«ogaMsiiMHiai»»» Stadsnieuws. De Geldziekte HERBERGKERMIS V 1 F" "IFV De Presidentsverkiezing in Frankrijk, een hunner, die geene ministerieele gazet vond om zijne meening ten voordeele van het Z A. S. op te ne men, heeft doodeenvoudig pen plaat sje gevraagd in Le Peuple. De groo- te meerderheid der burgerij toont zich aan het Z. A. S. gunstig of ten minste berust er in. Zoo spreekt een orgaan der ge matigde liberalen, zegt La Ckroni- que. Wij kunnen niet anders dan zulke houding, zoo vol gezond ver stand en Vaderlandsliefde goedkeu ren. Het ministerie moet dus vaarwel zeggen aan zijne streven tot samen trekking der gematigden van de liberale, zoovel als van de katholie ke partij. Het zuiver algemeen stemrecht is de rechtvaardigste oplossing van het vraagpunt over het kiestelsel. Daar om wordt het voorgestaan door al- wie partijganger is van eerlijkeid en rechtschapenheid en vijand van knoeierij en dubbelzinnigheid. I>e »aze n en hel Journal tl Ypres. Eens 's jaars wijdt het Journal d'Y- pres tien lijnen aan de gaskwestie. Het is hoegenaamd niet om zich bij ons te voegen in de verdediging der verbruikers. 0 neen het is om den Brugschen afgod te verdedigen tegen de oneerbiedigen. Deze maal nu houdt het Journal er van ons cijfers voor te leggen, die wij niet meer in 't geheugen hadden en het roept zegepraal namens de Nichtje's Gaze. Het herinnert ons dat het laatste jaar der vergunning aan den heer Valcke de openbare gaze 14.000 frank kostte en dat zij op heden 19.437 fran ken kost, min de teruggave van 9.000 fr., dus 10.437 fr. Wij antwoorden daarop dat, in de aanwezigheid der omwenteling in de gasnij verheid, de overeenkomst des heeren Valcke, over 35 jaren, veel voordeeliger aan de stad was, dat deze die ons voor 30 jaren verbind aan den heer De Brouwer, het is voor het huidige tijdstip. Wij herhalen dat de heer Golaert ons voordeoogen spiegelde dat. dank aan de teruguitkéering, de openbare gaze bijna niets kosten zou ónder het nieu we beheer. En nochtans in onze gesta dig opklimmende prijzen zijn wij reeds aan 10.437 fr. Tot waar zullen wij stijgen op het laatste jaar der vergunning 9 A nlwoordende op ons aandringen om in den schoot des Gemeenteraads ee- M E N <A E L, W HUK (8 HET Vl^OME VEkD. VII. Op dat punt is het vruchteloos met dien man getwist, dacht Reingold, en hij viel met eene nieuwe vraag in En de grond is sinds ontvrucht- baar gebleven Gelijk ik u gezegd heb er tiert zelfs geen onkruid op. De eigenaars hebben hem zeker sinds al dien tijd braak laten liggen, zei Pieter. Vroegere eigenaars hebben hem vruchteloos beploegd en bezaaid, «ant woordde de herbergier, maar de te genwoordige familie is wijzer geweest. Reeds den grootvader van den tegen- woordigen eigenaar liet hem onaange roerd liggen, om de straffen die op velden en stallen vielen, te ontgaan, waarde vroegere eigenaars mêe ge straft werden, 't Is een verwenschte grond, die tot het einde der tijden on bebouwd moet liggen. Het weder was opgeklaard en de wind was gevallen. Pieter nam harte lijk afscheid van den bijgeloovigen herbergier die zeer weinig voor zijn middagmaal had gerekend, en zette toen, in gedachten verzonken, zijnen weg voort. nen man te vinden, die noch bloedver want, noch knecht, nog aandeelhebber zij van den heer De Brouwer en die de noodige onafhankelijkheid hebbe om den grooten alleenheerscher tot den eerbied voor zijne overeenkomst terug te roepen, verwaardigt het Journal ons het volgende te antwoorden Wij zullen van de hoedanigheid, van de hevigheid enz. der gaze niet spreken. Er werd in den Gemeente- raad gezegd dat die kwestie aan het onderzoek onderworpen is van een der meest bevoegde mannen. Laat ons ze dan voorbehouden. Ter goeder ure. Ziedaar de bevol king en de Brugsche Fabriek verwit tigd. Dat deze dus goede gaze make ten minste binst dat de bevoegde man aan 't werk is. Maar mondje dicht.... gazeman-zagc- man... het aandenken van hunne gaze- streken heeft de gave.... onze mees ters in hooge mate zenuwachtig te maken. Skene wroeging. Onsbestuur, door wroeging gekwol- len, zegde zich dat, met eene .jaarlijk- sche toelage van 1000 franken te ver leunen enkel aan de Natie Kazakken, het eene in 't oogspringende onrecht- veerdigheid bedreven had. Het heeft nu, schijnt het, besloten van, gezien den bloeienden staat van de stadsgel- den, een krediet van verscheidene duizenden franken te stemmen, die verdeeld zouden worden