Letterzetter. GRAND CONCOURS HIPP1QUE Hoe de klerikalen de kie- zing' bewerkt hebben in Limburg. SW'i'ichl aan do kiezers. I)c hervormingen in I leger. \U VRAAGT Cercle Lqueslre Yprois. Dimanche 30 Juin, Kéédilion du Grand Carrousel Militaire m feiten van kiesoinkooperij en bedrog ten laste der klerikalen. Dat zal een schoon staalboekje wor den om niet te zeggen een schoone handleiding van politieke deugnie terij. In sluwheid, in onbeschaamdheid, in durf en vooral in variëteit, zijn de j kiesmiddelen van de klerikale partij ditmaal toch alle voorstelling te buiten gegaan. Wij gaan het hier vandaag niet meer hebben over haai' omkooperij op zoo'n formidabele schaal, en met de centen van Jan en alleman, van de Staatsbe dienden. Daar is al veel over gezegd en daar zal nog menig hartelijk woordje over gezegd kunnen worden in de Kamer. En ook aan de duizenden feiten van klassiek kiesbedrog wijden we vandaag onze aandacht niet. Wij wilden slechts enkele van de nieuwste en aardigste uitbroeisels van het klerikaal vernuft, die ons dezer dagen ter hoore zijn gekomen, hier aan een draadje rijgen. Men weet, hoe in de klerikale scho len gewerkt werd op het gemoed van de kinderen. In een van die gestichten van Wijneghem gaven de zusters, den Zaterdagnamiddag, aan al de kinderen, als ze uitgingen een dikken kus, en ze zeiden met meer tranen in de oogen dan in de stem Och kinderkens lief, zegt toch tegen vader dat hij niet voor de geuzen stemtanders worden we allemaal vermoord en ons klooster in brand gestoken Een onzer vrienden vertelde ons dat een nichtje van hem, die naar eene nonnekensschool gaat, een kind van acht jaar, iederen avond als haar vader thuiskwam, dezen al weenend om den hals viel en hem smeekte, in den naam van Onzen-Lieven Heer toch niet voor de liberalen te stemmen, want dat anders het klooster in brand zou ge stoken worden. Klooster in brand dat blijkt het ordewoord voor de nonnekensscholen geweest te zijn. Doch niet op de kinderen alleen werd gewerkt met schrikaanjaging. Ook den grooten mensch werd in de Kerk het kippenvleesch op het lijf gejaagd. In al de biechtstoelen werd «rV8i# WdêPelWi|a^ieinf,a^ opentlijk verkondigde op den preek stoel van de kerk in het Hopland na melijk dat er wel vergiffenis bestaat voor alle zonden, hoe groot en hoe zwaar en hoe abominabel ze ook mogen wezen doch dat er één zonde is, waarvoor geen vergiffenis kan geschon ken worden voor de liberalen stem men Wie vader en moeder vermoord had, kon nog in den hemel geraken en er rijstpap eten met een lepel van goud uit een zilveren schotelmaar wie zijn stem zou geven aan de geuzen, zou op hetzelfde oogenblik onherroepelijk aan den duivel geleverd zijn De wet schrijft zeer duidelijk voor, hoe een kiesbureel dient te worden in gericht. Er staat er alleen maarniet in hoe het met de zoldering van zoo'n kiesbureel gesteld moet zijn, en uit die omstandigheid heeft de pastoor van een dorp in de Kempen niet onaardig partij getrokken. Daar werden de sternlesse- naars geplaatst vlak onder een dakven stertje, en achter dat venstertje zat den heelen voormiddag de eerwaarde zie lenherder aandachtig na te kijken, welke vierkantjes er werden zwartge maakt Onnoodig te zeggen dat weer al het mogelijke gedaan werd op den buiten, om de kontrool door liberale of socia- listischegetuigen onmogelijk te maken. In