Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 19" December 1912. Negende jaar. Nr 6. kamer der Volks vertegenwoordigers Eendracht maakt Macht. V erschijnende des ËÈmtderdays. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. Afschaffing van het vergunningsrecht. Openingstaxe op de drankslijterijen. De heer Voorzitter. De Kamer zal het voorzeker eens zijn om te beslis sen, heden nog over dit wetsontwerp te stemmen. (Instemming], De heer Van Reeth. Is er geen mid del om van het ontwerp ai' te scheiden het'gedeelte betreffende de openings taxe. Aan de uiterste linkerzijde Zeer u>el l) Dit gedeelte vergt grondige stu die. De heer Pepin. Uwe vraag is vol komen gewettigd. De heer Mechelynck. Het schijnt inderdaad zeer moeilijk dit gedeelte van het ontwerp thans te behandelen. Om eene onmiddelijke behandeling te bekomen, beeft men beweerd dat spe culeering op alcohol zou te vreezen zijn. De heer Leonard. Dit geschiedde reeds. De heer Mechelynck. Wij hebben weliswaar in de commissie, onder voorbehoud van amendement, voor liet. ontwerp gestemd doch daar de vraag thans door den heer Van Reeth wordt gesteld, dunkt het ons dat wij ze moeten inwilligen. Het tweede ge deelte van het ontwerp dient dus te worden voorbehouden en zou eerst morgen of overmorgen worden behan deld. De heer Levie, Minister van Finan ciën. Heel gemakkelijk is het eene belasting af te schaffen, doch moeilij ker ze door eene andere te vervangen. Alvorens toe te stemmen in de af schaffing van het vergunningsrecht, moet ik welen wat gij in de plaats zult stellen, opdat de gemeenten geen na deel hoegenaamd te lijden hebben. Ik kan dus met de splitsing niet instem men. Gij weet dat het vergunnings recht moet betaald worden vöör V Januari. Het wordt reeds betaald. De zaak eischt dus spoed en ik verzoek de Kamer te stemmen zonder onderbre king. De heer Mechelynck. Er kan geen sprake van zijn, het vergunningsrecht af te schaffen, alvorens de geldmidde len ter vervanging zijn gestemd. Wij willen niet dat de nieuwe taxe op al cohol aanleiding geve tot speculeeren, maar wij vragen u meer tijd om het gedeelte van het ontwerf, betreffende de openingstaxes, te onderzoeken, en willen het vergunningsrecht niet af schaffen, voerdat daarover uitspraak is gedaan. Ons voorstel tot splitsing besluit dus in zich de onmiddelijke stemming van de taxe op den alcohol, met voorbehoud van de afschafling van hel vergunningsrecht en "van de ope ningstaxe. De heer LevieMinister van Finan ciën. De heeren Van Reeth en Gi- roul vragen de stemming der afschaf ling van hot vergunningsrecht, en de stemming van de taxe op alcohol, doch ook dat men de openingstaxe weglate. De heer Mechelynck stelt voor, de taxe op alcohol te stemmen, en de afschaffing van het vergunnings recht en de openingstaxe, van het ont werp af te scheiden. De heer Van Reeth. Toen ik de splitsing voorstelde, lag het niet in mijne bedoeling de geldmiddelen van het bijzondere fonds voor de gemeen ten te verminderen. Dit ware onver klaarbaar van wege een gemeentebe- Men schrijfi in hij den Uitgever, üixmudeslraat, nr 83, te Yper. - De aankondigingen van ganscli België en'i buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen magen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk legen Dijnsdag middag vrij en onderieekend toe te zenden AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. stuurder. Doch graag zou ik de ope ningstaxe onderzoeken zij is niet in verhouding tot het bevolkingscijfer. Liever zag ik 15 centiemen betalen in stede van 10 voor eiken li ter die uit de stokerij komt. De splitsing door den heer Van Reeth voorgesteld, wordt verworpen. Het voorstel van den heer Meche lynck wordt verworpen met 90 stem men tegen 72 en 1 onthouding, rechts tegen links. Algemeene beraadslaging. De heer Bertrand. De Kamer zal het eens zijn, meen ik, om de afschaf fing van het vergunningsrecht te stem men alsmede het nieuw recht op den alcohol. Maar de evenredige verschei denheid op de openingstaxe schijnt mij kwellende ongelijkheden