Stadsnieuws. DE GROEVE Düivelsdans Almanach Hachette ZOMjDÜGBUST ammsums s h a t a e HBSHMMSSSSSSiSSf Ken en nmler. Vl^OME VeI^ID. De oorlog in den 8Ltik.su. Lijst der Apothekers VI. J. DECHIEVliE, Aan hel i»rrroole ïpersc/ie Volk Vlaamscli Toóneel. llicalrc «l'Ypies. I PETSTE li EU HE Vendredi 1 5 Novembre. Sociélé Rovii-le (Ips Sonnies Arbalplriers. M. Schollaert werd voorzitter geko- zen met 89 stemmen tegen 75 witte brieven. MM. Nerinckx en Harmignies blijven onder voorzitters. M. de Broqueville beeft lezing gege ven van een ministerieele verklaring daarna lieeft hij eenige wetsvoorstel len neergelegd. M. Vandervelde heeft een voorstel van grondwetsherziening neergelegd. De vergadering werd geheven om 44/2 ure. Een raad der kroon. Zaterdag is het staatshoofd uit Ciergnon te Brussel aangekomen te 1 uur. Dadelijk begaf hij zich naar het pa leis, waar al de ministers vergaderd waren. De Koning, zetelde de raad der Kroon voor. Over de gevoerde beraadslaging werden geene bijzonderheden' mede gedeeld. Onze toekomstige groote mannen. I4et ligt in de overleveringen van het huis om de leerlingen die zich in het Brusselsch Konservatorium aanbieden, een kort examen te doen afleggen, ten einde te kunnen oordeelen over hun graad van ontwikkeling. Dit jaar werd aan de jongelieden, meestal 17, 18, 19 jaar oud, gevraagd Wat weet gij van Beethoven De uitgebrachte antwoorden luiden nogal uiteenloopend. Deeene verklaar de Beethoven is een Belgische toon zetter. De andere zette het puntje op de i en voegde er aan toe Geboren te Leuven. Een derde meende vast den nagel op den kop te treffen met te beweren Beethoven is een uitgever van muziek, die rechtover het Konserva torium woont. En inderdaad, rechtover het onder wijsgesticht is er een muziekwinkel, waar het borstbeeld van Beethoven in de uitstalkast prijkt De nieuwe belastingen. De teerling is geworpen. De regeering kan geen uitweg meer vinden voor hare linan- cieele politiek en de belastingen zullen dan ook aanzienlijk worden verhoogd. Zonderling mag het heeten, dat de minister der Schatkist niet openlijk heeft durven verklaren uit wier zakken tot zeventig millioen, die hij jaarlijks zal noodig hebben,gaat halen. Er werd gesproken over de verhooging der tol rechten en een nieuwe belasting op den tabak. De minister laat nu door zijne vrien den verklaren, dat aan de onrecht- streeksche belastingen niet kan geraakt worden. Waarom niet eene belasting gelegd op den overtolligen rijkdom MENGELWERK. (1 H E T I. Te Rhondorf was het kermis. Het feestvaantje wapperde op den kerkto- rënde kinderen krielden rond de lek- kerkramenmeisjes en knapen draaf den vroolijk op de houten paarden van de maliemolende boeren hadden krentebrood gebakken, ham en rijst- pap gekookt, en van 's morgens ronkte het draaiorgel in de geringe herbergen bekend dansmuziek. Ook bij den landbouwer Piet Muller, die uit hoofde van tegenspoed in geen driejaren feest had gehouden, was het kermis, een heerlijke kermis voorwaar buiten de gewone feestspijzen, die er in overvloed waren, had men taarten gebakken. Müller, had zijnen broeder Josef die er altoos beter had voorge zeten dan hij, op het feest genoodigd. Hij wilde Jozef en zijne dikke vrouw toonen, dat hij de arme sukkelaar niet meer was, dien de. broeder zoo be klaagd en de boerinzoo vernederd had den bij hun laatste bezoek. Rhondorf kermis valt in het voordee- ligste jaargetij, op het einde augustus. De winterappelen hingen blozend aan de nog bladerrijke takken, druiven en Het ontslag van generaal Michel. Maandagmorgen had een ministeraad plaats, welke duurde tot 1 1/2 uur. Thans wordt bepaald verzekerd, dat het ontslag van generaal Michel, minis ter van Oorlog, aangenomen is. De hr. de Broqueville zal hem in die hoe danigheid opvolgen, en de hr. Segers wordt minister van .Spoorwegen, Pos terijen en Telegraven. In het Staats blad van Dinsdagmorgen zijn daartoe de noodige besluiten verschenen. De ondergang der Turken. Vrees voor slachtingen van Europeanen in de Turksche steden. Onrustwekkende berichten. In hunne wanhoop over hunne voortdurende nederlagen, schijnt het Muzelmansche gepeupel in oproer te komen en tot slachtingen