DE GROEVE Duivelsdans m m. émm&êm ismsmmb, mm M IË&0ÊÊËÊ& Vlaamscii Tooneel. Thëatre d'Ypres. L I PETITE GUERRE W&üMMM éMWÊsfiM Aociélé üojale des Francs Ai btilólriers. II MKSïFIIGIiFfUISS Nieuwstijdingen. den in alle landen, onder alle natiën, in alle landen, in alle partijen. Maar de klerikale bladen beweren dat er buiten hunne partij geen zede- leer, geene deugd mogelijk is. Zon der klerikalism geene eerlij Ikheid, geene deugdzaamheid. En eiken dag zien we vrome lie den, kerk'/.itters, fanatieke katholiek, ja, priesters de grootste schelmstuk ken bedrijven, ondanks al hunne godvruchtigheid en aldus de bewe ring logenstraffen, dat christelijk heid de eenige basis zou wezen van de zedeleer. Daarom zijn de klerikale bladen verheugd te mogen verkonden aan hunne lezers dat vY ilmart een libe raal was Welnu die aftruggelaar zal in de liberale partij noch beschermers, noch schuilplaats vinden en geen enkel liberaal blad, heeft z.ijne schel merij verzwegen. Anders is 't weeral in de klerikale partij de klerikale bladen zwijgen stil over de misdaden van klerikale kopstukken, en misdadige en ver oordeelde kloosterlingen en priesters vinden bij de klerikalen honderden beschermers om hen aan 't bereik der Justicie en aan de. rechtmatige straf te ontrukken. Geen woord reppen onze vuile pa piertjes over de gebroeders Vergouts die nochtans twee fijne klerikalen waren En waarom spreekt Het Ypersch Volk van de daden van Langrand- Dumonceau en Cie niet Ja, waarom Onze klerikale gazetten nemen ta melijk gaarne artikeltjes over uit La Chroniqrie. Wij zullen ze daarin een weinig helpen, Ziehier wat te lezen stond in Za Chronique van 25 October Het is eene onwaardige daad, eene partij, eene vereeniging, of eene familie aansprakelijk te maken voor eene euveldaad, bedreven door een harer' leden. Dat is het thema van geheel de ministerieele dagblad pers. En om te toonen hoe zeer zij bezorgd is om het goede voorbeeld te geven, nemen hare gazetten voor titel van hare bekendmakingen over de gebeurtenis van den dag Het Geval van B,*, Wilmart. Zoo Wilmart een steunpilaar was van het klerikalism en wij hem noemden E. P. Nestor, zou de katho lieke dagbladpers met recht onze vrijpostigheid schandvlekken. Zij zou er daarenboven bijvoegen dat door het feit alleen van zijnen val, Wil mart liberaal geworden is. Is dat haar gekend toontje n:et Als een der klerikale voormannen met het gerecht af te rekenen heeft en men zijne zaak niet in den doofpot kan steken, wordt die persoon met korte woorden over boord geworpen door de bladen van zijne partij. Hij heeft de voorschriften van het katholicism vergeten zeggen zij. Hij is groo telij ks aan zijne plichten te kort ge komen dus het liberalism moet hem onder de zijnen opnemen hij heeft opgehouden tot de onzen te behooren. Droevige polemiek Ellendige geestestoestand Instorting aan de nieuwe vaart. Onze lezers zullen waarschijnlijk reeds vernomen hebben dat eene in storting is gebeurd aan de werken der nieuwe vaart, bij den Verbranden Molen Wij zijner naartoe gegaan en hebben bestatigd dat er geene instorting heeft plaats gehad, betreffende de werken aan de vaart, die-uitgevoerd zijn. Maar in 1860, alvorens den groofen tunnel te maken die ongelukkiglijk is ingestort werd er op zekeren af stand eenen kleinen tunnel gemaakt, geschoord met houten balken, hebben de toegangschouwen. liet is op de plaats waar de bijzon- j derste toegangschouw bestaat, dateene i instorting van den grond is ontstaan. Dat is niet te verwonderen, daar het bijna vijftig jaar is datdeze tunnel-werd aangelegd, en datdeschooren geduren de dien tijd hebben kunnen rotten. Dus, den Yperschen handel mag zich verheugen.over de ijdelheid der ont roering die geloopen heeft, in stad. Maar de bezoeker die voor zich deze schoone en prachtige werken ziet, is aangedaan van een droevig gevoelen. Hij vraagt zich af nu dat de werken zijn afgemaakt en de talrijke moeilijk heden overschreden zijn, zal het staats bestuur ziek niet haasten voor het weinige dat nog te doen staat Voor die ongelukkige vaart, zoo on geduldig verwacht, waar vele/millioe- nen zonder opbrengst aan besteed zij n, mag men nieuwen uitstel en nieuwe studiën vreezen. Op I Handelaars van Yper en om streken. Allen op Heeren Overheden, heeren Volksvertegenwoordigers, .Se