Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 25" Januari 1915. 5 centiemen. Negende jaar. Nr 11. S erschijnende des Honderdays. (lemceitlcraad van Yper. De klerikale hen mei <le gouden eieren. YVedcrkeei ig. Hol zuiver algemeen Slemreelil. Eendracht maakt Macht. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS. Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-OÖ. Voor stad Een jaar, Fr. £-£SO Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in hij den IJiigever, Uixfnudestraai, nr 53, le Yper. De aankondigingen van ganse li België en't Buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten biireele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk legen liijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN 15 c. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id Aankondigingen den drukregel. Openbare zitting van den Zaterdag 18 Januari 1913. De openbare zitting wordt om 5 ure 20 m. geopend. Zijn tegenwoordigde hoeren Colaert, Durgemeester-VoorzitterFraeys, Van- denboogaerde,Schepen; Vanderghote, D'fluvettere, Bouquet, Sobry, Iweins, bemahieu, Baus, Seys, Struye, raads leden. Afwezig de heeren Fiers, Biebuyck en Begerem. De heer Struye, jongste lid der ver gadering, vervuld den dienst van se cretaris. Met verslag der laatste vergadering wordt zonder opmerkingen goedge keurd. In geheime zitting werden devolgen- de benoemingen gedaan M. Vidor, (gezegd Versailles), stadssekretaris, met eene jaarwedde van 4000 fr. M. Reynaerts, onderwijzer, wordt ver hoogd van 1200 op 1300 fr. Mej. Ver- heyen, onderwijzeres in de gemeente school, in vervanging van Mej. Loes- berghe, aan 1100 fr. Mej. Wales, on derwijzeres voor huishoudkunde, in vervanging van Mej. boesberghe, aan 400 fr. M. Georges Tack lid van het armbe stuur voor 5 jaar de heeren E. Gai- mant, H. Sobry en L. Biebuyck, leden der commissie van stadsbibliotheek, voor 4 jaren de heeren Ch. Baus en A. Ligy, leden der commissie van de muziekschool, voor 5 jaren M. Van derghote, lid der commissie van de nijverheidsschool de heeren Oscar Poupart en H. Fiers, in dezelfde hoe danigheid, voor Staat en Provincie M. J. Bans, lid van de commissie der stadsharmonie, voor 5 jaar en M. M. Vergracht, lid der zelfde commissie in vervanging van M. Eugeen Vander- meersch, ontslaggever. 1. Sladseigendommen herstelling van den Halletoren. De heer Burgemeester geeft lezing van een grondig verslag, aangaande deze herstelling het bestek ervan bedraagt 128.471-44 fr., waarin Staaf en Provincie voor een groot deel zullen tusschenkomen. Zooals gedaan werd voor de twee zijdkanten, zullen er hlasoenen op het dak geplaatst wor den. Een crediet van 80.000 fr. is in de begrooting van 1913 ingeschreven. M. Bouquet vraagt dat gedurende de werken het uurwerk altijd zichtbaar hlijve. De heer Burgemeester. Het zal na tuurlijk zichtbaar blijven, daar het ver diep waar het uurwerk zich bevind, hersteld is geweest tijdens het plaatsen van den nieuwen beiaard. Het crcdiet wordt met algemeene stemmen toegestaan. 2. Sladseigendommenafstand van grond aan den Staat voor toegang aan de nieuwe goederenstatie. De heer Voorzitter. Groote veran deringen zullen toegebracht worden aan onze statie. Bij de Rijselpoort zal men nieuwe kaaien aanleggen en den grond verhoogen om de barrier af te schaffen. De steenwegen van Dicke- busch en Vlamertinghe zullen verlegd worden. De Staat vraagt een gedeelte grond achter M. Lapiere's gelegen daarvoor zullen wij 4-50 trekken. Het voorstel is aanvaard 3. Stadséigendommenverpachting van grond. M. Depuydt heeft de aanvraag gedaan eene partij grond te mogen pachten bij de Quartier de Commerce de pacht zal 3, 0 of 9 jaren bedragen. Aanvaard. 4. Bureel van weldadigheid vergun ningen op 'l kerkhof. Verschillige vragen van vergunnin gen zijn toegestaan. 