urn ■jBBanBQagaauflsnH Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereenigmg van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 27" Juni 1912. Aan onze Liberale Viienden Huiuid kiesmiddclcn. Dal zij eens naar hun eigen onderwijs zien Altijd mei hel geld uil de groole kas. Koud de verkiezingen van 2 Juni. Eenige Cijfers. klerik;ile klesmiddelen. Eendracht maakt Macht. f er Schijnende des Ëïondeedut/SVires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Men sehrijfi in hij den Uilgever, bixrnudestraat, n' 53, te Yper. De aankondigingen van AANKONDIGINGEN Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-ÜO. gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Kechterlijke aankondigingen mogen Aankondigingen 15 c. den drukregel. VOOR stad Een jaar, Fr. 2-50 gezonden worden ten hureele van dit hlad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- Reklamen 25 c. Men handelt bij overeenkomst. naamde artikels uiterlijk tegen Üijnsdag middag vrij en onderteekend loe te zenden. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. De verkiezingen zijn achter den rug. De gestolen zegepraal der kle- rikalen heeft bewezen dat de om- kooperij en het bedrog sterker zijn dan het goede recht en dat wij slachtoffers zijn geweest van ons eigen goed vertrouwen in dit recht. Maar nu is het de tijd overal, in al de kantons met de werking van de volgende verkiezingen te beginnen. Het gebeurt eilaas te dikwijls, dat, eens de kiezingen voorbij, de ijver verzwakt en dat mag nu minder dan ooit het geval zijn. Indien in de groote steden het ge makkelijker is de kiezers die het aan tal stemmen niet gekregen hebben op te speuren dan op den buiten, dan is 't niet minder waar dat het groot ste kiesbedrog op den buiten op grooter schaal is gepleegd geworden dan in de steden en dat wij door een aanhoudende, hardnekkige en onver zwakte werking de bedriegerijen der klerikale kiesomkoopers moeten ont maskeren en beletten dat in 't ver volg de schaamtelooze omkooperij nog gebeure. Het is dus de plicht van ieder liberaal mede te werken aan de her ziening der kiezerslijsten. Dat zij die weten dat sommige klerikalen voor meer stemmen aangeschreven staan dan ze bezitten en vrijzinnigen kennen wier stemrecht werd afge nomen of verminderd daarvan op gave doen aan de leiders der libera len op hun dorp of bij gebreke daar aan rechtstreeks hun aanmerkingen sturen aan de Liberale Associatie te Yper, die verder gevolg aan de on derzoeken zal geven. Men vergete niet dat liet de plicht van ieder liberaal is, mede bij te dragen tot de omverwerping der klerikalen en dat zulks alléén ge beuren kan door eendrachtige sa menwerking. Eene noodzakelijke Bespreking. Het zal waarlijk een stichtend debat zijn, dat bij de heropening der Kamer op 9 Juli zal gevoerd worden rond den kiesstrijd. De liberale leden van Kamer en Senaat verzamelen thans de bewijs stukken, die zullen aantoonen op welke manier de klerikale partij haren Waterloodag is ontglipt en hoe het arme België terug onder den dompershiel is gevallen. De dokumenten en bescheiden, die uit alle hoeken van het land toeko men, zijn zeer stichtend en van zul- ken aard dat men er bijna aan twij felt of zoo iets mogelijk is geweest in België. Vooral de feiten uit Limburg, de beide Vlaanderen, Namen, Dinant en Nijvel zijn het, die een zonderling licht op de groote klerikale zege praal zullen werpen. Zou men kunnen gelooven dat te Hauthem b. v. het kiesbureel te middag was gesloten en al de libe ralen, die zich nog aanboden, voor de gesloten deur bleven staan, ter wijl gekende katholieken langs de bijzondere woning van een klerikalen kiesdraver werden binnen gelaten en nog mochten doppen Is het niet van algemeene bekend heid dat té Oostende klerikale kies- dravers in de woning van visschers zijn gedrongen, terwijl dezen in zee waren