Liberale meeting Kiezers mmrm m m m?mm APACHEN?? Stemt voorn1" 2 Schandalige pennetwist. De daling der rente. Garnier en Cie. Weg met de partij der moordenaars Kwamen die handielen misschien uil wereldlijke scholen GROOTE van Zondag 26 Mei. Eene groote Meeting was Zondag 11. voorgelegd door de Liberale Vereeni- ging van Yper. De groote zaal der Oud-Pompiers was proppensvol en nooit zag men grootere geestdrift. Onzer, achtbaren volksvertegenwoor diger heer Nolf, op eene luimige ma nier, deed al het belachelijke uitschij nen van de handelwijze van onzen schepen M. Vandenboogaerde, die op het laatste oogenblik zijne kandidatuur ingetrokken heeft, toen dat hij reeds sedert weken propaganda had gemaakt ten zijnen bate. Hij stelde dan de libe rale kandidaten voor tot de provinciale kiezingen van 9 Juni toekomende. Voor het le kanton stelt zich M. René Vermeulen op rang met n' 3. Voor het 2e kanton is de liberale kandidaat M. Georges De Coene, met n' 2 Vurige toejuichingen begroeten de rede van onzen sijmpathieken volks vertegenwoordiger en daarna nam de heer Vandevenne, senator voor Kor- trijk-Yper, het woord. Hij legde klaarblijkend uit met welke groote hoop de tegenpartij ten strijde trekt. De val van het hatelijk katholiek bestuur is zeker, zegde hij, en een nieuw België, een demokratisch goe- vernement zal tot stand komen. De rede van M. Vandevenne, dikwijls onderbroken door handgeklap, werd goed onthaald. Eindelijk, kwam de spreekbeurt aan den talentvollen redenaar, M. Meche lynck, volksvertegenwoordiger voor Gent. In eene schoone en lange rede voering wist spreker het schoone libe rale programmauit te leggen; hij sprak over de huidige klerikale regeering die niettegenstaande de geldverbrassingen niets kan goed oplossen en afmaken. Hij wakkerde vurig elke toehoorder aan, de laatste dagen die ons van de kiezing scheiden, ten bate te nemen om goede propaganda te maken voor de liberale partij en eene schitterende zegepraal aan onze vrijzinnige gedach ten te verzekeren. Donderende toejuichingen onthaal den de slotrede van M. Mechelynck en de meeting was geheven onder den grootsten geestdrift. Een stoet vormde zich, en met mu ziek aan 't hoofd, leidde men, onder 't spelen van lustige marchen, de spre kers aan de statie. Bij het vertrek van den trein be groette eene kranige Brabangonne de heeren Mechelynck en Vandevenne,' terwijl het fiere blauwe vaandel der Liberale Wacht wapperde. Daarna, doortrok de stoet de bijzon derste straten der stad, vergezeld van eene ontzagelijke menigte en overal geestdriftig onthaald. De Meeting van 2GMei heeft de groot ste verwachting overtroffen en zal vruchten dragen. Het blijkt uit het Maan delijks Bulletijn der Katho lieken Bond van Brussel dat de kiezing van M. Nolf verzekerd is. Ziet de gevolgen van een klerikaal regiem van acht-en-twintig jaren Van hoog tot laag ziet men tee- kens van verval en wanorde. Liet hooger Staatsonderwijsbestemd om eene schaar geleerden te vormen, onontbeerlijk voor het bestuur eener demokratie, heeft zijnen ouden luister verloren. Men heeft de hoogescholen van Gent en Luik overvuld met middel matigheden en men heeft zich het meest bekommerd er eerst en vooral de vruchten der hoogeschool van Leuven te plaatsen. Voor wat het lager onderwijs be treft de eenige poging van het gou vernement is geweest de aangeno- mene scholen te vermeerderen en de toelagen eraan gegeven, te verhoo- gen. De rechtersstand is bijna geheel verkwezeld. De nationale verdediging is onvol- doende. De