Acciisemeclileii op l»el bier. VROME V EEL la 1D. Ons nieuw Leger. Voor do Vrouwen. Dat is nu de meening van Picard nopens den huidigen politieken toe- sland het is de ingeving van 't ge zond verstand die er in voorkomt, maar die manier van beoordeelen is tegenstrijdig met de belangen van den klerikalen winkel en daarom zeggen de klerikale gazetten dat Picard een kazakkedraaier is en dat hij bezig is met suffen. Volgens die gazetten is de man maar wijs alswanneer hij meenin gen uit voordeeligaan 't kalote bestier! Bijna gansch de liberale pers is het eens om de beslissing der socialisti sche Partij, aangaande de A. W. te betreuren, maar niet één liberaal blad keurt ze af, zelfs niet de doctrinaire bladen. Men vreest voor de gebeurlijke ge volgen, maar men moet eerlijk beken nen dat de klerikale regeering, de wape plichtige, alléén de verantwoor delijkheid ervan zal dragen. De Gazette schrijft dat iedereen zich aan de A. W. verwachtte sinds de ongelukkige verklaring van minister de Broqueville. Le Matin zegt dat het redelijk moeilijk zou zijn te houden staan dat het de leiders zijn die de arbeiders tot het konflikt hebben gedreven. La Chronique is van oordeel dat men zich mag verwachten dat zekere klerikalen die destijds het fameus groot comploot smeedden niet zullen verwaarloozen om te trachten de sta king in het tragische te doen keeren. Volgens de Etoiie Beige zal de verantwoordelijkheid van het avontuur tusschen de twee partijen (socialisten en klerikalen)moeten gedeeld worden. De Vlaamsche Gazet schrijft dat de bende Woeste den wind gezaaid heeft en dat het land den storm zal oogsten. Wat de klerikale dagbladen betreft, deze gaan voort met het ophitsingswerk dat zij sedert een paar maanden begon nen hebben. De discipels van Pour- baix worden alle dagen talrijker bij de klerikalen Die lieden schijnen op het uitbreken van de werkstaking bewust te zijn omdat zij denken er voordeel uit te halen in het belang van hunne partij. Het Congres der Liberale Jonge Wachten werd Zondag laatst te Oos tende gehouden onder het voorzitter schap van volksvertegenwoordiger Devèze. Talrijke vergadering die mid den den grootsten geestdrift eindigde. Toekomend jaar zal het Paaschcon- gres der liberale jeugd te Namen ge houden worden. Uit zeer vertrouwelijke bron meldt men, dat het gouvernement van zin is de rechten op het bier te verhoo- gèn. MENGEL W E RK (17 HET XIV. De eerste mensch dien hij op het hofstedeken aantrof, was Frans Krabs. De man stond op het voorhof, met den rug tegen eenen appelaar geleund, eene pijpje te rooken. 't Was vasten avond, en op dien dag wordt er zelfs in den buiten niet veel gewerkt. Frans was een beetje beteuterd, wanneer hij Pieter zag hij herinnerde zich de omstandigheden, waarin hij den jongeling had weggezonden. Ja, hij was beteuterd, maar toch vrien delijk. Ga binnen, zegde hij, zij zijn allemaal tehuis. Allemaal, dat was vader Midler, Sis- ka en Julia. Pieter had gedacht dat zijn oudé meester hem met een blij gelaat zou ontvangen. Hij bedroogzich. Wanneer vader Midler hem.zag, dreef er eene wolk over zijn verbleekt en verouderd gelaat Siska's blik getuig de van bekommernis Julia hield zich goed. Zij heette hem welkom, en toen ging zij naar het achterhuis om den waterketel over te hangen en koffie op te schenken voor den bezoeker, even gelijk Siska voor oom Jozef had gedaan bij zijn laatste bezoek en zoo bleven vader en dochter met Pieter alleen. Dat thans de brouwerij, die bij uitstek nationale nijverheid, eene ernstige crisis doorworstelt, weet iedereen en dat deze nieuwe slag de ondergang van vele kleine brou werijen zal zijn, daaraan zal ook geen enkel bevoegd man twijfelen. Maar wat zal het gevolg zijn voor de hoedanigheid van het bier Daar de granen zeer duur zijn en de rechten bovendien zullen verhoo- gen, zal natuurlijk de brouwer naar andere middelen moeten uitzien. Het goede en gezonde garstenbier, zal vervangen worden door bier dat opgemaakt is met suiker, glucozen, siropen en andere grondstoffen, tot groot nadeel van den verbruiker. Ongetwijfeld zal ook de prijs van het bier verhoogen en een onmisbaar voedingsmiddel van ons volk zal meer belast zijn. Ons nieuw teger zal volgender wijze samengesteld zijn AOp Vredesvoet. IVoetvolk. 