tusschen de andere vermaakscheppende maat schappijen der stad. Zouden onze meesters eindelijk be grijpen dat alle lastenbetaalders gelijk zijn en dat het geld van allen niet die nen moet om de klerikale maatschap pijen alleen te ondersteunen Nog de gazkweslie. De opsteller van 't Journal d'Ypres, handelende over gaskwestie, doet de voordeelen uitschijnen van onze schit terendestraatverlichting, maar hij ver zwijgt vrijwillig de nog voordeeligere voorwaarden, door den ouden begun stigde aan de stad voorgelegdHij ver gelijkt de hedendaagsche kosten met die onder het vorig beheer en hij ge baart niet te weten dat de verlichting met bloote vlam eene meer dan dub bele gas verbruiking van eene bepaal de verlichtingskracht vergde, die als hoofdfactor tusschenkwam, terwijl met. Auernetjes, deze laatste maar toevoeg- meer en zelfs heel en al verwaar loosd is. Altijd dezelfde jezuïetische handel wijze Een goed liberaal abon neert zich aan DE WEER GALM. VIII. Oom Jozef Muller kwam den knecht zijns broeders tot op het voorhof te gemoed. Hij had hem door het venster zien aankomen. Scheelt er iets bij onzen Piet vroeg hij, wanneer hij Pieter's groet beantwoord had. Waarlijk niet, antwoordde do jongeling, ft men heefL mij weggezon den. U weggezonden U zegde de boer, die wist hoe de verstandige en werkzame jongen zijnen meester uit diens netelingen toestand had gered. IJ weggezonden, en waarom Ik weet niet, dat ik mijnen mees ter den minsten reden heb gegeven, om aldus te handelen, was het ant woord. Hij beweerde dat ik mij te veel met boerderij bemoeide, en dat is onwaar. Slechts eenmaal heb ik hem gewaarschuwd, dat was te veel voor zijnen hoogmoed en hij zond mij weg. Elke verstandigen boer zal u in zijnen dienst willen, verzekerde Müller kom bipnen, gij zijt mij har telijk welkom. O, 't is Pieter I zei de boerin, wanneer zij den jongeling van nabij had beschouwd, en er lag iets vrien delijks in hare stem. De jongmam met zijn blauwen kiel beviel haar beter dan Vlnamsch Tooncel. De vierde vertooning van het winter getij, is vastgesteld op Zondag 26 Ja nuari éerslkomende om 5 1/2 ure stipt des avonds. Zullen opgevoerd worden. een prachtig stuk in 4 bedrijven, door P. Geiregat, vol leerrijke zodelessen en dieproerende tooneelen, een meester stuk in zijne soort, en Zonder liefde «een leven, blijspel met zang in één bedrijf, door P. Geiregat, eene mooie klucht, die veel en hartelijk zal doen lachen. Het zal dus weeral een ware kunst avond zijn, die veel volk uitlokken moet. Wie weg blijft, zal ongelijk heb ben. Prijzen der plaatsen als naar gewoon te. Men kan voorop kaarten bekomen bij K. DEWEERDT, Rijsetstraat, 59. Op Zondag 26 Januari in de herberg Com S',e Barbe, bij de W° en kinders BLOOTAGKER, Veemarkt, 25. PRIJSKAART ING - VOGELPIKSPEL <5 fr. prijzen. 10 fr. prijzen, 's Maandags KANDEEL. xm ■■m -m as as m f ->m >m m m m m De werklsakiiii»en dep fabriekwerkers Ie iioeselaere. De werklieden der zeer belangrijke weverij van de Maatschappij der in richtingen van den heer P. De Gryse- Facon hebben ook het werk gestaakt, wat het getal stakers op 3000 brengt. In 't vooruitzicht van onlusten, zijn er twee gendarmen in elkeen der fa brieken, waar er staking is, gehuisvest. Het gerucht van 't ontslag des Bur gemeesters werd gisteren voortdurend verspreid, tengevolge van het misluk ken zijner voetstappen bij den Handels kring. Deze toonde zich ontoegevend. Hij heeft effenaf de voorstellen van den meier van de hand gewezen, voor de goede reden dat er, na de verhoogin- g -n over drij weken toegestaan en aan- veerd door het socialistisch syndikaat en ook eenpariglijk door de niet ge- syndikeerde wevers, niet uïeer te be raadslagen valt over eene tariefverhoo- ging, die in zijne uitwerkselen voor de nijverheid gevaarlijk zou kunnen zijn. De werkstaking duurt dus voort in afwachting van den lock-out (fabrie- kensluiting) voor den 21 Januari be sloten. Anderen schrijven het gebeur lijk aftreden van den. burgemeester toe aan het geruchtmakend ontslag van den halven mijnheer, dien zij opRhon- dorfskermis had ontmoet. Müller zei dat de jongeling bij zijnen broeder weg was, en dat hij hen eens kwam bezoeken, eer hij naar eenen anderen dienst uitzag. De boerin zette dadelijk een schotel gebraden varkensribetjes op tafel, zij hadden juist geslacht, en Pieter moest eten en drinken. Intusschen werd er nog wat over de familie gesproken, en toen toonde