krisis van verleden zomer toen een oorlog op het punt was uit te breken, heeft den ellendigen toe stand onzer krijgsinrichting kunnen doen bestatigen. Het derde onzer ka nons, geheel nieuw en waarvoor er millioenen werden uitgegeven, is on- gebruikbaar, daar er mannen en paar den te kort zijn. Men heeft pensioenen beloofd aan de officieren, vermindering dertrein- tarieven op den ijzerweg voor de of ficiers der Burgerwacht en 't is al. Daarmeê zal men toch het land niet in staat stellen een aanval tegen te houden. D financien zijn in zeer slechten staat. Het goevernement durft geene rentetitels meer uitgeven, omdat de rent reeds zoo laag staat en niet meer zou dalen het is verplicht schat kistbons te plaatsen in den vreemde. Er werden er alzoo voor 50 miljoen geplaatst in Engeland. In het geheel, beloopt onze drijvende schuld meer dan 250 millioen. Nochtans men heeft de belastingen verhoogd, hooge taksen gelegd op den genever, het vergunninsgrechtgestemd, taksen op het vleesch, op de boter, op de mar garine, op de haver gelegd en de pa tenten verhoogd. Op zedelijk gebied, heeft de druk king uitgeoefend op de gewetens bij de eenen benauwdheid of valscheid verwekt, bij de anderen de wraak zucht, de haat. Daar moet men een einde aan stel len. Dit bestier moet eindigen. Het heeft al lang genoeg geduurd. Waar zou het land geleid worden, indien die manier van regeeren nog voort duurde Gelukkiglij kis de val nabij en zeker. De tegenpartij moet maar drie ze tels meer winnen om de klerikale meerderheid te vernielen. Zij heeft er/juu:u://rgewonnen in 10 jaar De verovering van drie zetels in geheel het land is gemakkelijk en verzekerd. Vier zetels gewonnen geven aan de linkerzijden twee stemmen meerder heid vijf zetels geven vier stemmen meerderheid. Vooruit dus al de berichten uit geheel het land zijn opperbest, de geestdrift regeert overal. Nog eenige dagen en het ministe rie dat ons sedert 28 jaren bedrukt zal ten gronde liggen Stemt allen voor de liberale kandidaten, voor de lijst nr 2- Antiklerikale kiezers leest «1e s«M*ialiste kiesblatlen en gij zult verstomd staan over «Ie r«>l«lie «le so«*ialisten in «>ns arrondissement si»«den WETGEVENDE KIEZINGEN VAN 1912. Waai' zijn de Verleden Zondag gingen liberale kandida ten, de senator Coullier, volksvertegenwoor diger Jan Persoons, en de kandidaten Goos- sens-Bara en Van Hoeylandt, eene meeting geven te Stekene (land van Waes). Zij werden aangevallen door eene bende klerikalen, gewapend met messen en stokken. Volksvertegenwoordiger Persoons werd ten gronde geslingerd en met de voeten vertrapt. Hij lijdt aan inwendige pijnen en verkeert in eenen bedenkelijken toestand. Senator Coullier kreeg een kassei in het aangezicht, die hem den neus verbrijzelde. Ook de kandidaat Van Hoeylandt werd op de schandaligste wijze mishandeld. De klerikale burgemeester was tegen woordig I Hieronder deelen wij den brief mede vaneen familievader, zeer ontwaardigd wegens eene teekening verschenen in een klerikaal strooibladje, Le Sifflet, en kleine jongens uit de officieele scholen als bandieten verbeeldende. Over die verfoeilijke teekening heeft het klerikaal blad van hier een lang ar tikel gemaakt schreeuwende dat de jongens die in de wereldlijke scholen onderwezen zijn niets anders kunnen worden dan Bonnots, Garniers en an dere bandieten der slechtste soort Tot waar toch smaad en benauwd heid kunnen leiden Wat zouden de schrijvelaars van 't Journal gezegd hebben toen, over eeni ge jaren eene schrikkelijke