w at denken de Lantaarnaansteker, £ONJ>&GRUST I Yperlingen er van? De kiezingen voor den Werkreehlersraad. Klerikale leugens. Mengelwerk. 143 LOTGEVALLEN EENER WEES lien en ander. Aieuwslijdingen. MEN VRAAGT Lijst der Apothekers M J. OËCHIEVRE, Onze inlichtingen, geput in het dagblad La Croix van Parijs, het meest achteruitkruipend blad van Frankrijk, zijne briefwisselaars heb bende in onze Staatsbesturende mid dens, nopens het plan der krijgsher- vormingen van den heer de Brocque- ville, hebben aan het Stadhuisblad niet al te zeer bevallen. Dat verwondert ons geenszins. Moest men het gelooven, de 'gar nizoenen der Vlaanderen zouden niet afgeschaft zijn onze inlichtingen zouden mis zijn en het ware dank aan de klerikalen van hier en aan hunnen hoogen invloed dat de Yper lingen verzekerd zouden zijn van het behoud der voordeelen verschul digd aan de goede gunst van het Staatsbestuur. 't Is om te bersten van lachen Om te eindigen beweert de eend met drij bekken van het Journal d' Ypres dat de katholieke afvaardi ging van ons arrondissement met de aanstaande kiezingen zal versterkt worden. Wij kennen dat oud versleten lied je Het is twaalf jaar dat men het zingt en, bij elke kiezing, groeit het getal stemmen, door onze liberalen afgevaardigde bekomen, in aanzien lijke evenredigheden aan. Wij zijn verzekerd dat op 2 Juni aanstaande de heer Nolf met eene groote meerderheid zal herkozen zijn. De hoop onzer klerikalen zal te zamen met hun uitvindsel verzwin den De kiezingen voor den werkrech- tersraad zijn vastgesteld op Zondag 14 April eerstkomende, voor de keus van de leden der ondernemingshootden van de Kamer der werklieden en der ondernemingshoofden van de Kamer voor bedienden. Deze voor de Kamer der werklieden zullen den 21 April daaropvolgende plaats hebben. mmum Het spelleken der klerikale leu gens herbegint bij 't naderen der kiezingen van 2 Juni aanstaande. DE Uit het Engelsch. TWEEDE DEEL. Een en Twintigste H oof dstuk Licht en Rust Neen antwoordde Isabellaen ik zou toch gaarne mijn gelaat wasschen en mijn haar wat opkrullen eer wij theedrinken. Laat ik de kan maar medenemen, zeg de Geertrui ik ga toch naar beneden, en zal Jane met het water boven zenden. Wel bedankt, sprak Isabella tamelijk flauw, terwijl zij nep; Neen neen, Geertrui ik zal zelve wel gaan. Maar het was te laatGeertrui was reeds heen. Geertrui vond, jufrouw Elis vol verle- gendheid en bezwaren. Denk eens, zegde de verbaasde huis houdster, dat zij daar met hun vijven aan komen, zonder eens te waarschuwen en ik heb niets in huis om bij de thee te geven, geen stukjekoekof sneedjeham. En natuur lijk zullen zij hongerig zijn na die verre reis, en wat lekkers willen hebben. O, als zq honger hebben jufvrouw Ellis, kunnen zij ook wel beschuit en gerookt vleesch eten en als gij mij de sleutels wilt In hunne strooiblaadjes zoeken zij de Liberalen als Godsdiensthaters voor te stellen, door de woorden van Liberale hoofdmannen te ver draaien. Wij geven aan het hoofd van ons blad drie ware, onvervalschte Liberale verklaringen, welke door niemand ernstig kunnen geloochend worden. Dat men ze aandachtig leze en over- wege. De werkzaamheden der Kamer. In hare vergadering van Vrijdag heeft- de rechterzijde der Kamer den loop der werkzaamheden van het parlement ge regeld. Aanstaande week zullen de begroo tingen van Arbeid en van Rechtswezen worden aangenomen. Twee zittingen zullen gewijd worden aan de bescher ming der kindscheid Beslist werd het Paaschverlof aan te vangen op 3 April en eerst op 