in 't le ven te roepen. Het ontwerp stelt eene rangschik king voor, naar de bevolking der ge meenten. Daaruit volgt, dat eene gemeente als Sint-Joost-ten-Oode 750 frankper nieuwe herberg zal betalen, terwijl andere meer volkrijke gemeenten, zooals Etsene, Schaarbeek, Brussel, enz., 1,000 frank zouden betalen. Ik had liever dan het stelsel der bevol king per gemeente, eene rangschik king naar de bevolking der gehuchten, gemeenten of omtrokken. Dat stelsel, vroeger voorgesteld door den heer Liebaert, voorzag drie klassen, naar de belangrijkheid van den verkoop. Als grondslag werd voorgesteld het kadastraal inkomen van het huis waar in de nieuwe slijterij wordt ingericht, en het ontwerp van 1905, waarover de heer Delbeke verslag uitbracht, voerde dit stelsel in, dat mij billijker schijnt dan hel stelsel der Regeering. De heer Ozeray. Met vorigen spre ker ben ik het eens om te verklaren' dat eene gelijke openingstaxe, voor al de inwoners van eene zelfde gemeente, onaanneembaar is. Deze taxe móet verschillen volgens de belangrijkheid van de slijterij. Men zou tol grondslag kunnen nemen de huurwaarde of an dere onbetwistbare gronden. De heer Masson. Ik sluit mij aan 'bij de aanmerkingen van den heer Bertrand. Het is onredelijk ons dit ontwerp te doen behandelen zonder dat wij het konden onderzoeken. Tegen het nieu we recht op alkohol bestaat geen be zwaar de openingstaxe van nieuwe slijterijen, alhoewel zeer belangwek kend, dient enkel gestemd te worden, wanneer zij het beoogde doel bereikt. Deze taxe zal voor de brouwerijen hoogst noodlottig zijn. De groote slij terijen en koffiehuizen, bestuurd door zakenvoerders, en die bestendig den zelfden naam voeren, zullen aan de openingstaxe ontsnappen, terwijl de geringe brouwers en slijters er al den last van zullen dragen. Uw tarief is hoogst onbillijk. Wij kunnen er niet aan denken u heden gerijpte amendementen voor te stellen. Daarom zal ik tegen de openingstaxe stemmen en verzoek ik mijne partijge- nooten de amendementen van de hee ren Nolf en Lamborelle goed te keuren. De heer Ilub'in. De onverdeelbaar heid van het ontwerp is des te minder onmogelijk, daar de heer Van Reeth daareven een middel opgaf om het heffen van de openingstaxe te vermij den. Het ware inderdaad voldoende de taxe bij het verlaten van de stokerij op 15 centiemen te bepalen, in stede van 10 iedereen zal het daarover eens zijn, meen ik. Eene taxe van 300 frank in kleine dorpen, dat is eene verbods belasting. De heer Persoons. Dat geloof ik wel De ontvangsten bedragen niet eens 300 frank per jaar. Beraadslaging over de artikelen. De heer Voorzitter. De Regeering sluit zich aan bij de amendementen der tniddenafdeeling derhalve loopt de beraadslaging over dien tekst. Artikel één. Het vergunnings recht. op de slijterijen van alcohol hou dende dranken, gevestigd bij de artike len 4 tot 14 der wet van 19 Augustus 1889, wordt afgeschaft. Aangenomen. Art. 2. Ten bate van het bijzon der fonds der gemeenten, ingesteld bij artikel l der wet van 19 Augustus 1889, wordt gevestigd «l°Eene taxe op den binnenland- schen brandewijn van alle soort, ten verbruike aangegeven 2° Eene taxe, te voegen bij het be drag der invoerrechten op den buiten- landschen brandewijn en op de ande re alcoholhoudende likeuren omschre ven bij deze wet 3° Eene taxe voor opening der slij terijen van geestrijke of gegiste dran ken. De heer Antoon Delporte. Wij stemmen tegen het 3°. -Artikel 2 wordt aangenomen. Art. 3. De opbrengst der taxes ge vestigd bij deze wet wordt, na aftrek 4 t. h. voor kosten van beheer, aan het bijzonder fonds toegekend. Aangenomen. Art. 4. De taxe op denbinnenland- schen brandewijn wordt gesteld op 10 centiemen per liter brandewijn, heb bende eene sterkte van 50 graden van de alcoholmeter van Gay-Lussac, bij de temperatuur van 15 graden van den honderddeeligen thermometer. Zij wordt betaald dadelijk'bij de lichting van het document, waardoor de uitgang der koopwaar uit de stoke rij of het openbaar stapelhuis wordt toegelaten. Aangenomen. De