m m m&mw& mmmmmmmmmmmm ëÉSwsfiBïka a ranan i m &KBÊsusm mm De verzekeringen des heeren Colaerl. Onze nieuwe beiaard. Vrome VElaio. De nieuwe Voorziller van den Raad. In de Liberale Wacht. Eene fopperij. Vlaamsch looneel. Société cles Francs Arbalétriers. Al uw gestoef, nopens de herstelling onzer gedenkgebouwen, zal geen weer klank hebben. Wat gij. daarvoor ge daan hebt, dat hadden uwe voorgan gers even goed kunnen uitvoeren, en met meer spaarzaamheid dan gij, en 't ware van uwentwege eene misdaad geweest datgene in puinen te laten val len, wat onze voorouders ons nagela ten hebben. Wij kennen de daders die u ver plicht hebben dat noodlottig werk te verrichten. Gij zijt, hun gevangene Gij moet hun gehoorzamen op de vin gerwijzing op den blik van het oog, om dat zij u op het schild verheven hebben Dat het u zeer wel bekome Men weet bij ondervinding hoe ge makkelijk en lichtzinnig onze meier verzekeren durft. Om de stemming van den Raad te verkrijgen en de afschaffing van de vastenavonddagen bekomen, die het meest opbrachten aan den plaatselij ken handel, heeft hij goed gevonden het voorbeeld gegeven door de socia listen van Gent, die verworpelingen, die schurftigen, van wie hij in alle omstandigheden het slechtste van de wereld vertelt, aan te halen de heer Colaert heeft dezen keer zijne vrien den aangeraden de socialisten na te volgen, die de afschaffing van den vast enavond te Gent zouden gestemd heb ben. Met zich alzoo uit te drukken heeft de heer Colaert de waarheid niet gezegd. Te Gent, en enkel op Vetten- dinsdag is de straatvastenavond alleen afgeschaft en vervangen door volks concerten, die 's namiddags op den Kouter plaats hebben. Alleenlijk van af 8 uren 's avonds is het toegelaten te maskeren, omdat de dansfeesten mogen plaats hebben. Is het dat, wat de heer Colaert ge wild heeft In dat geval kon zij n voorstel aan vaard worden. Maar de heer Colaert heeft maar van Gent gesproken om zijne mederaads- ledèn te bedriegen. En inderdaad het is niet van Gent dat onze meier had moeten spreken, maar van Poperin- glie, want 't is de verordening van Po- peringhe, die onze meier ons opge drongen heeft Men komt altijd tot zijne eerste lief de terug Yperlingen, gij hebt het gezocht Gij hebt onzen Poperinghnaar tot eerste magistraat onzer stad verheven lijdt hem nu 1 In de laatste zitting van den Raad heeft hij, die het lot onzer stad in han den heeft, eene lans gebroken voor onzen nieuwen beiaard. MENGEL W 15 11 K. (9 Met VIII. Gij begint er ook aan te gelooven, he zegde hij op den schaper dei- legende doelende. In tegendeel, zei Pieter, het on bebouwd liggen van dien grond heeft stellig eene andere oorzaak maar hoe het zij, hij ligt daar toch zonder kruis of munt op te brengen. Indien ik er eigenaar van was ik zou hem ver huren. De baas schaterlachte. Wie zou hem willen zegde hij De jongeling was op het punt van te zeggen ik, doch hij hield zich in. Wanneer ik er voor een prijsje wil aankomen, mag ik niet toonen dat ik er trek op heb, dacht hij. Daarenbo ven mflest hij nog eens berekenen of zijne spaarpenningen wel toereikend waren voor die onderneming. Hij had nog den- voet op den ver- wenschten akker niet gezet, en toch meende hij te weten dat de onderlaag vruchtbaar was. De bovenlaagis scherp zand, dacht hij, en dat is er opgevlo gen van de zandhoogte langs den oost kant en de laag onvruchtbaren grond kan nog al diep zijn, vermits er bij pienschen geheugen geene hand is uit- Er was sprake van de herstellings werken aan den Halletoren en te dier gelegenheid heeft de Raadsheer Bou quet er op aangedrongen dat, geduren de de werken, het uurwerk niet gedo ken blij ve. Onze Meier heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt om te verklaren dat de oude en valsche klokken geen 80.000 franken gekost hebben zooals men het laten hooren had, maar enkel 40.000 franken, de herstelling der ven sters inbegrepen. (1.) 