van de in de Turksche steden verblijvende Europe anen te willen overgaan. Naar uit betrouwbare bron gemeld wordt heelt men in het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Brussel een cijfertelegram ontvangen uit Konstan- tinopel, waaruit blijkt dat er groot ge vaar bestaat, dat de Turken de Euro peanen te Konstantinopel, Saloniki en andere belangrijke Ottomaansche ste den zouden slachten. Van een andere kant kwam uit Kon stantinopel nog het volgende telegram toe Men verzekert dat op de konferen- lie tusschen de gezanten en vertegen woordigers van Belgie, Roemenie en de Vereenigde Staten, welke Vrijdag avond gehouden werd, maatregelen werden genomen tot bescherming van "de bedreigde vreemde koloniën in de Turksche steden. Het heet dat de Ottomaansche re geering zich ook bezighoudt met de handhaving der orde in de hoofdstad en te dien einde eene legerafdeeling voor Konstantinopel doen komen heeft In verband hiermee kan nog mede gedeeld worden dat te Saloniki reeds moorderijen zouden gepleegd zijn tegen de niet Mohamedaansche bevolking. Alhoewel dit bericht van .verschil lende zijden bevestigd wordt, blijft de regeering te Konstantinopel het logen straffen, blijkbaar om de mogendhe den niet ongunstig te stemmen bij de onderhandelingen over eene mogelijke vredesbemiddeling door hunne tus- schenkomst. van dienst zijnde ZONDAG 17 NOVEMBER 1912 STATIESTRAATn» 15, YPElt peren waren rijp, de donzige perziken pronken in overvloed aan den zuider gevel van Midler's eenvoudige woning; en in den tuin bloeiden najaarsbloe- mendalia's, goudbloemen,reseda'sen late maandrozen. Vader Müller mocht waarlijk fier op zijn gedoe zijn, en nog fierder op zijne twee dochters, die voor zesjaren, bij oom Josef's laatste bezoek, nog kin deren waren. Julia, de oudste, was thans eene kloeke, doch ietwat grove boerin van eenentwintig jaar, en Siska, die er ne gentien telde, was ook niet te misken nen. Al was zij muider geschikt tot zwaren arbeid, zij ging toch meê naar de akkers en kon melken en karnen. Zij nam het huiswerk op zich, en naai en, stoppen en breien deed zij zoo keu rig als de dorpsmeisjes. Daarenboven had zij eene bijzondere liefhebberij in den moeskweek, en de bloemen waren hare lievelingen. Op dien schoonen kermis-zondag- morgen waren Julia en Siska vroeg ter kerk geweest. Siska moest koken en de tafeldekken. Julia moest het stalwerk doen en alles nog wat opschikken in hel achterhuis, en veel van die kleine dingen verichten waar Julia nu geen tijd voor had. Vader Müller zag met een zoeten glimlach op het gelaat alles na wat de meisjes deden. Wat zullen ze staan kijken riep In ons laatste nummer kondigden wij de versmelting aan der twee K.K. bladen van Yper, Ypersche Volk en Nieuivsblad, er op steunende dat de eerstgenoemde de plaats had inge nomen van den tweeden. Nu, die groote verwaande kerel van Ypersche Volk is woedend omdat wij dit be langrijk nieuw s hebben medegedeeld. Belangrijk, ja, want indien dè zaken zoo goed stonden, waarom zou men dan de twee Kadodder 's bladen van het almachtige katholicisme ver smolten hebben O Ypersche Volk, weest toch niet zoo erwaant en verdraagt toch dat een klein klein knutteltje van een weekbladjeUed. gedoogt te be spreken. Immers, de verwaandheid is eene der zeven hoofdzonden, en het past u 'niet, in 't geheel niet, er tegen te zondigen. En voor wat hetWeekblad, betreft, dat heel en al zelfstandig is, maar niet versmolten met een ander or gaan, het denkt over de zaak wat het wil. Op Zondag 17 dezer, om 5 1/2 's avonds, geeft de knappe Vlaamsche Ster hare tweede vertooning van het wintergetij. Zullen opgevoerd wor den en mooi stak in drij bedrijven, vol stichtende zedelessen en ingrijpende toestanden, eene brok uit het werke lijk leven gegrepen, en een blijspel met zeer mooien zang en vol lachwekkende tafereeltjes. Met zal dus een avondfeest zijn, dat de moeilijksten bevredigen zal. Ook zal iedereen er van willen genieten en 't zal er stroomen van volk. Prijzen der plaatsen ie pi: 2 fr. 2de pl. i fr. 3de pl. 0-50 fr. Men kan kaarten op voorhand be komen of zich abonneeren bij den heer K. Deweerdt, Rijselstraat, 59. VIENT DE PARA IT DE En