Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereen iging van Yper en het Arrondissement. 5 centiemen. Achtste jaar. i\r 56. le Doesclai c. KtaoiT DEfJ mm Donderdag, 18" Juli 1912. Eendracht maakt Macht. Y et'SC hij tiende des tUtuderdttf/SVires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. :t-Oü. Voor stad Een jaar, Fr. '^-r»0 Men handelt bij overeenkomst. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. De Triomldag Een emmer wijwater in een Apothekersfleschje. Ons huidig gouvernement is het gouvernement der decentralizatie Het vindt dat Brussel al lang genoeg, alléén geprofiteerd heeft bij al de groote politieke gebeurtenissen in het land, en het wil dat nu eindelijk ook eens andere brandpunten van beschaving en bedrijvigheid het too- neel worden van zijn glorierijke daden. Als minister de Broqueville kabi- netshoofd geworden was, liet hij zich vieren te Moll zijn groote verkie zingsrede sprak hij uit te Meerhout de eer om het allereerst de plannen van de nieuwe regeering betreffende het schoolwezen te hooren uiteenzet ten, werd aan Turnhout voorbehou den, en nu is te Roeselare de triomf van het klerikalism gevierd. Zoo zullen al de negerijen van het land aan de beurt komen, op voor waarde dat ze maar geen liberale of socialistische afgevaardigden hebben en zoo wijd mogelijk van allé vrij zinnige steden afgelegen zijn. De klerikale gazetten hebben er zich over 't akkoordmoéten stellen dat er... 30,000 menschen deelgeno men hebben aan de betooging te Roeselare. Ze zouden ons even goed kunnen wijsmaken dat ze 'nen vollen emmer wij water lediggegoten hebben in een apothekersfleschje. Om halftwaalf kwamen de minis ters aan. Er was lotje getrokken en de vier Jonassen, die zich moesten opofferen, waren de ministers Carton de Wiart, Poullet, Renkin en Van de Vijvere. Om een... mondje te hel pen was de heer Hoyois meegegaan. De ministers werden in de statie ontvangen door den bur'ge meester van Roeselare, de pompiers, de oud gedienden van Leopold II, het per soneel van den stedelijken reinig- heidsdienst, benevens tal van katho lieke volksvertegen woordigers en senatoren, waaronder sterren van eerste grootte als De Jonghe d'Ar- doye, baron de Gie, Fraeys, Van Reeth, du Bus de Warnaffe, Ortegat, de markies Imperiali, de Pitteurs, Petit, Van Pijperzee], Pil en anderen, te lang en te onnoozel om te melden. De ministers namen plaats in lan dauers en werden direkt naar de hoofdkerk gevoerd, waar, ter hunner eer, een Te Deum» werd gezongen door pastoor Dezager. Fel opgemerkt werd pastor Flugo Verriest, die er blijkbaar zijn onderwerping kwam doen aan de klerikale bazen, uit zijn naam en uit dien van Guido Gezelle, zyn oom en leermeester, die onder het klerikalism doodgepletterd werd. Als pastoor Dezager zijn liedje uit gezongen had, gingen de ministers en hun gevolg naar het stadhuis en zagen daar den stoet voorbijtrekken. Dat duurde wel een half uur. Er ^'as een groep van katholieke onder wijzers die defileerde onder het zin gen van Zij zullen haar niet heb ben, de schoone ziel van 't kind in een katholiek blad hebben wij ge- 'e?