ÏISIETRAARTEN E. Lambin-Mathée Wacht niet tot NIEUWJ 1 IR De ministerieele bekendmaking. Vlaamsch Tooneel. Theatre (l'Vpres. Sociélé Royale des Francs Arbalélriers. Wij maken ons de weergalm dezer klachten, met de vaste hoop dat het beheer der posterijen de welwillend heid zal hebben hunne klacht te aan- hooren. OM UWE <e bestellen lei* drukkerij DIXMU DESTRA AT, 53 YPER. ■J.l. Zondag woonden wij de vertoo ning bij door de Vlaamsche Ster gege ven. Zeggen wij rechuit dat ze puik was onder alle opzichten. Spijts het ongun stig weder was er toch eene volle zaal. Heel het deftigste deel onzer Vlaam sche bevolking was daar samenge stroomd en de zaal had een verrukke lijk uitzicht. Men heeft er genoten en plezier gehad, dat de moeilijksten er over in hun schik waren. Eerst voerde men De Groeve op, eene heerlijke brok in drij bedrijven, vol verhevene gedachten, waaronder eene heele som van de stichtendste zedeles- 1 sen en belangwekkendste tooneelen. 1 Het werd meesterlijk vertolkt. De juf fers.!. Devers en J. Windels speelden hare wederzijdsche rol met een waar talent zij waren beide aanbiddelijk van natuurlijkheid. De heeren K. i Wolff, Fl.Slosse,G. Pottel en D. Devers wisten zich volkomen in het vel te ste- ken van de personnage, die zij schet sen moesten. De bijrollen werden on- j berispelijk weergegeven door de heeren Art. Philips, M. Bories en Ach. Luyten. Een gul bravo voor al die kundige tooneelisten Zij verdienden ten volle de luidruchtige en herhaalde toejui chingen. Daarna kwam De Duiveldans, blijspel met zang in een bedrijf, een heel lief stukje met puiken zang. Het heeft veel en hartelijk doen lachen. Ook werd het opperbest weergegeven. Mej. Z. Devers was een flinke en naar de natuur afge- kekene marketentster en de heeren K. Deweerdt, ,T. Tasseel en Alph. Phi lips speelden hunne rollen met eene echte kunst. Een hartelijk proficiat aan allen. De tooneelen waren levendig en breed, de tooneelversiering en kleedij echt prachtig de grimeering was op perbest gelukt, de figuratie goed afge richt en de taal zuiver gesproken. Het was een avondfeest dat den bes ten indruk nagelaten heeft en onze knappe Ster ter eere strekt. Eere en dank aan haar Natus. De heer de Broqueville, Minister van Oorlog (Aandacht). Mijne heeren, getrouw aan de gedragslijn verleden jaar aangenomen, verlangt de Regee ring den zittijd te openen met mede- deelingen, die haar voorkomen als van aard, om ieder onder u de uitoefening der parlementaire verantwoordelijk heid te vergemakkelijken. De verwezenlijking voortzettende van het plan, dat vöör twee jaar, in de troonrede werd geschetst, dienen wij heden, bij 's Lands gemachtigden, wet sontwerpen in, omtrent de volgende zaken Maatschappelijke verzekering be treffende ouderdom, ziekelijkheid en invaliditeit Verzekering voor visschers Herin richting eener nationale maat schappij voor goedkoope woningen Wijziging van de wet van 13 De cember 1889 tot langduriger bezoek van lagere scholen Handelspolitie Crediet voor handelaars en am- bachtlieden en intresten Herziening van Titel I. Boek 11, van het Burgerlijk Wetboek Wijziging in de samenstelling van de Kamers van beroepshoven en ver meerdering van het personeel bij de hoven en sommige rechtbanken Rechterlijke politie Landelijke politie Wet op het gezondheidswezen Inrichting eener nationale maat schappij voor waterverdeeling. Reeds werd een ontwerp inge diend betreffende inrichting van post- checks te vereffeningen. De gewichtigheid van deze ver schillende ontwerpen zal niemand ont gaan, ook vraagt de Regeering U, ze wel spoedig te willen onderzoeken. Niet ongelegen is het hier te doen aanmerken, dat zoo men, bij de be- raadslagingover de begrootingen er niet aandenken kan het getal sprekers te beperken de regeling door partijen van hunne doelneming aan debatten over ontwerpen van bijzonderen aard veel er toe zoo bij te dragen, om het werk van de wetgever duidelijker en sneller te maken. Op dien grond, schijnt vereeniging van de verschillende wilkrachten ge- makkelijkte bereiken Aan dewerking van onze Staatspartijen eene taak op dragen, dieaan toeneming van's Lands welvaart vreemd zij, komt overeen met kleineering dier partijen derhal ve hebben alle er belang bij de waarde van haar wetgevenden invloed te doen gelden, dan zelfs, wanneer zij geen vollen vrede kunnen hebben met ingediende voorstellen. Mijne Heeren, bezorgd om gewe tensvolle vervulling van de plichten die onze onafhankelijkheid en onze in ternationale verbintenissen ons opleg gen, werden wij er toe geleid na te gaan, of de tegenwoordige toestand on zer legerinrichting bestand is tegen de