De Geldziekte mm&mt mm Vrome Verd. Vlaamscli Toon eel. Zonder liefde geen leven, MMMMMMIMMMMMM Société des Francs ArMétriers. JLuisterlijke feesten Op Zondag 26 Januari HERBERGKERMIS Lijsl der Apothekers .11. L AEKTSE.MS, Van alles wal. liiilil ®«Mli Nieuwslijdingen. hare begrooting een crediet inschrijft van 30,000 fr. voor de Stand. Maar, gelijk onze begroot.ingop- stellers heel goed weten dat zij er geen centiem zullen van uitgeven, vallen de 30,000 fr. jaarlijks in de winsten op de vermoedelijke rekenin gen van stad. Dit speltjé ontbreekt niet aan eigenaardigheid, daar het altijd schoone overschotten doet blinken. 't Is waarlijk te schoon om niet te blijven duren ook prijken de 30,000 fr. weêralin eereplaats, op de stads- begrooting van 1913 De vierde vertooning van het winter getijis vastgesteld op Zondag 26 Ja nuari eerstkomende om 5 1 /2 ure stipt des avonds. Zullen opgevoerd worden. een prachtig stuk in 4 bedrijven, door P. Geiregat, vol leerrijke zedelessen en dieproerende tooneelen, een meester stuk in zijne soort, en blijspel met zang in één bedrijf, door P. Geiregat, eene mooie klucht, die veel en hartelijk zal doen lachen. Het zal dus weeral een ware kunst avond zijn, die veel volk uitlokken moet. Wie weg blijft, zal ongelijk heb ben. Prijzen der plaatsen als naar gewoon te. Men kan voorop kaarten bekomen bij K. DEWEERDT, Rijselstraat, 59. Lundi 13 Janvier 1913. Blason varié. Ilaut total Dehollander H. Bas totalDewanckel J. Op Zondag 19 Januari gegeven in de herberg Au Due de Bourgogne (Kaai, Yper) bij Arthur MESSIAEN. in de herberg Com S"' Barbe, bij de W6 en binders BLOOTACKER, Veemarkt, 25. P RIJ SKA A R TING - VOGELPIKSPEL 15 fr. prijzen. ÏO fr. prijzen. 's Maandags KANDEEL. MENGELWERK. (8 M E T VII. De boer is een ander mensch, ging hij totzichzelven voort, die weet ten minste de hoedanigheid van zijne min deren te waardeeren. Maar dat is nu het zelfde als men op zoek is naar een nieuwen stand, mag men zoo fijnge voelig niet zijn. 't Is mij gelijk waar ik onder dak kom. Mijn geluk hangt in de lucht, en de omstandigheden zul len mij leeren hoe ik het moet van gen. Neen, treurig was hij niet, de wak kere Pieter. Het verleden had hij ge leerd dat hij alles, met Gods hulp, van zich zelf, van eigene krachtinspanning en werkzaamheid moest verwachten en hij bezat den moet om de onaange- naangenaamheden te trotseeren, die hij te gemoet ging. Toen hij omtrent twee uren gaans had afgelegd, begon het te regenen, en de wind stak zoodanig op, dat hij met moeite zijnen regenscherm kon ophouden maar daar gaf hij geen acht op, strijdende tegen de woeste winter stormen stapte hij zoo luchtig moge lijk door. van dienst zijnde ZOND u; 19 J ANU Wil 1913 BOTERMARKTn" 9YPER. Voor de zoo7it/es en de famillie. Ons Heer zorgt voor de zijnen, zegt een oude Vlaainsche spreuk en onze klerikale ministers volgen dit goede voorbeeld na. Minister Descamps-David benoemde zijnen zoon tot sekretaris van zijn ka binet met eene jaarwede van 5000 frank. De heer Descamps verdween als mi nister, doch de zoon bleef. Minister Liebaert benoemde zijn zoon tot sekretaris van zijn kabinet met eene jaarwede van 5000 frank. M. Liebaert is verdwenen uit de mi- nisterieele kringen, en de zoon is ge bleven. Minister Renkin benoemde zijnen zoon tot sekretaris van zijn kabinet