moord werd gepleegd op eenen deurwaarder, door het lief van de beroemde GalDrielle Bompard, waaraan deze medeplichtige was, wij daaruit hadden besloten, dat deze vrouw eene crimineele opvoeding had ontvangen, en dat zij ter school was gegaan bij de Rous brugge, Damen Zij zouden, met recht, geschreeuwd hebben dat het onnoozel was, dat het schandalig was En nu zijn het diezelfde die, omdat zij denken dat ze er profijt zullen uit trekken in de kiezmg, zich overgeven aan dergelijke overdaad, en aan derge lijke schande En nochthans, zij we ten niet meer dan wij, uit welke scho len die kerels komen, die maanden lang Frankrijk geteisterd hebben mis schien wel, hebben ze nooit geene school bijgewoond. Ah wie zal ons verlossen van de onverdraagzamen, de uitsluitenden, de haatdragenden en de hevigen van alle soort en alle kleur gevaarlijken die denken alzoo hunne partij te dienen, zich inbeeldende dat slagen en verwijt- sels bewijsmiddels zijn, en niet weten de dat in alle zaken, hetgeen het eer lijkste en het juiste is, terzelfdertijd datgene is dat het behendigste en liet profijtigste is Heer Uitgever, Ik heb geen enkele reden te doen gelden om u de gastvrijheid uwer kolommen te vra gen, want ik beken het in volle rechtzinnig heid, ik ben geen liberaal, en mijne plichten als kiezer heb ik altijd vervuld zonder poli tieke bekommeringen met voor dien kandi daat te stemmen, dien ik best bekwaam achtte om de verdediging onzer belangen ter hand te nemen. Als ik mij tot u wend, 't is omdat ik het noodig oordeel aan eene verontwaardiging lucht te geven die mij grootelijks beklemt. Ik ben vader van een jongetje, dien ik naar de officieele school gestuurd heb, enkel en alleen omdat men daar de leeraars aan treft, die allen gediplomeerd zijn, bewijzen geleverd hebben van hunne kennis en waar de aanwezigheid van eenen priester mij volle waarborg geeft nopens de zedelijke en gods dienstige opvoeding van mijn kind. De knaap geeft ons algeheele voldoening, want eiken Zaterdag brengt hij zegevierend zijn boekje naar huis, waarin de goede noten der week te prijken staan. Gij zult nu mijne verontwaardiging begrij pen, als'ik u zal gezegd hebben dat ik een nummer in de hand gehad heb van een KATHOLIEK BLAD Le Sijjlet met eene schandalige prent, die de officieel school voorstelt, WAAR EENERZIJDS KLEINE KNAPEN BINNEN GAAN en WAAR AN DERZIJDS JONGELINGEN UITKOMEN, DE EENE BAANSTROOPERS, STRAAT- ROOVERS EN DE ANDERE met ZWIJNS KOPPEN VOORSTELLENDE. Een uitleg zegt dat de officieele school van on ze kinderen zedelooze, oneerlij ke kerels maakt, die een gevaar voor de samenleving uitmaken. Is het geene schande zulke onwaardig heden te zien ten toon spreiden zonder dat een enkele der leiders van de katholieke partij zich oprichte om er verzet tegen aan te tee kenen, is het niet schandalig vast te stellen dat het dank aan hunne zedelijke en gelde lijke ondersteuning is, dat zulke laagheden geteekend en uitgedrukt worden Mijn gevoel van eerlijk man komt in op stand tegen dien smaad het onderwijzend personeel der officieele scholen zonder eeni ge verschooning aangedaan, dat men be schuldigt de jeugd te verderven, mijn vader hart schreeuwt het uit tegen die afschuwe lijkheid, die men op het hoofd van mijn kind doet neerkomen. En ik denk niet alleen aan mijnen kleine maar aan die duizenden kinderen, die doo' denzelfden hoon getroffen worden, want zi" treft al degenen, die de Staatsscholen bij! wonen, en op de eerste plaats DEN ZOOM VAN ONZEN WELBEMINDEN KONlNr, DEN