18 regimenten, ieder bevattende 3 bataljons van 4 kompanie's. 1 regiment met 4 bataljons van 3 kompanie's, (het 14'le). 1 regiment met 3 bataljons van 3 kompanie's, (het 13de). 20 kompanie's mitrailleuzen met elk 3afdeelingen van 2 stukken. 3 wielrijderskompanie's. Samen 237 kompanie's plus 20 kom panie's mitrailleuzen en 3 wielrijders kompanie's. 2° Ruiterij. De ruiterij zal bestaan uit G afdeelingsregimenten jagers te paard, verdeeld in 2 groepen of scha- drons. Eene afdeeling ruiterij van 3 briga den, ieder van 2 regimenten van 2 groepen van 5 schadrons(2 gidsenre- gimenten en 4 regimenten lansiers). Samen 12 regimenten ruiterij of 60 schadrons. 3e Veldgeschut. liet veldgeschut zal bestaan uit 6 afdeelingsregimenten. 20 zelfbesturende groepen van 3 bat terijen en eene lichte kolom voor de krijgsvoorraden. 3 zelfbesturende groepen van 2 bat terijen te paard en eene lichte kolom voor de krijgsvoorraden. 4e Vesting geschut. liet vestinggeschut zalzijn zooals het vroeger was, maar het vestinggeschut van Antwerpen zal 50 werkzame batte rijen hebben in plaats van 20. Het ge tal aanvullingsbatterijen blijft eender. 5" Trein. Het treinregiment wordt vervoer- korps en zal ingelijfd zijn bij de afdee- De kiekenboer herhaalde zijn huwe- lijksvraag en zegde het zal tijd wor den om het huisgerief te koopen, en dat is vrouwenwerk. Onmogelijkstotterde Muller. De omstandigheden.... Welke omstandigheden vroeg. Pieter Er is toch niets voorgevallen, dat ons geluk verhindert en met liefdenvollen blik keek hij naar Siska. Vader zou het gaarne nog wat uit stellen, zuchtte het meisje, cc ge weet, vader heeft soms zonderlinge" gedach ten en als was zij bang voor hetgeen er ging gebeuren, ging zij haarde ach terkeuken bij hare zuster. Uitstellen en waarom ?'t Was im mers vastgesteld tegen Paschen. De helft van het geld dat Frans Krabs in de handen heeft, komt Siska toe, zei de grijsaard en de man heeft ongelukken gehad. De laatste oogst mislukt en verleden week is zijne schoonste koe gestorven. Hij kan voor den oogenblik niets geven, en ik laat mijne dochter niet met ledige han den uit den huize gaan. Dat is een uitvlucht, zei Pieter, Ik heb u immers geschreven, dat ik niets van u vroeg dan de hand uwer dochter. Mijn huis is gereed, ik heb bij uwen broeder eene koe in koop, en mijne kostwinning is zoo goed als gij ze kunt verlangen. Voor u is dit voldoende. Siska zou er niet tegen opzien, en ik zelf heb in 1 lingsregimenlen geschut. Er zullen 8 vervoereenheden zijn. B. Op Oorlogsvoet. liet landleger zal G legerafdeelingen hebben elke legerafdeeling 3 gemeng de brigaden, waarvan ieder zal bestaan uit 1 ontdubbeld regiment voetvolk. I regiment ruiterij. 1 groep van 3 batterijen te paard. 1 kompanie mitrailleuzen. 1 afdeeling gendarmen. Buiten deze 2 gemengde brigaden, zal elk legerkorps nog bevallen. 1 regiment geschut. 1 vervoerbatterij 1 regiment jagers te paard. 