Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 28" November 19 2. Negende jaar. Nr 5. m van Si. Si. §1. de Gravin van Vlaanderen eener akelige klucht. Nog meer belastingen Nog meer duur leven Vaderlandsliefde. De klerikale Jeugd. I cenliemen. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des ffonderdttf/S. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in hij den Uitgever, Uixfmnleslraat, nr 53, ie. Yp.er. (>e aankondigingen van ganscli Helgië en't hnitenlantl evenals de Notariale en Kecliterlijke a ank on hgiagen m >ge i gezonden worden ten btireele van dit hlad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk legen Dtjnsdag middag vrij en onderteekend loe te zenden AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklatnen'25 c. Rechterlijke aankondigingen I fr. id. DOOD Een bloedopdrang ontstaan in den dag van Maandag, heeft de reeds angstvolle toestand van II. K. II. de Gravin van Vlaanderen verergd Nochtans had zich eene verbe tering voorgedaan in den avond en de geneesheeren waren meer verzekerd. 't Is 's nachts dat den toestand opeens slechter werd en Dinsdag morgen, om 6 1/4 ure, is de Gra vin gestorven in de annen van haren zoon. De moeder van onzen welbe minden Koning, prinses Maria von Hohènzollern-Siegmaringen, was geboren de 17 November 1845. De bekroning Een der middelen waardoor de kiezers schrik werden aangejaagd voor den 2 Juni, was de bewering der regeeringsgazetten dat het eerste werk der liberalen zou zijn de lasten te verhoogen. Kent gij wel, waarde gebuur, een laffere daad als dengene die anderen beschuldigt van een kwaad dat men zelf wil bedrijven Zulke laffe daad hebben de kleri- kalen begaan, want zij zijn het die de belastingen gaan verhoogen. Het ieven was nog niet duur genoeg Niemand moet beter den geldelij- ken toestand van 't land kennen dan degenen die 't bestuur en de kas in handen hebben. Als er heden door de regeering nieuwe lasten worden ge vraagd, dan is het van gisteren niet dat de noodzakelijkheid van deze nieuwe belastingen zich voordoet. De ministers kenden den toestand van vóór 2 Juni. En 't waren de mi nisters, die in hunne gazetten en manifesten niet alleenlijk de liberalen beschuldigden van de lasten te zul len verhoogen, maar de verzekering gaven dat de finantieele toestand van 't land gunstig, ja, schitterend was en dat de katholieken geene nieuwe lasten zouden vragen. Zoo heeft de regeering zich, in samenwerking met de pastoorsga zetten, plichtig gemaakt aan eene zoo laffe als eerlooze daad. Er is geen woord te vinden, krach tig genoeg om dergelijke politieke schavuiterij te bestempelen. Want, er valt niet meer aan te tw ijfelen, het nieuws der nieuwe be lastingen is officieel. Het werd aan gekondigd op de laatste vergadering der katholieke rechterzijde en de minister van finantiën moet het be kennen in het ontwerp budget van middelen en wegen. Ondanks de kolossale vermeerde ring van 's lands schuld, ondanks de zoo zwaar drukkende leeningen, on danks de kolossale verhoogingen van inkomsten, staat het deficiet voor de deur. Op de schandelijke millioenver- brassingen volgen de drukkende nieuwe belastingen die in de door het dure leven beproefde huisgezin nen nog meer kommer en ontbering gaan doen ontstaan. De akelige kluchtspelers die zich voorstelden als de verdedigers van het familieleven, gaan nieuwe ter-, gende lasten op de familien leggen. Meer jongens voor de kazern en meer zuurgewonnen centen bij den ontvanger dragen Ziedaar uwe be looning, goedsjeugdige en gefopte kiezers En het zijn weeral de werkers- en kleinbur^ersgezinnen die het meest zullen getroffen worden. Vei hooging van erfenisrechten, lasten op mobi laire waarden, en lasten op nijver- heidsobligatien ziedaar waarop de regeering loert. Op uwe spaarpen ningen, op het zweet van uwen ar beid gaan zij de twintig millioen zoeken waarmede zij den onverzade- lijken gelddorst