Stadsnieuws. 9 Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 21" November 1912. o centiemen. Negende jaar. Nr 2. Verschijnende des donderdags. CEIiCLE I) ETUDES tTExlension Universitaire La Société Beige la fin du Régime espagnol. (Gemeenteraad van Yper. In de liberale Associatie. In de Liberale Wachl. Eendracht maakt Macht. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 2-5O Men handelt bij overeenkomst. Men schrijfi in bij den Uitgever, biximideslraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van ganscb Üelgië en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend loe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. ET Salle de la Bourse, rue Carton. COURS de M. F. VAN KALKEN, Agrégé d la Faculté de Philosophic. 3°-legon Dimanche 24 Novembre, a 3 hear es. Openbare zitting uan den Zaterdag 16 November 1912. De openbare zitting wordt om 5 ure 25 m. geopend. Zijn tegenwoordigde heeren Colaert, Burgemeester-VoorzitterVandenboo- gaerde, Schepene Vanderghote, D'lluvettere, Bouquet, Sobry, Le- mahieu, Biebuyck, Begerem, Seys, Baus, Struye, raadsleden N. Boudry, dd. secretaris. Afwezig de heeren Fraeys, Fiers en Iweins. Het verslag der laatste vergadering wordt zonder opmerkingen goedge keurd. De heer Burgemeester maakt kenbaar dat de prijsdeeling der belooningen van de hofbouwmaatschappij zal plaats heb ben in de Blauwe Zaal van het Stad huis, op Zondag 15 December eerstko mende, om 2 ure namiddag. De heeren raadsleden zijn tot deze plechtigheid uitgenoodigd. 1. Weldadigheidsbureel tus$chen- komst in het kosteloos onderwijs voor 1911-1912. Het Bureel van Weldadigheid heeft betaald voor schoolgeld 178 leerlin gen in de Looie, 156 in de Stadsmeis jesschool der Rijselstraat, 352 i.n Sint Aloysiusschool, 146 in Sint Michiel- school, 356 in de Mariaschool 130 in O. L. V. van Tuyne school, 90 in de aangenomene school van den Verloren Hoek totaal 1508 kinderen aan 8 fr., zij 12.064 fr. Aangenomen. 2. Weldadigheidsbureel tusschen- lcomst in 't kosteloos onderwijs voor 1912-1913. Die tusschenkomst wordt gevestigd op 8 fr. per hoofd, als naar gewoonte. 3. Openbaar onderwijs begrootingen 1913 der lagere scholen a) betalende b/i kostelooze. Voor de betalende meisjesschool, in ontvangstenen uitgaven tot de som van 5,700 fr. Voor de kostelooze stads- en aange nomene scholen, 28.000 fr. Aangenomen. 4. Begrootinqen 1913 der bewaarscho len astedelijke b) aangenomene. Voor de stedelijke bewaarschool der St Janstraat fr. 2,225 Voor die der Rijselstraat 3,825 Samen fr. 6,045 Voor de aangenomene scholen 8,000 franken. Aanvaard 5. Stadsschool voor huishouden be grooting 1913. Uitgesteld wegens veranderingen die nog moeten aandebegrootinggebracht worden. 0. Vrije school voor huishoudkunde rekening 1911-1912 begrooiing 1913.. De rekening sluit in ontvangsten en uitgaven met 2,060 fr. De begrooting voor 1912-1913 be draagt hetzelfde cijfer. Goedgekeurd. 7. Nijverheidsschool: begrooting 1913. In ontvangsten en uitgaven 10.020 fr. Aanvaard. 8. Muziekschool begrooting 1913. JU. Bouquet. Ik vraag dat men het zeltde cijfer zou behouden, alhoewel er geen huisbewaarder meer is. Met de 300 frank die vroeger daaraan be steed waren zal men nieuwe instru menten kunnen koopen. Ik vraag ook dat, in het vervolg, het College aan den bestuurder dor muziekschool zou me- dedeelon dat, indien er nieuwe instru menten moeten aangekocht zijn, hij zich zou aansluiten bij den bevoegden leeraar. Verleden jaar had den be stuurder op eigen wil instrumenten aangekocht die niet gebruikbaar waren en welke men heeft moeten terugzen den, daar den diapason niet juist was. Hadde M. Vandenabeele zich verstaan, voor den aankoop van klarinetten, met M. Traens, die bevoegd is in deze zaak, dan zou die misslag niet voorgevallen zijn. Het gewone cijfer der begrooting wordt aanvaard. 