heer Voorzitter. Hier komt het voorstel van den heer Van Reeth, die de taxè van 10 centiemen wil vervan gen door die van 15 centiemen. De heer Van Reeth. Wij willen het alcoholverbruik bestrijden en te dien einde stelt de Regeering eene taxe voor, welke te goed zal komen aan het bijzonder fonds voor de gemeentebe sturen. De gemeenteflnanciën zijn ove ral zeer wisselvallig, en de millioenen, door de nieuwe taxe opgeleverd, zullen in de gemeentekassen zeer welgeko men zijn. De heer Hub in. Ik wil geen mid delen stemmen voor den Staat, noch de gemeenten. De heer Levie, Minister van Financiën. Dringend verzoek ik mijne vrien den het amendement van den heer Van Reeth te verwerpen. Beide taxes, door mij gevraagd, vervangen het vergun ningsrecht dat verdwijnt. Ik dank mijne achtbare collega's die eene hoogere taxe willen stemmen, doch het uur der nieuwe belastingen zal komen. Links Ha ha De heer Masson. Wij weten het, helaas De heer Levie, Minister van Finan ciën. Gij zult eerlang de nieuwe miliciewet stemmen, en de maatschap pelijke verzekeringen. Dit alles vraagt veel geld. De heer Masson. Dit hebben wij tot de kiezers gezegd. De heer Persoons. Terwijl de Re geering vöör de verkiezing verklaarde dat zij al deze hervormingen zou invoe ren zonder nieuwe geldmiddelen te eischen. De heet Levie, Minister van Finan ciën. Niets dergelijks heeft zij ge zegd. De Regeering houdt nog staande dat de huidige inkomsten volstaan voor de huidige uitgaven. De heer Monville. Gij hebt het la ten zeggen. Het voorstel van den heer Van Reeth wordt verworpen met 79 stem men tegen 59 en 2 onthoudingen. MM. Nolf en Van Merris hebben ja gestemd M. Golaert neen. Art. 16. Elke slijterij van geestrij ke of gegiste dranken in 't klein, die, te rekenen van inwerkingtreden dezer wet, geopend wordt, moet, in het be lang der openbare gezondheid en zede lijkheid, beantwoorden aan bijzonde re eischen, inzonderheid ten aanzien van de ligging, de oppervlakte, de hoogte, de luchtverversching, de licht- toetreding, de verdeeling binnenshuis en de binnenplaats. Deze eischen worden bepaald door een gemeentereglement of, bij gebre ke van een behoorlijk goedgekeurd gemeentereglement, door een model reglement bepaald bij koninklijk be sluit Aangenomen. Voorstel Lamborelle. Art. 17. Het bedrag van openings taxe der slijterijen geestrijke of gegiste dranken in het klein, wordt geregeld als volgt 300 frank in de wijken, gemeenten of agglomeraties hebbende minder dan 5.000 inwoners 400 frank in de wijken, gemeenten of agglomeraties van 5,000 tot 15,000 inwoners 500 frank in de wijken, gemeenten of agglomeraties hebbende meer dan 15,000 tot 30,000 inwoners 750 frank in de wijken, gemeenten of agglomeraties hebbende ineer dan 30,000 tot 60,000 inwoners 1,000 frank in de wijken, gemeen ten of agglomeraties van meer dan 60,000 inwoners. Een koninklijk besluit bepaald welke gemeenten of gedeelten van ge- meenteu eene agglomeratie uitmaken, wat betreft de toepassing van dit arti kel. De in aanmerking te nemen bevol king is vastgesteld door de jongste tienjaarlijksche volkstelling, bekend gemaakt vöör het jaar der opvorder- baarheid. Het, bedrag wordt voor de reizen de slijterijen ê'envoriliig4 op 500 frank gesteld. De heer Voorzitter. De heeren Lam borelle, Buvl, R. Glaes en Masson stel len voor, onder artikel 17 te zeggen De vestiging van de openingstaxe der slijterijen van geestrijke of gegiste dranken in het klein, wordt geregeld 200 frank voor de "slijterijen hebben de eene huurwaarde, die 400 frank niet te boven gaat 300 fr. id. van 400 tot 700 fr. 500 fr. id. van 700 tot 1,000 fr. 750 fr. id. van 1,000 tot 2,000 fr. 1,000 fr. id. die voor 2,000 fr. te bo ven gaat. De huurwaarde zou die zijn, welke tot grondslag dient aan de persoonlij ke belasting. De heer Berh and stelt voor te zeg gen Het bedrag van de openingstaxe der slijterij"m van geestrijke of gegiste dranken in het klein is gelijk aan het drievoud van het kadastraal inkomen mi 1MB 'IH ML IIII 9

De Weergalm (1904-1914) | 1912 | | pagina 1