Stadsnieuws. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. klerikale politiekers. Een Drier en In <le kailiolieke pers. Donderdag, 7" November 19 i 2. centiemen. Achtste jaar. Nr £>2, Eendracht maakt Macht. Verschijnende des itontferdays Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklatnen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. CEDCLE D'ËTUÜES ET tb E a tension L ui versi la i re COURS de M. F. VAN KALKEN, Agrêgé a la Faculté de Philosophie. La Société Beige la fin du Régime espagnol. 1° legon Dimanche '10 Novembre, Les Pays-Bas espagnols, etc. 't Is soms heel nuttig een oogslag te werpen in de klerikale gazetten ik bedoel groote gekende dagbladen, geschreven voor ernstige lieden, en geenszins de klerikale schimpbladen, die slechts verschijnen om onder 't geringe volk de dwaaste logens te verspreiden, 't Is goed van tijd tot tijd eene kleine vergelijking te ma ken, zonder ons zélfs op te houden bij de grootste ongerijmdheden, als die welke men soms te zien krijgt. Verweten de klerikalen, bijvoor beeld, vèor de kiezing, aan den franschen staatsminister Clemenceau niet, zich te doen verzorgen door nonnen, wanneer zij in hunne gazet tenen door spotprinten de vlaamsche buitenlieden willen wijsmaken dat de geestelijken, de kloosterzusters, de nonnen ziekendiensters in Fran krijk vervolgd worden, en door de soldaten metde bajonnet op't geweer verdreven en verbannen Schrijven de klerikale bladen jaar- in jaaruit niet, dat de schamele priestersin Frankrijk een hondenle ven hebben, dat zij geplaagd en getergd v\ orden, dat zij er den gods dienst niet vrij kunnen uitoefenen En nochtans, onlangs lazen wij in de Patriote een Brusselsch kle- rikaal dagblad, een artikel on- derteekend door M. Louis Teste, de Parijzer briefwisselaaar dier ga- zet hat volgende In Frankrijk is de godsdienst overal in stand, en heeft de geestelijkheid niets te kort Hetgeen de godsdienst het meest te vreezen heeft, is dat onbe- hendige verdedigers er de politiek mede bemoeien hij heeft zelfs niets anders te vreezen,daar deFransch- mans in verhouding van 995 op 1000 vijandig zijn aan de inmen- ging der politiek in den godsdienst, de politiek voor hen ééne zaak zij n- de en de godsdienst een andere, en «die twee zaken niets met elkander te verrichten hebbende. Ehwel Zietdaar het liberaal ideaal Zietdaar al hetgeen wij vra gen aan de belgische geestelijken Mijnheer Teste zelf, die een over tuigde katholiek is, moet bekennen dat in Frankrijk de kathoiiekeoveral niets te vreezen heeft. Wij zullen die bekentenis onthou den, maar dat zal nochtans de kle rikale gazetjes niet beletten aan hunne lezers voort te vertellen, dat zij moeten voor de klerikalen stem men, indien zij niet willen dat in Belgie, de godsdienst ook vervolgd worde als in Frankrijk Dat noemt men klerikale eerlijk heid Wanneer dan zal men hier ook be grijpen, dat de strijd der liberalen hoegenaamd niets te maken heeft met den godsdienst, maaralleen ge richt is tegen 't klerikalism, of de ongehoorde inmenging der geeste lijkheid in de strijdende politiek Honderde en honderde malen heb ben wij verklaard, dat godsdienst en politiek twee zaken zijn die niet zou den mogen verward worden. Wat wij altijd aan de belgische geeste lijkheid verweten hebben en zullen blijven verwijten, 't is dat zij van den godsdienst gebruik maken of lie ver misbruik maakt, om hare heer schappij op politiek gebied te doen gelden. Iedereen weet toch immers, dat de huidige priester eerst en vooral po litiek man is 't is voldoende zijn han del en wandel gade te slaan, zijne woorden te wikken, zijne