oom Jozef hem de stallen. Als het u hier aanstaat, zeide hij eindelijk, cc ik kannog wel eenen knecht nemen, die, zooals gij, van alles ver stand heeft ik heb nog veel vlas te zwingelen. Bedenk u daar eens op. Tranen van dankbaarheid rolden uit Pieter's oogen. Gij weet dat ik een wees ben, die geen tehuis heb, sta melde hij ik neem uw aanbod dank baar aan, ik zal uw vlas uitzwingelen. Maar ik wil oprecht zijn, ging hij voort, ik denk niet dat ik mij nog voor vast zal verhuren, ik zou gaarne iets voor eigen rekening onderne men. Daar hebt gij gelijk in, zei de boer, en het zal u gelukken ook. Denkt gij dat het uwe bazin zal be vallen dat ik hier blijf vroeg de jongman bedeesd. Müller knikte. In den beginne' be- vield gij haar niet, zegde hij, gij zaagt er op Rhondorfs kermis niet schepene Demeester, voorzitter der katholieke vereeniging van 't arrondis sement, die, tijdens dè aanneming eener dagorde, het legerwetsontwerp goedkeurende, zich (volgens een katho liek dagblad) aldus uitdrukte Ziedaar 30 jaren dat ik politiek maak en ik meen dat in politiek zoowel als in andere zaken de eerlijkheid een plicht is. Nu is het zoo niet meer. Wij wo nen inderdaad het schouwspel bij van eene politiek van logen en bedrog. Mijn geweten van eerlijk man keurt die middelen af. Ik zeg aan de politiek vaarwel en geef mijn ontslag. Dat zijn woordeq, die stellig elders dan te Roeselaere weergalm zullen hebben. liet telegram van den Koning Albert. Koning Albert van, Belgie heeft aan den heer Poincarézijne gelukwenschen gezonden, naar aanleiding van dezes verkiezing tot President der Fransche Republiek. Poincaré antwoordde op hartelijke wijze en zegde al zijne pogingen te zullen aanwenden tot behoud en uit breiding der vriendschappelijke be trekkingen welke tusschen beide lan den bestaan. De samenstelling van het kabinet. De heer Briand bezocht Zondag tal rijke bekende politieke mannen, leiders der Republikeinsche partij welke hem behulpzaam moeten zijn tot het samen stellen van een kabinet, wiens politiek in overeenstemming moet zijn met deze van het kabinet Poincaré, dat wil zeg gen eene politiek welke volledige ver standhouding onder de republikeinen moet leiden. Maandag heeft hij aan den heer Fal- lières beslissend antwoord dat hij zich met de samenstelling van het kabinet zal belasten. Hij wil een kloeken du rend kabinet, een nationaal ministerie de stemming van Versailles heeft be wezen dat het land er zoo een wil en politieke kuiperijen alsmede samen spanningen veroordeelt. Nipuvvslyfiiiinn n RIJSSEL. Brand. Indekronen- fabriek Foubert, wijk der Lilas, on stond Zondag eene groote brand. De fabriek is gedeeltelijk vernield gewor den, De schade bedraagt 40,000 fr. Nachtelijke aanranding. Zon dagmorgen, rond 2 uur, werd G. Tim merman in de Wicarstraat door zes misdadigers aangerand, geplunderd en erg mishandeld. TOERKÖNJE. Een brouwersgast gedood. Twee brouwersgasten waren Zondag een ketel aan 't kuischen, te Toerkonje, toen een hunner, de 43-ja- rige Bas, eene plaaf koper op het boersch uit, maar toen wij huiswaarts reden heb ik haar onderweg verteld, dat 'tdoorn is dat mijnen broeder uit zijne knoeierij is geraakt en sinds heeft zij altijd met achting van u ge sproken. 's Anderdaags reed Pieter met het zelfde kruierwagentje dat de boer en de boerin naar Rhondorfskermis had gevoerd, naar de gouden arend om zijn koffer, en bij die gelegenheid dacht hij nog eens den baas en de bazin uit den brandenden' schaapherder te bezoe ken. De jongen had den vorigen nacht weinig geslapen, hij had van den boo- zen schaper en van den verwenschten akker gedroomd en wanneer hij wak ker schoot, viel hem iets in, waarover hij langen tijd bleef dubben. Ik heb gezegd, dacht hij, dat mijne fortuin in de lucht hing, en als zij nu eens in plaats van in do lucht te zweven, in den moerasput op den ver wenschten akker bedolven lag. Dien brandenden schaper, gelijk zij hem noemen, is niets anders dat de uitwa seming van het moeras, waarin zich een fosfoorachtigestof heeft verzameld, die in hot duister licht geeft, en waar de verbeelding zekere vormen aan geeft. Indien men mij dien grond voor eenen langen termijn wilde verhuren, ik zou hem vruchtbaar maken te mij nen voordeele, en daarenboven veel bijdragen tot de uitroeiing van het bij geloof in deze eenzame streek. <®S?®SïSS<®SI®$8gS®S w- TTtrwiTr-imrari—

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 2