Stadsnieuws. kunnen ingewilligd, daar het Kamer reglement zich er tegen verzet. Het voorstel moet, inderdaad, naar de af- deelingen worden gezonden die na beraadslaging het drukken daarvan toelaten en het ontwerp ronddeelen. Een dag moet worden aangeduid, waarop het in aanmerking nemen van het voorstel worden besproken. Dat alles vergt eenigen tijd. En daarbij mag niet vergeten wor den dat er pas eene maand over blijft om vóór Kerstmisverlof de begroo ting van 's rijks middelen te bespre ken, die luidens de Grondwet voor nieuwjaar moet gestemd worden. Alles laat dus voor/zien dat het de bat over het stemrecht niet voor Januari zal te berde komen, alhoe wel men misschien vroeger ovejr de inzichten der regeering zekerheidzal bekomen. Kaar den Alg emeenen dienstplicht Een van de klerikale kieskarika- turen, die het meest effëkt gemaakt hebben, is zeker die geweest, welke betrekking had op den militairen dienstplicht Een gezin met zes zo nen onder een liberaal en onder een katholiek gouvernement. Onder het liberaal gouvernement: de zonen alle zes soldaat, en de oudjes in de ellende. Onder het ka tholiek gouvernement één zoon bij den troep, en dan nog wel bezoldigd, cn de vijf andere wakker aan het werk in verschillende stielen voor vader en moeder. Dat was zoo stom als 't groot was stel u voor, een huishouden, waar de zes zonen tegelijkertijd sol daat zouden zijn maar dat moest pakken op de eenvoudige buitenmen- schen, die niet het geringste besef hebben van de plicthen die de onaf hankelijkheid des Vaderlands aan al zijn burgers oplegt. Het was ook op het succes van de ze idiote karikatuur, dat we doelden den dag na de kiezing, wanneer we schreven Het Gouvernement dat triomfeert, is het Gouvernement der nationale lafheid Het blijkt nu echter dat het Gou vernement zich deze nationale laf heid alleen maarten nutte heeft wil len maken voor de kiezing. Reeds géfruimen tijd liepen er geruchten als zou het zelf de uitslagen der krijgs wet van igog onvoldoende achten en een nieuwe legerhervorming in zijn schuld voeren. Allerwaarschijnlijkst wist de Re geering al sedert lang, waar ze pre cies naartoe wil, doch wachtte ze slechts op een gunstige gelegenheid om met haar plannen uit te pakken. En die gelegenheid is er nu De oor log in Turkije. In gansch Europa loopt de vrede nu het grootste gevaar. De brand in de Balkans kan ook ons landeken bereiken. Zijn wij in staat om weer stand te bieden aan het vuur om onze grenzen te verdedigen - Neen, zegt de heer de Brcqueville, en nu zal hij ook maar met zijn nieu we legerwet voor den dag komen. De Brusselsche korrespondent van de Métropole weet wat het zal zijn TWEE ZONEN PER FAMILIE Naar dezen korrespondent meldt, zou de heer de Broqueville, samen met generaal Michel, minister van oorlog de vakantie besteed hebben aan de voorbereiding van een wetsont werp op deze basis, dat reeds de goedkeuring des Konings zou heb ben, dat in den loop dezer week aan den ministerraad zal worden onder worpen en, dadelijk na de herope ning van het Parlement, bij hoog dringendheid aan de dagorde van de Kamer gebracht Twee zonen Dat gaat regelrecht naar den algemeenen dienstplicht. Hoeveel gezinnen op honderd zou den er nog wel zijn met méér dan twee zonen Misschien geen vijf meer Misschien geen vijf meer Als dat goed uitgemaakt zal zijn, en door de praktijken der kinderbeper king dit reeds zoo klein percent nog gedaald zal wezen, dan zal alleman hetonrechtvaardig vinden dat slechts enkele duizenden jongelieden nog van den militairen dienst vrij blijven om dat ze net zeldzaam geluk heb ben, nog twee broeders te bezitten, en dan gaat er geen galm van ver zet meer op, wanneer zekeren schoo- nen morgen het Gouvernement voor stelt, kórt en goed maar alle gezonde jongens van twintig jaar in te lijven. Dat is voor geen vijf jaar werk meer. Arme klerikalen Geen man, geen paard, geen kanon meer Jaak Van den Bemden-zaliger heeft zich weer eens omgedraaid in zijn graf, en in het Handelsblad van Zaterdag is zijn geest nog eens komen spoken Met iemand van het karakter van den heer de Broqueville, zeide hij, is het te voorspellen dat het achtbaar kabinetshoofd met dit ont werp zal willen aanblijven of vallen. Wij moeten afwachten wat de tekst van het vertoog zal zijn. I)c Itechlvaardigheid van lid Meervoudig Slemrochl. Hoe de Steden door de Dorpen verpletterd worden V\ ij ontleenen aan La Documen tation Anticléricale het