I Lantaarnaansteker, n Zoo siaaii de zaken. Mengelwerk. 145 LOTGEVALLEN EENER WEES Iu de Liberale YVaclil. Soeiélé lloyale des Francs Arbalélriers. ikklLLIS fürstenberq j flncierlecbf 5 Gij roept de moeilijkheid in, die voortspruit uit de verplichting van het nazicht dier tijsten in twee of drij ar rondissementscommissariaten te moe ten gaan doen. Gij moet erkennen dat die moeilijkheid heel klein is. De heer Nolf. Het hulpmiddel ware nochtans zeer eenvoudighet ware zoo gemakkelijk aan de arron dissementscommissariaten te zeggen afdrukken van al die lijsten te vereeni gen in het commissariaat van de plaats waar de raad zetelt. De heer A. Hubert, minister van nij verheid en arbeid. Gij vergeet dat elke arrondissementscommissaris een wel bepaald bestrek heeft en dat bui ten dat bestrek hij volstrekt geene de minste macht heeft. Indien ik, bij voorbeeld, besloot dat men te Yper de lijsten neerleggen zal, opgemaakt in het bestrek van drie ar rondissementscommissarissen dan moet ik door het feit zelf aan den com missaris eene macht geven, die hem tot nu toe niet toebehoort, eene macht die ingaan zal tegen die van zijne ambt- genooten der twee andere arrondisse menten/Gij naoogt alzoo geene verwar ring daarstellen de eenige wijze om tot de verantwoordelijkheid te komen, is van de eenheid in te stellen. De ver plichting van zich naar drij arrondis- sements hoofdplaatsen te begeven om de lijsten te raadplegen, biedt toch, men moet zulks wel erkennen, geene heel erge moeilijkheid aan. Integen deel, het kwaad, dat ontstaan zou uit uw voorstel, ware anders erg dan het kwaad dat gij wilt doen verdwijnen. Wat er ook van zij, het staatsbestuur heeft geene andere macht dan de uit voering der wet te bew.aken, die schik kingen bevat, welker wijziging hem niet toekomen. Indien gij meent dat het noodig is aan de Kamer een voorstel van herzie ning voor te leggen, gij zijt vrij zulks te doen, maar voor mijn deel meen ik dat de wijziging, die gij aanwijst, zich hoegenaamd niet opdringfc Wanneer men de vermeerdering van de bevolking sedert 1884 in acht neemt, berekenende per hoofd wat elke inwoner aan belastingen moet opbrengen, dan vinden wij dat wij in 1885 -het eerste jaar toen de kleri- kalen meester waren en de pas ge stemde belastingen mochten opstrij ken die zij in de oppositie als onnoo- dig voorstelden 32 fr. 50 per hoofd moesten betalen. In f912 moeten wij per hoofd op brengen 65 frank. De lasten, per hoofd gerekend vol gens het algemeen getal der itrwo- DE Uit het Engelsch. TWEEDE DEEL. Een en T wintig-ste ooidstuk Licht en Rust Kort daarop kwam de verheugde min naar terug om Amela's z^gen over zijne nieuwe hoop te ontvangen, en met vorwon- deriDg en blijdschap de omstandigheden te hoorenverhalen, welke bij de ontdek king van Geertruides afkomst hadden plaats gehad. Want hoewel het eene afspraak met Atnory was, die hem naar Boston terng had geroepen, en hij dezen in den loop van het gesprek metde gelukkige oplossing zijner twijfelingen aan Geertruides liefde had bekent gemaakt, had hij van Arnory geen de minste wenk ontvangen van de veras sing, welke hem nog den zelfden avond verwachtte Hij had zich slechts e. gzms verwonderd over het dringende verdingen van zijnen vriend om hem terstond op een bezoek bij den heer Graham te verge, dien maar toen hij vernam, dat Amcrv in Duitschland met mevr. Graham kenr had gemaakt, begreep hij, dat deze slee - ver langend was om zijn verkeer metde fami lie weder aan te knoopen, en misschien ook ners, zijn dus sedert bet begin der clericale