De komedie der poll bij de klerikalen. KIEZINGEN m m De katholieken en het dure leven. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 16" Hei 1912. o centiemen. Achtste jaar. V 27. We tge ven de Kiezers van Yper het arrondissement. al zoo: lil!! f ersc/i ij n en tie des iionderdat/s. Eendracht maakt Macht. Vires acquint eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. :5-00. Voor stad Een jaar, Fr. £-50 Men handeut bij overeenkomst. Men schrijft iii hij den üiigëwr, üixttfudeslraat, nr o.3, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't >riiteul-in-l evenals de Nolariale en Rechterlijke aankondigingen mtgen gezonden worden ten bnreele van dft blad Men wordt vriendelijk verzicht alle hoege- naarnde artikels njterlijk legen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. van 2 Juni 1912. en KANDIDATEN VOOR HËT SENAAT. VANDEVENNE Plaatsvervanger V1GTOOH KANDIDATEN VOOR DE KAMER VAN VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. 1 NOLF Plaatsvervanger - E 1 GLORIE Kiezers De stemming is geheim, niemand kan weten voor wie gi] stemt. lirriiiiici-t gij it ilc onlusten, die nagenoeg overat op de markten losbraken, toen, op 't einde van verleden jaar, de levens middelen zoo hoog in prijs stegen dat de werkliedenhuisgezinnen, die wat vele leden lelden, hunne ellende op eene bijna ondrage lijke wijze zagen verergeren De arme verkoopers, ten onrechte geduiveld, waren voorzeker niet plichtig. Maar wie was het dan 1» «Ie srlaiili! tier droogte, zeg den de katholieken, maar wacht een beetje 'n de toekomende lente zal dat beteren. He leute kwam aan en de prijs van a' de waren, voor het leven onmisbaar, deed niets dan stijgen. I' r fs Re veel gom! zegden de katho- 'ieken dan, en 't is daardoor dat men zich voor 't zelfde geld, op heden geene zoo groote hoeveelheid waren kan aanschaffen. Ret is mogelijk dat er veel te veel goud in omloop zij in den vreemde - want, in België, weet iedereen dat goudvinkskens zeldzaam geworden zijn. Hel is wel waar dat het leven elders ook duurder geworden is, wat bewijst dat er ook algemeene oorzaken bestaan, waarvoor wij het klerikaal staatsbestuur niet zoeken verantwoordelijk te maken. Maar de belastingen op de etelijke waren, sedert 1884 door de katholieken ingevoerd of verhoogd, die kostbare kunst van 't kie ken te pluimen zonder dat 't schreeuwt hebben zij niet grootendeels medegeholpen om van dag tot dag al wat geëten, al wat ge dronken wordt duurder te doen worden Als die belastingen niet bestonden, zou de fabrikant, de kruidenier, de brouwer, ze aan den Staat niet meer moeten betalen, en zouden ze ons hunne waren niet kunnen verkoopen aan eenen prijs juist zooveel lager ais deze hedendaags ten profijte der Schat kist belast zijn Welke som bereikt «lat? Voor het jaar 1912 het klein sommetje van.... 252 millioenen, dus 44 franken per inwoner, of 176 franken voor een huisgezin van vier personen Een getrouwde werkman, enkel met twee kinders, betaalt dus wekelijks, zonder het te weten, bij de JJ Iran keu 50 e. belastingen aan den Staat, 7 franken per veertien «lagen Heeft hij meer dan twee kinderen, hij móet per kintl en per veertien «lagen eene bijgevoegde belasting van 1 fr. 60 c. betalen. Wist gij dat Wilt gij bijzoinlcrlicdeu Luister liever de belasting op het bier brengt voor den Staat jaarlijks 20 millioenen op, de belasting op den genever 60 millioenen De boter en de margarine betalen 20 centiemen den kilogr. De margarine alleen brengt 460.000 fr. per jaar op voor 't staats bestuur, waarmede men kosteloos tien mil lioenen boterhammen zou kunnen geven De suiker brengt voor de schatkist jaarlijks 20 millioenen op (wat al tassen koffie zou men daarmee kunnen suikeren de ingelegde gi-oeiiteii, alsook vruch ten, visch- en vleeschsoorten, het fruit en andere voedingswaren, meer dan 12 millioe nen. En ik spreek u niet van de wijnen, (20 