54 26 Gewichtige Verklaringen Weiï inel de klerikalen die maar 9 cenlen j>er dag geven aan den arme afgesloofde werkman De Liberalen en de Godsdienst. In de wetgevende kamer. Leve 'l A Ij» em een Stemrecht t Het dure leven Voor do klei no burgers. 2 0 spreken van ongestrafte moorden, diefstallen, plunderingen Wij houden me--r van geleerde on derwijzers, dan van harenmutsen en ongediplomeerde vreemde paters. Niets vindende om ons prachtig pro gramma te bestrijden, de door ons ge vraagde en zoo broodnoodige hervor mingen te bekampen, kunnen de klerikalen anders niet dan, tot /.agens toe, beweeren dat de liberalen gods- j dieristhaters zijn, dat ze, eens aan 't j bewind, de priesters, geestelijken en kloosterlingen zullen verjagen, de ker ken zullen sluiten, enz. De klerikalen liegen wetens en wil lens, doch ze rekenen op die manier de buitenlieden te beletten te zorgen voor hun geluk en hun welzijn, door voor de liberalen te stemmen. De liberalen hebben meer dan 35 jaar ons land geregeerd Is tijdens dit tijdstip de godsdienst door ben bena- deeligd geworden Neen want de liberalen eerbiedigen, ieders overtuiging. Voor hen bestaat er geen verschil tusschen katholieken, protestanten, joden of vrijdenkers. 't Zijn allen slechts menschen, die evenveel rechten hebben. Overigens Godsdienst is eene pri vaatzaak, die met de politiek hoege naamd niets te maken heelt. Al wie braaf en eerlijk is, wordt door de liberalen geërbiedigd welk ook hun geloof weze. Zij eerbiedigen de pastoors, die van hunne zending geen verkeerd begrip hebben, die hunnen plicht vervullen met in de kerk den Godsdienst aan te leeren. Maar wat wij altijd en immer zullen besrtijden, dat is de doenwijze van die priesters, (en zoo zijn er ongelukkelijk velen,) die hunne kerk in een politiek lokaal herscheppen en door valsche aantijgingen de liberalen zoeken hate lijk te maken dat zijn die pristers, die zich als burgemëesters willen aanstel len, en die twist en tweedracht in de huisgezinnen zaaien tusschen man en vrouw, tusschen ouders en kinderen. Die Godsdienaars zullen onbewimpeld en met open vizier door ons be streden worden en ieder verstandig, mensch zal ons gelijk geven. Dat de pastoor meester blijvein zijne kerk, de burgemeester op het gemeen tehuis eu de huisvader in zijn buis gezin. Niels is billijker. Dat zijnde onster felijke princiepen van het liberalism, en deze princiepen, gesteund op VRIJ HEID en GELIJKHEID, zullen op 2" Juni aanstaande zegepralen ondanks alle laster en logen door de klerikalen verspreid. Wij vragen de algefoeelc Even redige Vertegenwoordiging voor de wetgevende kiezingen alsook voor de provinciale en gemeente kiezingen. Begrooting der openbare werken. De vaart van de Leie naar de Yperlee. De heer Nolf. Mijnheeren, ik zou wil len weten welke de voornemens zijn van het staatsbestuur nopens de voltooiing van de vaart der Leie naar de Yperlee. De Kamer weet dat het staatsbestuur in 1910 beslist heeft dien vaart weg te voltooien in de uitvoering der werken over te nemen, die in 1893 verlaten werden, tijdstip waarop men hoopte de vaart ten dienste der scheep vaart te kunnen stellen, toen de onderaard- sche waterweg die op de scheidshoogte tus schen de kommen der Leie en der Yperlee gebouwd werd, onverwachts instortte. Alleen de werken op die scheidingslijn uit te voeren zijn, in 1910, aan het huis Monnoyer van Brussel toevertrouwd ge weest zij moeten tegen den tn September van dit jaar gedaan zijn en alles doet voor zien dat het wel zoo zijn zal. Maar die werken strekken zich maar op eene lengte van 3 kilometers uit en de ge- heele lengte der vaart bedraagt nagenoeg 16 kilometers. Welnu, in