16 April de werkzaamheden te hervatten. De ontdekking der Steenkool:— Naar aanleiding der mijnwerkerskonflikten in Engeland, Duitschland en Frankrijk, is het niet zonder belang te herinneren hoe de steenkool is ondekt geworden in 1197. Zij is te danken aan den smid Hullioz, van Luik, die nabij Pullemont eene soort zwarte aarde aantrof en er zich van bediende om zijne smidse te warmen, daar hout, houtskool te dien tijde zeer veel kostten. De aarde, door Hullioz gevonden,was enkel steenkool. Dra bediende zich iedereen aldaar van die mirakuleuze aarde. Arm Vlaanderen De beschermings maatregelen die de regeering heeft ge nomen om zoogezegd den boer rijk te maken, schijnen niet veel vruchten te hebben gedragen. De Vlaamsche bui ten vooral is er nog verre van verwij derd een luilekkerland te zijn, te oor- deelen naar de zucht die de bewoners laten blijken om hunne huisgoden te verhuizen naar de verre landen van over zee. In 't land van Riem en in 't Oudenaardsche zijn verleden week alweer een vijftiental huisgezinnen naar Amerika uitgeweken en sedert eenige maanden vertrokken 60 perso nen, 47 mannen, 8 vrouwen en 5 kin deren, uit de omschrijvingen Brugge en Thielt, naar de Vereenigde-Staten. Bloemen en Mustek Professor Hans Teibgen kondigt in een Duitsch blad van kruidkunde een artikel af waarin hij verklaart dat meest al de bloemen door uiterlijke teekens hunne liefde voor de muziek te kennen geven. Volgens den Duitschen leeraar gaan geven, zal ik de konfituren en het beste zij ver uit krijgen en 'zorgen dat de tafel be hoorlijk gedekt wordt. Niets kosste Geertrui dien avond eenige moeite. Alles waarmede zij zich bemoeide ging vlug en goed. Jane liet zich door haar tot naijver opwekken en werd verbazend handig en toen de werkelijk overvloedige tafel gedekt was, en jufvrouw Ellis, nadat zij in het rond gekeken en zich overtuigd had, alles, was gelijk het behoorde, het ver genoegde meisje in de stralende oogen zag en hare gloeiende wangen en blijden glim lach opmer kte, riep zij in hare onnoozelheid uit Wel lieven tijd, Geertrui, men zou waarlijk denken, dat ge heel blijwaart, dal ge al die menschen terug ziet. Het was nog maai kort voorden gewonen tijd van thee drinken, en Geertrui haalde juist eenige schoone s»rvetten uit de porse leinkas, toen Kitty binnen de deur kwam kijken, en daarop geheel binnen trad, met een klein meisje, netjes in het zwart ge kleed, aan de hand. Eerst stond haar gezicht vroolijk lachende maar zoodra zij beproef de te spreken barste zij in tranen uit, en Geertrui om den als vallende, fluisterde zij O Geertrui, ik ben zoo gelukkig. Dat moest ik u komen zeggen Gelukkig antwoordde Geertrui, dan moet ge niet schreien. Daarop begon Kitty te lachen, en toen wederom te schreien en nogmaals te lachen, en in de tusschenpoozen verteldezij Geertrui, dat zij verloofd was reed eene week ver loofd met den besten man van de wereld en dat het kind, dat zij aan de hand had, zijn nichtje was, een weesje, voor hem zoo goed als eene dochter. En denk euns aan, vervolgde zij, dat heb ik alles aan u te dan ken. de rozeknoppen open op de klanken van oude achtiendeeuwscbe zangen. De roode pioenen worden nog rooder als men ze Wagner voorspeelt, en de viooltjes zijn zeer gevoelig voor de sentimenteele muziek, de liederen van Delmet bijvoorbeeld. En zoo somt de leeraar voor vele bloemen hunne mu zikale voorliefde op. De nieuwe schilderij van Rubens, voorstellend zijne vrouw, Helena Four ment, en te. Berlijn aangekocht voor rekening van het rijksmuseum, voor