9.Eeredienst begrooting 1913 der St Pieterskerk. De begrooting sluit in ontvangsten en uitgaven met de som van 11,303-51 franken Aangenomen. 10. Eeredienst effeningsrekening van den ouden schatbewaarder der kerkfabriek St Niklaas. De raad kcurtgezegde rekening goed. 11. Eeredienst begrooting 1913 der St Niklaaskerk. De begrooting wordt teruggezonden, daar de kerkfabriek eene som van rond de 600 fr. wil ten laste leggen der stad, voor het aanleggen van voorlanden. De heer Burgemeester zegt dat de stad daarin niet kan tusschenkomen. 12. Waterverdeeling werken aan Dickebuschvijver onderzoek klacht. De gemeenteraad keurt eene beraad slaging goed van het College, de klach ten afwijzende ingevorderd door den heer Etienne Thiebault de Boesinghe, voor een doorgangsrecht bij den vijver en door den heer advokaat Bossaert, voor het dwarsen der werken door eene weide hem toebehoorende. 13. Wegenis rechttrekking der weg naar Locre. De weg naar Locre zou op 20 meters breedte getrokken worden, maar den Staat vind zulks overdreven de iveg zal rechtgetrokken worden op eene breedte van 15 meters. Aangenomen. 14. Burgerlijke Godshuizen verplaat sing van kredieten. De raad brengt een gunstig advies uit, aangaande de verplaatsing van bij voegende kredieten, voortkomende dooi'de duurte der levensmiddelen. 15. Neerlegging der stadsbegrooting voor 1913. De stadsbegrooting zal in sektiën on derzocht worden bij veertien dagen en daarna in openbare zitting besproken worden. M. Bouquet. De vuilkarvoerders hebben hun beklag gemaakt over den slechten toestand der weg zij kunnen met hunne kar op het vuilnisveld niet meer raken. MColaert. Wij waren zinnens de vuilnissen te storten in de weiden van M..Van Winsen, aan de statie. Dit ging veel gemakkelijker gaan dan nu. MVandenboogaerde. Vooraleer dat wij den grond opvullen van ande ren, zouden wij beter doen de gronden aan de stad toebehoorende <?p te vullen en in waarde te stellen. MColaert. Nu, wij zullen zien wat er kan gedaan worden. JU. Sobry, (in 't vlaamsch). Talrij ke werkmanshuizen, overal in de stad rondverspreid, zijn veel te klein om de talrijke huishoudens behoorlijk te huisvesten. Er zou daaraan nochtans kunnen verbetering gebracht worden. De stad schrijft jaarlijks in hare be grooting eene zekere som in, voor het herstellen van kunstgevels. De stad zou ook wel doen eene som in te schrijven, om de eigenaars van die werkmanshuisjes aan te moedigen een verdiep op hun eigendom te bouwen alzoo zou de gezondheidstoestand veel verbeteren daarbij het uitzicht dei- stad zou ook verfraaien. JU. Colaert. Er is geene vergelijke nis mogelijk tusschen de toelage die de stad geeft voor het herstellen van kunstgevels en het voorstel van den heer Sobry. 