Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. In de Kamer. Achlsle jaar. Xr 22, Donderdag, I 111 April 1912. Eendracht maakt Macht. We CSC/lijnende ff CS HOÈtdertfafJS. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel, Reklatnen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Tijdens de besprekiïtg der begroo ting van niijverheid en arbeid, hield den heer Nolf de volgende rede De heer Nolf. Mijnheeren, het is mij niet mogelijk de bespreking van dit artikel, dat handelt over de her ziening der kiezerslijsten, te laten voorbijgaan, zonder verzet aan te tee kenen tegen de al te bondige manier, waarop de lijsten voor de werkrech tersraden in zekere plaatsen, en name lijk in het arrondissement Yper, opge maakt werden. Voor de werkbazen hebben wij he- dendaagsch, in ons arrondissement, min kiezers dan vöör de herziening der wet, spijts de uitbreiding, welke de nieuwe wetgeving aan het kiezerskorps gegeven heeft. Te Yper zijn er aanzien lijke nijveraars en handelaars, die sinds tal van jaren in de stad gevestigd zijn, die op de oude lijsten ingeschre ven waren, die hunne verklaring der werklieden en arbeidsters, welke zij bezigen, gedaan hebben, die niet meer voorkomen op de in voege zijnde lijs ten, en, wat meer is, zij werden zelfs niet van hunne uitschrabbing verwit tigd. Voor de 48 gemeenten, die ons rechterlijk arrondissement uitmaken, hetzij voor eene bevolking van 151,501 inwoners, zijn er maar 1,519 werkba zen ingeschreven, en als men de reke ning per beroep opmaakt, komt men tot deze vaststelling dat, voor de kant werksters, bij voorbeeld, die bij dui zenden in onze streken geteld worden, bij zooverre dat de inrichting eener bijzondere kamer zich voor haar wet tigen zou, er maar eenige werksters ingeschreven zijn 168 voor de 48 ge meenten, waarvan de lijsten neerge legd zijn in 't arrondissementscom missariaat van Yper. Ik heb het na zicht niet kunnen doen voor de andere gemeenten. Te Yper zelf, waar, volgens de be kentenis der kautenfabrikanten, er honderden werksters bestaan, zijn er enkel 23 die ingeschreven zijn, en zeg gen dat wij aan het hoofd van 't stads bestuur een burgemeester hebben par tijganger van 't vrouwenkiesrecht, den achtbaren heer Colaert. Gelach op cle banken der tegenpartijen) Eindelijk voor de bedienden is de toestand nog meer verrassend. Er zijn in't geheel en voor alles 62 inschrij vingen voor de 48 gemeenten van het bestrek, waarvan 3 te Komen, 3 te Gheluwe, 1 te Oostnieuwkerke, 16 te Poperinghe, 2 te Passchendaele, 3 te Waasten en 34 te Yper. In 41 gemeenten is er niet een inge schreven kiezer, en onder de 16 inge schrevenen te Poperinghe is er een gasthofhouder, een* landmeter, een hoppehandelaar, twee bijzonderen, een landbouwwerkman, twee herbergiers, een hoppemakelaar, twee wachters en een kontroleur van den buurtspoor weg een baardscheerder, allen als dusdanig op de kiezerslijsten voor de Kamer en de gemeente aangeduid. Zietdaai het kiezerskorps, dat ge roepen werd om de kamer der bedien den te kiezen Gelach links). De heer Daens. 't Zijn schoone kiezerslijsten. De heer Nolf. Die aanwijzigingen toonen de hinderloosheid, waarmede de lijsten in ons arrondissement opge maakt zijn. De heer Daens. 't Is nog eens kon kelfoes. De heer NolfNatuurlijk, werden de negen tienden onzer vrienden ver geten. Ook, heeft die toestand den strijd onmogelijk gemaakt voor de kie zing, en hij ontneemt allen ernstigen aard aan de afkondigingen, die gedaan werden. Ik zou willen weten over welke mid delen het staatsbestuur beschikt om de gemeenten te verplichten behoorlijk hunne kiezerslijsten op te maken Het artikel 111 der wet zegt, inder daad, dat de hoofden van ondernemin gen, de werklieden en de bedienden, die de vereischte voorwaarden vervul len, van ambtswege als kiezers op de lijsten moeten gebracht worden, als zij in 't bestrek gehuisvest zijn en dat die inschrijving door de zorgen der ge meentebesturen moet gedaan worden. Welnu, het is onbetwistbaar dat de gemeentebesturen in 'tarrondissement Yper de voorschriften der wet niet na geleefd hebben. Ik zou willen weten als er eene be krachtiging is en wat de minister kan en meent te doen En dat men niet