het overige deel, dat dus IJ kilometers lang is, is nog geen enkel werk in uitvoering gesteld. Ennochtanszijn de dijken en kunstwerken, die daar verlaten zijn sinds 189.i, erg gesteld en eischen ern stige herstellingen. De bodem der vaart is begroeid met dich te gewassen, de oevers zijn op vele plaatsen ingevallen en men bemerkt er groot water- verlies wanneer men de vaart van water voorziet. Het metselwerk der sluizen, brug gen, duikers, schoormuren zijn in 't alge meen in zeer slechten staat. Als werk in pui- nen noemen wij de naar den laagsten kant gelegene schoormuren der sluis 1 te Komen, verscheidene duikers, onder de vaart of er langs loopende, den kaaimuur, bij de draai brug van Dickebuschsteenweg, de sluizen X en XI, bij de spoorweghalle te Yper, de ijzerwegbrug, die door een houtentimmer werk, dat de vaart heel en al afstopt, onder schraagd is, enz. Anderzijds, schijnt nog niets gereed 0111 de vaart van water te'voorzien, wat bij mid del van pompen moet gebeuren, bestemd om er het Leiewater in te brengen. Als wij dus aannemen dat de in gang zijnde aanneming volledig voltooid zij op den tijd voor de voltrekking bepaald, dan zal het varen op de vaart verre zijn van te kunnen gedaan worden, als men van nu af de voltooiïngswerken, waarvan ik kom te spreken, niet uitschrijft. 't is over dat punt dat ik zou willen inge licht zijn, want ik denk dat, als goede be heerder onzer openbare gelden, de achtbare minister niet nalaten zal de aanzienlijke ka pitalen zoohaast mogelijk te doen opbrengen, welke reeds in die onderneming gestoken werden en die op het huidige uur op een tiental millioenen geschat kunnen worden. Het is dus noodig maatregelen te nemen, zonder langer te wachten. Maar het doen opbrengen der kapitalen, die aan de voltooiing der vaart van de Leie naar de Yperlee besteed werden, vergt de uitvoering van een ander werk. Het behoog- de doel bij het aanleggen dier vaart was, inderdaad, van den kom der Leie te verbin den met dien van den Yzer en van onze streek, Henegouwen en het Noorden van Frankrijk van eenen vaartwegnaarde zee te voorzien en namelijk naar de havens van Oostende,, Nieuvvpoort en Duinkerke. De vaart Lële-Yperlee is bijgevolg met groote breedte en diepte aangelegd geweest en zij zal bevaarbaar zijn met lasten van Joo tonnen. Maar zij eindigt in de vaait van Yper naai den Yzer, die maar eene kleine breedte heeften waarvan de waterdiepte maar 1 4O m. is. zelfs nog min op zekere tijden des jaars zoodat alleen de booten van IOU ton nen er zich eenen weg naar de zee kunnen banen, de andere zouden te Yperen afge- blokt blijven. Als men uit de opofferingen, voor het aanleggen der vaart van de Leie naar de Yperlee gedaan en als men voldoe- I ning wil schenken aan de talrijke en reeds oude klachten, uitgaande van onzen gewes telijken handel, is het dus noodzakelijk dat men zonder dralen tot de verdieping en de verbreeding der vaart van Yper naar den Yzer besluite, alsook tot de vervanging der sluis van Boesinghe, die van 16'O dagtee- I kent, die maar kleine breedte en diepte i heeft, aanzienlijk water verlies veroorzaakt en de versluizing maar op het einde van een uur en half toelaat. Het hoogere deel van die vaart is overi gens in eenen zoodanigen staat van ver- waarloozing dat, des Zomers, de dooreen- groeiïng der gewassen en het blootkomen der modder die vaart in eenen echten mod derpoel veranderen, wat eens aan eenen kluchtspeler toeliet te Yper midden van den kom eene plank te stellen met dit opschrift Weide te h'uren. »(Men lacht). Die toestand heeft, overigens, de tusschen- komst uitgelokt van de gezondheidskonTmis- sie, die op de gevaren