5. Burgerlijke Godshuizen rekening 1911 en begrooting 1913. In het korte zullen die rekening en begrooting onderzocht worden. 0. Aanvraag tot afschaffing van Kar naval. De heer Voorzitter. -- Twee verzoek schriften werden naar het gemeente bestuur toegezonden liet eene, de afschaffing vragende der Karnavaldagen het andere, verzet aanteekenende tegen dit voorstel. Het Schepencollegie stelt voor de karnavaldagen te verminderen in an dere steden bestaan er maar 3 karna valdagen, en te Gent hebben de socia listen zelf de gedeeltelijke afschaffing gevraagd, zegt de Burgemeester in Yper moeten er niet meer zijn. Hij stelt voor dat er voortaan toegelaten zij te maskeren den Zondag, Maandag en Dinsdag, van 8 tol 12 ure 's avonds. Bij gevolg, den tweeden Zondag en den Half-Vasten zonden afgeschaft zijn. De heeren Bouquet, D'Huvettere, Seys en Struye vragen dat men liever den Maandag zou afschaffen en den tweeden Zondag behouden. De heer Burgemeester zegt dat indien men den tweeden Zondag toeliet te maskeren, er toch den Maandag niet zou gewerkt zijn. De lieer Sobry steunt de zienswijze van het Schepencollegie sinds eenige jaren is de Karnaval eene ware slem perij er Wordt gevochten, slechte liedjes gezongen, vuilen praat uiteen gedaan op de openbare straten. il/. ('olaert. Wij zullen dus het voorstel van 't Schepencollegie in stemmen leggen. Wij willen de Karna val niet afschaffen wij verminderen ze van twee dagen, gelijk elders. Het voorstel wordt aanvaard met 7 stemmen (Colaert, Fraeys, Vandenboo- gaerde, Vanderghote, Sobry, Lemahieu en Baus) tegen 5 (D'Huvettere, Bou quet, Iweins, Seys en Struye.) De openbare zitting is geheven om G 1/2 ure. De kiezers zullen zich nog wel de affichen herinneren met de hen die gouden eieren legde en welke de klerikalen op 2 juni hadden doen aanplakken. Er was maar eene goede hen en dat was de klerikale hen met hare nationale pluimen en hare nationale eieren. Ze legde er toch zoovele en zoo smakelijkc De klerikalen en andere lichtge- loovige lieden hadden er zulke pret meê. Maar nu die hen volop aan 't leggen is, betwijfelen we sterk of ze er nog zooveel plezier meê hebben. Laat ons eens zien welke eieren die hen sinds Juni heefc gelegd. 1. Onze Staatsrenten zijn gedaald tot fr. 78-50, 't is te zeggen dat alwie zulke titels w ilde of moest verkoo- pen op elke 100 fr. er 21-50 zou ver liezen of 2 15 fr. op 10 titels. 2. Om alle kiesbeloften te volbren gen, moeten er vele millioenen ge vonden worden. Eene inschrijving voor 300 millioen frank werd geo pend aan 4 per honderd. De Belgische burgers en de bankiers schijnen niet veel betrouwen te hebben in de kle rikale hen, want niettegenstaande den hoogen intrest, werd de inschrij ving op verre na niet gedekt, noch binnen noch buiten het land. 3. Om toch eenige kiesbeloften te kunnen volbrengen leende 't Gou vernement eenige millioenen in En geland aan 5 p. h., terwijl men hier op de Spaarkas maar 2 tot 3 p. h. kan krijgen. Zulke eieren zijn duur 4. Het koloniaal budget van 1912 sluit met een te kort van ruim 10 millioen frank. 5. De nieuwe wet op de drankslij terijen was ook een ei dat de kleri kale hen op had, maar 't was maar een duivels ei. 6. De regeering heeft aan de Ka mer voor meer dan 15 millioen frank bij kredieten gevraagd voor de bud getten van 1Q12. De militaire uitga ven zullen daarvan het grootste ge deelte hebben. Als de nieuwe mili- ciewet zal gestemd zijn, zullen er nog wel andere eieren komen. Want het kolossaalste ei is wel het alleman soldaat, waarbij de klerikalen de kiezers bedreigden moesten de liberalen aan het bewind van België gekomen zijn. Voor de kiezing maakten de kleri kalen hunne tegenstrevers uit voor al wat slecht en gemeen is, voor Bonnot's en Garnier's, voor dieven en bandieten. Zij beschuldigden de antiklerikalen het alleman soldaat te zullen invoeren en 't land met forte ressen en kazernen te overtrekken. 