Stadsnieuws. KEURING TUINDAG Onze zwemschool. De boel ligl i onderste boven. Brielwisseli Stad Yper. TWKUJAIUGK JMijverlieidsdecoralies. kandidaten, al deze verbeteringen wer den sedert jaren gevraagd door de li beralen als noodzakelijk en rechtvaar dig voor de bedienden. De ministers en de klerikale geko zenen verwierpen gedurig de zoo rede lijke als gewettigde aanvragen van de liberalen. Voor de kloosterlingen en voor nu.t- telooze prachtwerken, waren er altijd millioenen te vinden, maar voor de verbetering van 't lot der openbare be dienden en werklieden was er altijd geld te kort Duizenden dezer bedienden werden aldus jaren lang miskend en benadee- ligd door de klerikale regeering. En 't is maar op het oogenblik dat deze regeering den schrik op het lijf kreeg van weggevaagd te worden, dat zij de zuur gewonnen centen van de be lastingschuldigen uit de openbare kas sen scharrelde, om de stemmen van duizenden en nogduizendenbedienden op te koopen. De ministers die hun bedienden ver bieden zich in den strijd de partijen te mengelen, stelden zich zeiven aan als gewetenlooze kiesdravers. Dit zal niet alleen tuchtoosheid met een geest van onderkruiping en ver klikking in de openbare besturen brengen, maar het zal de regeering de eerbied en het gezag ontnemen waarop zij tegenover hare onderhoo- rigen zou moeten aanspraak maken en zonder dewelke er geen goed bestuur mogelijk is. In dergelijke omstandigheden zijn de bevoordeeligde bedienden zelfs geen dankbaarheid verschuldigd aan de re geering of aan de klerikale partij, ten welker profijte men het geld der be- lastigschuldigen aanwende. Er bestaat dit verschil tusschen de libe rale partij en de klerikale regeering dat de eerste voortdurend en belangloos, uit rechtvaardigheidsgeest, voor de openbare bedienden en werklieden verbeteringen eischte welke door de klerikalen jaren lang, onder ellendige voorwendsels wer den geweigerd, terwijl de regeering deze verbeteringen maar in uitersten nood toe stond, niet uit liefde en eerbied voor de rechten en behoeften harer bedienden, maar uit eigenbelang en uit schrik. De belastinschuldige kiezers en alle eerlijke lieden zullen wel doen dit al les nog eens goed te overwegen. De klerikale triomf van 2 Juni zal door het land duur moeten betaald worden, maar hij zal de rampspoedigste gevol gen hebben. De toekomst, vroeger dan men wel denkt, zal bewijzen dat wij klaar zien en de waarheid schrijven. noeming of aanstelling nog niet in or de is. 'En M. de Broqueville, noch zijn be heer weten er raad mee. Ook denkt de minister er aan, af te treden en aan zijnen opvolger de zorg over te laten, het boeltje in orde te brengen, dat hij in de war heeft ge bracht. Dat komt nu van al dat overhaastig geknoei om maar eenige duizenden stemmen bij te winnen. En M. de Broqueville, die in alle kle rikale gazetten als een goede, wijze va der en voorzichtige minister geboekt stond voor de kiezing Hij heeft wat verre willen zien zonder bril en hij heeft geknoeid, juistgelijk de eerste de beste sterveling. Die kiezing Die kiezing Wat heeft ze al klerikale koppen ir. de war ge bracht En toch zeggen de klerikale bladen dat onze meesters hunne overwinning zeker waren. Gelooft dat en drinkt pompwater. Na veelvuldige klachten van wege al de inwoners heeft de Gemeente raad van onze bloeiende stad einde lijk besloten onze zwemkom te doen kuischen en er een filter te plaatsen om het water te zuiveren. U de moeilijkheden beschrijven, welke die beslissing gekost heeft, is onmogelijk men weet dat de onbe kwaamheid en de slechte wil onzer meesters te Yper alles overtreffen. Een filter Ah ja Voor een valsch kariljon, dat er geenszins noodig was, aarzelt ons bestuur niet van 4.0 tot 60,000franken te verkwis ten, maar voor de openbare gezond heid blijft het doof en de Yperlingen die klagen durven moeten maar zwijgen. In plaats van een goeden rooster te plaatsen om de vuilnissen tegen te houden en eenen betamelijken filter, hebben onze meesters ons begiftigd met een ouden konijnenbak en heb ben er een versleten rooster doen plaatsen om de doode ratten tegen te houden. In plaats van er de