franken per hectoliter), noch van de meei- en bloemsoorten (2 frank per 100 kilos) noch eindelijk van de 15 ten honderd die men sedert 1895 op de waarde der kleers, der stofien, der mer«;erieortikelen, der mutsen, in België ingevoerd, betaalt. i&c gevolgen nu Zie wat diezelfde waren kosten in de landen, waar geene of bijna geene zulke belastingen bestaan In Engeland, de werklieden, zelfs de arm ste, kunnen alle dagen vleesch eten en de suiker kost er 50 centiemen den kilogr. in Holland kost de margarine maar 30 centiemen het pond en voor vier centiemen koopt de werkman er uitmuntende cigaren. Warcm «le «Ihiglooiicu nog gerezen in evenredigheid der immer aangroeiende duurte van 't leven 't Is hetgeen in Amerika, in Frankrijk, in Dultschland gebeurde. In Belgie geene de minste wedervergelding De ellende is afgrijselijk in vele onzer arbei dershuishoudens, onder dat staatsbestuur, dat, met eene ongehoorde vermetelheid, zich den naam van Btegeering van «li'ii vadcrlaniBsclum voorspoed deed bestempelen. Twee feiten enkelijk, die er meer over zeggen dan de langste redevoeringen Te Brussel, gaan 20 kinders op 100 's morgens naar de klas zonder iets geëten te hebben en de toestand is nog akeliger in de groote nijverheidssteden. Nog te Brussel, zijn er onder de huishou dens, die maar eene enkele kamer bewonen 2.220 huishoudens van 3 personen 1.039 van 4 personen en i>15 huisgezinnen van 5 tot II» personen Welke verschrikkelijke vermenging, open baarster van de hartverscheurendste-en de meest verlagende der ellenden Het panacheeren vernie tigd alle bulletijn De kiezer mag slechts voor eene lijst stemmen. De doorgangshruggen van Gomen en Wervick. M. NOLF heeft in zitting van 23 April laatst de volgende vraag gesteld Sedert jaren vragen de inwoners van Comen en Wervick de aanlegging van doorgangsbruggen om zich te begeven naar Comen (Frankrijk) en Wervick (Frankrijk). De handel tusschen deze plaatsen is zeer be langrijk. Den heer minister, in antwoord op eene vraag door mij gesteld, heeft mij gezegd, op 18 Februari 1910, dat er maar doorgangs bruggen voor voetgangers konden aange legd worden te Comen en te Wervick, zoo de werken der grens-Leie afgemaakt waren Maar hij voegde er bij, voor wat Wervick aangaat, dat nieuwe studiën betoond had den dat de draaibrug die thans te Wervick bestaat kan vervangen worden door eene vaste brug. En wat Comen betreft, dat het aanleggen eener doorgangsbrug, die er be staat een weinig over het sluis, besloten was en ter studiewas door den Franschen dienst van bruggen en wegen. Zou de achtbare minister ons niet willen zeggen hoe ver het staat met die studiën en wanneer hij denkt te kunnen voldoening schenken aan de bevolkingen van Comen en Wervick. Antwoord van den minister. Na eene samenkomst in Februari laatst met het schepencollege van Wervick, heb ik bevel gegeven aan den dienst van bruggen en wegen de zaak te bestudeeren om eene vaste brug aan te leggen in deze plaats. Die studie gaat zoo snel mogelijk vooruit maar uit reden der formaliteiten veroorzaakt door de grondinnemingen in Frankrijk, kan ik niet belooven dat dit werk dees jaar zal afge maakt worden. Beloften en altijd beloften. Hef regiem van den Yzer. M. NOLF heeft in zitting van 24 April de volgende vraag gesteld Het regiem van den Yzer laat zeer veel te wenschen ten opzichte der scheepvaartin derdaad, alle jare, met de lente, wordt er veel water verloren door de wendingen der polders die de waterhoogten doen zakken en het varen belemmeren. Deze toestand, zeer nadeelig voor den handel, en waarover de handelaars der streek tusschen Yper en Rousbrugge klagen, werd reeds dikwijls kenbaar gemaakt. Wanneer denkt den heer minister er iets voor te kunnen doen en welke zijn de voor stellen van zijn beheer Antwoord van den minister. De oplossing in studie is deze verdeeling van den Yzer in twee kommen door