1 li Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. !f 1 H Donderdag, 27" Haart 1915. 5 centiemen. Negende jaar. Nr 20. Verschijnende des itonderdags. liet verrol te Frank ijk of de lasteraars in nesten. Dienstplicht van een jaar. Naar de Demo k ra lie. De Keaeering Al ge mee 11e Werkstaking. II Hl in I F r 1 I if Eendracht maakt Macht. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, Dixmudestraat, nr 53, te Yper. Üe aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Wat Frankrijk is, moeten wij niet meer zeggen. De katholieke gazetten hebben al genoeg geschreven, de pastoors hebben al genoeg gedonderd op dat goddelooze land, waar men de priesters verjaagd heeft, waar men in de goddelooze scholen slechts apachen, dieven en moordenaars kweekt, waar de zedeloosheid op den troon zit, waar het volk zoo slecht en bedorven is, dat een chris ten mensch er zou van walgen, waar de loge en de framassons baas spe len, in een woord, waar alles verrot is tot op het been Dat is nu honderd keeren gezegd, van op den preekstoel, dat heeft dui zend keeren in uwe gazetten gestaan en gij hebt het allemaal geloofd. Het was nochtans niets anders dan vuige laster en logen Dat is nu klaar aan 't licht geko men. In een der laatste Kamerkiezingen was er spraak in de Kamer van de Fransche Republiek. M. Gielen, katholieke volksverte genwoordiger, die misschien ook voor evangelie heeft genomen al wat er over Frankrijk was geschreven en gepreekt, zegde Eene rotte republiek G'had toen het beteuderd gezicht moeten zien van de klerikale minis ters Ze waren als van de hand Gods geslagen De voorzitter, M.Schollaert, keurt M. Gielen af en veroordeelt zijnen uitroep. Frankrijk is eene vriendennatie» zegde hij, en wat M. Gielen daar zegde is ongepast en betreurens waardig. Ik stel aan de Kamer voor gelijk te roepen Leve Frankrijk M. Schollaert roept het eerst en dan roept heel de Kamer hem na 't Was om de stuipen te krijgen van lachen of om te walgen van de schijnheilige comedie Dat Frankrijk rot is en slecht, dat is niet waar, zegt M. Schollaert en hij roept daarom Leve Frank rijk Dat is maar iets dat ge buiten aan de snullen van buitenmenschen moet wijs maken om onzen politie- ken winkel te doen draaien en ons kieskraam recht te houden Buitenlieden Wat denkt gij daar zooal van Houdt men u niet schandelijk voor den aap Ziet ge nu, dat men u slecnts leugens en laster doet slik ken om u af te schrikken en te doen kiezen voor de klerikalen Als er u dus nog iemand over het slechte Frankrijk spreekt, denkt dan dat M. Schollaert en al de klerikalen in volJe Kamer Leve Frankrijk hebben geroepen en zendt de leuge naars en de lasteraars wandelen De wijzigingsvoorstellen namens talrijke leden der linkerzijde inge diend door volksvertegenwoordiger Louis Franck, waardoor de dienst plicht op een jaar zal worden terug gebracht, en de militieverplichtingen op i jaren beperkt, vinden overal, veel instemming. De Waarheid» van Turnhout schrijft daarover De vermindering van den dienst plicht op één jaar zou de meest de- mokratische verlichting van krijgs lasten zijn die men denken kan. Het zijn de liberalen die in 1909 een eerste maal den dienstplicht heb ben doen verminderen op 15 maan den. Reeds toen stelden zij een jaar voor, maar konden slechts door de tegenwerking der rechterzijde, 15 maanden bekomen. Terecht dringen dan ook onze liberale volksvertegen woordigers opnieuw aan om, nu de dienstplicht algemeener wordt, de vermindering op 12 maanden te be komen. De heer Franck heeft bewezen dat deze verandering zeer goed mo gelijk is. Talrijke officieren zijn van gevoelen dat zij kan aangenomen worden, op voorwaarde dat de dienst plicht voor iedereen gelijk zij. Dit is slechts billijk. YV at het hard maakt om op te trekken voor den jongen uit het volk is dat Peer moet dienen terwijl dat Jan te huis blijft. Nog harder is het dat de zoon van den werkman of van den landman moet optrekken en 15 maand dienst doen, terwijl de rijke mans-kinderen na 12 maand gedaan zullen hebben. Dat is eene groote onrechtvaardigheid die het nieuwe wetsvoorstel toelaat. Zulk een voor stel van voorrechten aan de rijken is heelemaal in den geest van het kleri kalisme maar wij, liberalen, willen daar niet van weten De plechtige aanvaardig van het presidentschap der Vereenigde-Sta- ten heeft eenige dagen ireleden op de gewone, waardige wijze plaats gehad. De nieuwe president Dr Woodrow Wilson heeft bij de eedaflegging, op het terras van het kapitool, eene merkwaardige rede uitgesproken, die door duizenden aanwezigen met groote aandacht aanhoord werd. De redevoering diende om de bevolking van de Vereenigde-Staten, over het demokratisch programma van de nieuwe president in te lichten, en bekend te maken wat hij denkt te doen, om zijn land in welvaart en vooruitgang te houden. Onder meer belangrijke mededee- lingen zegde de president het vol gende Onze regeering is volgens een groot stelsel opgebouwd, maar tege lijk met de rijkdommen is ook onver geeflijk bederf binnengeslopen. Wij zijn trotsch geweest op wat wij op nijverheidsgebied hebben bereikt, maar wij hebben er niet voldoende rekening mee gehouden ten koste van hoeveel menschenlevens dit is tot stand gebracht. Te lang zijn wij in gebreke ge bleven ons te