den prijs van 62,000 frank, is sedert Woensdag tentoongesteld in de Rubensgalerij van 't Museum. Max Rooses, in zijn standaardwerk over den grooten meester, beweert dat het doek gansch door Rubens zelf werd geschilderd, wat eene uitzonde ring mag genoemd worden in het werk van den geniale kunstenaar. Het por tret werd geborsteld, kort na zijn hu welijk. Het gelaat van Hélène Four- ment is lachend, blakend van geluk, omlijst door goudblonde lokken, waar in men een diadeem van edelgesteen ten ziet schitteren. De schilderij zal op waardige wijze de Rubensgalerij van 't Rijksmuseum aanvullen. KORTRIJK. Diefstal. Bij M. A. Anseeuw, handelaar in bouwmateri alen, Meenenschen steenweg zijn die ven met braak binnengekomen. Overal heerschte de grootste wanorde. Vrucht- teloos hadden de dieven gepoogd den geldkotfer open te breken met eene krik. Flesschen drank en eieren wer den gestolen, doch de dieven moeten in hun werk verrast zijn, want zij lieten bij hun vertrek al hun gereedschap achter. Om in de duisternis te kunnen wer ken, draaiden de kwaaddoeners vijf lantaarnen uit, staande in den omtrek van het huis van M. Anseeuw. Op den vloer eener plaats, vond men een ploegijzer, een balk, een dissel en eene ijzeren spil. De politie heeft een onderzoek inge steld. Vloed. Er bestaat gevaar voor overstroomingen. De Leie en hare bij rivieren zijn op gansch hunne loop buitenmate gezwollen. Op verschei dene. plaatsen zijn er reeds overstroo mingen gebeurd. Talrijke velden en weiden zijn onder water geloopen. Op sommige plaatsen gelijkt de Leie een uitgestrekt meer. ROESELA RE. Bloedig gevecht. Twee vrouwen eene wonend aan de Vaart en de andere aan den Duivels- hoek, leefden in ruzie en gisteren el- Aan mij zegde Geertrui met verba zing. Ja omdat ik eerst zoo ijdel en dwaas was, en van menschen bield, die niet waar dig waren dat ik van hen hield, en niet veel om iemands genoegen gaf, behalve mijn en mij geen goed voorbeeld hadt gegeven, dat ik naderhand altijd heb gevolgd zoo veel ik maar kon, zou bij mij ncoit hebben aan gezien, veel minder mij lief gekregen en ge loofd hebben dat ik eere goede moeder voor die kleine Gracie zou zijn, en daarmede wierp zij eenen liefderijken blik op het kind, dat zich met teedere vertrouwelijkheid aan haar vasthield Hij is een predikant, Geertrui, en een heel goed en braaf man. Denk eens, dat zulk een kindera. htig schepsel als ik ben, eene predikantsvrouw zal worden. De deelneming in hare blijdschap, die Kitty kwam zoeken, werd haar niet gewei gerd, en Geertrui verzekerde haar met de oogen vol tranen, dat zij zich met haar ver- heugde. Ondertusschen had de kleine Gracie, die j zich nog met haar eene handje aan Kitty vast hield, haar ander zachtjes in de baud van Geertrui gestoken, die het meisje nu voor de eerste inaal oplettend aanzag, en het kind harkende, dat zij in het hotel te Saratoga tegen de plagerij van anderen in bescherming had genomen. Kitty was opgetogen over dezen samen loop van omstaudigheden, en terwijl Geer- 1 rui op de gelukkige herschepping lette, die reeds in het uitzicht en de kleeding van het meisje had plaatsgehad, bat zoo zichlbaar gebrek aan vrouwelijk toezicht had geleden, voelde zij zich bevestigd in hare overtuiging dat de jo ,ge predikant eene verstandige keus had gedaan. Kitty had Geertrui nog gaarne eene be kaai' tegenkomend, regende het scheld, woorden en dra speelden zij haartje pluk. Toen voorbijgangers hen schei den waren zij reeds erg gekneusd en gekwetst aan 't hoofd. Zij kregen er nog