'Als men hooren het dat die nutteloo- ze beiaard 80.000 franken gekost heeft, dat onze Col....bert het aan eenen Raadsheer wijte, vermits het*door dat lid is, dat het cijfer vermeld werd. Wat er van zij, de aankoop van oude en valsche klokken is eene verkwis- ting van 40.000 franken, want de nood- I wendigheid er van deed zich geenszins gevoelen. Het is 't gevoelen van de algemeen heid der lastenbetaalders onzer stad. En te dier gelegenheid, ziehier wat een bevoegd man, die van den stiel is er over verklaard heeft Het stadsbestuur van Yper heeft eene dwaze uitgave gedaan met oude klokken te koopen om ze in eene ruimte te plaatsen, die niet geschikt is voor eenen beiaard. Wat het ook «zegge of doe 100.000 fr. zullen niet voi ce doende zijn om iets betamelijks uit te voeren. Het klokkentorentje was oneindig beter geschikt om er een nieuwen beiaard te plaatsen en 30.000 fr. zouden voldoende geweest zijn om er al wat lief en schoon was in te richten. Wij deelen volkomen het gevoelen van dien stielman. Onze openbare gel den hadden kunnen benuttigd worden voor werken, die meer spoed vergden en noodiger waren. jéi i flik Sedert den 18 Januari laatst hebben wij een nieuwen voorzitter van onzen Gemeenteraad, met name Colbert. 't Is het Journal de Roubaix, dat ons het goede nieuws aanbrengt. Zou het een afstammeling zijn van den grooten Colbert, de geldbeheer der onder de regeering van bodewijk XIV Die nieuwe voorzitter is ons mis schien toegezonden om, met onzen Meier, de kwestie te bestudeeren dei- te leggen lasten op de piano's en de balkons. Het is ook mogelijk dat hij met zes tien uren daags te werken gelijk zijnen (1) Als wij de stadsrekeningen zullen ge zien hebbeu, zullen wij misschien de juiste kosten van den nieuwen beiaard, (dien men niet hoort) en van zijne plaatsing kennen. De heer Meier is niet onfaalbaar, hij kan van eenige cijfers gemist zijn. Wij hebben er reeds voorbeelden van gehad. (N. d. R.) gestoken om de overgevlogen aarde met het moeras te mengen, gelijk op de nevenliggende gronden. Tot Zondag, zei Pieter bij het af scheid. Tot wederziens, mijnheer, sprak de baas en hij nam zijne pet af. Zeg maar Pieter of Rheingold, lachte de jongman. En ik heet Karei, zei de baas, en daarop gaven zij elkander de hand ge lijk twee oude vrienden. Indien Siska nu eens wist, dat ik op het punt ben iets te ondernemen, wat zou ze blij zijn en moed hebben, dacht de jongeling onder het huis waarts rijden, doch ik mag haar mijn plan niet mededeelen. Zeer bijgeloovig is zij wel niet, maar zij is er toch niet gansch van bevrijd. O hoe was alles in eenen enkelen dag voor den weggejaagd en boeren knecht veranderd. In de toekomst zag hij een lichtpunt stralen, dat hem den weg toonde naar vrijheid en onafhan kelijkheid den weg naar een geluk kig, zonder dwang of hindernis geslo ten huwelijk. Bij een volgend bezoek gaf de zwin gelaar van boer Midler baas Karei te kennen, dat hij, wanneer er middel voor was, den verwenschten akker onder zekere voorwaarden zou willen huren ofkoopen. De