daden na te gaan Of is het misschien geene politiek maken, met in sermoenen op libera len en socialisten uit te vallen, en te bliksemen en de teergeliefde paro chianen met tranen in de oogen en een krop in de keel te smeeken voor de klerikalen te steramen Is het misschien geen politieke propagan da, het huisbezoek in stad en dorp, op 't veld of in de arbeidsplaats Is het misschien geene politiek, 't uit deelen van vijffrankstukken voor en na de kiezing, ja tot in de kiesbu- reelen zelf Nu, men moet maar durven En ze durven, dat weet iedereen. Ze durven zelfs in den preekstoel, aan de geloovigen zeggen waar de slechte winkels zijn, aldus de broodroover spelende Alsof er een slechtere winkel ware, dan den klerikalen winkel Veri»a<lerii)i» «lei* Li' erale Linkerzijden. DE GESTEMDE DAGORDE. Woensdag had in het Natiepaleis te Biussel de lang verwachte bij eenkomst der liberale linkerzijden van Kamer en Senaat plaats. De vergadering begon even na 10 uur en duurde tot bij halftwee 's mid dags als gevolg van de gehouden besprekingen werd ten slotte het volgende besluit aangenomen De liberale linkerzijden van den Senaat en de Kamer van Volksverte genwoordigers, vergaderd op Woens dag 30 October, in hun besluit van 2 Juli 11. vol hardend, verklaren opnieuw dat zij in zijne geheelheid hun programma behouden, dat namelijk omvat de verdediging van het openbaar onder wijs en den schoolplicht, het alge meen stemrecht op 25 jarigen ou derdom, met evenredige vertegen woordiging, en de arbeiderspen sioenen en bevestigen den wil om de ver wezenlijking ervan verder na te stre ven, overeenkomstig de methoden, en de overleveringen der liberale partij, 't is te zeggen door de propa ganda met de pen en met het woord door de parlementaire werking. Zij kunnen dus geen enkelen steun vèrieenen aan de algemeene werk staking welke op touw gezet wordt door de socialistische partij en die zelfs al bleef zij vredelievend, voor het land, de nationale nijverheid en de werkende klasse zelf, noodlottige gevolgen zou medebrengen. Overtuigd echter, dat het er op aankomt, om der wille van de recht vaardigheid en de rust, de vraag stukken op te lossen, welke op het land wegen en een einde te stellen aan de misbruiken van het meervou dig stemrecht, zullen zij op, het 00- genblik dat hun het meest geschikt zal voorkomen, hun eigen initiatief aanwenden om bij het pariementeen voorstel tot grondwetsherziening in te dienen. Met het oog op de gewichtigheid der buitenlandsche gebeurtenissen en de mogelijkheid van de verwikke lingen, die, zonder voorzien te wor den, doch steeds dienen gevreesd, zijn zij van oordeel dat het, in het hooger belang van het vaderland, noodig is de maatregelen te bespre ken en aan te nemen, welke van aard zijn om de landsverdediging op doel matige wijze te verzekeren. Men zal zich herinneren dat de vereenigde liberale linkerzijden, op hunne vorige vergadering, aan hun bureel opdracht hadden gegeven om een ontwerp voor te bereiden tot in richting van een hoofdorganism, waarin de verschillende politike ve- reenigingen der partij zouden verte genwoordigd zijn. Dat ontwerp heeft tot nog toe geen vasten vorm gekregen, doch er werd, op de vergadering van Woens dag besloten Jat, zoodra het ont werp klaar was, het zou medege deeld worden aan al de liberale ar rondissementsbonden van het land. een Antwoord. Onlangs schreef de heer volksver tegenwoordiger Jules Destrée in de Revue de Belgique een Lettre au roi sur la séparation administrati ve die gerucht maakte en nog maakt. Maar het antwoord op dien brief, door den heer H Meert, maakt er niet minder. Hij