ZONDAGRUST De heropening wetgevende Kamers. De vergadering der linkerzijden. De politiek onzer partij. Ken vaderlandseli werk. De Wonderen van l meervoudig Stemrecht. In het Senaat Lijst dei* Apothekers ill. A WKCKESSKH, Liffue nationale beige eon ti e la lu beren lose. Section provinciale de la Flandre occidentale. De grondslagen van de politieke wer king der liberale partij in den naken den'zitting zijn verleden week te Brus sel gelegd geworden, waar al de geko zenen van de likerale partijen in België vergaderden. Bij eenparigheid1 is besloten gewor den dat in het parlement krachtdadig zal gewerkt worden-om de rechtmatige hervormingen van het liberale pro gramma te doen zegepralen. De eendracht die bij onze gekozenen heerscht, is nogmaals op deze verga dering bevestigd geworden en het mag als een verheugend feit aanzien worden dat de persoonlijkheid van onze partij eens te meer gebleken is. De liberale partij zal als steeds in het Parlement één groep uitmaken, een autonome groep, die haar prin ciepen heeft, haar gedragslijn, en die het liberaal programma het grondwet telijk, koningsgezind en verdraagzaam programma krachtdadig zal weten te verdedigen. Met een helsche bedoeling die al te zeer de verwachte uitslagen heeft op geleverd, hebben de klerikale leiders tijdens den verloopen kiesstrijd de liberale partij willen doen doorgaan als eene partij van opstand, van geweld, en zelfs van misdaad. Het was dus noodig dat onze geko zenen ten aanzien van heel het land nogmaals bevestigden dat grondwette lijkheid, koningsgezindheid- en ver draagzaamheid den grondslag uitma ken van ons programma. Orde, vrede, eensgezindheid onder de burgers, ziedaar het beteekenisvolle antwoord aan de lasteraars van het liberalisme gegeven. De bedrijvigheid van onze politieke leiders zal zich alleen in het Parlement doen gelden en zal zijn weerklank heb ben in het land De beteekenisvolle vergadering, te Brussel gehouden, werd voorgezeten door den heer Hanrez. Aan het bureel hadden plaats genomen, de heeren Wiener, Goblet d'Alviella, senateurs en Jourez en Delvaux, volksvertegen woordigers. De heer Edward Pecher, die, zooals onze lezers weten, gelast werd met de heeren Jourez en Lemonnier een dos sier samen te stellen, van al de feiten van bedrog en kiesomkooperijen die zich tijdens dezen kiesstrijd hebben voorgedaan, bracht op deze vergade ring een merkwaardig en alleszins ge documenteerd verslag uit, waaruit blijkt dat de klerikalen een goed inge richt stelsel van kiesbedrog hadden in werking gesteld. Na de bespreking over de hervor mingen die voor de inrichting en de propaganda dei' liberale partij dienen aangenomen te worden, keurde de vergadering met algemeene stemmen de twee volgende besluiten goed Gezien de dagorde op 5 Juni 11. ge stemd door de vereenigde bureelen der liberale linkerzijden van Kamer en Senaat en luidende als volgt Overwegend dat een uitgebreid stelsel van omkooperij, bedrog en drukking nader het onrechtvaardige van 't meervoudig stemrecht heeft aangetoond Overwegend dat een veldtocht van laster het grondwettelijk koningsge zind en verdraagzaam programma der liberale partij onteerd heeft en dat de tusschenkomst der geestelijkheid en het beroep op het fanatism de raad pleging van den lande vervalscht heb ben; Vastbesloten op krachtdadige wijze de verwezenlijking door te drijven van het programma dat de liberale partij voor het kiezerskorps verdedigd heeft en dat behelst de verdediging van het openbaar onderwijs en het ver plichtend onderwijs, het algemeen stemrecht, de werkerspensioenen Bevestigen de vereenigde bureelen de volkomen eendracht der liberale partij en haar onwankelbaren wil om, in volle onafhankelijkheid, en zonder zwakheid, den strijd tegen de klerikale reaktie voort te zetten; Bekrachtigen de liberale linkerzij den van Kamer en Senaat, in algemee ne vergadering vereenigd op 2 Juli 1912, de dagorde door hun bureelen gestemd, en verklaren zij al hun werk zaamheid in hel Parlement aan te wenden om de zegepraal te verzeke ren van de nationale, politieke en maatschappelijke hervormingen, welke op hun programma ingeschreven zijn. De Evenredige Vertegenwoordiging. De liberale linkerzijden noodigen haar bureelen uit om onmiddellijk een wetsvoorstel ter studie te leggen be treffende de evenredige vertegenwoor diging, in den zin vah de benuttiging der kiesoverschotten, hetzij door de uitbreiding der kiesomschrijvingen, hetzij door 't stelsel Van de Walle of gelijk welk ander stelsel. Zij besluiten de samenstelling van een centraal organism voor te berei den, waarin de gezamenllijke politieke vereenigingen der