baas keek verbaasd.Wat zou hij voorvader, het middel vinden zal om geene nieuwe lasten te moeten leggen, zooveel te meer dat het klerikaal staatsbestuur ons begiftigen zal met eene lastenverhooging van vijftig mil- lioenen. Hopen wij nog dat, naar het voor beeld van den grooten Colbert, hij door zijn hardnekkig werken er toe kome de stadsscUuld van eenige hon derd duizenden frank te verminderen. Kon die nieuwe Colbert lot die uitsla gen geraken, het ware eene uitmun- de winst voor de stad Yper. Zondag 1.1. was onze Liberale Wacht vereenigd in algemeene vergadering- om over te gaan tot de gedeeltelijke hernieuwing van haar bestuur. Tal rijke leden woonden die zitting bij, binst welke de heer Nolf, onze volks geliefdeafgevaardigde, eene voordracht heeft gegeven over de kwestie der her ziening en over de nieuwe legerwet, voordracht die met het meeste belang en de grootste aandacht aanhoord werd en waarin de redenaar den warmsten bijval bekwaam. Uitmuntende vergadering onder alle opzichten. Met in ons laatste nummer aan te kondigen dat onze meesters, hunne vriendschap willende betuigen aan alle belastingschuldigen der stad, besloten hadden aan alle vermaakscheppende maatschappijen toelagen te verleenen, zijn wij getopt geweest. Wij hebben te veel van hunne on partijdigheid verwacht. De vierde vertooning j.l. Zondag- door de Vlaamsche Ster gegeven, mag een perel heeten onder alle opzichten. Er was eene schoone zaal en deze maal was men er op zijn gemak. Het puikste deel onzer bevolking was daar samen gestroomd en ai die lieve, frissche ge zichtjes leken een echten rozengaard. Allen hebben er een onvergetelijken kunstavond beleefd en zich 'eens te meer vermaakt dat het genoegen deed. Het programma was zeer aanlokkelijk. Eerst vertolkte men De Geldziekte, een prachtig tooneelspel, vol leerrijke lessen en raakdoende tooneelen, nu eens lachwekkend en dan weer ziel roerend. Het werd met eene ware kunst weergegeven en al de rollen zonder uitzondering werden, meester lijk gespeeld. Hebben vooral uitgemunt de juffers Zulma en Jeanne Devers en J. Windels, die als volleerde kunstenaressen op traden. Bloemen en kransen bij de vleet voor haar! En de heeren K.Wolff, Fl. Slosse, G. Pottel en D. Devers, die met dien akker aanvangen vroeg hij zich af. Hij klopte met de vinger toppen op zijn voorhoofd, als wilde hij er een gedacht uit halen, en eindelijk meende hij de vraag, die hij zichzel- ven had gedaan, te kunnen beantwoor den. Hij zei 'tls zeker om den bran denden geest af te weren Pieter knikte, zonder te begrijpen welpe beteekenis de herbergier aan die woorden gaf. Den brandenden geest afweeren was voor den jongeling het vruchtbaar maken van het verlaten stuk grond. Baas Karei dacht er anders over. Hij meende dat de jonkman een bovenna tuurlijk middel bezat, om kwade gees ten te verdrijven. 't Is eene stoute onderneming, bemerkte hij, de schaaper laat zich zoo gemakkelijk niet verjagen. Wees voorzichtig, Pieter, gij zoudt er uw le ven bij kunnen laten. Wees niet bevreesd, lachte Pie ter, als de zaak in orde is, word ik uwen kostganger. Wij zullen er beiden voordeel uit halen. Voordeel uit halen dat is eene machtspreuk, die dadelijk werkt. Baas Karei nam de zaak ter harte hij on derhandelde in Pieter's plaats met den boer der Panthoeve, en nog voor Nieuwjaarsdag was de zwingelaar eige naar van den verwenschten grond, tegen eene koopsom van honderd franken eene som die dadelijk door toch zoo kunstig en