Een mooie warboel. Een en antler. Over To(Hieelmualsc!i;t|>|>ijeri. Nieuwstijdingen. hij zich gereed tot eene poging, die, alle andere beschouwing ter zijde ge laten, niet ontbreekt aan wilskracht, aan schoonheid en manhaftigheid, dit zal men erkennen. Indien hij mislukt zal hij terug aan 't werk gaan, het hart vol haat, gansch veranderd, tegenover de burgerij een wrok koesterende, die aanleiding geven zal tot een hekel naar 't werk, tot het plegen van aanslagen op den arbeid, die bij hem alle initia tief dooden zal in afwachting van het gunstige uur om zich te wreken. HET MISLUKKEN DER ALGEMEENE WERKSTAKING WARE EENE ALGE MEENE RAMP. Ondervraag welkdani- gen nijveraar die het werkvolk grondig kent en ik ben zeker dat hij u het zelfde antwoorden zal. Maar dan, wat dan gedaan Dat het gouvernement de wijsheid hebbe den volkswensch in te willigen. Dat het met de oppositie eene vader- landscheen vooral een bepaalde op lossing zoeke om voor goed de oorzaak van twist, ophitsing, en onlust te ver wijderen. Ik spreek hier niet als een politiek man de politiek kan mij niet bekoren maar als nijveraar, be wust van de belangen die hem zijn toevertrouwd, liet is met eene ware angst dat ik de gebeurtenissen afwacht, hopende op een verzoeningsvoorstel dat het land zoo noodig heeft. Gij zijt niet zonder te weten dat het gouvernement, zegl men, strijdig aan de hervorming is, omdat het niet wil hebben dat men zou denken toege geven te hebben aan eene drukking die zich in 't vervolg nog voor andere kwesties zou kunnen voordoen Ik kan niet gelooven dat een gou vernement verantwoordelijk voor de toekomst van zijn land, zulke armzalige redens.zou mroepen. Geeft een minis terie, welk het ook weze, niet altijd toe aan eene zekere drukking, om'eene hervorming te verwezentlijken Is het niet aan eene drukking dat de stem ming der nieuwe militiewet te danken is Is het de drukking der kiezers niet die aan de mijnwerkers de pensioens- wet schonk De politiek, in een grondwettelijk land als het onze, is dat niet eene aanhoudende drukking die altijd zegepralend eindigt, want alleen die wetten zijn goed welke op voorhand aan den algemeenen wensch beant woorden. En dat de werkersklas zijne bedreiging (chantage) zou herbe ginnen, daar geloof ik zooveel te min aan, vermits bet in het vervolg de zelfde gelijkheid en dezelfde politieke macht zou genieten en dit onbetwist baar onvermijdelijke wederwraak zou uitlokken. De. politieke gelijkheid, ziet ge, dat is nog de beste waarborg die men voor de sociale duurzaamheid zou kunnen vinden. Kortom, uwe meening.... Is dat het belang der natie eene vredelievende oplossing eischt, door iedereen aanvaard in 't algemeen be lang. Zooniet zal de werkstaking uit breken. Be opbrengsten der spoorwegen. 't YV as voorwaar een eigenaardig denkbeeld van onze klerikale minis ters, om voor de verkiezing van den 2n juni het geld der Staatskas langs deuren en vensters uit te werpen, links en rechts opslag te verleenen aan een gedeelte van het personeel, aan sommige kategoriën van beamb ten dubbel maandgeld te betalen daags voor de kiezing, achterstallige betalingen aan te zuiveren en de zak ken van twijfelachtige kiezers te vullen met fooikens en bijslagen. Zinkt de regeerinsboot op 2 Juni, had heer de Broqueville gezegd, dan moeten onze opvolgers er maar voor zorgen dat zij uit den boel wijs gera ken. Blijven wij er echter aan, dank misschien aan onze vrijgevigheid. met allemansgeld, dan zullen wij er maar doorheen slaan. We stonden trouwens reeds voor heeter vuren Ue roede is nu van den rug, doch de moeilijke toestanden breken eerst aan. Nooit, sedert 1830, verkeerde de regeering in een geldnood als deze Om een enkel voorbeeld te geven het departement van 't spoor heeft reeds dit jaar zijne begrooting over schreden met vijf-en dertig niillioen frank. En wij zijn nog in Oktober Een mooie boel, men zal het be kennen Art. 50^ der buitengewone begroo ting ^wet van 18 Mei 1912) kent aan den dienst vrn werken en wegen een krediet toe van 38 millioen 500,000 frank Nu, de verbintenissen tot einde September aangegaan, bereiken reeds 39 1/2 millioen. Hoeveel mil- lioenen zullen einde van 't jaar bij de 35 overige, die reeds te kort zijn, moeten gevoegd worden En desondanks verkeert ons spoor in erbarmelijken toestand, worden de nuttigste werken van week tot week verdaagd, terwijl millioenen worden verkwist aan prachtwerken die moeten in 't oog vallen