waters van Zillebeekvijver te doen door vloeien, zooals het door den Gemeen teraad beslist werd, houdt men zich te vreden met het water der vestin gen, reeds rein genoeg om die dom koppen van klagende en koppige geabonneerden er in te zwemmen. De Moniteur des Employés ver telt ons daar schoone dingen over. De minister heeft, met het oog op de kie- i zingen, zulke overhaaste besluiten ge nomen, dat hij er zelf niet meer aan uit 1 kan. 1 Twee of drie dagen te voren nog heeft M. de Broqueville, zonder de bevoegde ambtenaars te raadplegen, 8000 mee stergasten, brigadiers, opzichters, deurwaarders, machinisten, bood schappers en schikkers, die eerst maar onder de werklieden gerekend wer den, verhoogd tot bedienden. Dat besluit verwekt moeilijkheden, die niet te ontwaren zijn, want er werd geen enkele maatregel tot uitvoering genomen. De grondslagen en de ouder dom voor het pensioen zijn verschil lend voor de bedienden en werklie den de kassen voor weduwen en wee zen zijn ook verschillend, evenals de alhoudingen. Hoe zal men dat alles van de eene kas naar de andere overbren gen en welke grondslagen zal men daarvoor in acht nemen Voor de werklieden zijn de genees kundige zorgen kosteloos. Nu zij ver hoogd zijn, zullen deze niewebedienden doktoor en geneesmiddelen moeten zelf betalen. Die werklieden stribbelen te gen. Zij vragen ook de 15 verlofdagen met solde zooals de bedienden die hebben, wat zooiets van 120.000 werk dagen uitmaakt niet eene vermeerde ring van 300 werkkrachten. Kortom deze nieuwe bedienden zou den willen de gunsten hebben, die aan hunne nieuwe bediening verbonden zijn,zonder van de oordeelen der werk lieden te willen afzien, daar hunne be- Heer Opsteller, II0 "re De honderdste verjaardag van Hendrik Conscience werd nagenoeg overal gevierd ter gelegenheid van het verjaarfeest van den slag dei- Gulden Sporen. Het was te Yper ook zoo, waar eene betooging nog al grootsch, naar de Groote Markt eene aanzienlijke menigte gelokt had den avond van den 11 Juli laatsleden. Dat feest, ge deeltelijk gegeven ter eere van den grooten Viaamschen romanschrijver, deed mij met eenige bitterheid den ken aan de vergetelheid, waarin de nagedachtenis van een beroemden Yperling schijnt geraakt te zijn, die, zooals het een gelukkig opgevat jaarschrift, in een heuglijk feest boven zijn hoofd geplaatst, het ver kondigde, de roem was van de stad, welke hij door zijne schriften en zijne werken luister bijzette CIVItatIs DeCVs, sCrIptIs LaborIbVsqVe patrIaM honestaVIt. Die groote burger, is Alfons Van- denpeereboom. Hij werd op 7 Juni 1812 te Yper geboren. Welverdiende eer werd hem binst zijn leven bewezen, tijdens de ver schijning van zijn zevende en laatste boekdeel der Ypriana en na zijnen dood, tijdens de inhuldiging van zijn standbeeld den 25 September 1892. Na twintig jaren laten zij vooral, die uit verplichting zich zouden moe ten herinneren, met eene niet ver borgene minachting het standbeeld van Vandenpeereboom aan de belee- digingen des wedersen der straatbengels blootgesteld. De op schriften uitgeveegd, de stukken steen op het voetstuk opgehoopt, de beschadigingen bij middel van een puntig tuig, bewijzen genoegzaam de rechtzinnigheid der gevoelens van onze bestuurders, die, bij monde van den heer Schepene, d.d. Burgemees ter Colaert zegden «Dit standbeeld 11 aan de waakzaamheid van het stadsbestuur toevertrouwende, hebt gij gelijk, Heer Voorzitter en Heeren Leden van het Komiteit, de overtuiging uit te drukken dat deze kostbare opdracht onthaald zal zijn in de gevoelens overeen- stemmende met die, welke deze betooging van bewondering en van erkentenis voorgeschreven hebben Bewondering en erkentenis Men ziet er de uitwerksels van van wege die bestuurders, kleinzielige poli tiekers, zooals Edmond Picard zeg gen zou Yperlingen door inburge ring als men wil, maar aan wie al tijd, eilaas de Ypersche ziel en het Ypersch hert ontbreken zullen Gelief, heer Opsteller, de uitdruk king te aanvaarden mijner gevoelens van hoogachting. Een ware Yperling. Men verzoekt ons het volgende smeekschrift, uitgaande van eene groep koffiehuishouders en hande laars, wel