kome zeggen dat de kiezers zelf hunne inschrijving moeten vragen. De tusschenkomst van bijzon deren moet heel zeker maar bij uitzon dering gebeuren. Het is aan de ge meentebesturen dat het opmaken der lijsten opgelegd is zij alleen kunnen het, want zij alleen zijn in't bezit dei- boeken van de bevolking en van al de noodige stukken, zij hebben ook be taalde beambten te hunner beschik king om dat werk te verrichten en niet om er zich van te ontlasten op bijzon deren, wat al te gemakkelijk ware Mijnheeren, het artikel 112 der wet zegt dat de kiezerslijsten naar alphabe- tische naamletters moeten opgemaakt zijn en dat zij rechtover den naam van eiken kiezer de reeks moeten vermel den, waartoe hij behoort. Welnu, dat wettelijk voorschrift werd niet nageleefd in verscheidene gemeenten. Andere gemeenten hebben de kiezers in groepen geschikt, de eene de klasseering der nijverheden voor de inrichting der nijverheids-Ad werkraden tot grondslag nemende, de andere de groepeering aangenomen voor de landbouw- en nijverheidsop telling tot grondslag nemende. Het is dus noodig aan de gemeente besturen onderrichtingen te geven. Ik zou ook willen, om het werk der herziening en des nazicht te vergemak kelijken, dat "er afdrukken van al de lijsten, die hetzelfde rechterlijk arron dissement betreffen, neergelegd wezen in het arrondissementscommissariaat van de plaats, waar de raad zetelt. Het gebeurt, inderdaad, en 't is het geval voor Yper, dat het rechterlijk arrondissement, dat de uitgestrekt heid van 't rechtsgebied der werkrech- tersraden vaststelt, gemeenten bevat dfe van verschillende bestuurlijke ar rondissementen afhangen, derwijze dat de kiezerslijsten rondverspreid zijn in arrondissementscommissaria ten, die soms heel verre van elkander- afgelegen zijn. 't Is alzoo dat de lijsten, die voor de kiezing van den werkrech- tersraad van Yper moeten dienen, ge deeltelijk te Yper, te Veurne en te Thielt zijn. Daaruit vloeien zekerlijk zwarighe den en een ernstigen hinderpaal voort voor de herziening en voor het na zicht. liet ware wenschelijk dat er on- derrichtigen gegeven werden, opdat er ten minste een afdruk van al de lijsten in het commissariaat van Yper zij. Ten slotte, Mijnheeren, het zou ook noodigzijn te onderzoeken als het niet geraadzaam ware het artikel 97 der wet te wijzigen, dat zegt dat de kosten van eiken werkrechtersraad tot beloop der twee derden afgedragen worden door de gemeenten van 't bestrek en dat deze tusschenkomen in de mate van het getal werklieden en bedienden op hun grondgebied gevestigd. Dat artikel plaatst dus de gemeenten in de moeilijkheid van te kiezen tus- sehen hun belang en hunnen plicht, en natuurlijk geven zij de voorkeur aan hun belang en geven zoo weinig mo gelijk kiezers op. Dat is eene onregelmatigheid, die noodzakelijkerwijze verdwijnen moet, als wij meer rechtzinnigheid willen verzekeren in het opmaken der kie zerslijsten. Dat zijn, Mijnheeren, de bondige op merkingen. die ik aanbieden wilde ik vestig de aandacht van den achtba ren minister er op, en ik hoop dat hij er wel zal willen rekening van houden en ingevolge er van de noodige maat regelen voorschrijven. (Zeerwel! links). De heer A. Hubert, minister van nij verheid en arbeid. Mijnheeren, ik houd er van eenige woorden te ant woorden op de aanmerkingen, door den achtbaren heer Nolf aangeboden. Eerst en vooral doe ik aan het acht baar Kamerlid opmerken dat geen en kel verwijt aan het ministerie van nij verheid en arbeid kan gedaan worden, dat aan de gemeentebesturen al de nuttige en noodige onderrichtingen gegeven heeft nopens het opmaken der kiezerslijsten voor de kiezingen der werkrechtersraden. Maar, zegt het achtbaar Kamerlid, zekere gemeentebesturen hebben van die onderrichtingen geene rekening gehouden in dien zin dat de kiezers lijsten niet volledig genoeg zijn en dat men er nog vele kiezers werkbazen, werklieden of bedienden zou moeten inschrijven. 't Is mogelijk, maar ik vraag mij af waarin het ministerie van Arbeid ver antwoordelijk is. Want, eindelijk, als de gemeenten hunne plicht niet doen, dan kan de mi nister niet zelf de lijsten opmaken. Overigens, de wet, die on langs gestemd werd, daarin met al de voorgaande overeenstemmende laat aan de belanghebbende de zorg hunne inschrijving op de lijsten te eischen gelijk zij hun het vermogen toestaat de uitschrabbing te vragen van hen, die er ten onrechte zouden inge schreven zijn. 