Stadsnieuws. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. mbm Donderdag, 28n Maart 1912. Achtste jaar. Xr 20. De nieuwe schoolwel. Kenige vraagskens. In de Wetgevende Kamer Eendracht maakt Macht. Verschijnende des donderdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Mbn handelt bij overeenkomst. Schollaert en de Broqueville. De Schollaert-wet werd door de Belgische bevolking met klank afge ketst en de ontwerper ervan ver dween uit den ministerzetel. Het land heeft dus zijn uitdrukkelijken wil te kennen gegeven en met dien wil dient er rekening gehouden te worden. Welnu, de nieuwe schoolwet thans door hoofdminister de Broqueville ontworpen komt ongeveer op het zelfde neer als het Schollaert-ont- werp. In plaats echter van de toela gen aan de kloosters te verleenen per leerling, schenkt minister de Broqueville toelagen per aantal klassen. Op 8.853 onderwijzers en onder wijzeressen werkzaam in het katho liek onderricht, zijn er niet minder dan 6.065 de drie vierden klooster lingen. Op 8,853 frank aan de katho lieke scholen geschonken, zouden er dus 6.065 fr. in de kas der kloosters terecht komen. Nog een ander euvel is de kwestie der diploma's, vermits in de katho lieke scholen tal van leerkrachten gevonden worden die van geen ge tuigschrift; voorzien zijn. Naar de laatste statistieken luiden, bedraagt het aantal der niet-gediplomeerden in het vrij onderwijs ruim twee duizend Voortaan zullen deze niet- gediplomeerde leerkrachten zoowel staatstoelagen genieten als de gedi plomeerden. Alleen voor de nieuw te benoemen onderwijzers en onderwij zeressen zal het getuigschrift een vereischte zijn. Vaneen ernstige invoering van den leerplicht is er evenmin sprake in het ontwerp de Broqueville. De ouder- domgrens van het verplicht school gaan is zelfs van 14 op 12 jaar ge bracht, behalve dat de gemeenten het recht hebben de grens tot 14 jaar te verschuiven. Vermindering van de schooljaren, niet verplichtend schoolgaan wegens gewetensbezwaren, veldarbeid, enz. ziedaar de ellendige komedie van iets dat in geen geval den naam van leerplicht verdient. Het nieuwe ontwerp wordt juist door dezelfde gedachten ingegeven als de Schollaert-wet van treuriger gedenkenis. Het doel is steeds door nieuwe toelagen de vrije scholen te bevoordeelen, ze op denzelfden voet te stellen als de officieele scholen en alzoo langzamerhand deze laatsten j door vrije scholen te vervangen, om eens tot de verwezenlijking van de klerikale leus te geraken De Staat buiten de school Wat de kloosters kunnen verlie zen, omdat ze geen toelagen meer zullen ontvangen van de gemeenten, zullen ze weervinden dewijl ze een tweede toelage ontvangen voor de schoolgebouwen waarvan ze eigena res zijn in een groot aantal gemeen ten of die in de kloosters zelf zijn opgericht. 't Is toch altijd het geld van ieder een dat de kassen der scholen van een bijzondere sekte en van een poli tieke partij zou spijzen. Daartegen kan niet. genoeg veczet ■aangeteekend worden. Men schrijft in bij den Uitgever, bixmudestraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bnreele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle lioege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en on.lerieekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. De veroordeeling der regeeriiig. Onze.lezers zullen zich nog herin neren hoe korts voor den val van het ministerie Schollaert, de klerikale gazetten schreven dat de nieuwe schoolwet kost wat kost zou gestemd worden. Schollaert ligt te Leuven in de patatten en de nieuwe schoolwet te Brussel op den hooizolder. Wij verzekeren onze tegenstrevers dat het oogenblik nakender is dan zij denken, waarop de klerikalen voor de jury der openbare meening zullen moeten verschijnen. De balans hun ner regeering zal gemaakt en hnn vonnis uitgesproken worden. Ziehier eenige punten hunner be schuldigingsakte Overdrevene rechten te hebben geheven op al wat noodig is tot het leven de verbruiksbelastingen en de openbare schuld te hebben ver dubbeld, terwijl zelfs de grootste inkomsten vrij bleven van alle belas ting Stelselmatig uit de openbare amb tenuit de magistratuur en uit het notariaat gesloten te hebben al de gene die geene aartsklerikalen waren Tenvoordeele der werklieden niets dan fa$adewetten verfoielijke of belachelijke te hebben gemaakt Het leger te hebben ontzenuwd en verzwakt en het land, onlangs nog aan het ergste gevaar te hebben blootgesteld Door het stichten van boerenbon den, overal op den buiten tweedracht te hebben, gezaaid, en de kleine ne ringdoeners en handelaars aldus te hebben gebroodroofd. Ziedaar eenige der Staatkundige misdaden door ons klerikaal bestuur bedreven, waarvan één enkele ge noeg is om, van wege het kiezers korps de strengste veroordeeling tegen het schuldige bestuur te bekomen en die het dan ook kortelings zal uitspreken. Onze tegenstrevers mogen waar lijk fier zijn over het 28 jarig kleri kaal bestuur Wie heeft de hatelijke wet op het