volgende lijs tje, dat ons aantoont hoe de klerika len het meervoudig stemrecht in hun eigen voordeel uitbuiten. Voor elke honderd kiezers zijn er Te Sint-Jans-Molenbeek 132 st Anderlecht 135 Seraing 135 Laeken 138 Dison 138 Boom (In 't nijverheidcentrum) 138 Gent (Stad) 138* Eecloo (Stad) 138 j Turnhout (Stad) 139 1 Herstal 140 St Nikolaas 140 Luik (Stad) 143 Verviers (Stad) 143 Flèron, Buitenbevolking iji Loochristy, iji Louveigne, IJ2 Assche IJ Dalhem, Buitenbevolking ijj Herenthals Ijp Wolverthem 161 Brecht, Buitenbevolking 163 Hoogstraten 163 Aubel, Buitenbevolking 166 Limburg, 166 167 Santhoven, Contich, ijo Hal, 172 Vilvoorde 130 Lennick, Wolverthem, Assché, Hal en Vilvoorde hebben samen 208,036 inwoners en 81,554 stem men. St Jans-Molenbeek, Sint Gillis en Sint-Joos-ten-Noode hebben samen 232,409 inwoners en slechts 79,010 stemmen. Zooals men ziet, hebben de groot ste klerikale nesten de meeste stem men. Hoe komt dat Eenvoudig ora- datdeklerikalen daar zoovele kiezers met 2 en 3 stemmen maken als zij maar willen. En zeggen dat ze, niettegenstaan de dat kunstmatig overwicht, in den laatsten kiesstrijd zulk ongehoord of ficieel kiesbedrog en omkooperij heb ben moeten plegen om aan 't roer te kunnen blijven Wij kunnen 't wel gelooven dat ze tegen het zuiver algemeen stemrecht zijn en, in geval ze 't moeten toe staan, de vrouwen zullen moeten ter hulp roepen, juist gelijk de Ieper- sche kinders ten tijde van Keizer Ka- rel V. Turkijen hol httx) v?kn bclol'len 011 hoi \ormiui»'oii Eeuwen lang zijn reeds de kleine Balkanstalen, toen zij nog door Tur- kijen onderdrukt waren, en Euro- peesch-Turksche provinciën, die het nog zijn, het voorwerp geweest van de dwingelandij en debarbaarsche wreed heden van de Turksche alleenheer- schers. Ook eeuwen lang hebben zij er zich op bloedige wijze tegen verzet, maar van toegevendheid van wege de barba ren kwam niets. In de laatste veertig jaren nochtans bemoeiden de mogendheden er zich mee en de Turken waren verplicht eenige van hunne provinciën at te staan, die dan onafhankelijk werden of een zelfbestuur kregen onder voogdijschap van Oostenrijk of Rusland. Van dan af, vreezend nog meer land streken te verliezen, beloofden zij her vormingen, waaraan zij toch nooit eenig gevolg gaven. Over al die beloofde hervormingen lezen wij in de Vossische Zeitung men is gered. De vrede, de vriendschap, de goede luimheerschen op de wereld. Hoera Waarlijk, als de zaken niet zoo ernstig waren,' men zou er tranen bij lachen. De Port waarschuwd de mo gendheden. Zij wacht niet naar de no ta's van deEuropeescheovereenkomst, noch naar deze van balkanstaten. Zij verklaart dat zij het is, die wil hervor men, dat de Macedonische hel een Ma- eedonisch pardijs zal worden. De Turksche hervormingen Maar hun getal en hun overvloed zijn onuit puttelijk. In 1875, Firma van den Sultan over de noodzakelijkheid van eene goede rechtspleging. In den Herfst van 1875. De Sultan verklaard: Al mijne onderdanen zijn gelijk en allen moeten op volmaakt ge lijken voet behandeld worden. 1876. Heele boekdeelen vol hervor- vormingen. In Juni verkondigd Sul- 1 tan Mourad V de vrijheid van al zijne onderdanen en laat weten dat er voor- j uitgang in alles zal verwezentlijkt wor den. Maart 1877. Draadbericht van Tur- kijenaan Engeland. De Porte zegt be reid te zijn, al de hervormingen zoo haastigen zoo naarstig mogelijk te be- werkstelligere j Laat ons maar'niet spreken van het verdrag van Berlijn, van 't begin tot 't einde vol hervormingen, i In 1880, nieuw programma van her vormingen. I In 1895, hervormingen in Armenië, j In 1896, nieuwe belofte van hervor mingen in Armenië, die nog tot de andere provinciën van hetTurksch rijk zullen uitgebreid worden. I In December 1912 is er spraak van verbeteringen in het bestuur der Eu- ropeesche provinciën. Het jaar 1903 is een jaar van hervor mingen van eerste gehalte. De Rus- sïsch-Oostenrijksche voorstellen wor- I den aangenomen door de Porte. Dan komen degroote internationalehervor- mingen met vreemde beheerders die overigens op niets uitdraaien. 