wees, welke er voor d -openbare gezondheid uit voortspruitten. Het in staat stellen der vaait van Yper naar den Yzer dringt zich dus op en dat werk zou moeten samengaan met de voltooi ing der vaart van de Leie naar de Yperlee, waarvan het een onmisbaar aanvulsel is. De heer Van de Vijvere, minister van j landbouw en openbare werken. -- De acht- bare heer Nolf heeft gesproken over de vaart der Leie naar de Yperlee. Die zaak heeft be- trekking op de buitengewone begrooting. Niettemin kan ik aan het achtbaar kamer- j lid zeggen dat het in aanbesteding stellen der werken, die nog te doen zijn, bereid I wordt en dat het onderzoek derwijze zal ge- daan zijn dat de werken niet onderbroken moeten worden. j Eerlang zal er eene aanbesteding plaats j hebben voor de levering der electrieke kracht, noodig voor het van water voorzien der vaart. Wat de vaart van Yper naar den Yzer be treft, in den kom van Yper wordt er slijk j aangevoerd door de riolen, die er uitmon- j ding hebben. j Eene overeenkomst is op het punt geslo ten te worden tusschen de verschillende be- i langhebbenden om aan dien toestand een einde te stellen en, van dan af, zal het on- derhouden op eene regelmatige wijze kun- nen gedaan worden. (MfMïïiiïïfi inöfflfö .tiiiïmmiiiïij Wal wij willen Godsdienstvrijheid Vrijheid voor alle burgers Onderwijs voor de Volkskinderen Regeling der pach ten, 't is te zeggen recht van den boer op de vrucht van zijn arbeid; Verbetering van 't lot der kleine bur gerij Arbeid en brood voor de ar beiders Bovenal een eerlijk en deftig PENSIOEN VAN EEN ER. DAAGS voorden afgesloofden werk man. Deze rechtveerdige hervormingen zullen de vrucht zijn van't veroveren van 't ALGEMEEN STEMRECHT. De tijden zijn hard voor den minder begoe- de. AUes is in prijs vermeerderd maar" de loonen niet vooruitgegaan in verhouding met de duurte van het leven. Dat is een feit." Het zal ons niet moeilijk vallen, bij middel van argumenten die niet te loochenen zijn, daar ze uit officieele gegevens zijn geput, te bewij zen, dat, zoo het katholieke gouvernement méér bezorgd ware geweest over den toestand der mindere klasse, de crisis gemakkelijker zou te dragen zijn geweest. Er bestaan twee soorten van belastingen. De rechtstreeksche belasting, die elke lastenbe- taler op zijn brief vindt en die bestaat uit grondlasten, persoonlijke lasten en patenten, 2° de onrechtstreeksche belastingen die men niet op lastenbrieven vermeld vindt naar die iedereen toch moet betalen onder een bedek ten vorm inkomrechten, uitvoerrechten, rechten op den alcool, op het bier, op den sui ker, de margarine, de tabak, enz. De rechtstreeksche belasting zooals die in België bestaat, beantwoort niet meer aan de vereischten van een modernen Staat. Maar tot haar verdediging kan worden ingevoerd, dat zij min of meer in verhouding is met bet bezit van den belastingschuldige. Hij die groote lan derijen bezit, die een groot huis bewoont, die in'tbezit is van schoone meubelen, die ineen woord rijker is dan zijn buurman, zal méér betalen dan hij die minder met aardscbe goe deren is bedeeld. Wie weinig bezit, betaalt weinig aan rechtstreeksche belastingenwie niets bezit, betaalt niets. Arme menschen moeten aan rechtstreek sche belastingen dus niets betalen en dat is niet meer dan rechtvaardig. De rechtstreeksche belastingen ku runen bij gevolg verdedigd worden, hoewel het stelsel, zooals het ten onzent wordt toegepast van over honderd jaar dagteekent en den bezitter bevoordeeligtisten koste van den mi njer be- goede, wat juist andersom zou moeten zijn. Schreetlwemler <»nrx-^-h( - viini'diglieid dan <le oni-eehl- streeksche belaslinget-i l>e- staat