regeering tot heden van 32 1/2 tot 65 frank opgehoogd, 't is te zeggen verdubbeld. Ziedaar de onomstootelijke waar heid, welke door al de spitsvondig heden der clericale gaze tten niet kan weggecijferd worden. Wij moesten in 1885 de som van 185 millioen rechtstreeksche en on- rechtstreeksche belastingen opbren gen. Terwijl wij in 1912 de formidabele som van 315 millioen frank 's jaars moeten uitzweeten om de dolzinnige politiek van de clericale regeering te bevredigen. Want, wat de klerikale gazetten er ook van zeggen, deze lasten ver meerdering van 185 tot 315 mjllioen, wordt voor een groot deel vereischt i° door de schandelijke millioenen- verbrassingen voor nuttelooze pracht werken 20 door de massa nuttelooze crea turen kiesdravers voor dewelke zoo vele vette plaatsen werden gesticht 3° door den onverzadigden geld dorst van kerken, kloosters en poli tieke geestelijken 4° door de massa subsidiën aan allerlei clericale werken, zoodat de belastingschuldigen de kosten der paapsche kiesdraverij op den hoop toe moeten uitzweeten. Indien wij eene onpartijdige en spaarzuchtige regeering bezaten, zouden er talrijke millioenen kunnen uitgespaard worden, hetgeen zou toelaten eene menigte belastingen op verbruikswaren af te schaffen en het duur leven te verzachten. De clericalen, door hunne wraak roepende geldverkwistingen, hebben dus wel de grootste schuld aan de huidige crisis en aan het duur leven waarvan iedereen klaagt en men kan niet spoedig genoeg het klerikaal uithongeraarsministerie wegkegelen. De minister verhoogt liet kolen ver voer. Op dit oogenblik verwenschen alle kolenhandelaars van Belgie onzen minister van ijzeren wegen, omdat hij de kolenvrachten met 10 frank per waggon heeft opgeslagen. Wekelijks worden er duizenden en duizenden tonnen kolen verzonden en aan 10 frank per waggon verhoo ging, zal dit alras eenige millioenen vormen, welke onze hoofdminister de Broqueville, uit den zak van boe- eenigzins nieuwsgierig was om het meisje te zien, dat hij tot levensgezellin had geko zen. Onder herinneringeo uit het verledene, vol dankbaarheid voor het tegenwoordige en blijde uitzichten in de toekomst, vloog de avond snel en vroolijk om. Kom eens hier, Geertje zegde Willie kom eens aan het venster en zie welk een heerlijke avond hef is. Het was inderdaad een heerlijke avond. De grond was met sneeuw bedekt, en buiten was het vinnig koud, gelijk men uit de snelle bewegingen der voetgangers en de overal aanhangende ijskegels kon opmaken. De sterren flikkerden ook, gelijk zij nooit flik keren dan in koude winternachten. De maan kwam juist boven een houd, donker gebouw te voorschijn hetzelfde boude hoekhuis, dat zichtbaar geweest was van den drempel, waarop Willieen Geertrui inhunnekindsch- heid plachten te zitten, en waarboven zij dikwijls dezelfde ronde maan hadden -ieu oprijzen. Op Willie's schouder leunende, bleef Geertrui staan staren totdat de geheele ronde schijf in het heldere, onbewolkte luchtruim zichtbaar was. Zij spraken gucu van beiden, maar terwijl zij aan vroegere tijden da h- ten, 1 eed dezelfde aandoening beider hart kloppen Juist kwam de lantaarnaansteker snel de straat langs en deed, als door eene elactrie ke vonk, de heldere gastviammen aan beide kanten langs bet voetbad ontbranden iu een oogenblik was hij weder uit het ge ziccht. Geertrui zuchtte. De taak was zoogemakkelijkniet voor onzen goe ien ooin True, zegde zegde zij Sedert zijn tijd hebben er groote verbete ren, burgers en werklieden klopt. En waarom die opslag op de vracht Was die geldklopperij