te willen opnemen Aan de heeren Burgemeester en Schepenen der stad Yper Mijnheeren, De ondergeteekende koffiehuis houders en andere handelaars der Vandenpeereboomplaatsen der Oude Botermarkt, terecht verontwaardigd over de jaurlijksche inrichting der feesten en openbare vermakelijkhe den altijd ten gunste der Groote Markt, verzoeken u hun wel te wil len de toelating verleenen om feesten en concerts te geven op hunne kos ten en beurtelings door goedwillige maatschappijen en naar hunne keus, wat hoegenaamd niet versmaad zijn zal door de foorkramers, waarvan het getal van jaar tot jaar afneemt, dank aan de goede op touwzetting der feestelijkheden, die op alle pun ten en op alle uren schadelijk zijn voor hunne geldelijke belangen. In afwachting van een gunstig ant woord bieden zij u, Mijnheeren, de verzekering aan hunner gevoelens van hoogachting. Yper, den 13 Juli 1912. VAN EN O EWICHTEIN van lïi Juli tot 7 Oogst 11)12 in de Kleine Botermarkt. Nijverheidsdecoraties voor 25 jaar werkzaam te zijn bij den denzelfden baas zijn toegekend aan de hieron- derstaande werklieden Verslyp Henri, werkende bij M. Verschoore, bleeker. Bories Joseph, werkende bij M. X. Thirifays, bottemaker. Lesage Edmond, werkende bij M. César Cardinael, zeepzieder. Wij bieden aan deze verdienstige werklieden onze vurigste gelukwen- schen. STAD YPER 191:2 Programma Zaterdag 3 Oogst Ten 6 ure s'avonds, Beiaardconcert. Ten81/2ure, Concert, Groote Markt, door de Stadharmonie. Zondag 4 Oogst Ten 10 ure, Processie van O.-E.-V. van Thuyne Ten 121 /2 ure Concert, Groote Markt, door de Koninklijke Fanfare. Kruisboogschieting in den doel, in gericht door de maatschappij Les Vrais Arbalétriers Handboogschieting aan de Pers, in gericht door de maatschappij Willem Teil. Gaaibolwedstrijd, ingericht door de maatschappij gevestigd Aux Trois Fleurs de Lis. Ten 0 1/2 ure, Alph. Vandenpeere- boomplaats, Opstijging van eenen Luchtbal nederdaling in Valscherm, door den luchtvaarder Gheude. Maartdag 5 Oogst Ten 10 ure, Prijsdeeling aan de 1 eerl i ngen der Staatsmidd el bare school Opening der reeks Chineesche Cibel- schietingen, inSt-Pieterswijk. 's Middags, Concert, Groote Markt. Ten 8 ure, Concert, Groote Markt. Dinsdag 6 Oogst Ten 10 ure, in de Ilalle, Muziekfeest, door de Leerlingen der Muziekschool! 's Middags, Concert, Groote Markt. Ten 8 ure, Concert, Groote Markt. Woensdag 7 Oogst Ten 3 ure, inde Halle, Prijsdeeling van den Wedstrijd in orde en Net heid ingericht door het Beschermings- comiteit der Werkmanswoningen. Ten 6 ure, Groot Beiaardconcert, door M. N. Igodt, Stadsbeiaarder. Ten 8 ure, Concert, Groote Markt. Donderdag 8 Oogst Ten 3 ure, in de Halle, Prijsdeeling aan de Leerlingen der Nijverheid- school. Ten 4 ure, op het Zaalhof, Volks spelen. Ten 8 ure, Concert, Groote Markt. Zondag 'li Oogst 's Middags, Concert, Groote Markt. Duivenwedstrijden. Ten 3 ure, Alph. Vanden peereboom- plaats, Groot Acrobatisch Feest, onder het bestuur van M. Bredford, impresa rio te Brussel. Ten 9 ure, op het Minneplein, Vuur werk. Maandag 12 Oogst Ten 3 ure, in de Halle, Prijsdeeling aan de Leerlingen der Meisjesgemeente school, der St-Janstraat. Zondag 18 Oogst Ten 3 ure, in de Halle, Prijsdeeling aan de Leerlingen der Jongensgemeen teschool. Wedstrijd in het Lijnvisschen, inge richt door de maatschappij De Dap pere Lijnvisschers. Maandag 19 Oogst Ten 3 ure, in de Halle, Prijsdeeling aan de Leerlingen der Meisjesgemeen teschool, van de Rijselstraat. Zondag 25 Oogst Ten 8 ure, Concert, Groote Markt. Zondag 29 September Wereldlandsche Hofbouwten toon stelling, ingericht door de Koninklij ke Hofbouwmaatschappij van het ar rondissement Yper. Wedstrijden in verschillige spelen zullen plaats hebben op Tuindag en volgende Zondagen. De omstandighe den der wedstrijden zullen door bijzon dere plakkaten aangekondigd worden. "Museum en Halle Kostelooze toe gang 4, 5, 6, 7, 8, 11 en 15 Oogst. Gedaan in zitting, te Yper, den 29 Juni 1912. De Burgemeester-Voorzitter, R. COLAERT. Dedd. Sekretaris, N. BOUDRY. MM8T I© ISMS' iC *T H &ISMS- USM®>I®SI©$

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 2