't Ware de eigenaars van die werkmanshuisjes bevoordeeligen en dat mag niet zijn. Er is een wetsvoorstel neergelegd in de Kamer, betrekkelijk de werkmans woningen. M. Vanheule, in der tijd, heeft altijd tegen het behoud der beluiken ge weest. Het ware veel beter deze huisjes te sluiten, zoo de eigenaar ervan geene veranderingen wil doen. M. Begerem. Indien er een verdiep ware opgebouwd op die huizen, zou den er, in plaats van 2 of 3 huishoudens, 4 of 5 zijn. Dat ware den uitslag. M. Colaert. Men zou moeten eene commissie instellen belast met deze zaak. De zitting wordt geheven om 6 u. 20. De komiteitender Liberale Vereeni ging van het arrondissement en dei- kantonnale Vereenigingen van Yper liebben zich opvolgenllijk vereenigd en, na kennis genomen te hebben van de dagorde door de liberale linkerzij den van den Senaat en der Kamer van Volksvertegenwoordigers, op 20 Octo ber 11. gestemd eenpariglijk verklaard er hunne geheele bijtreding aan te ge ven. En gezien dat het er vooreerst op aankomt het land te begiftigen met eene eerlijke kieswetgeving, de ware uitdrukking van den volkswil verze kerende met aan de politieke partijen eene vertegenwoordiging toe te ken nen overeenkomstig hunne wezentlij- ke getalsterkte hunne gansche zelfstan digheid geëerbiedigd blijvende dat de alzijdige evenred. vertegenwoordiging alleen in staat is zulks te verwezentlij- ken en dat zij voor de liberale partij eene noodzakelijke voorwaarde is van hare bijtreding tot het algemeen stem recht Gezien dat nopens de krijgsdienst herinrichting, de liberale partij ge- getrouw moet blij ven aan haarprogram- ma dat eene vermindering van den diensttijd voorziet vereenigbaar met de nood wendigheden van eene goede legerinrichting De komiteiten der bovengemelde vereenigingen hebben den wensch uit gedrukt de liberale mandatarissen de politieke gelijkheid te zien betrachten, maar met ze afhankelijk te maken van de voorafgaande stemming der alzijdi ge evenredige vertegenwoordiging, hervorming, die aan het hoofd van het programma hunner wederzijdsche ve reenigingen behouden blijft Op 't gebied van den krijgsdienst zich te houden aan het programma der linkerzijden, dat eene ernstige dienst tijdsvermindering voorziet. En na akt te hebben genomen van de bekendmaking der bureelen van de linkerzijden, die de herinrichting dei- partij bestudeeren hebben hoogerge- noemde komiteiten besloten dat het voor hunne Vereenigingen niet past het congres der jonge wachten op 1" December 1912 toe te treden. Zondag laatst had er om 6 ure 's avonds, in haar lokaal Zilveren Hoofd eene vergadering plaats van de Liberale Wacht van Yper. Talrijk waren de aanwezige leden die, met eene bestendige aandacht, de ontwikkeling en de beknibbeling aan hoorden, door den heer Voorzitter Glorie voorgedragen, van eenige ge dachten, die den grondsteun van het socialism uitmaken. Na die voordracht deelde men de dagorde mede, door de liberale linker zijden van den Senaat en den Kamer van Volksvertegenwoordigers gestemd waarbij al de leden verklaarden zich te willen aansluiten, den wensch even wel uitdrukkende dat voor het geval, waarin men het zuiver algemeen stem recht aan 25 jaren niet zou kunnen bekomen, de liberale afgevaardigden er wel zouden willen op aan dringen om een dubbele stem te verkrijgen voor den huisvader aan 35 jaren, met uitsluiting van 't stemrecht voor de vrouwen, en als dat nog niet te beko men is dan de eenmaking der kieswet ten te eischen, maar in elk geval de volledige Evenredige Vertegenwoordi ging op den voorgrond houdende. De inwoners der Kaai (west) vragen ons dat wij het beheer der posterijen zouden bidden hen eene tweede ver deeling per dag toe te staan. Deze inwoners vragen zich hoe het komt dat de bureelen der petroolmaat- schappij twee briefuitdeelingen heb ben, toen dat de menschen die eenige stappen verder wonen er maar een krijgen It WEERGALM EN 4 LEgONS.

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 1