nood zakelijk, zult ge vragen In 't geheel niet; maar die piek fijne duitenstroo- per heeft in Turnhout eene groote redevoering gedaan en gezegd dat de katholieken na de kiezing weeral opnieuw de schoolwet zullen veran deren voor den vierden of vijfden keer, om aan de kloosteronderwijzers en onderwijzeressen eenige honder den frank opslag te geven. Hiervoor is natuurlijk geld noodig en, om later al de belastingen niet in eens op den rug van boer en bur ger te schuiven, begint hij nu zacht jes en stïllekens met de kolenvrach ten te verhoogen met 10 frank per waggon. Is dit alweer geen bewijs dat de kas leeg en de geldzucht der kloosters onverzadelijk is In uwe zakken vaders en moeders van huisgezinnen stuivert af voor de rijke kloosters, want 't is toch voor 't goed, zullen de geestelijken zeggen. De algemeene vergaderiiig van Maan dag laatst, gehouden in 't lokaal Zil veren Hoofd heeft den grootsten bijval gehad. Talrijk waren de leden opgekomen en 't was voor eene prop- pensvolle zaal dat onzen volksverte genwoordiger, de heer Nolf, zijne mooie voordracht gaf. Eerst en vooral kondigde hij de aanhoorders aan, dat, in algemeene vergadering der Liberale Vereeniging, als kandidaten werden uitgeroepen voor den Senaat, dé heeren Vaiïdevenne. uittredend Sena tor en Victoor, Burgemeester van Meessen, plaatsvervangervoor de Kanier, de beeren Nolf, uittredend lid en R. Glorie, advokaat te Yper, plaats vervanger, waavaa spreker den lof maakt. Zich steunende op onweerlegbare cijfers, doet de heer Nolf klaar en dui delijk uitschijnen dat het kartel, zoo het in ons arrondissement ware geslo ten, een verlies van stemmen zou te weegbrengen in plaats van eene ver meerdering. Voor de eerste maal zul len er twee antiklerikale lijsten werkend optreden. Vergeten wij het niet wij kennen slechts één vijand 't zijn de katholieken. Wij zijn beu van hunne 28jarige regeering en wij hebben dit maal de zekerheid eene demokratische regeering te zien tot stand komen na de algemeene verkiezingen van 2eJuni. De voordracht van den heer Nolf werd menigmaal door handgeklap on derbroken en zijne slotrede verwekte de grootste geestdrift. ringen plaa's gehad. Dat is wel waar antwoordde Willie, en liet zijne oogen in de warme, helder ver lichte en fraai gemeubeleerde kamers rond gaan, van het huis dat hij thans met zijne ■Geertrui bewoonde, tot zijn blik eindelijk bleef rusten op beminde vïouw aan zijne z jde, in wier opgeruimd gelaat zijn eigen geluk /.ich afspiegelde verbeteringen, Geertje, waarvan wij eens droomden Ik wenschte dat de goede oude man nog hier kon zijn, om ze te zien en er zich in te ver heugen. Tranen kmame» Geertje in de hoogen roaar hare hand op Willie's arm leggende, wees zij met de andere eerbiedig naar eene sehoone heldere ster, die juist te voorschijn kwam uiteenen zilverachtigea damp, weike haar te voren had beneveld de ster, waa rin Geertje zich altijd had verbeeld dan lief derijken blik van den goeden ouden man t*e herkennen. Lieve oom Trui sprak zij zijne Doap brandt nog helder in den hemel, Wil lie, en 00 aarde is haar licht nog niet ver dwenen In eene fraaie stad, omtrent dertig rnij- 'ea van Boston gelegen, op den oever van pene dier kleine, door heuvelen omringde 'neren, welke in een land minder rijk dan het onze aau zulke helder blauwe water spiegels, gewis door dichters zouden bezon gen worden,stond een houd maar nog wél onderhouden beerenhuis. Dit huis was het eigen ;<,ni van Philip Amory's grootouders on het «enige erfgoed v,an zijnen vader ge wo«8idie zoodanig aan het, verbü.f ziitier kindttheid wasg.