor Welwillende aandoeningen, wanneerzij maar door de gelegenheid worden uitgelokt. Daar de komst van Geertrui den stroom van uitioepingen had afgebroken, welke de luidruchtige dame reeds langer dan tien minuten had laten vloeien, dacht deze thans aan de noodzakelijkheid om haren hoed af te zetten, en zich van hare opperkleederen te ontdoen, welke, daar zij reeds half waren losgemaakt, haar over den vloir nasleepen. Wel riep zij uit Ik geloof dat ik beat zou doen, als ik het voorbeeld der meisjes maar volgde en het stof wat ging afspoelen 1 Ik ben er half onder begraven, geloof ik. Maar het is toch zoo beter, dan verleden nacht met die gruwelijkestoomboot te gaan zoo als mijn broeder Clinton gek genoeg was om voor te stellen. Waar is Brechtje reeus up uct uc Keu- ken. Zich overvallen ziende vluchtten I de bandieten en verdwenen in de duts-1 ternis. Geen enkele der kwaaddoeners I kon aangehouden worden, doch er be-I staan vermoedens op eene vereenigin» van slechtbefaamde kerels. Het par-1 ket van Dendermonde wordt ter plaats verwacht. Doodelijke val van een vlieger. XJit I Vausa meldt men dat onderluitenant* Bertoletti, uit de vliegschool van Vilol- la vertrokken, is gevallen en werd ge- dood. Eene spoorwegramp. 7 dooden eniOdI gekwetsten. Een spoorwegongeval viel te Trzebruji voor. De lokomotiell evenals verscheidene waggons van eet reizigerstrein zijn ontriggeld. Totheden telt men 7 dooden. Er zijn ongeveer 100 gekwetsten. De hongersnood in Rusland. Dt ministerraad heeft besloten 35 millioen roebel op de staatsfondsen te nemen om hulp te verleenen aan de door hon gersnood geteisterde distrikten. Poging tot inbraak in een fort Men meldt dat 3 arbeiders in fort II van Keulen poogden te breken. Twee ar- Duiders zijn gedood geworden. De der de werd aangehouden. Mijnramp. 49 dooden. Een gewelj dige gasontploffing kwam in de mijn Italianka voor. Men heeft 49 lijken op gehaald. 10 arbeiders zijn erg gewond geworden. Een goed liberaal abon neert zich aan DE WEER- GALM Ik wilde haar wat van mij u goed naar bovei laten brengen. Ik zal u wel helpen, sprak Geertrui een reiszakje op nemende, en daarop me vrouw Graham dicht volgende, om de' zwareo doek op te houden, die deze dame van de schouders was gezakt en over de1 grond nasleepte Op het eerste poriaal «- vond zij zich echter eensklaps in Kitty s armen gesloten, en was zij dus gehoodzaa p hare vracht neer te zetten om zich eenepooij, te laten omhelzen. Boven aan den Irapontmoettezij Isabella met eene groote kan in de hand en een onvergenoegd gezicht. Zij zette evenwel kan op den grond en gaf Geertrui goedw' lig eenen kus. Ik bén blij dat ik unog l<3V^ wederzie, zegde zij, schoon ik u niet zon'a huiveren kari aanzien, zoo komt mij de 0 lige dag weder voor den geest, toen beide zulk een schrikkelijk gevaar hePe Hoe gelukkig dat wij nog gored wtir waar zoo velen verdronken Ik verw mij aitijd nog, Geertrui hoe gij zoo bedaart kondet blijven. Ik zou zeker niet gewet hebben wat te doen, als gij het mij IllB. 8 zegd hadt. Maar och Heer, lat011 maar niet meer van spreken ik kan er eens aan denken En huiverend hare schouders 0P'ia^nfI stapte Isabella van dit onderwerp a 1 riep tamelijk vinnig Kitty, ik dacht a onze kan zoudt laten vallen. Kitty, welke op het luide roepen tante, deze haastig den reiszak hadge r die^ Geertrui op den trap had laten 'e kwam nu buiten adem terug loopen en de Ik heb al tweemaal gebeld. Is e' niemjiid gekomen (Wordt Voorla» OF DB 1 .-.i'rtnrlc' füfïDri 7 l

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 2