Stadsnieuws. 9 Baas Ganzendonck, DE LOTEL Vrome Vel>id. VI a a m s c 11 e z i 11 d e 11 en Gnzcmunncn. van Vper. Sociélé Kovale des Francs Arlialélriers. CEIlCLti D'ÉTÜDKS (FFxtension Universitaire werd verwoest en in de schouwburg vlogen de vensters aan stukken. De bierglazen dienden als bommen. Een tiental brave jongens werden drager bevonden van revolvers, kneukelijzers, enz. Op zeker oogenblik was de vecht partij zoo algemeen en waren de onlus ten zoo groot, dat de burgemeester de gendarmerie en het leger consigneer de. Niet vergeten, dat AL de Leuvensche studenten eerste klas klerikalen zijn en dat het voor die voorbeeldige Jeugd is, dat 'menheer pastoor in al de kerken met tremolostem bedelt en zelfs de arme menschen doet bloe den Onze klerikale gazettekens zullen van deze onlusten niet veel gewagen 't Zijn immers burgerskinderen zonen van klerikale kopstukken die. later hun papas moeten vervangen en als rechter de arme droihmels achter het slot zullen verwijzen, en 't zullen advo- katen, dokters, leeraars, pastoors worden, die voor 't geloof zullen strij den Waren het werkjongens geweest of antiklerikalen, dan zoudt ge nu een vapelanengekakel hooren liet is stellig in den schoot van den Yperschen gemeenteraad dat men mannen aantreft van diepe overtuiging. Wij hebben er heel onlangs het bewijs van gehad, wanneer het er op aan kwam te beslissen over het voorstel der heeren Sobry, Devloo en andere vreemdelingen, die droomden van het Vlaamsch als voertaal op te dringen in de betalende school der S' Janstraat, en dat spijts den tegenstrijdigen wil, eenpariglijk uitgedrukt door de ouders, die er hunne kinderen zenden.... De raad heeft "dat voorstel verworpen, inaar er waren vier raadsleden, die het stemden, waaronder er twee zijn, die, door de plaats welke zij in hunne partij hekleeden, moeten aanzien worden als verstandig genoeg denkende mannen, om niet lichtzinnig of met het eenige doel van te schaden te handelen wij bedoelen de heeren Sobry en Struye. Welnu, wat stellen wij vast 9 't Is dat dietwee heeren,hardnekkige vlaamsch- gezinden als het de kinderen van an deren geldt, aan hunne kinderen eene verfranschte opvoeding geven De heer GoJaert deed het den heer Sobry in de zitting van den Raad zelf opmer ken en wat den heer Struye betreft, iedereen weet dat hij zijne zonen in het Waalsche bij de jesuïeten te Door nik zendt! En dat zijn de Vlaamschgezinde hoofdmannen van onzen raad Het is waar dat zij daar op goede school zijn. Men weet, inderdaad, dat de heer M E IY E I. W E It K MET Eraeys en zijne vrienden gesperteld hebben als de duivel in, een wijwater vat om onze medeburgers de kozijnljes- gaze op te dringen en de stad voor der tig jaren aan Brugsche begunstigden over te leveren, die het gras onder de voeten onzer medeburgers kwamen wegmaaien, of beter nog, die eene zaak te.n hunnen voordeele wisten weg te moffelen, die, door de stad ten bate gekeerd, onze stedelijke geldmiddelen niet weinig zou doen bloeien hebben. Maar het moest de gaze van Debrou- wer, de gaze van den uitstekenden gazeman zijn. Hij alleen was bekwaam liet was de meest gekende, de meest aanbevelingswaardige firma om kort te zijn, deze, die zich op geen een hoek bevindt. En 'twas de heer Eraeys, die er voor op de bres stimd, gelijk de heeren Sobry en Struye het voor de Moedertaal deden. Zeven jaren zijn sindsdien verloopen en de heer Eraeys is er op heden toe gekomen te zeggen, juist als onze Vlaamschgezinden, de gaze, dat is goed voorde anderen, ik, ik neem de electriciteit. liet geloof zonder de werken is een dood geloof. Koninklijke Hofbo van het arrondissement Yper. Wij vernemen dat de uitdeeling der belooningen aan de laureaten der in*1 ternationale tentoonstelling van hof bouwkunde, gehouden te Yper op 29 September laatst, zal plaats hejpben op het Stadhuis, den Zondag 15 December 4912, om 2 ure 's namiddags. De leden der gemeenteraad zullen deze plechtigheid met hunne tegen woordigheid vereeren. Men zegt dat de gemeenteoverheid .van deze gelegenheid zal gebruik ma ken om de harmonie der Oud-Pom piers uit te noodigen zich naar het Stadhuis te begeven. M. Colaert zal zijn spijt uitdrukken, vergeten te hebben deze maatschappij geluk gewenscht te hebben, tijdens hare schitterende zegepraal, behaald in den wedstrijd van Avesnes. Beter laat dan nooit. I>c kinder 11100rd (2 11. Wanneer de tafel afgeruimd was, ging Gertha-moei haar gewoon middag slaapje