-h'e. ht dat hij niet dan met den grootstön tegenz n en door armoede ge (IWorige,, er (00 was overgegaan om dit landgoed (e vervreemden. Wordt Voortgezet.) De heer Glorie nam alsdan het woord en bedankte eerst den heer Nolf om zijne loffelijke woorden. Hij schetste kortbondig het demokratisch liberaal programma af en oogste ook den grootsten bijval. Eene tombola sloot die vergadering heel en al welgelukt en die voor elk een die er tegenwoordig was verkwik kend is geweest. Tik aux. Oiseaux. T oiseau Aertsens. 2° oiseau Pintelon. Si SB5 rss W «ES SS i®S 'SS SS *Sss pour O Fr. Franco domic, SQm.xIm. Installations complétis Til: 62 84- j ss ss as «jthSK mssssss -tsm Leu en ander. £«5T.-HfTAto AN DER1XCH7 BRUXELIEJ ÜRSTENEERG Een bekeerling. De nieuwe minis ter van Oorlog, schrijft de rustende lui tenant-generaal Yan Meldert, onder wiens bevelen generaal-majoor Michel heeft gediend, was vroeger en nog zoo lang niet geleden een liberaal. Sedert een paar jaren, naar 't schijnt, is hij door een goddelijke ingeving ge troffen en verviel sindsdien in gods dienstige praktijken. Hij staat anderzijds bekend als een bekwaam officier, die partijganger is der ijzeren tucht. Zooals alle nieuwge- komenen, droomt hij van grootsche hervormingen, doch zijn ministerieel leven zal waarschijnlijk te kort we zen om hem toe te laten iets of wat tot stand te brengen. Onze Vorsten te Antwerpen. Wij hebben gezegd dat schepen Van Kuyck ten paleize van Brussel was ontboden geworden om, in overleg met den groot-maarschalk van T Hoi, de bijzon derheden te regelen der Blijde Intrede onzer Vorsten te Antwerpen. Men is thans ten stadhuize van Ant werpen bezig aan het opmaken van het programma der feestelijkheden. Van stonden aan schijnt het vast te staan, dat op het programma zullen voorko men eene galavoorstelling in de Vlaamsche Opera, een optocht der scholen, de uitvoering eener gelegen- heidskantate, eene algemeene verlich ting der stad, enz. De hondsrazernij in Belgie. Blij kens ambtelijke cijfers zou de hondsra zernij hier te lande hoegenaamd niet afnemen, wel integendeel. De gegevens over de laatste drie jaren toonen dit klaar aan in 1909 wenden 83 verdach te gevallen aangeboekt waarvan 17 werden bevestigd in 1910, 160 ver dachte gevallen en 84 bevestigingen. De zeer drooge zomer van 1911 zou aan dien aangroei van gevallen niet vreemd zijn, meent men. Koninklijk kasteel te huur. Het Ko ninklijk kasteel van Ardenne, door Leopold II aan de Belgischen Staat ge schonken, wordt blijkens eene adver tentie van het beheer der domeingoe deren, te huur aangeboden. De huur van het kasteel, de uitge strekte warande en het jacht- en visch- recht op de goederen die van het do mein deel uitmaken, worden voor een tijdverloop van 18 jaar aangeboden. Daaruit blijkt dat men niet zinnens is die koninklijke gift tot een meer ver heven doei aan te wenden Onze duinen. Het gerucht was ver spreid geworden dat men de duinen tusschen Blankenberghe en Zeebrugge ging plat leggen, om er een dijk aan te leggen in den aard van den dijk van Oostende naar Middel kerke. Dit, werk schijnt volkomen nutteloos, daar de Koninklijke baan op eenige meter der duinen loopt. Volksvertegenwoordiger Thooris van Brugge vroeg aan den mi nister van Openbare Werken of het wel daar het inzicht der regeering was. Uit het antwoord des ministers blij»-' dat er aan die duinen niet zal geraakt worden. De dijk ten westen van Zee- i OF DE 1 GAWAN I5Ê

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 2