partij vertegen woordigd zijn en geven haar bureelen opdracht om daartoe de noodige maat regelen van inrichting te treffen. Pleer Warocqué, volksvertegen woordiger, heeft in alle gemeenten van zijn arrondissement, den volgen den oproep doen uitplakken Het vertrouwen bezittende der wer kende bevolking onzer streek ver kleefd aan de groote belangen van handel en nijverheid partijganger van alle wetgeving die de verbetering- voor doel heeft van het lot der kleine handelaars, der kleine burgers, der werkersklasop onwrikbare wijze verkleefd aan de Grondwet, en willen de medehelpen aan het behouden der inwendige vrede, ik richt, buiten allen politieken geest, eenen oproep aan alle burgers die den geest van recht- veerdigheid bezitten, en die willen dat de natie hare beschikkingen volge in kalmte en vrede. Ik herinner hun de laatste pijnlijke gebeurtenissen, die bij de groote meerderheid van het land eenen afkeer verwekt hebben voor het huidig kiesstelsel, en den wil om het af te schaffen. Indien men, uit die gebeurtenissen, de noodige politieke lessen niet trekt, het land kan, van morgen af, met de grootste gevaren bedreigd worden morgen kan de algemeene werksta king, de oproer, de beweging voor eene bestuurlijke scheiding en de be teugeling ervan, het nationaal leven op wreede manier beproeven, de groote en kleine nijverheid, den grooten en de kiemen handel, de kleine burgerij en de werkersklas, geweldig treffen, overal puineiij ellende en rouw mede- slependff. Het is dus noodig dat alle goede burgers samenwerken om zulke ramp te voorkomen en mede helpen aan een werk van nationale vrede, die noodza kelijk is voorde rust van het land. Ik verzoek dus alle burgers, zonder onderscheid van partij, van te willen een verzoekschrift teekenen, eene kieswet vragende, die alle burgers zal gelijk stellen voor de wet, tevens den wensch uitdrukkende, dat van dat ver zoekschrift kennis zal gegeven wor den aan Z. M. den Koning. Ik ben overtuigd dat mijn oproep zal aanhoord worden, zooveel te meer dat onze drie groote staatspartijen mannen in hunne rangen tellen, die van zulke hervorming partijgangers zijn, welke zich nu opdringt aan de wijsheid en de klaarzienigheid van allen. Mochten wij al onze pogingen ver eenigen, om de rust en het geluk van het land te verzekeren. Zulke oproep keuren wij volmondig goed zulk werk is een werk van yrede, van echte, voorzienige vader landsliefde Wij meenen te weten, dat de wensch van M. Warocqué in hoogere kringen is goedgekeurd, en wij dur ven verhopen dat de klerikalen de hand zullen leenen, om dat werk van bevrediging te doen lukken. De klerikalen zijn goochelaars, dat is gekend maar in de kieszaken zijn zij meesters in 't schamateeren. De nederlaag, die wij op 2 Juni geleden hebben, moet niemand meer verwon deren als wij inzien hoe onze tegen strevers, bij al hun bedrog, hunne omkooperijen, hunnen dwangen hun ne dreigementen, nog op ongeloof lijke wijze met de kiezerslijsten ge goocheld hebben Dat komt al meer en meer aan het licht als men voor de verschillende arrondissementen des lands de ver gelijkende studie doet van het getal kiezers getal stemmen in de voor gaande kiezingen en dat van de kie- Gingen van 2 |uni laatsleden. Deze belangrijke studie is niet moeilijk. Men zoekt eerst het getal nieuwe kiezers voor elk arrondisse ment en daarna stelt men het getal nieuwe uitgebrachte stemmen vast door van het getal der laatst uitge brachte stemmen dat van de vorige kiezing af te trekken. Zoo vindt men dat het arrondisse ment Brugge in 1912 negen honderd nieuwe kiezers telde en slechts 925 stemmen of ruim 1 stem voor eiken nieuwen kiezer. Te Ieperen vindt men voor 435 nieuwe kiezers maar 208 nieuwe stemmen, wat nog geen halve stem per kiezer is. In andere arrondissementen gaat het wat beter. Leuven en Roese- laere hebben 5 nieuwe stemmen voor eiken nieuwen kiezer, wat zonder be drog al niet aan te nemen is Tonge ren Maeseyck en Dinant-Philippe- ville 4 Brussel, Namen, Bergen, Charleroi, Thuin, enz. 3. Maar Hasselt spant de kroon in de stemmenfabrikatie. Daar zijn 143 nieuwe kiezers en toch 3634 nieu we stemmen of ruim Ü5 nieuwe stemmen voor eiken nieuwen kiezer. Verduiveld Daar hebben de kle rikalen wat gedaan om aan hunne slaafsche kiezers stemmen bij te ge ven. Daarzullenze watvalsche kleine grondeigenaars en valsche bezitters van renten van loofr. gefabriekeerd hebben En wat zal in de Kamer te haspelen zijn als al die schoone dingen daar verteld worden Gemiddeld —5 stemmen voor el- ken nieuwen kiezer 't En is geen kleinbier DER Dinsdag is de buitengewonen zittijd der wetgevende Kamers begonnen. Van