zoo natuurlijk hun ne tijpen wisten te malen. Ook de hee ren M. Bories, Arth. Philip, Alf. Philip en Ach. Windels verdienen eene eer volle melding. Zij wisten hunne per- sonnage belangwekkend te maken. Hartelijk bravo voor allen. Zij verdien den ten volle de herhaalde en daverende toejuichingen, waarmede de heele zaal hen zoo menigwerf begroette. De tooneelschikking en versiering was heel rijk en smaakvol, en de kos tumeering prachtig. De tooneelen wa ren breed en levendig, de taal, houding en gebaren onberispelijk. De grimee ring was welgelukt en dat alles bracht bij tot dien ongehoorden bijval. Daarna volgde Zonder liefde geen leven, blijspel met zang, een heel kluchtig brokje, dat veel en hartelijk deed lachen. Het werd Ook op eene uitmuntende wijze weergegeven. Me- julï'ers Zulma en Jeanne Devers en de heeren J. Tasseel en Alf. Philip hebben Zich zei ven overtroffen. Nooit zagen wij rollen beter en natuurlijker vertol ken. Een welgemeend proficiat aan die talentvolle tooneelisten liet was alleszins het puikste feest dat men droomen kan en de Sterrelin gen hebben hunne goede faam hoogop gehouden. Eere en dank aan allen voor al het genot dat wij daar gesmaakt liebben 1 Natus. Jundi 27 Janvier 1913. Tir au cercle fixe. Declein, Francois Treizes. Dehollander HectorJacques. De Omstreken. POPERINGHE. Het leest van den Kerstboom, in de Philharmonie, die op 25 December laatst moest verdaagd worden, heeft j.l. Zondag 19 Januari plaats gehad. Het is dank aan de mildheid van Me vrouw Vandecasteele-Valcke dat de Philharmonie elk jaar met meer en meer luister den kinderen dat feest aanbieden kan. De zaal der Maatschappij bood een prachtig uitzicht aan voor de inrich ting had men eene soort Vlaamsch Kermis aangenomen. Jonge juffers van de puikste burgersklas der stad hebben zich opgeofferd om aan de kin deren der Maatschappij een buiten- gewonen overvloed van lekkernijen en speelgoed uit te deelen, De schoone uitstallingen waren op schilderachtige groenende kraampjes te midden der zaal aangelegd. Alles was met den besten smaak versierd bij middel van bloemenkransen, groen, behangsels en vlaggen. Een schitte rend licht in overvloed verspreid gaf alzoo aan heel de zaal een tooverachti- gen aanblik. liet was waarlijk roerend den verkooper in de kas van het arm bestuur werd gestort want voor niets ter wereld had de bijgeloovige schaap- boer er een cent van willen behouden. IX. De verkoop van den verlaten grond bracht de gansche gemeente Gerres- heim in opschudding. Debijgeloovigen zeiden Zoodra hij de bezwering begint, kan hij den hals gebroken worden? Dat God hem bijsta De meer verlichten dachten er an ders over. Zij geloofden aan den bran denden schaper niet maar 't was eene dwaasheid, eenen akker te koopen waar niets op groeit. Hij heeft zijn honderd franken nut teloos besteed, zei de burgemeester tegen boer Muller. Ware er voordeel uit te halen geweest, de akker was siuds lang mijn eigendom. Boer Müller antwoordde Ik meen dat de jongen een voordeeligen koop heeft gedaan. De tijd zal leeren. Terwijl de dorpelingen zich nog al toos op min of meer ernstige wijze met de zaak bezig hielden, verscheen Pieter op een schoonen morgen der maand Februari met een kruiwagen en een spade op den verwenschten grond. De jongeling beefde van angstige ver wachting. Hij begon te graven en, o heiler lag wezenlijk eene zandlaag op eenen vruchtbaren grond en de laag

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 2