het aan leggen van een sas-sluis, hetgeen voor uit werksel zou hebben de scheepvaart te ver beteren op het opperste gedeelte der rivier, terwijl de afdrooging der lage weiden, langs het laagste gedeelte gelegen, zich in betere voorwaarden zou doen. De studie is nog niet geëindigd. Zij zal het zijn beloken Pasehen O I» E E E T I>e kiezer <Iie meer dan een wit pniilji* zwart maakt vei-uïetigil zijn steii»I»i*ief. Als men de klerikale bladen> als Journal d'Y-pres en Nieuwsblad leest van verleden week, die enkelijk, zon derde minste uitlegging, de namen der klerikale kandidaten voor de aanstaan de wetgevende kiezingen aanduiden, moet men zich afvragen, en bijzonder lijk de 796 deelnemers van den poll, moeten zich afvragen maar die poll, waaraan wij kost wat kost moesten deel nemen, zonder zelf wel te verstaan voor wie we te stemmen hadden en waardoor onze kandidaten moesten aangeduid worden, men eerbiedigt hem dan niet Welke komedie Men verklaart nu als kandidaten de gene die stonden op de iijst nr 1, die door den poll werd van kante gezet Want de lijst die door den poll werd gekozen was als volgt'samenge steld 1 Colaert. 2. Van Merris."3.Begeren). 4. Thevelin. 5. Brutsaert. 6. Dhondt, terwijl de lijst 1, die men aanbiedt, slechts de drie namen van de lieeren Colaert, Vat} Merris, Begerem bevat. Waarom die verandering Het was toch de moeite niet waard», zeggen de katholieke kiezers, en zij hebben geen ongelijk,op eene nieuwe manier over te gaan om onze kandida ten aan te düiden, als men geen reke ning houd vandegenomene beslissing. Hebben de drie plaatsvervangers mis schien geweigerd Dan had men ons tot eenen nieuwen poll moeten oproe pen maar neen, de overblijvende kandidaten, Begerem, Benoni Ver meulen en Leterme, die onze voorkeur zouden gehad hebben, zijn naar de goesting niet van de groote koppen Daar is de knoop Neen, neen,de poll werd niet inge richt om onze kandidaten te kiezen, maar enkel om met meer zekerheid verscheidene der onzen van kante te stellen, die nochtans zooveel waard waren als die welke zich zelve voorge zet hebben zonder iemand te raad plegen 't Is waar dat voor de twee eerste kandidaten niet veel te vreezen was, daar zij uit alle zekerheid op alle lijs ten voorkwamen. Immers de brave kiezers der Katholieken Rond zouden toch zoo ondankbaar niet geweest zijn om M. Colaert te zenden naar zijne j.rams Wat M. Van Merris aangaat na den lof over hem uitgesproken door den onderpastoor De Jaegher, (in Bel gië bemoeien de pastoors zich niet met politiek, men ziet het) kan hij niet meer twijfelen herkozen te worden. Maar'twas M. Begerem die men moest doen vallen, hij die over tijd met een blauw bloempje op de borst prijkte en die te versch bekeerd is, om hem de eerste plaats als plaatsvervanger en eens het mandaat van volksvertegen woordiger toe te vertrouwen Men houd aan M. Begerem voor het vuil werk te doen. Maar als hij begeert er voor beloond te worden, is men doof. Men stelt geen vertrouwen in hem. Bovendien 't is ook waar dat, bij onze tegenstrevers, de hoedanigheid van plaatsvervanger niet veel inhoud, en geen waarborg is om eens werkelijk kandidaat te worden M. Bruneel weet daarover iets, hij, die sedert jaren plaatsvervanger was voor den Senaat, nu eindelijk als senator ging zetelen hij ziet hem den zetel onder den neus inpalmen door den hoog- veerdigen M. Fraeys de Veubeke, die honderd postjes en meer vervuld in zijne partij Maar, gelijk de heeren Begerem, de arme Benoni en landbouwer Leterme, kan M. Brühëel de Montpellier zich getroosten. Zoo de poll M. Fraeys de Veubeke als senator heeft aangesteld, zal een andere poll, veel ernstiger, deze van 2 Juni aanstaande, M. Fraeys bij zijn persoonlijk geluk daar laten, maar, integendeel, het klerikaal goe-. vernement zenden naar de Veubeke L WEERGALM SüiSÏBSEZa 101

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 1