Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 3" April 1915. 5 een I semen. Negende jaar. Nr 21. Het Algemeen Stemrecht AIgemeene Werkstaking De Liberalen en de llerzienini>sk\veslie. Vrome Zielen. Polilick overzicht. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des fMonderdaf/S. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor dun buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 2-50 Men handelt bij overeenkomst. liet is dus beslist dat op 44 April de socialistische werklieden in algemeene werkstaking zullen gaan hoelang de werkstaking zal duren Niemand kan dit zeggen. Maar wat wel met zekerheid kan gezegd worden is, dat die staking een nasleep van rampspoeden zal heb ben die voor heel het land noodlottig zal zijn. En dit danken wij aan Minister de Bïoqueville,die zijn gegeven woord verbrak en niets deed om het land voor dien rampspoed te behoeden. Wij, liberalen, zijn altijd tegen de algemeene werkstaking geweest. In de wettelijkheid blijvend, willen wij door parlementaire actie het recht verkrij gen dat bet volk toekomt. En dan mee- nen we ook dat het vast niet noodig was tot gewelddadige middelen toe vlucht te nemen, waar het verkrijgen van bet algemeen stemrecht feitelijk een kwestie van tijd is. Inderdaad, zoo lazen we nog kortelings in een toon aangevend Hollandsch dagblad bet volgende, geschreven door den katho lieken correspondent van dit blad Meer dan de helft van de regee- ringspartij goed ingelicht te zeggen meer dan 75 leden zijn voor de her ziening der grondwet gewonnen. De klerikalen erkennen dus, eens te meer, dat de liberalen volle recht bad-, den toen wij de politieke gelijkheid voorstelden en er met klem opgetreden zijn voor het algemeen stemrecht. Waarom dan de liberalen bevechten, zal men zich afvragen 1 let is een feit dat, zelfs zonder alge meene werkstaking, binnen korten tijd de schandelijke kieswetten voor de gemeente en de provincie zullen her vormd worden en dat dan natuurlijk Evenredige Vertegenwoordiging en Al gemeen'Stemrecht ten minste voor de gemeente zullen ingevoerd worden. Het goed recht wint veld en niets kan het tegenhouden zelfs de klerikalen moeten bekennen dat eerlang die ver anderingen zullen ingevoerd worden aan de kieswetten, welke door de meerderheid in het land worden geèjscht. Onze liberale vrienden van den bui ten moeten dus voet bij stek houden. Er is minder dan ooit reden om te wan hopen. De rol die de liberalen in de herzie ningskwestie vervuld hebben is ten zeerste prijsbaar. Herinneren wij in welke omstandig heden deze kwestie is ontstaan Den *2 Juni ging uit het gansche land een kreet van verontwaardiging op, toen men vernam dat het katholiek gouvernement aan het bewind bleef, boor een oneerlijk kiesstelsel, dat. niemand zou durven of kan verdedi gen, door eene ongehoorde drukking op de kiezers, bleven de katholieken de meesters van ons land. Onlusten braken los in het Walenland. De gen darmen schoten te Luik op de betoo- gers en doodden vier personen De werklieden, verontwaardigd door het domme en oneerlijk kiesstelsel, riepen de Algeméene Werkstaking uit voor 14 April. be bedreiging Van de Algemeene Werkstaking leverde erge gevaren op voor onzen handel en onze nijverheid. VIen schrijft in hij den Uitgever, bixrnndestraat, n' 53, te Yper. De aankondigingen van gnnsrii België en 't buitenland evenals de Notariale en Keehterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten hnreele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- nanmde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en ondërieekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Aankondigingen De zaken gingen maar slecht, en ons land zon diep lijden, misschien onher roepelijk gekrenkt worden in zijnen vooruitgangen in zijnen rijkdom. Wie moest nu het onderspit delven Do werklieden, die eenen eerlijken eisclt uitten, of de katholieken, die zich aan het bewind vastklampten, dank zij een schandalig