met eene jaarwedde van 5000 frank. Minister Segers zou graag zijnen oudsten zoon tot sekretaris van zijn kabinet hebben benoemd met eene jaarwedde van 5000 frank, doch de zoon is nog wat jong. In afwachting dat hij opgroeie in eer en deugd, heeft minister Segers zijnen schoonbroeder benoemd tot sekretaris van zijn kabinet, denkelijk om de plaats warm te houden. Opslag der kolen. De kolenbarons zijn deze week ver gaderd geweest en hebben besloten den prijs der kolen te verhoogen. Er wordt thans zeer weinig voortge bracht in de mijnen en de stocks zijn overal uitgeput. Moest eene staking- uitbreken, onze nijverheid zou na een paar weken overal moeten stil gelegd worden of zich in den vreemde be voorraden. De aangekondigde opslag der kolen zou 2 en 3 frank bereiken. Wat de alkohol ons kost. De maat regelen door de regeering genomen 0111 het alkoholverbruik tegen te wer ken, schijnen niet veel goede uitslagen op te leveren. Inderdaad, gedurende de 11 eerste maanden van 1911, werd ontvangen onder vorm van rechten op het gedis tilleerd, de som van 54 millioen en 407,179 frank gedurende dezelfde maanden in 1912 klom de ontvangst tot 59,277,179 fr. 't Zij dus eene ver meerdering van omstreeks 5 millioen. Wat daaruit te besluiten, zooniet dat liet alkoholverbruik toeneemt en de kas gevuld wordt aan rechten alleen, welke kolossale som vertegenwoordigt Slechte voorteekenen, lachte hij eindelijk, terwijl zijn regenscherm omsloeg het ding was gebroken. Weldra was hij druipend nat, en on gelukkiglijk stond er niet een huis in de nabijheid waar hij kon schuilen en zijn kief drogen. Hij moest voort, immer voort. Op de deur bemerkte hij in de verte een witten huisgevel, en weldra bleek het, dat het eene herberg was. Hij las op het uithangbord In den brandenden schaapherder Kom binnen, mijnheer. zei de baas, toen Pieter de deur openstak 't Is geen weer om er eenen hond door te jagen. Mijnheer waarom noemde men hem mijnheer. Zag hij er dan zoo heerachtig uit met zijn natten kiel en zijne beslijkte schoenen. Hij was on bewust dat er iets aan hem was, dat hem boven zijne gelijken verhief, zoo een zeker iets waar men geenen naam aan kan geven. De doornatte reiziger vroeg een glas bier, en de goedaardige baas raadde hem zijne kleederen wat te droogen er lag een goed vuur aan. Zoo geraakten die twee in gesprek. De herbergier zegde dot hij sinds der tig jaar in die eenzame streek woonde, en dat hij er zoo gelukkig had geweest als den besten boer. Vroeger waren hierlangs den zuiderkant veel bos- sohen, zegde hij, en toen ze uitge- dan niet de hoeveelheid korten drank in één jaar tijds door 't keelgat ge jaagd Vereeniging van honderdjarigen. Het is in Japan dat deze club is tot stand gekomen, die eenige aartsvaders ouder dan 100 jaar in zijn schoot bevat en waarvan het grootste aantal leden de 80 jaar achter den rug hebbend, vast besloten zijn eeuweling te worden. Tot voorzitter werd uitgeroepen graaf Okouma en op de eerstë vergadering van de vereeniging waren omstreeks 500 ouderlingen aanwezig, uit alle hoe ken des rijks opgekomen. De ouderdomsdeken was Nami Shi- meoka, die er op 113-jarigen ouderdom nog flink voorstaat en er hoegenaamd nog niet aan denkt te verhuizen naar het onderaardsche diep. Oude vlaamsche zeden in Frankrijk. Een fransch blad vestigt de aandacht