vergunningsrecht doen stemmen in 1889 De klerikalen Wie heeft het patentrecht ver hoogd De klerikalen in 1909 Wie heeft er rechten gesterrd op het vleesch en op het graan De klerikalen Wie heeft de rechten op den sui ker doen stijgen van 6 tot 20 mil joen Nog altijd de klerikalen Wie heeft de wet op de personecle belasting gewijzigd, derwijze dat men nu veel meer moet betalen dan vroeger Nog maar altijd de klerikalen En wie heeft de nieuwe belas tingen in 1883 door de liberalen gestemd om het volksonderwijs te verbeteren, behouden Het klerikaal Staatsbestuur Lezers, onthoudt dit alles wel Vraag door den heer NOLF op 14 Maart aan den heer Minister van We tenschappen en Kunsten gesteld Zou de heer minister willen zeggen als de onderwijzeressen en hulponder wijzeressen der bewaarscholen zullen geroepen zijn om deel te nemen aan de verdeeling der 4 millioenen, gere geld bij 't Koninklijk Besluit van 30 Januari 1912 en, zoo niet, waarom zij er uit gesloten zijn Antwoord van den Minister. Uit de bewoordingen zelf van het begrootingsartikel spruit voort dat de 4 millioenen uitsluitelijk het onderwij zend personneel der lagere scholen betreffen. Vraag van den heer NOLF van 14 Maart aan den heer Minister van Spoor wegen Ten gevolge der afschaffing van den ouden uitzonderingstarief 6bis, zijn de vervoerkosten der Belgische kolen naar de plaatsen ver afgelegen van de koolmijnen, waaronder bijna al deze der Vlaanderen, van 10 franken per wagen verhoogd. Die opleg, een voort brengsel van eerste noodwendigheid treiïend,e, geeft aanleiding tot tallooze klachten van wege de verbruikers, die reeds genoegzaam te lijden hebben van het dure leven. Zou de heer minister geene rekening kunnen houden van den schadelijken toestand, die de algemeene tarief ver oorzaakt aan de hoogergenoemde plaatsen om den ouden uitzonderings tarief 6bis, afgeschaft sedert den 1" Februari laatst, weder toe te passen Antwoord van den Minister. Ik blijf bij mijne vorige verklaringen. Wij vernemen met een levendig genoegen dat de heer Leopold Mer- ghelynck, Gezantschapsraadsheer, onze zeer onderscheiden medebur ger, verblijvend Minister benoemd én terzelfder tijd tot den graad van Officier der Leopoldsorde bevorderd is. Die onderscheidingen waren aan den jongen afgezant wel verschul digd, wiens dappere houding ieder een nog herinnert, wanneer dat, in vollen opstand der Boxers, hij zich te Pekin bevond als schrijver van het belegerde Belgisch Gezantschap en dat tevens, gelijk andere, blootge steld was aan de ergste gevaren, waartegen men zich gewapender hand verdedigen moest. Het was, zooals men weet, tenge volge dier onversaagde en heldhaf tige verdediging dat de Heer Mer- ghelynck Ridder der Leopoldsorde en van het Eerelegioen benoemd werd. Eene pijnlijke ziekte, welke hen allen griefde, die hem kennen, is sindsdien eene loopbaan komen be lemmeren, welke zich bovenmate schitterend aankondigde. Maar het is toegelaten te hopen dat de jeugd en de zorgen de boven hand zullen krijgen en dat onze ge liefde medeburger, tot groote vreug de van ons allen, zijne hooge bedie ningen zal kunnen hernemen. Intusschen bieden wij hem onze vurigste gelukwenschen aan over de nieuwe onderscheidingen, die hem komen te beurt te vallen en wij be grijpen er zijne zeer achtbare en alom beminde ouders in. mmm mm De poll der katholieke Vereeniging. Het schijnt dat de zaken maar slecht gaan bij onze tegenstrevers. De mededingingen rijzen langs alle zijden als uit den grond. Voor den Senaat betwisten twee edelen, de heeren Bruneel en Fraeys, elkander de eer de christelijke volksgezind heid te vertegenwoordigen. Voor de Kamer volgen de kuiperijen elkan der op tot achter de schermen. Tot overmaat van ongeluk begint het landelijke deel het hoofd te verhef fen. Zaterdag had er in De Drij Koningen eene groote vergadering plaats. De landbouwers eischen een kandidaat. De vergadering was voorgezeten door den heer Lema- hieu, landbouwer te Yper. Verschei dene kandidaturen werden vooruitr gezet deze der heeren Benoni Ver- meulen van St Jan, Leterme van Wytschaete en Lemahieu van Yper. Na eene bespreking, waaraan ver scheidene geestelijken deelnamen (zij missen geene enkele gelegenheid om politiek te maken) werd er tot eenen poll of kiezing overgegaan en de heer Benoni Vermeulen bekwam 40 stemmen te en 19 ,tari de 1 heer Leterme ge e De heer Bei de kandidaat dei iaaci jouwers .ujn ,1 den poll der bewarende Vereeniging. Men weet dat ook de heer Bege- rem voorgesteld is voor de derde plaats maar het is de eerste bijge voegde plaats, die de overeenkomst verhindert. Allen begeeren ze. Men zegt dat de heer Vermeulen veel kans heeft in den poll te gaan. Ga dus voor Benoni Onze beste wenschen vergezellen hem. Een goed liberaal abon neert zich aan 9E WEER- DE WEERGALM VELOMAKFrS vraagt AGENTSCHAP WIELRIJDERS vraagt GRATIS LUXECATALOGUS aan THf MVIRfl» GKCLE C| Ui, 48, PEUUMSTRlUT, tUWSffi

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 1