en oneerlijk kiesstelsel De socialisten deden alle mogelijke toegevingen ten einde bet klerikaal bestuur tot goede inzichten te bren- gen. No begint de schoone rol van de li berale partij. Zij streed sinds lang voor de politieke gelijkheid, overtuigd zijn de dat die gelijkheid onvermijdelijk moet gebeuren. De liberale partij was geen partijganger van de Algemeene Werkstaking. Het groot gevaar ziende dat ons land liep, deed zij het onmogelijke tot de verzoening der twee partijen. M. Paul IIymans in eene redevoering, eene der schoonste die in ons Parlement werden uitgesproken, deed eenen op roep tot de vaderlandsliefde en tot den rechtvaardigheidsgeest der rechter zijde. Doch deze bleef in meerderheid, koud en onverschillig. Sommige leden der meerderheid nochtans toonden zich bereid om te onderhandelen. Ie mand wilde de rechterzijde onder de zool houden. Het was Woeste De verzoening leed schipbreuk. Toen deden de burgemeesters der grootste steden de noodige stappen, ten einde toch het gevaar te vermijden. En zij slaagden gedeeltelijk. Gedu rende de onderhandelingen, die deze heeren met den eersten minister aan knoopten, bekwamen zij de verzeke ring dat de herzieningszaak zou opge lost worden. De socialisten, ten einde alle bedrei ging weg te nemen on bet gouverne ment in volle kalmte te laten beraad slagen, verzaakten aan de Algemeene Werkstaking. Het land door. ging een jubelkreet op. De hoop herleefde. Daarna, algemeene ontgoocheling het gouvernement, door toedoen van Woeste, gaf geen gevolg aan zijne be lofte. M. Vandervelde laakte de hou ding van de rechterzijde. M. Paul Hy- mans schandvlekte de ongerijmdheid en de koppigheid van M. Woeste. M. de Broqueville stond bloeken verplet, tegenover de diepe verontwaardiging van de ledetp der linkerzijde. De verantwoordelijkheid van den huidigen toestand valt op de fanatieke kerels, op de enge geesten, die den ken dat zij met het geweld zullen kun nen weerstaan aan de billijke eischen van de groote meerderheid der Belgi sche bevolking. Arme klerikalen 9 SS 1 i Hunne verantwoordelijkheid. Eenige klerikale YVoeste-bladen, die vroeger beweerden, dat de alge- 1 meene werkstaking een belachelijke bedreiging is, noemen haar thans een ramp \«oor ons land. Die vrome zielen zijn aan het kron kelen als een paling. Zij schijnen op het uitbreken van de werkstaking belust te zijn, omdat zij denken er voordeel uit te halen in het belang van hunne partij, maai de verantwoordelijkheid van al wat er gebeuren kan leggen zij uitslui tend op den rug van de socialisten. Zoo gaat het niet. Over het besluit van de socialistische partij heeft de liberale pers onbewimpeld hare af keuring uitgedrukt. Maar het ware onrechtvaardig aan de vrome kleri kale zieken een schoone rol over te laten in het politiek treurspel, waar door ons land bedreigd wordt. Sommige klerikalen willen de eene hatelijkheid op de andere sta pelen. Zij hebben eerst de leden van de socialistische partij tegen hunne lei ders opgehitst. Zij hébben de een voudige werklieden uitgedaagd, en aldus den uitslag bereikt, dat man nen ais Em. Vandervelde en K. Huysmans hunne partijgenooten niet meer konden in bedwang houden. Een tweede zonde, die wij aan die vrome zielen ten laste leggen, is de gemeene dweepzucht, waarmee zij den heer de Broqueville belet heb ben de stem van de verzoening te laten hooren, die hij aan de burge meesters, liet verhopen. Die vrome zielen hebben den katholieken minis ter er toe gebracht geen duidelijke verklaringen te durven aflegden, en aldus een toestand in het leven ge roepen, die gevaarlijker is, dan toen er nog geene onderhandelingen had den plaats gegrepen Maar die klerikale zielen zijn nog niet tevreden. Zij hebben blijkbaar gewetenlooze biechtvaders ten hun ne dienste. De Senaat zou op 8 April moeten bijeenkomen. Eenige klerikale bla den eischen dat die bijeenkomst tot na den 14 April zou verdaagd wor den. Waarom Om een laatste poging tot verzoening