een dorp in Limburg werden de liberale getuigen, die uit Hasselt geko men waren, eenvoudig gevangen ge nomen en tot na den afloop der stem opneming, in een kelder opgesloten Blinden en gebrekkelijken mogen zich in het kiesgangje laten vergezellen en ge ziet van hier, hoe de klerikalen van dat buitenkansje geprofiteerd heb ben, vooral op de dorpen Een zeer fijn middeltje om stembrief jes duidelijk kenbaar te maken, zonder dat ze daar ongeldig door werden, is vooral in Limburg toegepastgeworden. Daar hebben de klerikale stemmen- koopers gezegd tot hunne klanten Gij zult kiezen voor de werkelijke kandidaten boven aan de lijst, en dan nog voor een bepaalden plaatsvervan ger, nevens zijne naam En zoo kon den de klerikale getuigen op dekiesbu- reelen zeer gemakkelijk de gekochte stemmen herkennen en nameten. Natuurlijk zijn er duizenden klerika len met gekochte brieven van andere kiezers komen stemmen. Op sommige boerendorpen werden de kiesbrieven van de werklieden onder de volle zon afgekocht. Rond Antwerpen is er zoo'n bedrie ger aardig ingeloopen. Hij kwam stem men met drie gekochte brieven, maar nu was hem ongelukkig de naam van den rechtmatigen eigenaar ontschoten. Uw naam vroeg hem de voorzit ter, om hem zijn kiesbrief, nadat hij gestemd had, terug te geven. Daar zat de bedrieger in de klem. Mijn naam, stotterde hij... ja, ver duiveld, hoe heet ik nu ook weer Hij staat daar op dien brief, mijn naam... Ja, ja, lachte de voorzitter die toevallig een liberaal was, dat zie ik wel.. ...En hij deed tegen die mijnheer,die zijn naam vergeten had, proces-verbaal opmaken. De zegepraal der klerikalen is ket, resultaat der exploitatie tot het uiter ste van alles wat er maar verwerpe lijks kan liggen in 't menschelijk schep sel van zijn domheid, van zijn haat en van zijne laagste hebzucht. RIP. Wij laten hierna den brief volgen door den getuige van M. Neven, welke te Eygen-Bilsen heeft gezeteld, aan de Liberale Vcree?iiging van Ton geren gezonden Tongeren, 4 Juni 1942. Mijnheeren, Dees schrijven zal u op de hoogte stellen der mishandelingen, waaraan ik blootgesteld ben geweest verleden Zondag 2 Juni, dag der wetgevende kie zingen, in het kanton Bilsen. 's Morgens ben ik te Eygen-Bilsen, in de gemeenteschool aangekomen, waar ik in 't kiesbureel gezeteld heb als getuige voor M. Neven alles is 's Namiddags, om 2 uren, heb ik de school verlaten om mij met den heer Voorzitter van het kiesbureel naar Bil sen te begeven. Zoohaast ik buiten kwam, werd ik door eenige bengels uitgefloten. Vaandaar zijn wij per dog-car tot Mo- pertingen gereden hier werd stil ge houden aan eene herberg en twee an dere personen namen plaats in het rij tuig, terwijl ik genoodzaakt was.alleen van Mopertingen tot Bilsen den weg te voet af te leggen. Om 4 uren ben ik te Bilsen aangeko men en heb mij dadelijk naar het stem opnemingsbureel, in de aangenomen school, begeven, waar ook alles goed is afgeloopen. Om 8 ure 's avonds uit de Klooster straat komende, onlmoete ik een groep bedronken lieden. Op eens hoorde ik zeggen Daar gaat een getuige van Neven en onmiddelijk werd ik duch tig uitgejouwd en achtervolgd, terwijl ik den eenen stoot naden andere in den rug ontving. Op een gegeven oogenblik hebben ze mij in hun midden genomen en zijn be ginnen rond mij te dansen. Ik had slechts eene bekommering het op een