en den oppervlakkigen toeschouwer ver schalken. Mooie ontvangsten worden even wel op het Belgische spoor verwe zenlijkt, al moet een gedeelte van het personeel nog altijd voor hon- gerloonen arbeiden. De huidige re geering trekt natuurlijk profijt uit den algemeenen voorspoed van de nijverheid, die aan de spoor wegkus sen onverhoopte inkomsten bezorgt. Alles wel uitgerekend, zou het spoorwegbeheer elk jaar een dertig tal millioenen zuivere winst moeten opleveren. Feitelijk is dit het geval, maar door een budeetaire goochel toer worden de inkomsten besteed aan die in 't geheel niet behooren bij de uitbating der spoorwegen. Zooals men ziet wordt het Belgisch spoor, dat welleens met een goede melkkoe werd vergeleken, door de regeering letterlijk uitgezogen. De opbrengsten der spoorwegen verdwij nen, niemand kan goed te weten ko men hoe of waar. 't Is een stelsel van begrootingen en tegenbegrootingen waar een redelijk mensch in ver dwaalt. Men kan er zich aan verwachten dat vandaag of morgen een krisis zal uitbreken, die een zonderling licht zal werpen op de hande lingen van de huidige regeerders, handelingen die voor doel hebben het land zoo lang mogelijk onbekend te laten met een doorslechten toe stand van 's rijks financiën. Beter laat dan nooit. Elk jaar gaan de ontvangers der do meinen over tot de veiling bij opbod der voorwerpen, die werden aangesla gen tijdens de huiszoekingen of die op kwaaddoeners en misdadigers werden gevonden, zooals geweren, revolvers, kneukelijzers, stroppen, sleepnetten en ander verboden gerief. Ook werden deze voorwerpen door gaans voor een appel en een ei aan den man gebracht Bij besluit van den minister der schatkist zullen die voorwerpen in 't vervolg niet meer worden verkocht, doch wel vernield. Sedert lange jaren werd deze maat regel door de pers gevraagd. Verstrooide lieden. In den loop van 1910 werden meer dan 400,000 ♦brieven en briefkaarten met onvolledig adres in de postbussen gevonden, zoodat ze niet konden be zorgd worden. In België worden deze brieven niet geopend, doch zij worden verbrand, zoodat niemand over den inhoud daar van kan meepraten. In Frankrijk wor den de onbestelbare brieven geopend en zoo kwam het dat men voor meer dan 000,000 frank postwissels en bank- brieven vond in omslagen die soms geen adres en meestal een zeer onvol ledig adres droegen, zoodat dabestem- ineling niet kon ontdekt worden. Ten onzent opent men alleen de on bestelbare aangeteekende of verzeker de verzendingen. Zoo de opzoekingen van het beheer niet leiden tot de ont dekking van den bestemmeling of den afzender, wordt het bedrag der verzen ding in de staatskas gestort. Ilollandsche haring. Er wórdt in Bëlgie een groot ver bruik gemaakt van haring uit Nederland toegezonden. Voor de acht eerste maanden van het jaar bedroeg de invoer 3 millioen 893,074 kilogr. waarvan 952,819 kilogr. voor de maand Oogst alleen. Sedert eenigen tijd, evenwel, komt er hier onder den naam van Holland- schen haring veel koopwaar toe uit Duitschland, waar de haringrookerij en het haringpek den in de laatste ja ren een groote uitbreiding hebben ge nomen. Vleitaal. Wapenkenners doen opmerken dat de kroon op liet postzegel van 2 cen tiemen geene koninklijke, inaar wel eene keizerlijke kroon is. Een hooge ambtenaar der posterijen hierover ondervraagd, zou naar het schijnt het allerzonderlingst volgend antwoord hebben uitgebracht Ja, wij weten het wel, doch wij hebben de Duitsche zegels nagebootst. Alhoewel Willem II eerst en vooral Koning van Pruisen is, werd de Duit sche Keizerskroon gekozen om op de zegels te prijken. Doch, werd aangemerkt, onze Koning draagt geen keizerskroon en dus... Streng genomen niet, doch mag men Koning Albrecht niet reeds aan zien als... keizer van Kongo Paarden in Belgie. Blijkens de laatste opgemaakte sta tistiek zouden er in Belgie 271,527 paarden zijn, 't zij 4 per 100 inwoners. Henegouwen heeft er 't meest 53,000. Dan volgen Brabant, met 42,000; West-Vlaanderen, met 35,000; Namen, Oost-Vlaanderen, Luxemburg, Antwer pen en Limburg. Er worden jaarlijks in Belgie 45,000 veulens geboren, zoodat niet mag ge zegd worden dat de republiek der schimmels rnet ontvolking is bedreigd. Om de ledige kas te vullen. Een klein berichtje in het Staatsblad verschenen, wasbijnaaan onzeopmerk- zaamheid ontsnapt. Het stond daar ook zoo onnoozei tusschen eene toelage van verscheidene duizenden frank aan kerken en eene of andere