op de voortleving van oude Vlaamsche gebruiken in Fransch-Vlaanderen, na melijk rond Belle en Hazebrouck en meer bepaaldelijk op den uitgang der Drie Koningen die, vergezeld van een harmonikaspeler, onder 't zingen van oude Vlaamsche liedjes van deur tot deur gaan, in stede van de sterre een versierd wiel op den stok dragen, dat ze voor elke deur doen draaien. Men noemt ze in de streek de ster- rekens en overal waar zij komen zin gen hebben ze recht op een stuk van den driekoningenkoek. De nieuwe Herbergwet en de Brouwers. In een onderhoud met den minister der schatkist hebben de brouwers de verklaring der herbergwet vernomen in zake de openingstaks voor herbergen die den eigendom van brouwers zijn en waar alleen hier van den brouwer- eigenaar wordt getapt. Uit de verklaringen van den mini ster, blijkt dat de herbergiers zich in dit geval bevindend, enkel moeten aanzien worden als zaakvoerders voor rekening van den brouwer en de be paling der wet eene openingstaks vast stellend op deze herbergen niet toe passelijk is wanneer zij van «herber gier veranderen. De nieuwe wet zou dus van stede van nadeelig, eerder voordeelig aan de brouwers zijn. Prins Léopold. Wij hebben gemeld dat komman dalt Matton ontlast is van de bedie ning welke hij gedurende verscheide ne jaren als gouverneur van den her- log van Brabant vervuld had. Prins Leopold is reeds groot geworden en zal weldra een ordonnancie officier krijgen. Binnen zes jaar zal hij, evenals zijn vader vroeger, in de krijgsschool treden en vervolgens deel uit maken van het regiment der grenadiers. De hertog van Braband leert zeer ge makkelijk. Hij spreekt even goed Duitsch als Vlaamsch en Fransch. rooid werden, nam ik de arbeiders in den kost. Zij verteerden nog al wat, en de heeren die het werk bestuurden ook. Maar nu is 't een schrale tijd, verzekerde de man, er is niets meer te verdienen. Gij hebt daar een zonderling uit hangbord, bemerkte PieterIn DEN BRANDENDEN SCHAAPHERDER. Hoe kwaamt gij op die gedachte Ik heb dat uithangbord hiergevon- den, toen ik de herberg overnam, zei de baas de benaming is zoo oud als de straat en nog ouder. Ziet gij daar dat stuk grond, aan de overzijde van den weg Daaruit heeft het zijnen oor sprong. en hij toonde zijnen gast een stuk onbebouwd land. «Daar heeft waarschijnlijk in vroeger tijd eene hofstede gestaan, bemerkte Pieter dat ziet men aan de grachten die er rondloopen. De herbergier schuddebolde Dat is sedert vele eeuwen het verblijf van DEN BRANDENDEN SCHAAPHERDER, zegde hij. Op dien grond groeit geen pijltje gras, en zelfs het onkruid tierd er niet. Pieter bleef voor de venster staan, om naar de ligging te zien. Het verblijf van DEN BRANDENDEN SCHAAPHERDER lag eenigszins in de diepte de aan palende gronden langs het zuiden en langs het noorden waren met rogge be zaaid, en ten oosten van het stuk kron kelde eene beek, aan den voet vaneenen Onze Visschersvloot. Het ministerie van zeewezen heeft de volgende lijst opgemaakt van de visschersvloot der Belgische kust Oostende bezit 26 stoomsloepen, 5 motorsloepen, 67 groote zeilsloepen, 66 kleine zeilsloepen en 157 kleinere booten. Blankenberghe 4 motorsloe pen, '1 groote zeilsloep, 54 kleine zeil sloepen, 7 kleinere booten. De Panne 2 groote motorsloepen en 95 kleine sloepen. Zeebrugge 6 motorsloepen en 4 