en zich hebben meester ge maakt van hun oproepingsbrief, soms met geweld, of door geld, en dan andere personen in de plaats van de visschers ter stembus hebben ge stuurd En wanneer die visschers zich dan aanboden om te kiezen, moesten zc vernemen dat reeds iemand op hun naam was komen stemmen. Het meervoudig stemrecht zal in de Kamer slechte tijden beleven, en het zou wel onder al de gepleegde knoeierijen kunnen begraven wor den. Het zal ook niet van een leien dakje loopen voor den heer de Bro- queville, wanneer hem met feiten, namen en cijfers ter staving zullen uitleggingen gevraagd worden over de gemoene wijze, waarop hij gedu rende de laatste dagen voor de ver kiezingen tegenover de staatsbe dienden is te werk gegaan. De heer de Broqueville moet een zeer slechten dunk hebben over het staatsperso- neel hij zou anders zijne overtui ging met laten blijken hebben dat men met wat 0eld de staatsbedien den aan de klerikale partij verknecht. Het zal aan den heer de Broque ville niet lukken dit debat door een spitsvondigen zet of een gentleman- buiging te ontspringen. En de klerikalen zullen eens te meer het recht hebben op hun kies- veldtocht fier te zijn. Men herinnert zich nog dat in onze laatste kiesstrijd de kopstukken der grrroote bewarende partij van Yper de onzijdige scholen uitmieken voor holen, waar niets dan zedenbederf geleerd wordt en waar enkel ver- kens en bandieten gekweekt worden. Zij deden de liberalen doorgaan als Bonnots, Garniers, Carouys, enz. Ehwel lezers, Carouy, de be ruchte automobielbandiet, die nu nog achter slot en grendel zit, was een leerling der Belgische klooster scholen. De klerikalen moeten geen stee- nen smijten in andermans hof als zij weten wat al onkruid in hun eigen hof groeit. Niet waar Maar kennen onze kadodders de eerlijkheid in kiesmiddelen Ge zijt er wel mede Voor hun alle middels zijn goed om hunne tegenstrevers te bestrijden De Staatskas is alweer eens ledig en de regeering gaat 400 inilliocn Ir. lecucii aan 3 1/2 Het eerste ge- volg daarvan is geweest dat de Staats recht 3 eenige franken is gezakt en morgen misschien aan 80 zal gekwo- teerd staan. Waar 't geld naartoe gaat zal men vragen. Ja, wie weet, doch ziehier een staaltje van de wijze waarop men met 's Rijks penningen omspringt in.... kiezingstijd. Een kantonnier. van de omschrijving Brussel, wiens vrouw ziek is, had se dert maanden en maanden een hulp geld aangevraagd, doch daar hij als twijfelachtige bekend stond, kwam er geen antwoord. Nu, daags vöör de kiezing, op 1" Juni, is er een heerschap, zoogezegd uit het ministerie, bij hem binnenge komen en heeft hem overhandigd 1° zijn maandgeld 2° een toeslag van 40 frank wegens de levenduurte voor elk kind onder de 14 jaar 3° 84 fr. voor buiLengewone werkzaamheden 4° een hulpgeld van 221-90 fr. wegens de ziekte zijner vrouw. De man, die nooit in zijn leven zoo veel geld had bijeen gezien, is natuur lijk 's anderendaags dadelijk voor die brave katholieken gaan stemmen. Dit is een staaltje van de duizenden bestuurlijke omkooperijen in gansch het land gepleegd. De dokurnentatie der oppositie over de wijze waarop de klerikalen triom feeren door het meervoudig stemrecht en de trukeering van de E. V. is onuit putbaar en zij bewijst hoe langer, hoe meer, hoe groot de zegepraal van de domperstyrannie is. Ons land is door de katholieken ver deeld in kiesomschrijvingen op zulke manier dat het woord EVENredige ver tegenwoordiging waarlijk een vloek wordt, zooals blijkt uit onderstaande statistiek voor 4 zetels te Tongeren 43748 stemm. voor 3 zetels te Dendermonde32318 stemm. voor 4 zetels te Turnhout 40772 stemm. voor 3 zetels te Brugge 32527 stemm. voor 5 zetels te Roeselaere 49254 stemm. voor 8 zetels te Antwerpen 93256 stemm. voor 27 zetels 291885 stemm. Om 27 zetels te hebben moesten de kiesomscbrij- 56990 