't Is overigens alzoo dat 't gaat voor de politieke kiezingen. Welnu, nooit heeft men den minister van binnen- landsche zaken verantwoordelijk ge maakt over het feit dat zekere perso nen niet op de lijsten der gemeente kiezers, bij voorbeeld, gebracht waren. De heer NolfIk wil u over dat feit niet verantwoordelijk maken. Ik heb alleen gevraagd, welke de werk- dadige middelen zijn, waarover het staatsbestuur beschikt om de gemeen ten te dwingen hunnen plicht te vol brengen. De heer AHubert, minister van nij verheid en arbeid. Er is het middel, dat ik kom aan te wijzen en dat het zelfde is voor alle kiezerslijsten, het gelde de kiezingen voor de werkrech tersraden, voor de Kamers, voor de provincie of de gemeente wie niet in geschreven is, heeft het recht zijne in schrijving te eischen en hij heeft ook het recht de uitschrabbing te vragen van hem, die er ten onrechte op voor komen zou. Ik weet dat, voor de kiezerslijsten der werkrechtersraden, de wet zegt dat het gemeentebestuur van ambts wege de burgers inschrijven moet, die de vereischte voorwaarden vervullen. De heer NolfZiedaar, de knoop van de zaak. De heer AHubert, minister van nij verheid en arbeid. Ik weet nog dat de wet eene onderscheiding gemaakt heeft en dat zij voorgeschreven heeft dat de personen, die buiten het be strek van den werkrechtersraad ge vestigd zijn, het initiatif moeten nemen en hunne inschrijving aanvragen. Maar het grondbeginsel is hetzelfde voor de wetgevende, de provinciale en de gemeentekiezingen de gemeenten zijn verplicht de lijsten der kiezers op te maken en, als zij het niet doen, de belanghebbenden hebben het recht hunne inschrijving uit te lokken of de uitschrabbing te vragen van hen, die ten onrechte ingeschreven zijn. Te dien einde, wenden zij zich tot het gemeentebestuur en desnoods tot het beroepshof. De heer Nolf. Dat is niet mogelijk, 't is bij duizenden dat de kiezers verge ten zijn. De heer A. Hubert, minister van nij verheid en arbeid. Voor de wetge vende kiezerslijsten zijn ze nog veel talrijker. De heer Nolf. O neen. De heer A. Hubert, minister van nij verheid en arbeid. Maar zekerlijk, vermits het kiezerskorps veel uitge breider is voor de wetgevende kiezin gen dan voor de werkrechtersraden. Gij klaagt, maar gij zoudt wel doen in uw arrondissement, voor wat de werkrechtersraden betreft, datgene tot stand te brengen, wat reeds voor de wetgevende kiezingeh bestaat. Er zijn personen van goeden wil, die zich ge lasten aan de belanghebbenden, die op de kiezerslijsten vergeten zijn, te her inneren dat zij het recht hebben inge schreven te worden en die voor hen die inschrijving opeischen. Het is on mogelijk dat het ministerie van nijver heid en arbeid zich daarmede belaste. Nochthans als zulke misslagen en onnauwkeurigheden vastgesteld wer den, ben ik bereid eenen omzendbrief aan de gouverneurs der provinciën te sturen, hun de feilen en gebrekelijk- heden aanduidende, welke men zou vastgesteld hebben in het opmaken der kiezerslijsten voor de werkrechters raden maar daarbij moet zich de werking bepalen van het minisl ie van nijverheid en arbeid. Wat het doen neerleggen aangaat der lijsten in den zetel van een enkel be stuurlijk arrondissement, 't ware nog ingaan tegen de wet. De heer Nolf. Een afdruk der lijs ten. De heer AHubert, minister van nij verheid en arbeid. 't Is gelijk. De wet zegt dat men de lijsten, opgemaakt in het bestuurlijk bestrek, onder het bestuur van den arrondissementscom missaris geplaatst, neerleggen moet in het arrondissementscommissariaat. Men schrijft in bij den Uitgever, bixfnudestraat, nr 83, te Yper. lie aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke lankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Kijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden vraagt AGENTSCHAP WIELRIJDERS vraagt GRATIS LUXECATALOGUS THfWlBPlI CYCLE Cj Ltd, 48, PELHUANSTRAATt SNTSUflï,

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 1