kleine sloepen. Heyst I groote en 67 kleine zeilsloepen. Oostduin- kerke, 17 kleine sloepen en 2 booten. Coxyde 10 kleine zeilsloepen en 2 booten. Nieupoort2 groote sloepen, 26 kleinen en 10 booten. In het jaar 1912 zijn 5 stoomsloepen, een motorsloep en 5 gewone visschers- sloepen vergaan. Tien daarvan behoor den tot de haven van Oostende de an dere de groote der vloot tot de haven van Nieupoort. ROESELARE. Lock-out in de tex tielnijverheid. Sinds een drietal we ken zijn niet min dan zeven spinnerijen en twee weverijen in staking, wegens de loonkwestie. 1800 werklieden zijn hierdoor getroffen. Zaterdagmorgen waren in de ver schillende fabrieken der stad plakbrie ven uitgehangen, meldend dat de alge- meene lock-out zou worden uitgeroe pen, zoo overal het werk niet was her nomen tegen 21 Januari aanstaande. De plakbrief was geteekend door twin tigder voornaamste fabrikanten. Ten gevolge van dezen plakbrief leg den Zaterdagnamiddag in drie fabrie ken de arbeiders het werk stil, zoodat het leger der stakers nogmaat aange groeid is. Angstig vraagt men zich af hoe dit alles zal eindigen. Tot hiertoe was alles rustig. HA INE-SAINT-PA UL. —Diefstal in een klooster. Dieven zijn er in gelukt in een klooster van Haine-Saint-Paul te dringen en hebben belangrijke som men geld gestolen. LUIK. Aanhouding. F. M.... bediende in een bewaarplaats te Ant werpen, werd 's nachts in de rue du Pont d'Avroy aangehouden. Hij had 8,500 fr. ontvreemd ten nadeele zijns patroons. Men vond 500 fr. op hem. RIJSEL' Aanranding. Mej. Li- énard, dochter van den maire van Beu- lemont, ging Zaterdagavond naar huis, toen een persoon op haar toesprongen haar neersloeg. Het jonge meisje over handigde hem 10 frank en nam alsdan de vlucht. De misdadiger zette ze na, maar op de kreten van liet meisje snel den personen toe en de misdadiger liep weg. Hoe een kind werd verwurgd. Met zijn zustertje spelend, rolde de 5-jarige August Linglin een touw om zijn hals, touw waardoor hij werd verwurgt. Toen de ouders waren toegesneld, had het kind reeds opgehouden te leven. zandachtigen heuvel. De bazin, die voor boodschappen was uitgeweest, kwam juist bij tijds binnen 0111 de aardappelen af te gieten, die daar gekookt over het houtvuur hingen, 't Was reeds middag, en Mid ler's hofstede lag, volgens het zeggen van den baas, nog een kwart uurs ver der op. Pieter bleef voor eene kleine vergel ding mêe eten en onder het middag maal vertelde de baas hem de legende van DEN BRANDENDEN SCHAAPHERDER, die wij reeds in onzen jeugd hoorden verhalen, op zijne eigene mannier. Ginds achter het sparrenboschje aan den overkant der beekligt de Pant- hoeve. Hoe die hofstede aan dien naam kwam, weet ik niet, maar ik denk dat dat hij daaruit voorkomt, dat de hoeve in den tijd van den brandenden schaapherder met zware schulden was belast. De toenmalige eigenaar was even als die van heden een schaapboer, en ofschopn er sinds dien eeuwen ver loopenzijn, is de aardweg, waar mijn huis aanpaalt, nog geen duim breedte verlegd. Eens terwijl de herder, dien men den boozen schaper noemde, op dat stukgrond zijne kudde weidde, kwam er een rijtuig, waaraan een koffer vol geld geladen vastgemaakt was, den aardweg opgereden. De koord ging los en de kotter viel in het zand.

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 2