noodwendigheden, die zich in de laat ste maanden voordeden. Daarbij lieten wij ons leiden door de verslagen onzer diplomaten en' de werken der. meest bevoegde techniek. De uitslag van die grondige studie deelen wij u mede en wel, daar de Re geering zeker is, dat met de verande ringen in de internationale Staatskun- de de vroegere opvatting in zake land- verdediging ontoereikend is gewor den. Beschouwingen over Europa's toe stand en over betrekkingen onder Mo gendheden komen hier niet te pas. Een feit, waarover heel de wereld bezorgd is, staat echter vast Voorbereiding tot den oorlog, wordt gedurig krach tig voortgezet. Verre van mij de ge dachte eeuige der vreemde mogend heden strijdlustige bedoelingen aan te wrijven de pogingen die zij inspannen tot behoud van den vrede verdienen ons aller erkentelijkheid, doch meer dan ooit worden ingezien geschillen, die den vrede in gevaar kunnen bren gen, overal wordt onverpoosd gewerkt om er desnoods tegen bestand te zijn. Voor elk aandachtig waarnemer, is de plaats die België in zulke omstan digheden zou bekleeden een gewichtig iets. De rol van ons land is een strijd tusschen de mogendheden van West- Europa, treedt meer dan ooit in het voorlicht zij blijkt inzonderheid uit de toebereidselen tot inrichting van den aanval en tot voorkoming daarvan, zoodra de oorlog verklaard is. Ziedaar den toestand, sedert de ge beurtenissen der laatste maanden, waarover de Regeering zich terecht ongerust maakt. Voor België ontstaan daaruit wel geene nieuwe verplichtingen, maar de bestaande, die wij steeds erkend hebben, zijn er nog dringender door geworden. Eenieder mag weten, dat de Re geering zich geene moeite, hoe groot ook, zal ontzien. De wet van 1909 schonk het land een modelleger, dat in al de toenmali ge behoeften voorzag. Het leger is flink ingericht, sterk gewapend en ruim be- voooraad de officieren genieten eene volledige opleiding. Dank zij de wet van 1909, overtreffen onze weerbare veruit de. vroegere cijfers en aan oud- vaderlijken moed zal het niemand ont breken. Sedert 1909 is echter heel wat ge beurd willen wij onzen plicht ten volle vervullen, dan dienen wij nieuwe maat regelen te treffen. De Regeering mag op dit punt niet wankelen, en in het volle besef onzer verantwoordelijkheid, klinkt ons woord zoo duidelijk en afdoende. Stellig bleef ons vertrouwen in de waarborgende mogendheden onveranderd, alle ble ven ons even genegen en toonden het ons herhaaldelijk. Maar het mag niet ontkend, dat op krijgsgebied menig bondgenootschap zich zoodanig wijzigde, dat bij gebeur- lijken Europeeschen krijg eerder op eigen kracht, dan op andere hulp dient gesteund te worden. Immers, het is te voorzien, dat de verschillende mo gendheden, die onze onzijdigheid waarborgen, de eene na de andere, in een oorlog kunnen betrokken worden. Ons leger moet talrijk genoeg zijn, om zijn plicht in dergelijke omstandighed en te vervullen. Onze vestingwerken beheerschen het land en de vijand, die er zich van meester maakt, wint, het op al zijne tegenstandersdaarom komt het er ook op aan, dat die pun ten uitsluitend in het bezit blijven van 's lands krachten, sterk genoeg om aan eikeenden lust te benemen, die te wiflen bemeesteren tot hoofdstelling voor eigen krijgsverrichtingen. Mijnheeren, wij mochten U de plichten niet verbergen, die voort spruiten uit den huidigen politieken toestand in Europa. Daarom zeggen wij Nieuwe toestanden vergen nieu we passende opofferingen. Wij schat ten de waardigheid en de vaderlands liefde der Belgen immers niet te hoog, waar wij hun nogmaals de toevertrou wen, om te waken op 's lands hoogste eer. Als gevolg dezer verklaring wil de Regeering een ontwerp overleggen tot verwezenlijking van maatregelen, als noodig blijken door bedoelde omstan digheden. De meerderheid gelieve te begrij pen, dat de Regeering dit gedeelte harer verklaring heeft voorbehouden voor gansch de Wetgeving en wel uit eerbied voor de vaderlandslievende gevoelens van alle parlementsleden. In deze zaak wilden wij elk onderscheid tusschen wetgevers voorbijzien, wijl in dezen de eer van allen gelijkelijk be trokken is. De Regeering zegde U onverhalen de waarheid, zij vervult haren plicht zonder aanzien van bijbedoelingen, en kel met den blik op het Vaderland, dat ons allen dierbaar is. Aan de voorlid)ting van uw ge weten laten wij het over te oordeelen over de plichten, ons door de eer en de veiligheid van België voorgeschre ven. Ik weet het, gij zult handelen als fiere, vrije vertegenwoordigers vaneen volk, te recht bezorgd om zijne onaf hankelijkheid. Mij nheerende school kwestie stond tijdens de jongste verkiezing vooral op het spel. De Regeering is niet van mee ning dat onverwijld wel ongeschreven voorstellen hoeven ingediend, doch in den loop van dezen zittijd zullen ze voorgedragen worden. Ons ontwerp is in de eerste plaats berekend om de jeugd door aangepast gewestelijk be roepsonderwijs voor het leven flink te wapenen. 