benoeming van een klerikaal haantje-vooruit. Het berichtje luidt dat te beginnen met 1 Januari aanstaande de vijfdaag- sche abonnementen op het spoor aan zienlijk worden verhoogd in prijs de eerste klasse zal 35 fr. kosten, de twee de klasse 23 fr. en de derde klasse 13 frank. Vroeger was het 30 fr. 75 20-50 fr. en 11-75 fr. Men ziet het sieur de Broqueville wil trachten zijne kiesbeloften te hou den, doch het is alweer ten koste van het algemeen. Een goed liberaal abon neert zich aan DE WEER GALM. Het zal voor onze tooneelmaatschap- pijen misschien wel de mooite waard zijn, te weten hoeveel zustervereeni- gingen zij hebben in ons land. Ons staatsblad van den 18"" dezer deelt daarover eenige bijzonderheden mede. De provincie Fransehe Vlaamsche Antwerpen heeft er 2 55 Brabant 13 78 Henegouwen 20 0 Limburg 1 11 Luik 171 2 Luxemburg 2 0 Namen 12 0 Oost-Vlaanderen 0 22 West-Vlaanderen 0 29 Samen zijn er dus 221 en 197 Deze kringen beschikken over 329 erkende zalen, verdeeld als volgt Antwerpen 35 Brabant 04 Henegou wen 10 Limburg 11 Luik 173; Lu xemburg 2 Namen 1 Oost-Vlaande ren 21 en West-Vlaanderen 25. De wt <lei lantlselie tentoonstelling vtiii hofbouwkunde. Zondag morgen^ om i° "re, werd deze tentoonstelling ingehuldigd, in 't bijzijn van den minister van land bouw, heer Vande Vyvere, vergezeld van zijn bureeloverste. M. Colaert, burgemeester der stad Yper, de overheden, de inrichters der tentoonstelling, en eenige leden der jury hebben den minister ont vangen op de Halle, waar de Burge meester hem verwelkomde. Na de aanspraak van den burge meester en het antwoord van den minister, ging men over tot het be zoek der tentoonstelling, wat lang maar oprecht mooi. 's Namiddags, om 1 1/2 ure, werd een banket opgediend in de feestzaal van het gasthof La Chatellenie door de honderd dischgenooten na men er aan deel. Gedurende de maal tijd heeft een symphonisch orkest zich laten hooren. Bij 't nagerecht werden verscheidene heildronken voorgedragen, namelijk aan de Ko ninklijke familie. De burgemeester heeft de eeretee- kens overhandigd aan de leden der hofbouwmaatschappij die onlangs gedecoreerd werden. Men heeft ook een prachtvol portret aangeboden aan den voorzitter der Koninklijke Hofbouwmaatschappij, M.Van YVin- sen. Dit feest, ingericht buiten alle politiek gedacht, heeft opperbest ge lukt en strekt tot eere der inrichters BBUGGE. Doodelijk auto-ongeluk. De wielrijder August Huygebaert, van Oostende, rolde op den weg naar Westkerke, wanneer hij werd aange reden door een voorbijsnorrende auto en op grooten afstand meegesleurd. Men raapte den ongelukkige op in be- denkelijken toestand, met kneuzingen o.ver gansch het lichaam. COBTE.UABCK. Inbraak in de statie. Woensdagnacht hebben in brekers een bezoek gebracht aan het ontvangstbureel van de statie, alhier. Zij waren er reeds in geslaagd de brandkast uit den muur los te maken, toen de statie-overste, door hetgerucht wakker geworden, toesnelde, en de schelmen op de vlucht joeg. Beerht-Bellingeh. Wreede moord. Zekere Felix Sevens, 04 jaar oud, ba reelwachter, woonde met zijne dochter Laura, 26 jaar. De man was zinnens in 't kort op rustgeld te gaan leven en daartoe had hij zich een klein huisje laten bouwen in het dorp. Kwaaddoe ners besloten daaruit dat de man eenig geld moest bezitten. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben misdadi gers in het huisje van denbarreelwach- ter ingedrongen en den ouden Sevens met hamerslagen afgemaakt. De doch ter werd insgelijks erg mishandeld. De dieven hebben slechts eenige kleinigheden medegenomen, daar zij eene som van 12,000 fr. in geld en waarden, op eene geheime plaats ver- borgen, niet gevonden hebben. LIPEB. Ernstig ongeluk. Ze kere Leo Degraeve is Woensdagnamid dag. bij werkzaamheden in de statie, van een ladder gevallen. Zwaar aan het hoofd gekwetst, werd het slachtof fer opgenomen. De toestand van De graeve is hoogst, zorgelijk. WATTRELOS. Vreeselijke dood van een kind. In de wijk Nouveau- Hiche, grondgebied van Wattrelos, op eenige stappen van de Belgische grens, viel Donderdagnanoen een erg ongeluk voor. Een kindje van 28 maanden, Leon Mosquillier, kwam 0111 in den brand eener ströomijt, nabij de woning zij ner ouders. Het kindje speelde er met andere kleine kameraden. Hoe de stroomijt in brand is geraakt weet men niet. Het lijk werd verkoold onder de assche aangetroffen.

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 2