43977 38329 131329 127000 39724 20478 stemmen stemmen stemmen stemmen stemmen stemmen stemmen 457827 stemmen waalsche antiklerikale vingen behalen voor 3 zetels te Doornijk voor 2 zetels te Nijvel voor 2 zetels te Thuin voor 9 zetels te Luik voor 8 zetels te Charleroi voor 2 zetels te Hoei, voor 1 zetel te Arlon voor 27 zetels De vlaamsche klerikale kiesom schrijvingen, waar de domper bijna onbeperkt kan werken op de arme boeren, hebben dus evenveel zetels met 165,948 stemmen min als de anti klerikale waalsche kiesomschrijvin gen. Dat is fijne rekenkunst, die alles be halve tot eere en glorie kan strekken voor wie er zijn toevlucht toe moet nemen om de werklieden te kunnen tyranniseeren. Met zulk systeem hebben de klerika len 1 zetel per 10,810 stemmen, en de antiklerikalen zetel per 16,949 stem men, gemiddeld of als de kansen eerlijk en gelijk waren aan 10,810 voor een zetel zouden de antiklerikalen met hun 457,827 stemmen 47 zetels in plaats van 27 moeten hebben. Het gemiddeld quotient 13,879 stem men zijnde, zouden bovenstaande anti klerikale kiesomschrijvingen op 33 oppositiezetels recht hebben, en de klerikale kiesomschrijvingen zouden 21 katholieke zetels leveren. Enz... Ce qu'il fallait démontrer, (wat men behoefde te bewijzen), zooals men in de meetkunde zegt,... om tot eene schitterende (I) klerikale meerderheid te komen. Werklieden, genoeg bedrog en on recht geledenMeer dan ooit vooruit voor Z. A. S. en eerlijke E. Y. De uitslag der kiezing van 2 Juni be wijst beter dan welke beredeneering ook hoe onrechtvaardig ons kiesstel sel is. De vier Vlaamsche provinciën bren gen 733,097 katholieke stemmen uit en bekomen 61 zetels, terwijl de vier Waalsche provinciën, met 708,056 an tiklerikale stemmen slechts 44 liberale en socialistische afgevaardigden be komen. Die toestand is een gevaar voor de bestuurlijke eenheid van België, en Het dat onze YY aalsche landgenooten ver bi t- terd zijn over de priesterheerschappij, die zij door toedoen der Vlaamsche Kiezers moeten verdragen. Het schijnt zelfs dat de Koning en andere klaarziende staatsmannen be ducht zijn voor dien anormalen toe stand. Zondag 9 Juni had de Koning- een lang onderhoud met den kabinei- overste de Broqueville en er wordt ver zekerd dat de kieswetten zoodanigzou- den gewijzigd worden, dat ieder Bel gische burger op 25 jarigen ouderdom ééne stem zou bekomen en op 35 jaar eéne tweede stem, indien hij vader van familie is.' Dat stelsel is het ideaal der antiklerikalen niet, maar het zou toch zoo schreeuwend onrechtvaardig niet zijn als do bestaande kieswetten. De toestand in ons land is zeker niet geruststellend en het Gouvernement weet het maar al te wel, aangezien het zijne victorie moet vieren, onder de bescherming van 40,000 bajonetten. Indien een beschuldigde de getuigen moest uitkoopen, die voor hem op de rechtbank moet verschijnen gelijk het Gouvernement en zij ne vrienden de kie zers omgekocht hebben, dan zou die beschuldigde daarvoor alleen eene hoooge straf oploopen. De toestand is nu zoode katholieken koopen in elke gemeente zooveel kie zers uit als er noodig zijn om de meer derheid te verplaatsen, zij stellen die ongelukkige dutsen in de pijnlijke nood zakelijkheid te kiezen tusschen hunne innige overtuiging en een handvol ju- dasgeld, en als de overwinning behaald is verschuilen ze zich achter de haren mutsen en het leger, 0111 hunne gesto len overwinning te beschermen. In het belang der toekomst van ons geliefde vaderland is het te wenschen dat die toestand niet lang blijve duren. «s -ss m Ad majorem Dei Gloriam. Eene bladzij uit het Handboelc van den volleerden Kiesbedrieger. In den schoot der parlementaire linkerzijde is een kommissie gesticht, die een dossier zal vormen van al de DE WEERGALM mnöl Ha n/vrilf niamanH a

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 1