ei* niet. Hoe arm men ook zij, men moet tnch eten en drinken. Welnu, <te onar*e>elit- sti-eeltsclie belastingiHx y.ijn juist gelieven oj> (le vootr^era pen van allereerste m S»elij klieid, waar nïejjnand buiten kan. Suiker, vleesch, margarine, dat alles is zwaar belast. Aldus treffen de on rechtstreeksche belastingen juist der arme die, om in leven te blijven, toch ver bruiken moet. De klerikalen roepen altijd zie uwen las- tenbrief maar na er is geen land ter wereld waar zoo weinig belastingen geheven wor den. Maar ze zwijgen over de onrecli fstreek- sche belastingen die den arme even z-ar? zwaar drukken als den rijke. Zoo ri)k kan men niet zijn of kan toch niet méér eten dan de maag- Vo:-?-drazen kan, zoo arm kan men niet zijnmen moet toch eten om in leven te blijven. De verbruiksbelasting treft dus den arme en den rijke in zelfde mate. En dan dient het nog gezegd dat voor zekere belaste voort brengselen, als het bier en de margarine, de zware belastingen schier uitsluitend 'door de werkende en minder begoede klassen ge dragen wordt, daar deze artikelen schier uitsluitend door deze klassen worden, ver bruikt. Op acht en twintig jaar tijd stegen de rechtstreeksche belastingen slechts met een Ir. vijftig per inwoner. De onrechtstreeksche belastingen die voor al op den arme drukken, groeiden daartegen aan met elf*frank per inwoner. Weg met liet gouverne ment van het duur leven Kiezers, stemt voor de li- Koralen ferüj Het vergunningsrecht i$ niets anders dan eene belas tingswet, die misbruikelijk de herbergiers treft Het heeft geen 't minste uitwerksel ge had onder opzicht van 't be stri/den van drankmisbruik. Er zijn hedendaags 2o,5oo herbergen meer dan in i88g. Er wordt tegenwoordig veel gejam merd over den slechten tijd en de duurte van het leven, maar wie men in deze omstandigheden het meest moet beklagen, zijn voorzeker de kleine burgers, de kleine neringdoen den. Zij zitten tusschen den hameren het aambeeld, tusschen de samenwer kende maalschappijen, boerenbonden, enz., en de groote kapitalische concen tratie, waarvan men eenige staal keus vindt in de groote handelshuizen der Nieuwstraat te Brussel. Voor den kleinen burger wordt er weinig of niets, om hem uit zijn nete- ligen toestand te helpen, integendeel, het klerikale goevernement legt een groot deel der lasten op zijnen rug. Wil men daarvan een voorbeeld. Wanneer een werkman een huis be woont dat groot en schoon genoeg is om aangeslagen te worden, voor de personeele belasting, 't is te zeggen voor delasten op huurwaarde, deuren en vensters, dan is dié werkman vrij van lasten ingevolge de wet van 1889. Doch wanneer dienzelfden werkman zich een weinig verheft en een winkel houd, of een andere nering doet, of voor eigen rekening werkt, dan wordt hij maar dadelijk gedwongen tot het betalen van allerlei lasten. Is dat rechtvaardig 't Is de plicht van het toekomend goevernement, de wet van 1889, ont slaging houdende van de personeele belasting, uit te.breidm tot de kleine burgers. 'minui bilEl De Klerikale Meerderheid in de Kamer. In 1891 In 1902: stemmen In 1901 Ia 1906 1 2 In 19088 In -19106 In 19120 En den dieperik in. van de Leiders der Linkarzijde- De lieer Paul Hym 111zal, maar schijn, in Juni aanslaande als h°° J den. van tiet liberaal ministerie Of Het is daarom belangrijk van benj Tem of de liberale partij aardt1"1 Lholieken godsdienst ujui id ig 1S- Die vraag werd li :m schriftelijk-doo een dagbladschrijver gesteld- s o VELOMAKÉRS vraagt AGENTSCHAP ^WIELRIJDERS vraagt GRATIS LUXECATALOGUS m THE ANTVÉRPIA CYCLE Cj Ltd) 48, PELIKAANSTRAAT, ANTWERPEN. O Wc

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 2