bezinnen op de gehei me diepten des levens. Onze plicht is thans te zuiveren, het kwaad te herstellen en slechte toestanden te verbeteren. In de eerste plaats valt daarvoor in de termen het tarief, dat ons thans verre houdt van de wereldmarkt en den wereldhandel, verderfelijk is voor de juiste beginselen van belas ting, bankwezen, geldcirculatie, nij verheid en landbouw. Tal van woeste gronden blijven onontgonnen, de bosschen blijven onverzorgd en verdwijnen snel. Wij hebben wel de beste metho den in de nijverheid onderzocht en ontdekt, maar hebben de waarde van de ekonomie niet begrepen, evenmin als de middelen om de volksgezind heid te bevorderen, noch de rechten der vrouwen en kinderen in den strijd om het leven. Dit alles te verbeteren is geen plicht, ingegeven door sentimentali teit, maar door de rechtvaardigheid, die de ware en echte grondslag moet zijn der regeering. Wetten in het belang van volks gezondheid, waarin bepalingen wor den gesteld over de voorwaarden waaronder moet worden gearbeid, zijn voorname faktoren in een recht vaardig stelsel van wetgeving. Dit zijn enkel dingen die ons te doen staan, er zijn andere die wij niet ongedaan moeten laten. Wij moeten het ekonomisch stelsel in ons land wijzigen en daarbij moet steeds als zinspreuk rechtvaardigheid vooropstaan. De natie is diep getroffen door de wetenschap dat van het bewind te vaak misbruik is gemaakt. Wij be seffen dat onze taak niet alleen staatkundig is, maar dat zij ons ook den plicht oplegt met de grootste mogelijke nauwgezetheid de nooden en behoeften des volks te onderzoe ken, zijn belangen te dienen en waar het noodig is zijn woordvoerders te zijn. Ik roep alle eerlijke mannen op om mij ter zijde te staan. Als zij mij raden en steunen zal ik mijn doel bereiken. Deze woorden zijn waardig door de Europeesche Staatslieden over wogen te worden, en na te gaan, of zij niet toepasselijk zijn op onze in stellingen en of wij de wenken, door de nieuwe president voor de Veree- nigde Staten gegeven, hier door na volging, geen nut zouden afwerpen. In elk geval, is deze rede van groote beteekenis en toont dat de regeerders, zelfs van groote landen, van de demokratie geen schrik heb ben. Mochten wij door de werkzaam heid van het vrijzinnig volk ook wel dra, van vrijzinnige regeerders, zulke taal hooren, en dien weg door de volksgezinde overheden zien volgen. Het besluit van de Socialistische Partij. De stemming voor de algemeene werkstaking: door het socialistisch Kongres uitgebracht, heeft ons niet verwonderd. De verbittering, welke in de socia listische kringen heerscht, had Zon dag haar noodzakelijk gevolg eene beslissing, die den stempel draagt van een volslagen gemis aan- koel bloedigheid en gezond verstand. Maar wij voegen er dadelijk bij, dat die verbittering moedwillig ver wekt werd door de klerikale pers, die ten dienste staat van de bende Woeste. Die klerikalen hebben den wind gezaaid, en het land zal den storm oogsten. Wat kan het schelen aan die hee- ren, dat de politieke krisis, die gaat losbreken, voor Belgie eene ramp wordt Wat geven zij er om, dat grootsche ondernemingen, zooals de Gentsche tentoonstelling, ten onder gaan Zij stellen de wet aan den heer de Broqueville, die zich de rol van een poesjenel laat welgevallen, en weten den hoofdminister te gebruiken, als een dienaar van hun zelfzuchtige, kleinzielige politiek, hoeveel rampen die misdadige houding voor het land ook moge. na zich slepen. Want indien de heer de Broque ville nog langer het stilzwijgen be waart, dan is het omdat de bende Woeste er hem toe dwingt. In de dagorde, gestemd op het socialistisch Kongres, is er een ge deelte, dat bijzonder de aandacht verdient, ook van den heer de Bro queville, Dat gedeelte luidt als volgt Het Kongres van de socialistische partij verklaart, dat het de beslissing van het Nationaal Komiteit (in zake het opgeven van de algemeene werksta king) zou bekrachtigd hebben, indien de Regeering het gebaar van de ver zoening had gedaan, welke zij aan de burgemeesters had laten verhopen. Maar tegenover de weigering om het kiesrecht vraagstuk in zijn geheel in studie te nemen, weigering, die aan de Regeering opgedrongen werd door een minderheid in opstand tegen het nationaal gevoel komt het er op aan de getrouwheid van de socialisti sche partij aan het Algemeen Stem recht te bevestigen. Dus zou het een politieke dubbel zinnigheid zijn, waardoor ons land naar de gevaarlijkste politieke krisis gevoerd wordt, welke het sedert zijne onafhankelijkheid zou beleefd heb ben De verwarring, welke thans heerscht, strekt ter eere noch van de Regeering, noch van de voorstan ders der algemeene werkstaking. De heer de Broqueville kan vrede en rust in het land terugbrengen, wanneer hij het kiesrechtvraagstuk in zijn geheel laat in studie nemen. Uit de verklaringen van den heer de Broqueville blijkt het, dat hij de kommissie tot onderzoek van het provincie- en gemeentekiesstelsel eigenlijk beschouwt als een middel om vastte stellen welk gemeenschap pelijk werk er op kiesgebied kan volbracht worden. Duidelijk warenzijne verklaringen niet het werd aan den minister niet toegelaten te spreken naar de inge- ffi J|T 11|' Y CALM a EN DE II J l Uil ,'i

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 1