onmogelijk te maken. Zouden de socialisten voor een dergelijke poging niet meer vatbaar zijn Wij denken het tegendeel, en vinden daarvan een bewijs in de aan gekondigde vraag om uitlegging van den heer Coppieters. De heer Coppieters zou in den Se naat aan den heer de Broqueville de gelegenheid kunnen geven om duide lijk te spreken, wat de heer de Broqueville in de Kamer niet gedaan heeft. Welnu, eenige klerikale bladen willen van geene Senaats-zitting vóór 14 April hooren. Is er wel een meer gemeene partij politiek denkbaar Die klerikalen willen volstrekt, dat er in het land een algemeene warboel zou ontstaan. Zal tie heer de Broque- ville naai hunne ophitsingen luiste ren r Eenige bladen ook liberale con fraters zijn er ingeloopen lieten een artikel verschijnen, waarin men boa eert, dat de Gentsche tentoon stelling onder al deze beroeringen maar weinig zou te lijden hebben. Dat is niets anders dan struisvo gelpolitiek Wanneer in April de werkstaking losbreekt, dan gaan de vreemdelin gen ons land in Juni of Juli met geen bezoek vereeren. Men bezoekt uit reisgenot geen land, waar alles overhoop ligt. Bovendien is het onbetwistbaar, dat veel nijveraarshunne deelneming aan de Gentsche tentoonstelling zul len opgeven of beperken, vermits deze tentoonstelling gehouden wordt in een land, dat door zijne politieke beroeringen de vreemde bezoekers verjaagt. Dat alles dient gezegd. Zoo de klerikalen willen beletten, dat de heer Coppieters in den Senaat spre ke, dan leveren zij een nieuw bewijs van de hatelijke gevoelens, waarmee vrome zielen kunnen behept zijn. Komt de Senaat niet bijeen, en weigert de heer de Broqueville te spreken, dan zal iedereen eens te meer kunnen oordeèlen wie ër eigen lijk moet verantwoordelijk gesteld worden, zoo de algemeene werksta king losbreekt. Die verantwoordelijkheid dient grootendeels ten laste gelegd van vrome klerikale zielen, die Üe alge meene belangen van het land opof feren aan hunne partijdriften. NASCHRIFT. Woensdagmid dag hebben wij vernomen, dat de Senaat tegen 15 April bijeengeroe pen is. De Regeering wil dus niet, dat er voor dien datum een enkel woord over den politieken toestand in den Senaat zoo min als in de Kamer zou kunnen uitgesproken worden. Van hetgeen wij hierboven schre ven, nemen wij geen woord terug. Wij voegen er slechts bij, dat de verantwoordelijkheid van de Regee ring langs om meer zwaarder wordt en de goedkeuring van de vredelie vende burgers stellig niet zal weg dragen. Men zegt, zoo de staking op 14 April uitbreekt, een koninklijk besluit het verlof van liet Parlement onbepaald zal verlengd worden. De klerikalen zouden zoo doende trachten te belet ten, dat de Kamer dagelijks de weer galm der staking zou wezen. De grond wetlelijkheid van dergelijken maatre gel kan volgens ervarene rechtsgeleer den niet verdedigd worden. Maar onze klerikale bazen zitten daar natuurlijk- weinig mede in Bestaat de Grondwet nog voor die mannen De klerikale gazetten die voor ge woonte hebben de grootsten eerbied te koesteren voor de politieke artikels geschreven door M. Edmund Picard, gewezen socialistischen senator, val len bet laatste artikel aan, door Picard in de Petit Bleu geschreven en eindi gende als volgt Ware ik nu eens Koning, ik kwam vierklauwens van de Azuren kust naar de Belgische weilanden terug, waarbo ven on heil zwangere wolken hangen, (een Koning mag geen verlof kennen) en ik zou mijn of mijne ministers aldus aanspreken: «Genoeg gelanterfant! Dadelijk eene kommissie samenstellen voor de grondwetsherziening ofwel ontslag nemen. Met welke dreunende toejuiching zou dergelijke taal in den lande niet worden begroet WTelk stout bedrijf op den morgen van eene regeering die nog geen vasten voet schijnt te heb ben. Welke oogst van volksgeliefdheid werd niet voorbereid. Maar helaas het is daar eene te eenvoudige en te gemakkelijke oplossing weergalm EN DE O o

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 1