vente au bureau du journal. hij eindelijk uit, Jozef zal blij zijn, want hij heeft ons liefGerlha veracht ons. Gij hebt iets tegen moei, zei Sis ka, zij heeft een beter hart dan ge denkt. Om elf ure kwam de kleine, meteen schoon werkpaard aangespannen huif wagen het hofstedeken opgereden. Mül ler had de sneeuwwitte huif uit de verte in den zonneschijn zien blinken, en toen had hij Pieter Reingold, den knecht, toegeroepen dat hij zich in ge reedheid moest houden o.m uit te span nen. Vader en dochters snelden oom en moei te gemoet, om hen te verwelko men, en terwijl de dikke tante hare vermoeienis uitblaasde, schonk Siska een potje koffie voor haar op; dat zou haar opfrisschen. De mannen dronken een glaasje bitter om den eetlust op te wekken, en toen gingen zij zamen in den stal naar de beesten zien. Zijn dat inderdaad uwe drij koei en vroeg oom Jozef zijnen broeder met verbaasden blik, wanneer de stal deur openging, zijn dat uwe twee kal vers en zijn het uwe zwijnen, die op het achterhof loopen Broeder Piet knikte. Dat het er in huis en op hof zoo zindelijk uitziet, begrijp ik, zei broe der Jozef, dat gaat zoo als de doch ters groot wordenmaar wat het vee aangaat, daar staat mijn verstand bot Tel est le titre de l'amusante pièce bruxelloise que la Tournee Raimbert viendra jouer au theatre d'Ypres, le G'est la pièce la plus folie, la plus gaie qui fut écrite depuis longtemps eile est d'ailleurs de F. Wieheler, hau teur tant acclamé du farneux Mariage de M11" Beuleinans. Riende plus amusant que les tribu lations du so ld al Gaspard qui avec la rapidité de Pëclair devienf ministro de la guerre G'est la une part des aven- tures si drólement mises a la scène dans la Petite Guerre Ajoutons que la Petite Guerre est un spectacle qui peutètre vu par tous. La Tournee Raimbert s'est attachée les ineilleurs eomiques Bruxellois. Délicieuse soiree en perspective. Rappelons que e'est la Tournee Raimbert qui obtint tant de succes en interprétant sur notre scène Le Ma riage de MUj Beulemans Sous l'Epaulette etc. Nous sommes beureux d'annoncer a nos lecteurs que le B^ePCl*6di 27 EVovembPe prochain, la Tour nee TONNIET viendra pour la première fois en notre ville donner une repre sentation de de notre compatriote Monsieur Paul Spaak. Est-il besoin de faire ici l'éloge de cette pièce splendide qui obtint un succès considerable lors de sa creation au Theatre du Pare. Néanmoins nous nous permettons d'insister sur la va- leur de la troupe. En effet nous verrons réunis a Paffiche des noms déja tres conn us dans le monde des theatres parisiens. Nous donneronsde plus am- ples détails en temps voulu. Le prix des places ne sera pourtant pas augmenté Premières, 2 fr. Se condes, I fr. Troisièmes, 0-50 fr. Location coinme d'habitude. Liindi 11 Novembre 1912. Tir offert par le Président. P prix, Hoffack Fr. 2° prix, Dezwarte J 3" prix, Ham end t A. 4° prix, Har tee I A. 5° prix, Dupont V. 0° prix, Olluyn L. 7° prix, Dehollander. 8e prix, Hoffack Em. 9" prix, Deweerdt Ch. I0e prix, Moncarey J. I P prix, Ommeslagh R. 12° prix, Aertsens L. op. Over vier jaar had gij slechts eene magere koe en een zwijntje, dat nau welijks dien naam verdiende, zoo ar moedig zag het er uit. Ja, broeder, het is hier sterk ver anderd, zei Müller met een vriende lijk lachje, terwijl hij den grendel van het varkenskot openschoof, hier heb ben wij eene zeug en tien biggen. De verwondering van don broeder sloeg tot verbazing over. Onmogelijk, riep Jozef. En zich bedenkende vroeg hij Hoe zijt gij tot dien welstand geko men? Door goed overleg, zorg, orde en zwaren arbeid, antwoorde vader Mül ler. Dan zijt gij wel sterk veranderd, bemerkte oom Jozef vroeger waartge van de felste niet, en nu gij oud wordt Ook is die welstand aan mij niet te danken, zei de broederzeer openhar tig, mijne dochters en onzen ^knecht hebben het gedaan. De jongen, die het paard heelt uit gespannen? Piet knikte. Gij schertst, zei Jozef, gij hebt eenen vriend gevonden, die u gehol pen heeft. Gij bedriegt u, antwoorde Piet. Mijne dochters hebben gewerkt en gezorgd,.en mijn knecht is de bron van onzen voorspoed.

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 2