rond 10 ure 's morgens, stonden er reeds honderden menschen in de Leuveuschestraatte wachten, voor den ingang der openbare tribunen. Men wacht daar reeds en dé ziiting begint triaar om 2 ure. Talrijke politieagenten waren 'ont boden maar niet het minste incident greep plaats en de kalmte werd niet gestoord. In de Kamer. Om 2 ure opent M. Beernaert, ou derdomsdeken, de zitting, bijgestaan door de twee jongste leden, MM. Po cher (Antwerpen) en Devèze (Brussel) als secretarissen. Eerst en vooral wordt er overgegaan tot de benoeming der commissiën, belast met de goedkeuring der manda ten. Van de zes commissiën zijn er vier die in meerderheid samengesteld zijn uit oppositieleden. Na eene opschorsing der zitting, ge durende dewelke de commissiën be raadslaagden, wordt de zitting herno men. M. Lemonnier schandvlekt de tage middelen door het gouvernement ge bruikt tegenover al het staatsperso- neel; het is eene oprechte ministeriëele omkooperij geweest. Nahem, neemt M. Bertrandhetwoord en legt voor den dag eene heele reeks officiëele uitkooperijen die plaats gre pen in het Ministerie van ijzerwegen. De zitting is om 4 3/4 ure geheven. De zitting is geopend om 2 1/4 ure onder voorzitterschap van den ouder domsdeken M. Pieret Goblet (Charle roi) bijgestaan door de twee jongste le den M. Rolland (Henegouwen) en Struye (Oostende.) Na de trekking der commissiën be last met het onderzoek der kiezingen neemt M. Coppieters (socialist) het woord en verklaart namens zijn groep dat de socialisten tegen de goedkeurina der kiezingen zal stemmen, alzoo pro- test aan teekende tegen al de officieele drukkingen en omkooperijen in werke gesteld voor de kiezing van 2 Juni. M. Vandenpeereboom (klerikaal) te midden het verzet der oppositie ver klaart dat er nergens geen bedrog en omkooperij gedaan werd door de ka tholieken. M. Wiener, (liberaal) maakt dezelfde opmerkingen gelijk M. Lemonnier in de Kamer, aangaande de drukkingen en de omkooperijen die het kenmerk zijn geweest der kiezingen van 2 Juni. De zitting wordt geheven 4 8/4 uren. van «lionst zijnde ZONDAG li JULI 1912 DIXMUDESTRAATGS, YPER. o n II est porté a la connaissance de la population de ia Province qu'un second Dispensaireantituberculeux a consulta tions gratuites, va s'ouvrir Mardi 0 Juil- let prochain, a ROULERS, presque au centrede la Province, sous la Haute Protection de S. M. la Reine qui a daig- né y attacher son nom. Les consultations gratuitespour les deux sexes, seront donnéesau Dispen- saire Reine Elisabeth, a ROULERS, rue de l'Hazelt, le Mardi et le Samedi de chaque setnaine, l'avant-midi a 10 1/2 heures. 11 est rappelé en menie temps a la population que les consultations gra tuites, pour les deax sexessont données a BRUGES, au Dispensaire Roi Albert, n° I, rue du Reulpart, le Mardi et le Vendredi de chaque semaine, l'après- midi a 2 J /2 heures. Ges consultations gratuites sont in- stituées a I 'usage des classes nécessi- teuses et travailleusès, des sujets, des petits employés, etc. Le but de 1'oeuvre estcombattre la terrible TUBERCULOSE qui fait tant de victimes. Elle emploie dans ce but de multiples moyens, dont voici les principaux 1. Dépister et établir aussi rapide- ment que possible la tuberculose chez les malades souffrantde la poitrine 2. Instruire les malades de ce qu'ils out a faire et a éviter pour prevenir la contagion dans leur families ou ail- leurs 3. Eaire entrer les malades curables a la cure d'air ou sanatorium. Procu rer a ceux qui sontguéris du travail ou une place 4. Secourir les tuberculeux nécessi- teux leur donner des secours. divers tail, nourriture. habillements, literies aussi des secours en argent, spéciah - ment aux tuberculeux des campag nes 5. Désinfection des habitations des tuberculeux, etc. etc. En résumé Diagnostic préboce, ('ure, Prophylaxie, Désinfection et Secours Tous ceüx, dont la toux dure quel- que pen doivent done par prudence se rendre aux consultations gratuites du Dispensaire Roi Albert, a Bruges ou du Dispensaire Reine Elisabeth, a Roulers Mijnheer M. MEIER, tandmeester, heeft de eer zijne talrijke klanten bekend te maken, dat hij zich VOORLOOPIG niet meer naar Yper zal kunnen begeven om geraadpleegd te worden en door nie mand zal vertegenwoordigd zijn. Niette min, diegene die begeeren M. Meier te raadplegen, kunnen zich begeven in zijn huis, te Kor tri] Ie, h eek der Moeskroen- straat, 2, huis met koetspoort, bij het ge vang. Indien men eenige dagen te voren MMeier verwittigd, kan men dezelfde dag, 's namiddags uit Kortrijk vertrekken met de kunstige tanden. area—

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 2