nators en provinciale raadsheeren, allen op Weze op uwe hoede Op Zondag 17 dezer, om 5 1/2 's avonds, geeft de knappe Vlaamsche Ster hare tweede vertooning van het wintergetij. Zullen opgevoerd wor den <en mooi stak in drij bedrijven, vol stichtende zedelessen en ingrijpende toestanden, eene brok uit het werke lijk leven gegrepen, en een blijspel met zeer mooien zang en vol lachwekkende tafereeltjes. Het zal dus een avondfeest zijn, dat de moeilijksten bevredigen zal. Ook zal iedereen er van willen genieten en 't zal er stroomen van volk. Prijzen der plaatsen ie pi. 2 fr. 2de pl. 1 fr. 3de pl. o 50 fr. Men kan kaarten op voorhand be komen of zich abonneeren bij den heer K. Deweerdt, Rijselstraat, 59. Tel est le titre de l'amusante pièce bruxelloise que la Tournee Raimbert viendra jouer au theatre d'Ypres, le Vendredi 1 5 Novemhre. G'est la pièce la plus folie, Ia plus gaie qui fut écrite depths longtemps el le est d'ailleurs de F. Wicheler, l'au- teur tant acclamé du fameux Mariage de Mlle Beulemans. Rien de plus amusant que les tribu lations du soldat Gaspard qui avec la rapidité de Téclair devient ministre de la guerre G'est la une part des aven- tures si drólement mises a la scène dans la Petite Guerre Ajoutons que la Petite Guerre est un spectacle qui peut être vu par tous. La Tournee Raimbert s'est attachée les meilleurs comiques Bruxellois. Délicieuse soiree en perspective. Rappelons que e'est la Tournee Raimbert qui obtint tant de succès en interprétant sur notre scène Le Ma riage de M"e Beulemans Sous l'Epaulette etc. Nous sommes heureux d'annoncer a nos lecteurs que le Mercredi 27 Novembre prochain, la Tour- néeTONNIET viendra pour la première fois en notre ville donner une repre sentation de K' 7* 7* T cl E de notre compatriote Monsieur Paul Spaak. Est-il besoin de faire ici l'éloge de cette pièce splendide qui obtint un succès considérablelors de sa création au Théatre du Pare. Néanmoins nous nous permettons d'insister sur la va- leur de la troupe. En effet nous verrons réunis a 1'afBche des noms déja trés connus dans le monde des theatres parisiéns. Nous donneronsde plus am- pies détails en temps voulu. Le prix des places ne sera pourtanL pas augmenté Premières, 2 fr. Se condes, I fr. Troisièines, 0-50 fr. Location cotnme d'habitude. Lundi 4 Novcmbre 1912 llaut total llarnendt A. Bas total Pinteion F. Fcn en ander. Aan 'i Hu/. Zooals wij zegden, is Koning Albrecht Zondag uit Deieren te Brussel weergekeerd. Zoodra ten paleize aangekomen, heeft het Staatshoofd een lang onder houd gehad met hoofdminister de Broqueyille. Daarna ging de Koning het middag- ontbijt nemen bij zijne moederde Gra vin van Vlaanderen, en reisde 's mid dags af naar Ciergnon, om er de Ko ningin te gaan vervoegen. Prinses Charlotte. Maandag was 't het de naamfeest van prinses Charlotte en de gravin van Vlaanderen begaf zich naar BouChout om hare schoonzuster geluk te wenschen. Te dier gelegen heid werden bloemen in overvloed aan de ongelukkige weduwe van Kei zer Maximiliaan aangeboden. Niettegenstaande haar leeftijd, is de prinses-nog gezond. Spoorwegzegels. Vanaf 1 Januari 1913 zullen alle verzendingen met tarièf I en II in binnenlandschen en gemengden dienst mogen gefrankeerd worden door middel van spoorweg zegels, zonder onderscheid van ge wicht of aantal pakken. Er zullen met het oog hierop nieuwe zegels van 4, 5 en 10 frank worden in omloop gebracht. Gezondheidstoestand van senator Ilan- rez. De senator voor Brussel, die dezer dagen een zeer zware operatie doorstond, is bijna hersteld, llij zal eerstdaags het verpleeghuis, waar hij zich nog bevindt, kunnen verlaten en zijne werkzaamheden hernemen. Twee cent per kilometer. De goed koopste spoorweg ter wereld is de Trans-Siberische Zelfs indien men zeer deftig en royaal in de eerste klasse plaats neemt, betaalt men nog maar 2 cent per kilometer, en wie de geva ren en onaangenaamheden trotseeren wil van een derde klasse reis (maar die moet niet kieskeurig zijn op het gebied der zindelijkheid kan voor één frank een reisje van 150 kilometers maken door Rusland. Mineraalbron le Knocke. Eene ontdekking, die voor de ontwikkeling van het nieuwe strand van 't Zoute (Knocke) de beste gevolgen zou kun nen hebben, werd ter gelegenheid eener boring gedaan. Op eene diepte van vier honderd