neemt een geheel dubbel nummer in van De Vlaam sche Hoogeschool en de 5000 exemplaren waarop hij gedrukt werd zijn op. Gelukkig wordt er voor een tweede uitgaaf gezorgd, want de aanvragen blijven toestroomen. In zijn brief aan den koning erken de de heer Destrée dat de Vlamin gen na 1830 zeer verongelijkt wer den. Hij vindt echter, dat zij nu de herstelling hunner grieven verkregen hebben, en nu integendeel het Wa lenland bedreigen. Daarom is er, volgens hem, maar één uitweg meer: de bestuurlijke scheiding van Vlaamsche en Waalsch België. In zijn antwoord verklaart de heer Meert eerst dat de Vlamingen die scheiding niet te vreezen hebben, maar ze ook niet wenschen, daar zij zonder verbreking van de landseen- heid de erkenning hunner rechten hopen te veroveren. Dan onderzoekt hij in hoeverren, de Vlaamsche grie ven verdwenen zijn, in hoeverre de Walen nu door de Vlamingen veron gelukt worden. lis nous ont pris les emplois publics zegt de heer De strée bij voorbeeld. Met documenten en cijfers, en met de namen en trakte menten der ambtenaars toont de heer Meert aan, dat, in één enkel afdee- ling van één ministerie, namelijk in het bestuur der Posterijen, er op 284 ambtenaars, slechts 89 Vlamingen zijn, die te zamen 36000 fr. minder verdienen dan hunne Waalsche Col lega's Op dezelfde onwederlegba- re wijze worden, één voor één, al de bevestigingen van de Lettre au roi omvergeworpen, zoodat de brief van den heer Meert ten slotte een zeer leerrijke uiteenzetting wordt van alles wat voor het streven der Vlaamsche Beweging pleit. Reeds werd voorgesteld, dat mach tige stuk onder den vorm van een vlugschrift overal te verspreiden. Daar het in. het Fransch geschre ven is, kan het door alle Walen ge lezen worden, en zal zeker aan meer dan één de oogen openen ook aan menig Vlaming die tot nog toe zoo onverschillig bleef, dat hij met eens weet hoe erg hij zijn eigen belangen verwaarloosd heeft. Ieder Belg, Waal of Vlaming zou dat stuk moe ten lezen en overwegen Sedert 2 November 11. is de ver smelting geschied der twee katholie ke vlaamsche organen van Yper, Het Ypersch Volk en het Nieuwsblad van Yper. Er valt op te merken dat het juist het blad is dat nauwelijks twee jaar bestaat, Het Ypersch Volk, dat den titel en plaats insloopt van het be treurde Nieuwsblad. De katholieken zullen dus maar een vlaamsch blad meer uitgeven, onder den titel van Het Ypersche Volk. Onze kadodders verhopen dat deze verandering geene schade zal ver oorzaken aan hunne heilige zaak. Neslor W iimarl en <le klerikalen. Een gemeene kerel en bedrieger- Nestor Wilmart, heeft talrijke mil- lioenen gestolen en vele ongelukkige slachtoffers gemaakt Nestor Wil mart was een liberaal. Als pieren op een prooi vallen de klerikalen op dat zedelijk kreng en met onverborgen tevredenheid her halen ze honderd keer hetzelfde Nestor Wilmart was een liberaal. Zoo zegt Hel Ypersch Volk Nestor Wilmart is een groote aftruggelaar. Dat staat vast. Nestor Wilmart was een groot liberaal. Wij herhalen dat geene partij het monopoleum der zedelijkheid bezit, men vindt schelmen en eerlijke lie- tVEERGALM Men schrijft in bij den UMirover. Imfmnh straai, nr 53, le Yper. i)e aankondigingen van ganscli- België en 't buitenland evenals de Nolariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonJcnworden len bureele van dit blad.Vlen wordt vriendelijk verzocht alle Itoege- naamde artikels uiterlijk tegen Injnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. EN 4 LEO,ONS. M M <WJI| Vl Wl Cl O lOl €10 Cl O LI O Cl LI LI O *3lUI LI v"!

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 1