1 De Regeering is de meening toege- gedaan, dat leerplicht enkel kan inge voerd, indien de wet volkomen vrij heid voor de ouders waarborgt, voor armen evenals voor de rijken, ten ein de de opvoeding hunner kinderen naar eigen keuze te leiden. i Eerbied voor de overtuiging van anderen blijkt zoodanig overeen te stemmen met 's volks karakter, dat het denkbeeld eener onmogelijke overeen- komst op dezen grondslag tegen de borst sluit, althans daar, waar eerbied voor vrijheid niet als een ijdel woord geldt. i Mijne heeren, op vergaderingen en I in-bladen werd aangekondigd, dat een i voorstel tot herzienning van artikel 47 der Grondwet binnen kort voor de Ka mer zou komen. In dezelfde omstandigheden alvo- rens het mogelijk was een inzicht te j uiten, werd de wetgeving verwittigd, dat zij verplicht is eene goedkeurende stemming uit te brengen, wil zij 's lands bedrijvigheid niet zien ophouden. Nog nooit gebeurde zoo iets in den lande. Werkelijk strekt zulke houding eensdeels hiertoe, dat 's lands verko- zenen beroofd zouden worden van het recht tot vrij stemmen, en anderdeels hen af te keeren van de gevraagde her ziening, die bewust zijnde van hunne verantwoordelijkheid, de waardigheid van den kiezer verlangen te zien eer biedigen alsook den verkozene zelf. Stellig kan de Regeering niet als onveranderlijk beschouwen de teksten waarbij de uitoefening van het kies recht wordt geregeld den lijd veran deren de gedachten ervaring opent nieuwe einders, doch, voor de Regee ring is het .een eerste plicht niet te dul den dat instellingen die niet door eene eenvoudige meerderheid werden^ op gedrongen, maar voortvloeiden" uit overeenkomst onder partijen, door- onder dwang gevoerde beraadslaging vervalscht worden. Het in overweging nemen uit hof felijkheid, zooals werd voorgesteld, ware verkeerd voor de minderheid in de eerste plaats, zoolang niet. ten min ste een voorafgaand vergelijk is getrof fen, aangaande nieuwe teksten ter ver vanging van de huidige. Hoe welwillend ook het ministerie gezind is, kan het zoo maar niet wil het deftig en waardig handelen, een voor stel toetreden tot wijziging onzer Grond wet, zoolang een bepaalde tekst niet door twee derden der leden van Kamer en Senaat is goedgekeurd. Tal van voorstellen eerst in over weging aanvaard, worden immers later door de Regeering gekampt, door de Kamers afgewezen. Is echter aanvankelijk beslist, dat tot herziening zal worden overgegaan, dan bestaat, voor wie het land niet be driegen wil, een zekere zedelijke ver plichting tot herziening, en deze strekt zich dan uit tot al de herzienswuardige punten. Maar, ik herhaal het, buiten de re gelmatige voorwaarden van ons open baar en parlementaire leven mogen wij niet handelen. Het is niet aan te nemen, dat tot herziening worde besloten onder den drang van openbare woelingen, die de verschillende beslissingen zouden beïnvloeden. De Regeering is er van overtuigd dat, naar aanleiding zijner mededeeiin- gen, het Parlement, in den loop van dezen zittijd, werk zal verrichten, dat tot eere strekt van elke partij en het land in de hoogste mate dienstbaar is. (Toejuichingrechts.) I qM La representation de KAATJE cette oeuvre puissante de l'auteur bei ge Paul Spaak, s'annonce sous les plus heureux auspices. La Tournee Tonniet actuéllemenl dans la province du flai- naut, y rencontre un gros succes. En effet, rien de plus troublantque la trarne de ce beau drame beige qui a don de plonger la salie dans une impression- nante émotion, pour confondre a la fin de cliaque acte le public dans un ton- nerre d'applaudissements. Cette belle oeuvre sera interprêtée sur notre scène Mercredi 27 et.. Location comme d'habitude. Lundi 18 Novembre 1912. Oiseau, Dupont V. Bloc, Dezwarte F. Mijnheer M. MEIER, tandmeester heeft de eer zijne talrijke klanten bekend te maken, dat hij zich VOORLOOPIG niet meer naar Yper zal kunnen begeven om geraadpleegd te worden en door nie mand zal vertegenwoordigd zijn. Niette min, diegene die begeeren M. Meier te raadplegen, kunnen zich begeven in zijn huis, te Kortrijk, hoek der Moeskroen- straat, 2, huis met koetspoort, bij het ge vang. Indien men eenige dagen te voren MMeier verwittigd, kan men dezelfde dag,'s namiddags uit Kortrijk vertrekken met de kunstige tanden 'OVN

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 2