der politieke gees telijkheid en der schatrijke kloosters willen bevredigen. n o Ziedaar wat de klerikale regeering beoogt als bedanking aan de mis leide kiezers die haar noodlottig be staan op 2 Juni hielpen verzekeren. Toen de liberalen in 1883 nieuwe belastingen voorstelden, dan was het omdat de inkomsten van den Staat op aanmerkelijke wijze verminder den, ten gevolge van eene algemeene handel- en nijverheidscrisis welke zich in alle beschaafde landen van de w ereld deed gevoelen. De klerikalen, meesters in 't liegen en bedriegen, gelijk altijd, wisten het volk tegen de liberale regeering op te jagen en waren schaamteloos genoeg te durven beweren dat de voorgestelde belastingen konden vermeden worden door algemeene besparingen in te voeren in alle dien sten en in 't bijzonder voor wat het openbaar onderwijs betrof, alsook door het getal der openbare beamb ten, bedienden en werklieden te verminderen. W elke schoone gelegenheid heb ben wij nu niet om deze eterneele volksbedriegers den bal terug te kaatsen Immers, de klerikalen komen nieuwe belastingen vragen, alswan- neer zij reeds over talrijke millioe- nen meer beschikken dan de libera len, alswanneer de inkomsten van 't land verdubbeld en verdriedubbeld zijn. De nieuwe belastingen welke men wil invoeren zijn bijgevolg niet nood zakelijk gemaakt door den economie ken toestand van 't land, door eene vermindering van inkomsten of door eene algemeene handels- of nijver heidscrisis. Neen, de nieuwe belastingen zijn noodzakelijk gemaakt door het schan delijkste en verbrassendste knoeibe- stuur dat ooit in Belgie aan 't bewind werd gehouden, 't Is de aanstaande verwezenlijking der zoo treffende voorzegging van wijlen den katho lieken senator De Lantsheere die de altijd grooter wordende uitgaven en de steeds zwaarder wordende schul den, waaraan de katholieke regee ring zich overleverde, bestempelde als een verschrikkelijk gevaar waar door ons land naar den afgrond werd gedreven. Dezelfde klerikalen, die beweer den dat de belastingen in 1884 door de liberalen in nooddwang voorge steld, konden gemist worden, waren de eersten om ze op te strijken, toen zij door list en bedrog in 1884 't be wind overrompelden. Verre van alsdan besparingen in te voeren, wentelden zij zich in een stelsel van millioenenverbrassing, vn aarvan men nu eerst de noodlottige gevolgen zal beginnen te gevoelen. Wel is waar ontnamen zij het brood van duizenden nuttige en be kwame onderwijzers en onderwijze ressen, wel is waar schaften zij hon derden volksscholen af, maar zij voerden voor geen centiem besparin gen in op den dienst van het onder wijs. Integendeel de uitgaven wer den verzwaard ten einde een aantal dompersscholen te kunnen recht hou den en een leger van vreemde kloos terlingen te kunnen begunstigen, tot. groot nadeel van zoovele leerzuchti ge burgers- en werkmanskinderen die in het onderwijs eene deftige loop baan wilden zoeken. Het leger der openbare ambte naars en bedienden, verre van ver minderd te worden gelijk zij het in 1884 voorstelden, werd verdubbeld en verdriedubbeld, ten einde de massa paapsche creaturen en nulli teiten te kunnen nestelen en -de plaatskensjacht hunner politieke vrienden te bevredigen. Eindelijk, uit oogenverblindinz, ten einde de kiezers te paaien, werden zonder vooruitzicht, zonder samenhang, al lerlei groote prachtwerken onderno men waardoor nutteloos millioenen en nog millioenen werden verzwol gen, verbrast, in den vollen zin van 't woord, terwijl ontelbare sommen aan allerlei kerk en kloosterinrich tingen en klerikale kiesmachienen werden gehangen. Van daar den zoo bovenmatigen groei der staatsschulden, van daar de noodzakelijkheid om nieuwe be lastingen in te voeren. De knoei- en verbrassingsmethode der klerikale regeering heeft alleen schuld aan dezen bedenkelijken toe stand. De verzwaring van het duur leven is het onmiddelijk en noodlot