loopen te kunnen zetten om aan mijne aanranders te ontkomen, doch ik had de gelegenheid niet. Van woor den en dansen kwam het weldra tot daden, en menige stokslagen werden mij toegebracht op het hoofd, schouder en rug. Mijn hoed was heel en al in stukken, en immer riepen mijne aan vallers Slaat hem doocl Op dit oogenblik zag ik een gendarm aankomen, die mij tot in de gendarme rie bracht, altijd achtervolgd door eene jouwende menigte. Ik ben daar omtrent een half uur ge bleven, tot dat de kommandant mij langs de achterpoort uitliet en uitge leide deed tot in de statie. Ik schrijf U dit, Mijnheeren, zonder een woord overdrijving. Onnoodig U te zeggen, dat ik daar benauwde ston den heb doorgebracht, verleden Zon dag, en zulks omdat ik een wettige plicht ging volbrengen. Aanvaardt enz. Joseph VANDYlK, letterzetter. Gelukkiglijk kwamen i of 5 hee- ren mij ter hulp en konden mij tegen deze brutale menschen beschermen. Ik huiver nog als ik er aan denk wat ervan mij zonder deze tusschenkomst zou geworden zijn, want ik bevond mij niet.meer alleen tusschen mijne eerste aanranders, maar wel in 't midden van 150 a 200 personen, die van alle kanten toegestroomd waren. Terwijl ik nevens voormelde heeren stond wie ik zeer dankbaar ben werd ik nog met blauwsel in het aan gezicht besmeurd. Die heeren wilden mij in een kofïihuis leiden, maar de herbergier liet mij niet binnen treden, zeggendeIk zou nietgeerne in mijn huis alles zien kapot slaan. Wij verzoeken onze vrienden die niet gekozen hebben met de laatste kiezing, zich te gaan overtuigen ten gemeentehuize of zij wel degelijk op de bevolkingregisters staan ingeschre ven. Zij die niet ingeschreven zijn vöör 1" Juli 1912 aanstaande hebben geen recht meer te stemmen met de eerst komende gemeentekiezing in 1915. Ziehier de bijzonderste voorwaarden om kiezer te zijn Art. 1. Om kiezer te zijn voor de Kamers en de Provincie moet men a) Belg zijn van geboorte of de groote naturalisatie verkregen hebben voor gemeentekiezer is de gewone naturali satie voldoende b) ten volle 25 jaar oud zijn als kiezer voor de Kamer en ten volle 30 jaar als kiezer voor den Senaat, de Provincie en de Gemeente;, c) zijne wettige woonstede sedert ten minste een jaar in dezelfde gemeente hebben als kiezer voor de Kamers en de Provincie, en sedert ten minste drij jaar als gemeentekiezer. Art. 4. Eene bijkomende stem is verleend aan den kiezer van ten volle 35 jaar, gehuwd, of, zoo hij weduwe naar is, wettige nakomelingschap heb bende, en die aan den Staat ten minste 5 fr. personeele belasting betaalt voor de kiezers voor de Kamers en de Pro vincie, en 15 frank voor Gemeentekie zers. Art. 5. Eene bijkomende stem wordt toegekend aan den kiezer, eige naar sedert een jaar, van onroerende goederen met een kadastraal inkomen van ten minste 48 frank, hetzij bezitter sedert twee jaar van eene inschrijving op het Grootboek der openbare schuld of van een boekje van Belgische rente op de Spaar- en Lijfrentkas, gevende ten minste 100 frank rente. Twee bij komende stemmen worden toegekend aan den gemeentekiezer, zoo het ka dastraal inkomen ten minste 150 frank bedraagt. Art. 6. Twee bijkomende stem men worden toegekend aan den k iezer die zich in een der volgende gevallen bevindt: a) houder zijn van een der diploma's, titels of bekrachtigde ge tuigschriften, welke in artikel 