-en dat bij het hooren van dat hemelsch gezang, minister Poullet, zoo forsch in de ziel gegrepen werd, dat de tranen hem over de ministe- rieele wangen rolden. Als de stoet voorbij was, droogde de heer Poullet de zilte druppelen af en ging naar de herberg Den Hert» waar hij en zijn kollega Van de Vijvere het woord moesten voeren. De heer Carton de Wiart moest spreken inde zaal Sint Jozef en de heer Renkin was aangewezen om te redevoeren in de feestzaal van het Klein Seminarie. Er moesten namelijk wel drie mee tingen zijn, aangezien in Roeselare geen lokaal is dat 30,000 menschen kan bevatten. In den Hert als in den «Sint-Jozef» waren er nu 10,000 en in het klein Seminarie ook 10,000. Maar waarom dan het groot Se minarie niet genomen Ziedaar dus de oogen van heel het land gevestigd op den Hert den Sint-Jozef de ooren van heel het land uitgerokken naar het klein Seminarie van de wereldstad Roese lare. Hier zou immers toch, zoo was het gezegd, de Regeering bepaald, definitief, afdoende haar inzichten en haar plannen doen kennen vooi .de schoolhervorming Hier zouden we toch eindelijk vernemen, of, ja of neen, de kloosters hun twintig mil joen zullen krijgen. NVij hebben met het maximum van onze aandacht het zeer uitgebreid verslag van de «Gazette van Brugge» gelezen, en ziehier nu alles wat wij in de verschillende ministerieele toe spraken betreffende de schoolwet ontdekt hebben In die van den heer Van de Vijve re... geen woord. In die van den heer Poullet... geen woord. In die vitn den heer Renkin... geen woord. In die van den heer Carton de Wiart, welke in haar geheel in de Métropole prijkt dezen enkelen zin Wij werken aan de volmaking van onze schoolinrichting, zoowel in opzicht van een meer werkelijke vrijheid voor den huisvader als van het onderricht van den vierden graad, zoo nuttig in een land van interna tionale konkurrentie. En dan heeft nadien, aan het... monsterbanket, opgediend in de on metelijke strafzaal van de Beroeps- school, de heer Poullet nog gezegd dat het schoolprogramma al de belangstelling van het gouvernement zou gaande houden Daar staan nu de Roeselaersche onderwijzers met hun schoone ziel van 't kind Zij zijn schor ge schreeuwd en... nu weten ze nog precies evenveel als Zaterdag Het gouvernement DURFT met zijn schoolwet niet voor den dag komen Dat is de simpele waarheid. Het zit met een struisvogelei, dat hebben al de ministers laten hooren, niet weinig duidelijker dan hun voor nemens aangaande de schoolwet. De heer Van de Vijvere zei dat iedere poging tot opstand onmidde- lijk onderdrukt zou worden en de heer Hoyois, die een redevoering ten beste gaf, zoo pasklaar voor de aan- j stealing van een eerevoorzitter in de maatschappij van Beulemans, blafte uit, dat indien de socialisten hun bedreigingen moesten uitvoeren.... zij zullen weten wien ze te spreken zullen vinden Zeker om zijn groote liefde voor het Belgisch Vaderland in het volle licht te zetten tegenover het donkere internationalism van de roode partij, wijzigde de heer Hoyois het. beruchte zaagsken van Antoine Clesse in dezer voege Wallon et Flamand ne sont que des prénoms, Catholique est notre nom de familie De heeren Van de Perre, Hendë- rikx en Van Cauwelaert waren niet daar. Ze hebben er een prachtige gelegenheid verzuimd om zich, na dat karamellenversje, op een dave rende ovatie te doen trakteeren. De redevoering van den heer Hoyois was het bouquet van het vuurwerk Hoe die 25,000 vreemdelingen uit Roeselare zijn weggeraakt, dat zegt de geschiedenis niet. Misschien zijn zij er nog niet eens weg De heer de Broqueville was niet gekomen. Die bespaart al zijn krach- teh voorde beslissende triomfviering te Zoetenaeye. De D(m|j ieoers aan den Schandpaal. Indien liet nog moest bewezen worden dat de klerikale leiders een of ficieele om kooperij op groote schaal hebben gepleegd, dan is dit bewijs op klinkende wijze geleverd gewor den in de Kamer tijdens de bespre kingen der laatste dagen. Door de logische, scherpe en ver ontwaardigde woorden van de leiders der linkerzijde tegen den muur ge dreven, hebben de klerikale