tig gevolg ervan. Het behoud van de klerikale re- gecring zal voor ons land in eene onherstelbare ramp ontaarden. Wanneer wij, bij het lezen der oor logsberichten uit de Balkans, de tal- looze bewijzen vinden van de bewon derenswaardige vaderlandsliefde der Bulgaren, Serviërs, Grieken en Monte- grijnen, dan moeten wij ons onwille keurig afvragen hoe het gesteld is met de Vaderlandsliefde der Belgen, in het algemeen, en der Vlamingen in het bijzonder. Om dat te weten heeft men slechts ter herberg, of in de barbierschool, eens over vaderlandsliefde te gewa gen, men hoeft slechts te beproeven te doen inzien welke plichten wij te ver vullen hebben tegenover het vader land men zal alras weten hoe laat het is. Negen kansen op tien dat men niet eens wil luisteren of dat meh u neemt voor iemand bij wien het niet zeer helder in het hoofd is. En hoe kan het anders Hoeveel menschen kennen onze va- derlandsche geschiedenis 0111 er uit te leeren wat eens bij eene vreemde over- heersching te wachten staat? Hoevelen zijn er die weten door welke landen onze onafhankelijkheid gesteund wordt? Iedereen zal zelf wel het antwoord vinden op deze vragen. Iedereen zal ook wel moeten bekennen dat de re- geerende partij niets gedaan heeft om dat heilig gevoel, dat vaderlandsliefde heet, aan te wakkeren en te onderhou den. Integendeel, zij heeft alles gedaan wat mogelijk is om ons te doen geloo- ven dat een leger voor de belgen een nutteloos, praalvertoon is hare tra wanten hebben ook alles gedaan wat mogelijk is om ons te doen gelooven dat onze onafhankelijkheid voor eeu wig gewaarborgd was. En dan nog, gesteld dat zij het tegen overgestelde deden en de vaderlands liefde aanpreekte, hoe kan de vader landsliefde vasten wortel schieten bij een volk waarvan zoo'n schrikbarend groot aantal lieden in de meest vol strekte onwetendheid leven Hoe kan men de werklieden doen aannemen dat zij hun vaderland boven alles moe ten eeren en liefhebben, als zij slechts voor het derde of het vierde tellen van een burger in het uitoefenen van hun kiesrecht Hoe kan ons volk zijn va derland in het hart dragen als de gees telijkheid, welke er den grootsten in vloed op heeft, nooit op de plichten wijst welke iedereen te vervullen heeft tegenover zijn geboortegrond, doch slechts voortdurend voor een gevaar waarschuwt dit van niet klerikaal te zijn. En het zijn de klerikale gazetten zelf welke nu moeten bekennen dat wij beter voor onze landsverdediging moe ten zorgen, daar een der landen, welke onze onafhankelijkheid waarborgde, er niet meer wil voor instaan zoo wij zelf er niet meer prijs aan hechten. Door eene vreemde natia moeten gewezen worden op het gebrek aan vaderlandsliefde Welke schande Geen enkel echt vaderlander of hij zal het rood der schaamte naar zijne wan gen voelen stijgen bij zulk een verne dering. De liberale partij mag terecht fier zijn de eenige partij te zijn welke altijd en in alle omstandigheden de vader landsliefde plaatste boven politieke belangen; zij mag zelfs fier zijn op haren val, in de jaren tachtig, daar de klerikalen het bewind bemeesterden omdat de liberalen het vaderland wil den in staat stellen zijn onafhankelijk heid te verzekeren. De klerikalen, im mers, kwamen aan het bewind onder den kreet Geen man, geen cent, geen kanon meer 1 Hoe gelukkig en fier zijn wij te be lmoren tot de partij welke door een goed, degelijk en verplichtend onder wijs de liefde tot de geboorteplek van kleins af bij alle Belgen wilde inpren ten, en hoe beklagen wij ons arm va derland dat reeds zoo lang zucht onder de heerschappij van kerels wier eenige genegenheid naar Rome gaat en naar hunne persoonlijke profijten. Maandag I. 1. had te Leuven eene studentenmeeting plaats. Het ging er zoo ontstuimig toe, dat de policie er tusschen moest komen. Een koffiehuis BE WEERGA LM r 7 ~x> I# O o rj

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 1