meters werd warm water aangetroffen. De ontleding zal uitmaken of de scheikundige samen stelling van het opborrelende warme water geschikt is, om van 't Zout een nieuw badstadje met mineraalbron te maken REDEVOERHNG uitgesproken door den Voorzitter van de Vereeniging der Schildersbazen van Yper, op het graf van hunnen overleden ambtgenoot en lid Heer Edmond Sinaeveden Woens dag 6 November 1912. Mijne Heeren, Ambtgenooten, Leden en Vrienden. - Alvorens dezen grafkuil voor eeuwig te sluiten laat mij toe eenige woorden toe te sturen aan onzen afgestorven vriend en ambtgenoot. Edmond SINAEVE is te Yper gebo ren den 6 Februari 1875. Na een lager onderwijs genoten te hebben gevoelde Edmond zich genegen tot het schilders ambt en volgde regelmatig de lessen in de Akademie van Schoone Kunsten en in de Nijverheidsschool van Yper, waar hij verscheidene belooningen verwierf. Opvolgenflijk wierd hij leergast bij M. Doolaeghe en later knecht bij Mees ter Ferrand en Depuydt. Getrouwd den 31 Augustus 1896 met eene verdienstelijke en achtbare vrouw,, gevoelde hij zich genegen vol gens zijn vast en zeker oordeel van zich als meester schilder te stellen in zijne geliefde geboortestad. Nooit hebben de meester schilders van Yper te klagen gehad over zijne handelwijze noch over zijne vakkennis sen. Altijd heeft hij-zijne (alrijke ka lanten gediend met eerbied, met ver trouwen en zijn werk zal met fierheid bewaard worden. Toen in Januari 1911, hier in Yper de Vereeniging der Schildersbazen tot stand kwam, was Edmond SINAEVE een der stichters en nooit heeft hij in onze maandelijksche vergadering af wezig geweest, tot het oogenblik dat de onverbiddelijke ziekte hem dit be lette en hem zijne jonge levensbaan ontnam. In onze vergaderingen wist Edmond in onze moeilijke oplossingen zijnen gepasten raad te geven enalsschilders- baas zijne stem en zijne ondervinding ten voordeel te brengen. Bij elk bezoek dat ik als voorzitter der vereeniging aan hem bracht, was zijn eerste en laatste woord om te we ten hoe dat de vergadering bijgewoond waren en wat er beslist was. Altijd was hij op de hoogte gehouden van al onze beslissingen, en welke was zijne vreugde toen hij vernam dat wij bij ministerieel besluitwettelijkerkend wierden. Eene uur voor zijne dood Zondag laatst, om 5 ure nog was hij bekom merd met onze vereeniging der schil dersbazen en hoopte nog van te kun nen zijne plaats bekleeden als lid in onze aanstaande vergaderingen, maar helaas de onverbiddelijke dood heeft zijn leven weggemaaid, na eene lang durige, kwellende en pijnlijke ziekte, die door de beste geneesheeren als onmogelijk wierd aanschouwd om te kunnen genezen. Als echtgenoot en vader wist hij zijne vrouw zijne bezorgdheid en zijne liefde ten geschenke te geven, en hij beminde zijn kind met teederheid als voorbeeldigen en deugdzamen vader. Daarom, dierbare ambtgenoot, lid en vriend, nooit zullen wij u onze wettige erkende vereeniging der schil dersbazen van Yper vergeten, en lang zal uw aandenken in eer gehouden worden. Vaarwel, Edmond, in naam van al de leden van onze Vereeniging, vaarwel, dierbare ambtgenoot. Vaarwel en tot wederziens hierna maals STAD YPER OP ZONDAG 17 NOVEMBER 1912 in ilcii OUüElY POllPIEIt bewoond door Charles LAMS, Dixmudestraat, nr 93. Om 7 ure 's avonds, BOLLING voor Mannen en Vrouwen. Schoone prijzen te winnen. Voor iedere toer van bollen, inleg 10 centiemen, rechtgevende op een glas bier. LAKEN. Gevaarlijk spel. Het 13-jarig knaapje, Eugeen L..., Edmond Toilenaerestraat, wilde zich Zaterdag, bij middel van eene koord, van de 3" tot de 2e verdieping laten afdalen. Hij verloor het evenwicht en viel op het platform van het gelijkvloers en werd bewusteloos, gansch bebloed, opgeno men, erg gewond op heel het lichaam. Na voorloopige verzorging in eene apotheek, werd het jongetje naar het gasthuis der'gemeente overgebracht. WOLVERTHEM. Het gevaar der vuurwapens. De boschwachter Jozef Lettens, 60 jaar, schoot naar een klamper, doch trof den vogel niet. Aan de Verbrande-Brng, ontmoette hij een- anderen boschwachter, Jan Janssens, 02 jaar oud, die vergezeld was van zijn zoon Pieter, een jongeling van 20 jaar. Lettens wees de richting aan welke de klamper had genomen, wan- J A A R L IJKS C. II E

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 2