17 zijn opgegevenb) een dier openbare ambten vervullen of vervuld hebben, een der betrekkingen bekleeden of be kleed hebben, een der bijzondere be roepen uitoefenen of uitgeoefend heb ben, in artikel 19 opgesomd, en dit ge durende den bepaalden lijd. Slecht nieuws voor Yper. Naar loopende geruchten laten ver nemen, zou men- in het departement van Oorlog een grootsch ontwerp van hervorming hebben opgemaakt. Al de regimentsscholen zouden afge schaft worden en deze scholen in een groot gesticht vereenigd in het kamp van Beverloo. Anderzijds zou de Kuiterijschool van Yper worden overgebracht naar Waver, in de lokalen der regimentsscholen al daar, doch gansch heringericht. Alle officieren en onder-officieren zouden er een jaar verblijven en de officieren tot den graad van kapitein bevorderd, en die een hoogeren graad verlangen, zouden op 35-jarigen ouder dom terug naar de school worden ge- stuurd, om er een jaar lang in den zadel te zitten. i Deze hervormingen zijn, natuurlijk, niet van aard om in vele kringen groote geestdrift te verwekken. ten Iiiieeele van <lit, Itlud EEJIV GOKDEIV d .2 heures précises, INTERNATIONAL organise par le CERCLE ÉQUESTRE YPROIS a TEsplanade. 3000 FRANCS DE PRIX. ORDRE DU CONCOURS. I. Prix du Débat. 500 fr. de prix. Pour tons chevaux n'ayant pas rem- porté unp somjme de prix de 500 francs au concours d'obstacles et montés par un gentleman ou un officier en tenue. II. Prix du Cercle. Handicap. 900 fr. de prix. Concours pour chevaux sautant tous les obstacles (0.90 m. a 1.10 m.) mon tés par un gentleman ou un officieren tenue. III. Prix de la ville d'Ypres. 1000 fr. de Prix. Concours pour chevaux sautant tous les obstacles, montés par un gentle man ou par un officier en tenue. Lundi 1 Juillet, a la même heure, exécuté par l'Ecole d'Equitation d'Ypres en concours hippique de Bruxelles, le 21 Mai 1912, et qui ent un succes mon dial. Le programme comporte 1Presentation du cadre et des élè- ves de l'Ecole d'Equitation. 2. Travail militaire. 3. Escrime a cheval. 4. Travail d'école. 5. Travail de vigueur. 6. Travail d'ensemble a chevaux de pur sang. 7. Voltige au galop. 8. Carrousel aux obstacles. 9. Sauts avec chevaux a nu. 10. Sauts alternatifs au-dessus d'au- tres chevaux. 11. Travail équestre debout. Les personnes qui désirent se réser- ver des places peuvent s'adresser a M. Thomas, secrétaire du Cercle Éques tre, rue Carton, 22, ou au Café du Sultan, G rand'Place. La 2"'° journée est organisée au pro- lil de Aéronau'ique Militaire Beige sous le haut patronage de Monsieur le General Michel, Ministre de la Guerre. Pour les places réservëes, s'adres ser comme ci-dessus. VILLE D'YPRES. Société de Secours mutuels les Anciens élèves de l'Ecole communale. AVIS. La Société de Secours mutucls preri- dra part, le 30 Juin prochain, avec drapeau el musique, aux festivités or gan isé'es "a Iseghem, par la MulueUe De Broederliefde a ('occasion du jubilé de M.EmileGheysens, secrétaire de celte mutualité depuis 50 ans. Réunion a 1'llótel-de-Ville Salie de Milice a 11 1/2 heures, pour aller prendre, drapeau en tête, M. le Président et se rendre ensuite a fir Gare, dontle départ pour Iseghem est flxé a 12 h. 20 m. Retour a Ypres, le soir, a 8 h. 15 ni. Een goed liberaal abon neert zich aan DE WEER GALM V J

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 2