't Is juist dit ei dat de klerikale hen nu gelegd heeft en waar wan de eenvoudige en lichtgeloovige kiezers nog het meest verschrikken. De kle rikale hen had haar nest nog niet gansch gemaakt toen ze dit ei reeds legde. Maar 't was er eèn met twee dooiers En men zegt dat een hen, die zulke eieren legt, niet lang leeft. Moge het waar zijn, want gaarne zagen wij de klerikale hen op dat ei kreveeren. Toen voor eenige jaren de liberale volksvertegenwoordiger, M. Wa- rocqué, een wetsontwerp in de Ka mer voorbracht, om alle bejaarde lieden een ordentelijk pensioen te verzekeren, was het een schelden en spotten in de klerikale gazetten. De Staat zou bankroet gaan, beweerden zij, indien hij aan alle bejaarde men- schen een pensioen van een frank moest verzekeren. Heden zijn de klerikalen op weg, gedwongen door de openbare denk wijze, om datgene te verwezentlijken wat zij over eenige jaren op scheld, woorden en spotgelach onthaalden. Nu nog zijn er klerikale organen die niet willen hooren van verplichte deelneming aan de pensioenkas. Gelijk zij jaren lang huilden Weg met kazerndwang 1 om toch tot den algemeenen dienstplicht te kó men, huilen zij Weg met alle verplichting om zich te verzekeren voor den ouden dag De reactionnaire geest zwemt al tijd bij boven de klerikalen. Zij moe ten de zweep op den rug gevoelen om vooruit gedreven te worden. Zoo kwam het, toen onze confrater, de heer Abel, voor eenige jaren in dén Provintieraad van Oost-Vlaanderën een voorstel deed om eenen wensch uit te drukken ten voordeele van de' verplichte deelneming aan de lijf- rentkas, dat al de klerikalen et tegen stemden. Altijd onder voorwendsel van Liberté chérie Wij hebben het onlangs nog vast gesteld er zijn maatschappelijke verplichtingen, waaraan men zich moet kunnen onderwerpen zonder ze te aanzien als een inbreuk op de per soonlijke of collectieve vrijheid. In eenen beschaafden Staat moeten deze verplichtingen wederkeerig zijn.Zoo, bij voorbeeld, wordt in alle beschaaf de landen aangenomen dat wie zon der brood is of niet meer werken kan, recht heeft op onderstand van wege de eene of andere bestuurlijke inrichting van liefdadigheid.In geval van ontoereikendheid van middelen zijn de gemeentebesturen ook ver plicht de openbare liefdadigheidsbe- sturen geldelijk te ondersteunen. Wie kan redelijk houden staan dat de verplichting om onvermogenden te steunen het recht niet geeft om tot uitroeiing van gebrek en armoe de alle mogelijke middelen in te spannen Aan degenen die beroep doen op de openbare liefdadigheid zoti men niet meer de vernederende vraag moeten stellen Wat hebt gij ge daan om u tegen gebrek te vrij waren De noodlijdenden leggen aan de openbare besturen den zedelijken dwang op hen bij te staan. Warom zou men dan aan iedereen de verplichting niet mogen opleg gen om vooruitzicht genoeg te too- nen en zich van jongs af een kleine opoffering te getroosten, ten einde tegenover werkgebrek of tegenover de onmogelijkheid om nog te werken verzekerd te zijn Dergelijke verplichting kan niet als een inbreuk op de vrijheid aan zien worden. Het is integendeel een waarborg van persoonlijke vrijheid, want gebrek en armoede beteeke- nen afhankelijkheid en slavernij De Flandre Libérale is van ge dacht dat het staatsbestuur eene gro ve faut zou begaan door het voorstel van herziening der Grondwet niet in aanmerking te nemen. Het zou nog onvoorzichtiger zijn, eene vijande lijke verklaring tegen het zuiver al gemeen stemrecht af te leggen. De katholieke werklieden vragen het en WBIM.AU

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 1