doende meisjes liepen roet ongesloofde mouwen in keuken en achter-huis, 0111 het tafelgoed te reini gen en weg te bergen, en Pieter nam afscheid van de gebroeders Müller. IJ ij maakte deel der feestcommisie, ter gelegenheid van eene tentoonstelling van landbouwvoortbrengselen, die s'anderdaags moest plaatshebben. Dieonderscheiding is hem te beurt gevallen om zijne bijzondere kennis, zei Jan Müller tot zijnen broeder, toen Pieter wegwas. Erzullen veel boeren zonen jaloersch op hem zijn, elkeen zou lid der commissie willen wezen. Natuurlijk, zei oom Jozef, en de jongen heeft er verstand van ook. In dien hij twintig duizend franken bezat, zou hij die in tien jaren verdubbelen. Maar zeg mij eens, Piet, hoe heeft hij liet aangelegd, om u uit den krot te helpen. «Zoo als gij dezen middag zegdet, ben ik nooit fel geweest, zei boer Piet, nooit gaf ik mij de moeite 0111 Men meldt ons dat men in de Beroep- school Se Jozef timmerwerk vervaar digt voor rekening van een aannemer der stad, die de aanbesteding heeft voor het leveren van het timmerwerk, uit te voeren aan het gesticht Godt- schalck, te Wytschaete. Is dat geen schreeuwend misbruik dat dient gemeld te worden, en waar aan er dient een einde te worden ge steld iets nieuws te beproefen. Ik ging alle jaren achteruit, zonder te onderzoeken hoe het kwam, tot op den oogenblik dat Pieter hier zich verhuurde. De jon gen was toen pas negentien jaar, en toch bemerkte hij dadelijk dat ik ten onder ging door zekere onverschillig heid, gepaart aan gebrek aan kennis, '<t Was in het vroegjaar, en ik zegde dat wij 'tncerpolderken met boekweit zou den bezaaien. Hoe lang is het geleden, dat er vlas gestaan heeft vroeg hij bescheiden. Vlas Nog nooit, antwoordde ik. Dan moet gij er op zaaien, sprak hij, ik verzeker ueenen rij ken oogst.» Ik heb geen landvette genoeg en het zaad is duur, bemerkte ik,neen, geen vlas. Maar Pieter liet zich niet ompraten, diemoeielijkheden moesten' uit den weg geruimd worden. Ik gaf toe. En gij hebt het u niet beklaagd vroeg Jozef. Dat was het begin van onzen wel stand antwoordde de broeder. Het vlas was lang en fijn; wij verkochten het te velde aan eenen koopman uit Westphalie, tot buitengewoon hoogen prijs en toen werd de magere koe, die gij hier vroeger zaagt, verkocht en er kwamen twee schoone melkbeesten op stal. Begrepen, zei Jozef. En het naaste jaar zal er hier een paard op stal s^aan, zei Muiter glim- Verleden week Woensdag, werd het lijkje van een kindje van 7 maanden van het mannelijk geslacht uit de vaart gehaald bij de brug van de Kruis straat. Aanstonds werden opzoekingen ge daan om de dader van die kindermoord te ontdekken. Zondag morgen heeft men een mei sje aangehoudan van 17 jaar, zekere Julia Van E...., van Voonnezeele. Zij heeftalles bekend. Julia Van E..., was nauwelijks 8 jaar oud toen zij haar moeder verloor en werd inliet gestichtgeplaatst van Voor- mezeele, daar haar vader, een brave landbouwwerkman, het bestaan zijner vier kinderen niet kon verzekeren. Aan veertien jaar werd Julia gezon den naar Rijsel zij verliet deze stad om naar Brussel te trekken waar zij in het moederhuis, zegt men een kind van het mannelijk geslacht ter wereld bracht. Zij moest Woensdag laatst naar huis gaan en 'tis al te voet gaan van Yper naar Voormezeele, langs de vaart, dat zij haar kind in het water wierp. Zij werd opgemerkt door twee per sonen eene vrouw Anna Elipo, van Yper, en een ijzerwegwerker, Deeo- ninck, ook van Yper. Toen deze twee personen 's ande rendaags vernamen dat een kindje uit de vaart was gehaald, deden zij hunne bekendmaking aan den heer onder zoeksrechter, deze deed het onderzoek volgens de gezegden van die twee per sonen en gelukte er in de dader van den kindermoord aan te houden. Met be hendigheid ondervraagd, heeft zij alles bekend. Zij werd opgesloten in het gevang van Yper. Maandag morgen, rond 9 1/2 ure, werd Julia Van E..., opnieuw pnder- hoord, met verschillige personen. Zij werd opvolgentijk erkend door twee treinwachters, door M. Henri Deco- ninck en nog een ander lijn legger van den telefoon, Henri Berggen, te Kor- trijk wonend, die in den trein, tusschen Desselghem en Kortrijk, langs zijn maat zat. Zij werd insgelijks in tegenwoordig heid gesteld van de echtgenoote Van Mollen, wonend te Laeken, waar Julia Van E..., haar kind te voedren had ge plaatst. Deze persoon zegde namelijk Julia Van E..., kwam verleden week haar kind afhalen, zeggende