1 Eindelijk, naar de omwenteling van Juli wordtdegrondwet inliet Turksche rijk ingpvoerd. Maar men doet er niet anders dan een-nieuwen Sultan aanstel len. Nu beloofd men ons weer de zooveel besproken Turksche hervormingen, maar er is geen spraak van zelfsbe- stuur, noch van kristene gouverneurs, noch van waarborgen van groote mo gendheden. Het is dus niet te verwonderen dat de zoo dikwijls teleurgestelde en steeds zoo zeer verdrukte Balkanstaten zich niet meer metijdele beloften te vreden stellen en naar de wapens grijpen om 1 hunne stambroeders van de knellende Turksche banden te bevrijden. Het dondert in 't Zuid Oosten. De Europeesche Hemel zit vol zwarte Wolken. De Montenegrijnen hebben dus aan Turkijen den oorlog verklaart en leve ren hun in de grensplaatsen slag op slag, die nu eens ten goede dan weer ten kwade dier dappere berglanders uitvallen in afwachting dat Bulgarie, Servie en Griekenland in 't strijdperk komen, heel de Turksche frondlijn van Noord naar West en Zuid aanval len en het Baikanschiéreiland te vuur en te zwaard zetten. Intusschen staan twee machtige en gansch ten oorlog bereide mogendhe den dat schouwspel aan te staren elkan der afgunstig te beloeren en hetoogen- blik af te wachten, dat zij de beste brokken van den buit zullen kunnen bemeesteren. Dat zijn Rusland en Oos- tenrijk-Hongarie. Die twee zullen el kander de Turksche prvincien betwis ten. Uit hunne houding kan binnen kort een Russisch-Oostenrijksche oor log voortkomen, die voor Europa on berekenbare gevolgen zou hebben. Men weet dat er een verbond bestaat tusschen Oostenrijk en Duitschland van van den eenen kant en Rusland en Frankrijk van den anderen. Wat zul len Duitschland en Frankrijk doen. Wat zal Engeland doen, dat met Frank rijk den Duitschen wereldinvloed op handelsgebied met tegenzin ziet uit breiden? En Italië? Indien de vredesonderhandeling tus schen dat land en Turkijen afgebroken worden, iels dat bijna zeker is, zal het in Tripolitanie niet meer troepen be houden dan noodig is om er te verze keren; maar van den anderen kant zal het 60,000 tot 100,000 man naar het eiland Rodhes, nabij Klein-Azië sturen, liet zal ook Chion enMilylenebezetten. Zijne troepen zullen het Tursch' leger bewaken, dat in de provincie Smyrna verblijft. In geval dit leger in Macedo nië rukt, zullen de Italianen in Klein- Azië vallen. De toestand is dus angstwekkend, niet alleen voor de betrokken landen', maar voor heel Europa. Er zijn op dé beurzen van Londen, Parijs en Berlijn reeds gansche fortuinen vergaan. Ook de kleine spaarders hebben schrik en denijveraars zien eene krisis te ge- moet, die hun millioenen zal kosten en ook millioenen arbeiders in armoe zal dompelen, 't Gevaar is groot. Moesten de heerschzucht of de strijdzucht van eenige regeerende hoofden de overhand halen op den wil der volkeren, dan stond heel Europa in eenen strijd ge wikkeld, dien men wel zou zien begin nen, maar waarvan men niet weet wan neer hij eindigen zou. De politieke he mel zit zwart, heel zwart, in Europa. Vlaamsch Tooneel. Schitterend was de openingsvertoo- ning j.l. Zondag door onze wakkere Vlaamsche Ster gegeven. De tooneelzaal was gestampt vol en haar uitzicht was oprecht bevallig aan het oog. Overat mooie kleedij en blozende frissche ge zichtjes. Een echte rozengaard was het. Ook heeft die tallooze menigte daar een aangenamen en Levens leerrijken kunstavond gesleten. Eerst vertolkte men Na een Zonne- droom, een puik stuk, vol dichterlijk gevoel en dieproerende toestanden, die meesterlijk geschapen en weergegeven werden. Al de rollen, van de grootste tot de geringste, werden met echte kunst vertolkt. Verdienen echter eene heel bijzondere melding, Mej. Jeanne en Z. Devers, de heeren Fl. Slosse, G. Pottel en D. Devers. Echte kunstenaars zijn het, die volop den bijval verdien den, weiken zij inoogsten. Dan volgde Een Boerenmeisje, een lief brokje met mooien zang en rijk aan stichtende lessen. Het werd ook onbe rispelijk weergegeven. Hier werden weeral alle rollen opperbest vertolkt. Mej. Z. Devers en J. Windels, en de heeren Iv. WToilï, M. Bories, J. Tasseel, Art. Philip en K. Deweerdt muntten vooral uit. Men heeft er hartelijk ge lachen en nog hartelijker toegejuicht. Hartelijk proficiat aan heel die schaar moedige Sterrelingen en volop dank voor al het genot, dat zij ons daar lie ten beleven. Het was, om kort te zijn, eene ver tooning, die den roem der Ster hoogop houdt en wier overheerlijken indruk niet gauw uitgewischt zal worden in 't hart van eiken toeschouwer. Iedereen is immers verrukt huiswaarts gekeerd, reeds reikhalzende naar de eerstko mende vertooning. Natus. Brami Zondagavond, rond 6 ure, ontstond er brand in de Paterstraat, in het huis n

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 2