omkoo- pers, met de Broqueville aan het hoofd, niet kunnen antwoorden dan met jesuietische, geslepen aardighe den van verdacht allooi. Weihoe, zoo sprak minister de Broqueville ge zegt ons dat de verhoogingen die wij hebben toege staan, door u bij de budgetbespre kingen werden voorgesteld en dat wij ze alsdan hebben afgestemd we hebben ze naderhand gegeven en ge maakt ons er een verwijt van Dat is blijk geven van-weinig gene genheid voor de staatsbedienden die deze verhooging volgens uw eigen zeggen verdienden. En toen de heer minister er op op merkzaam werd gemaakt dat niet v erd opgekomen tegen de verhoo ging maar wel tegen de manier waarop deze werd toegestaan, gaf de minister volgend antwoord Ge hebt ons voor den kiesstrijd zoo dik wijls voorspeld dat we na twee Juni zouden vallen, dat we vóór onze ver dwijning de staatsbedienden nog een blijk van bezorgdheid over hunnen toestand hebben willen geven Niemand zal den honenden spot in deze taal besloten ontgaan. We vragen ons waarachtig af of de ka tholieken het kunnen goedkeuren dat van de hoogte der ministerieele bank een Minister dergelijke spottende taal voert en, waar het bewezen is dat daags voor de kiezing telegram men bij honderden werden verzonden aan de staatsbedienden hen een ver hooging toekennend, deze ellendige uitvluchten ingeroepen worden om de omkooping te wettigen. Trouwens al de klerikale sprekers zijn ellendig geweest in hunne rede voeringen. Het schijnt wel alsof te voren een plan gereed gemaakt was, op welke wijze de klerikalen zich uit den slag zouden trekken. Maar het land zal geen dupe zijn voor de ellendige comedie door de klerikalen op touw gezet. Het is bewezen geworden dat de kiesomkooperij door het klerikaal goevernement gepleegd is gewor den en al is het dan niet hartver heffend te moeten vaststellen dat er menschen gevonden worden die zich voor eene somme gelds laten verlei den, dan is het niet minder waar dat het noodig was dat onze gekozene in de Kamer openlijk de ministers beschuldigden den volkswil ver wrongen te hebben door, bij middel van gunsten en geldelijke giften een stemmenaantal te koopen dat de ba lans naar hunnen kant heeft doen overhellen. In het feit dat de antiklerikalen op die manier eene nederlaag hebben geleden, is niet vernederends. Maar welk een vernederend schouwspel geven wij aan het buitenland niet, als we Ministers aan 't bewind laten die daags vóór de kiezing het Staats- personeel omkochten Zou men niet gelooven zich in een Zuid-Amerikaanschen Staat te be vinden waar dwang, omkooperij en bedrog over het landsregiem beslis sen Voor de kiezing werd aan al de Staatsbedienden een blaadje gezon den, waarin den lof van minister de Broqueville gemaakt werd dat was het officieel blad van het bedrog daarin werd minister de Broqueville uitgemaakt als de redder van den staatsbeambte als de Messias, de zoolang verwachte die eindelijk was gekomen en gunsten en goud zoo maar te grabbelen gooid over de hoofden zijner bedienden. Wie bekostigde het drukken van het blaadje Was het de man die onze oud- leerlingen van de gemeentescholen deed afbeelden als volgelingen van Her ideaa Rijwiel Wordh ^STeH ooi GALM Men schrijft in bij den Uilgever, üiximidéstraat, nr 83, te Yper. De irnkondigingen van ganseli Relg'ë en 'i buitenland evenals de Notarial*! en Rechterlijke enk nijgingen mogen gezonden worden ten btireelc van dil blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle boege- uaarade artikels uiterlijk tegen [lijns lag middag vrij en onderieekÉid loe ie zenden. O Q

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 1