dat zij het niet meer kon laten opbrengen, daar zij moest 20 fr. te maande betalen en er maar 25 won, zij zegde het te doen op brengen bij hare tante, Sophie Tancré te Voormezeele of haar meter te Kem- mel. Toen de vrouw Van Mollen in de bladen las over de kindermoord van Yper, dacht zij op het kind dat zij ge voed had, en verwittigde de politie. Het parket heeft ter plaats geweest lachend, Julia gaat trouwen. Hoe moet ik dat verstaan vroeg de broeder. Zij krijgt Frans Krabs, antwoord de de vader fier, Frans Krabs, de eigenaar van het Rozeveld, een schoon stuk land van vijf gemeten, en als zij dat bij ons gedoe leggen, kunnen zij een paard houden. Trouwen zij hier in vroeg Jozef. Ik laat hun het gedoe over ver klaarde Piet. Een slecht plan, zei Jozef schud debollend. «waarlijk een slecht plan, herhaalde hij. Maar de gelegenheid om verdere bedenkingen te maken werd hem afgesneden door de komst van Frans Krabs, die Julia kwam afhalen om te kermissen. Gertha-moei, die in eenen leuning stoel had zitten slapen, werd opge schrikt door het gerucht van Frans Krabs zware laarzen op den steenen vloer. 'k meende dat er een paard in huis kwam, zei ze geeuwend. Zij keek op, en den blik, dien zij op den jongeling met de gro /e laarzen wierp, drukte be wondering uit. Dat was een andere kerel dan die blonde Pieter, waar men zoo hoog meê liep. Hij was wel een hootd langer, hij had een ferm bruinrossen baard, droeg een zwarte jas en op zijn ondervest bengelde een zilveren horlogeketen. Op zulk een man moest eene boerin waar het kindje werd uitgehaald, en den architekt, heer Lernould, heeft er een schets van gemaakt. Landt "25 Novemhre 19i"2. BlASON VAR1É. Moyën total 10 1/2-10 1/2-10 1/2-1 321/2. Van Nieuwenhuyse Gyrille. Bas total 1-1-1-1 - 4 Ommeslagh Raymond. ET Salt.e de la Bourse, rue Carton. COURS de M. F. VAN KALKEN, Agrégé a la Faculté de Philosophic: La Société Beige a la fin du Régime espagnol. 4° leeon Dimanche i" Décembre, d 3 heures. Vlaamsch Tooneel. Het zal onze lezers genoegen doen te vernemen dat de Vlaamsche Ster, ter gelegenheid van den honderdsten verjaardag der geboorte van den weer- galoozen H. Conscience, den beroem den Vlaamsehen romanschrijver, zal vereeren door het inrichten van Con- science-avonden op 15 en 22 Decem ber eerstkomende. Zullen op beide dagen opgevoerd worden zedenschets in 3 bedrijven, en toonehffepel in 3 bedrijven en een voorspel. Het zullen dus prachtige vertoonin gen zijn, die stellig veel volk uitlokken zullen. Op 15 December, zullen de abonnen- ten met hunne kaart toegang hebben en den 22 zullen zij in de eerste plaats toegelaten worden mits een frank te betalen andere personen zullen voor de le plaats op 15 December 2 fr. en op 22" 1 fr. 50 betalen. Voor iedere ver tooning is de prijs der 2" plaats 1 fr. en der 3e 0-50 cent. Wij zijn overtuigd dat al wie Con science eert,, die vertooningen zal wil len bijwonen. Niemand zal het zich, ten andere, beklagen. Men kan voorop kaarten bekomen 1 bij .den heer Karei Deweerdt, Rijsel- straat, 59, bij wien men zich ook abonneeren kan. natuurlijk verheven. Dat was hare ge dachte. Juliahadzichintusschen aangekleed. Vader trok zijn kermispak aan en oom Jozef en Gertha-moei maaktenzich ook gereed om met de familie naar hetdorp te wandelen. Siskazou te huis blijven, want zij hield van geene luidruchtige vreugde. Midler's jongste dochter wenschte de kermisgasten veel vermaak, en als zij weg waren, begon ze voor het avond maal te zorgen. Verder ging zij het vee voederen en melken, en dekte dan de tafel tegen dat het volk terug kwam. Pieter Reingold verscheen 's avonds de eerste op het hofstedeken hij wilde niet' te laat komen 0111 boer Josef's jJaard in te spannen en den landbou wer, die hem zoo goed had bejegend, nog eens goedendag te zeggen. Latei- kwam de famillie in gezelschap van Frans Krabs, die er zeer opgeruimd uitzag de jongen had dien namiddag meer acht gegeven op zijnen toeko menden oom Jozef dan op zijne aan staande bruid 't was immers afge sproken dat ze gingen trouwen, het liefkozen was reeds voorbij. Jozef Müller stelde geen belang in het gepraat van den trotschen boerenzoon. Hij hield van geene pocherij en meer dan eens poogde hij zich van hem los te maken, om een oogenblik met zijn broeder te spreken. Er lag hem iets op het hart, maar de toekomende neef liet I o <3t^3t 5* MM SU 3H EX 4 LECONS'.

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 2