KLEINEN PRINS LEOPOLD, die, hij ook, opgevoed is door een officieelen onder wijzer der stad Brussel. Huisvaders, gij, die zoo fier zijt op UVVe kinderen, oud-leerlingen der officieele schooi gij, die heden tot een benijdbaren stand gel komen zijt, zegt het mij, kunnen wij onver schillig blijven aan eenen smaad als deze door katholieke bladen, gelijk Le Sijjlet onzen zonen naar het hoofd geworpen. En gij, die gelijk ik, in de Staatsschool kleine kleuters hebt, welke al uwe vreugde en al uw geluk uitmaken, zullen wij ze, zon der verzet aan te teekenen, voor baanstroo- pers, voor straatroovers laten uitmaken. Wat mij betreft, ik weet wat mij te doen staat. De katholieke kandidaten, met in de Kamer geen verzet aan te teekenen, wanneer de afkondigingen van dat vuilblad aan den schandpaal gespijkerd werden, hebben zich medeplichtig gemaakt van hen, die deze laagheden drukken, meer nog, geheel de rechterzijde, onze katholieke afgevaardigden er in begrepen, heeft den verantwoordelijken voortbrenger dier vuigheid toegejuicht en van hunne vriendschap verzekerd. Op 2 Juni, zullen al de eerlijke lieden, zonder onderscheid van denkwijze, op dié lafhertige aanranding weten te antwoorden en voor de liberale kandidaten stemmen, die de afschuwelijkheden, welke men onzen kinderen oplegt, zooals het behoorde ge schandvlekt hebben. Ik bid u, Heer Uitgever, mijne onderschei dene groetenissen te willen aanveerden. EEN VERONTWAARDIGDE VADER die op 2 Juni zich herinneren zal. P. S. De stad Brussel komt te beslui ten de lasteraars onzer officieele scholen te vervolgen in schadevergoeding. rb dÊÊlté» Kiezers die gelooi* lieclite aan «Je redekavelingen «Ier Klerikalen, die M. Nolf de den doorgaan voor een soci alist, een anarchist, een re- volnt ionuair, enz, leest nu de soeïaliste kiesbladen en gij zuil er nietsandersin vinden dan aanvallen tegen M. Nolf en tegen de LIBERALEN. De belgische rente, welke in Januari 1900 aan 99.75 stond, was reeds ge daald in februari 1908 tot 94 franks. Maar dit jaar is de rente gevallen tot 85 franks. Dus een verlies van 15 per honderd. Tegenwoordig zijn er in ons land 99.004 renteboekdragers welke werklieden, kleine jieringdoe- ners en burgers zijn en deze bezitten, te samen, een nominaal kapitaal van 398.580.100 franks. Daarop is een verlies van 58 mil lioen franks. De inwoners van het arrondissement Yper worden zeer getroffen door de daling van dë rente. Inderdaad, te samen bezitten zij een nominaal kapitaal van meer dan 20 millioensom op dewelke nu een ver lies bestaat van 3 millioen. Het verlies is buitengewoon groot voor wat betreft de stad Yper waar 935 personen een nominaal kapitaal bezitten te samen van 4.278.300 frank en deze ondergaan een verlies van 630.000 franks Ziehier eenige andere inlichtingen over ditverlies in ons arrondissement: te Poperinghe, 573 personen bezitten rentéboekjes met een kapitaal van S.426.900 franks en verliezen 360.000 franks. te Meessen 413 renteb. 2.080.000 teWervick 460 i.903.500 te Waasten 295 1.510.800 te Komen 331 1.448/100 te Nieuwkerke 357 1.623.200 te Ploegsteert 210 1.079.800 tePasschendaelel49 765.700 te Zonnebeke 126 384.000 te Boesinghe 88 307.100 te Vlamertinghe 101 259.300 te Becelaere 73 232.800 Een verlies van <lrie millioen voor de inwoners van ons arrondisse ment. Dit is te danken aan het knoei- bestuur der klerikalen De liberalen willen geen strijd do' klassen en geen strijd aan den GODS DIENST. Bonnot

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 2