een proces-verbaal bij. RIJSSEL. Het drama te Ronchïn De rechterlijke ondervraging heeft uitgewezen dat Van Iluin een ruw we- I zen is, wiens geestesverantwoordelijk- heid nader dient te worden vastgesteld" Hij heeft de beide kinderen vermoord I noch in woede, noch in jaloerscheid na de daad voorop te hebben geraamd' Boosheid schijnt een "der overheer- scliende trekken van zijn karakter te wezen. Wierp hij niet een steen naar het hoofd van zijn baas, onder voor wendsel dat deze hem een werk beval dat hij niet gaarne uitvoerde. De toe stand van Mevr. Van Iluin is niet beter 'In hare koortsen herziet zij steeds het gruwelvol tooneel waarvan zij een der slachtoffers was. OOSTENDE. Diefstal. Het ko per, ten nadeele der stad in kazerne der pompiers gestolen, is teruggevon den. De dieven hadden het achter een koffer verborgen. Op hol. Op de Statieplaats gin» Zaterdag het paard van M. A. L., ve£ schrikt door een tram, op hoi. Het dier ging in het tweede koophandelsdok loopen zonder de tusschenkomst van den agent Verstraete en den schipper I Jan Ryckwaert, die naar den kop van het dier sprongen en er in gelukten het tot staan te brengen. Schipbreuk. Zaterdagvoormid dag is alhier een telegram aangekomen, meldende dat de stoomsloep Prinses Maria-Josea reederij Stoomvis- scherij voor Portland, ongeveer op dezelfde plaats waar de zeeramp van den Océan plaats had, door eene Duitsche stoomboot werd aangevaren en tengevolge der avarij gezonken is. De bemanning werd gered. GOEDE AGENTEN Voor het aan- werven van passagiers voor New- York en Canada met lijnen de groot- ste-schepen der wereld bezittende. Zich wenden tot FÉDOR BERNS en O, 84, Handelslei, Antwerpen. van dienst zijnde van 's middags tot 10 ure 's avonds 1 ZONDAG 31 MAART 1912 STATIESTRAAT15, YPER. schrijving van haren minnaar willen geven, doch diar men nu naar de theetafel werd ge roepen, was zij genoodzaakt alle verdere mededeelingen uit te stellen. De vroolijke voorkamer vm den hfier Graham had er nooit zoo vroolijk uitgezien als op dien avond. Het weder was zacht, maar een vuurtje, dat men ter wille van den heer Clinton had aangelegd, maakte het vertrek niet overmatig warm Het, had echter de jonge lieden naar eenen ofgelege-" nen hoek gedreven, zooJat de plek bij den haa-d voor mevrouw Graham en Amelia, die op yde sofa zaten, en voor den heer Clin ton en den heer Graham, wier leuningstoe len aan den anderen kant stonde, vrij bleef. Deze schikking liet den hear Graham gelegenheid om ongestoord met zijnen gast over ernsligeonderwerpen te spreeken, ter wijl zijne praatziekte vrouw zeh zelve en Amelia met vertellingen van hare reizen en ontmoetingen onderhield. Op eene tafel aan het einde van het verirek lag een groote portefeuille met fraaie pla'e/i, welke de heer Graha n onlangs had gekocht, en die eerie reeks van gezichten in Eurropa voorstelden. Geertrui en Kitty zagen deze platen door en keerden ze behoedzaam 0111, terwijl de kleine Gracie, die op Kitty's schoot zat, eri Fannv, die over Geertruides schouder leunde, oplet tend naar de verklaaringen en aanmerkin gen van de jonge dames luisterden. Nu en dan kwam Isabella, de eenige van het gezelschap die geene bezigheid had en onrustig was, over de tafel leunen en riep dan uit Kitty, daar is de winkel, waar ik mijn blauw zijden kleed heb gekocht of Kitty, dlar is de waterval dien v ij in gezel schap met de russische uftlcieren hebben bezocht. Wordt Voortgezet-) ><52 ^§2 "^52 *252 *<*52 OF DE

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 2