1 bataljon schansgravers, afdeelingschool. Nogmaals voor onze huismoeders Om het leven en de omstandighe den waarin de huisvrouw hare dagen doorbrengt, te verbeteren, is er hulp van machthebbers en bemiddelde goedhartige lieden noodig. Jaren lange eentoonig en zorgend leven, geestdoodende huiselijken ar beid, onder de treurigste toestanden hfbben hare geestkrachten uitgeput, buiten huiselijk werk en gewone bezigheden, is zij niet in staat, zelf door op te staan, door organisatie, door vereeniging en gezamenlijk streven, veranderingen en verbete ring in haartreurig leven te brengen. Hiertoe zijn zij noodig, en kunnen een hoog menschlievend en verede lend werk verrichten, diegene welke door stoffelijke middelen bezitten en niet door den strijd om wat eten, kleeren en huisvesting te bemachti gen, ter neer gedrukt en machteloos zijn, diegene die wat vrijen tijd heb ben, zich op de hoogte der maat schappelijke hervormingen kunnen houden en de middelen kunnen aan wenden welke ter beschikking zijn, om min last en meer genoegen aan het bestaan der huismoeders te geven. Wat de huismoeders van het volk eerstens noodig hebben, is meer ge mak en min zorgen in het huisgezin. Het huis met zijne inrichting waar de volksvrouw moet koken was- schen, strijken, eten en leven, is noodig hervormingen te ondergaan en doelmatiger te wezen voor zijn bestemde doel. Meer plaatsen vooral moeten de werkvrouw ter hare be schikking hebben. Het is overbodig te wijzen, dat het niet gezond is, vooral waar kleine kinderen zijn, men in dezelfde plaats kookt, wascht, eet, werkt en den ganschen dag door verblijft. den beginne zoo ver niet gedacht. Maar ik heb mij bepeinsd, zie-de-vvel. Siska wil van mij niet scheiden en ik niet van haar, sloterde de grijsaard ik zou door u onderhouden worden, zon der dat gij verzekerd zijl dat gij er ooit een centiem voor krijgt. Gij miskent mij,onderbrak Pieter. «O ik weet wel, dat gij mij liefde rijk tot het einde mijner dagen zoudt behandelen, hernam MCilier, «ik ken u maar ik wil van geen heengaan hooren eer mijn schoonzoon kan aftel len. Hij zou in onze afwezigheid den boel kunnen opmaken. Er ging voor Pieter een licht op hij begreep hoe bij moest handelen. In zekeren zin hebtgij gelijk,zegde hij, Frans Krabs moet waarborgen geven, niet aan Siska en aan mij, maar aan u hij moet er niet op kunnen pochen, dat hij u beet heeft gehad. De oude knikte goedkeurend. En de waarborgen die hij u geven moet, zullen tot zijnewelvaartdienen, zei de kiekenboer. Hoe verstaat gij dat vroeg Muller. Gij kent den man en ik ook, ant woordde Pieter. Zoolang hij niet ge dwongen is te werken en te zorgen, zal hij den ouden gang gaan maar als men hem in den klem zet, als hij gedwon gen wordt alle jaren pront zijn pacht ie betalen en de intresten van uw geld te geven, zal hij wel de handen uit de De plaats waar het eten koken, schotels en linnenwasschen gebeurt moet afzonderlijk van de eetplaats en verblijfplaats van het gezin zijn. Niet alleen bezwangeren dampen, rook en geur de kookplaats, waar men al dat werk moet doen, voor een, dikwijls talrijk huisgezin, maar bovendien gaat het reinhouden van het huis moeilijker, en wordt er or de handhaven bijna eene onmogelijk heid. Daarnaast wordt het werk der moeder moeilijker, zwaarder, daar werkplaats, wat vóórhaarde keuken is, en eet en verblijfplaats samen in zelfde kamer honden niet gaat, het eene hindert het ander. Er moet dan voor de werkersge zinnen naar goede, ruime doelmatige woningen gestreefd worden. Verders goede voedings- en klee- dingsmiddelen aan den goedkoop- sten prijs noodig. Het is gekend dat de armste, de slechtste, vervalschte, .onwaardigste waren in de handen gestoken worden. Alhoewel zij een kleinen prijs voor eetwaren en klee ren betalen, omdat ze deze van min ste hoedanigheid koopen, kosten zij toch altijd overduur, gerekend naar de hoedamgheidswaarde in evenre digheid met goede die duurder zijn. Slechter eten, kleeren die vroeger versleten zijn, veroorzaken zwakke gestellen, niet diepdenkende wezens en geeft meer werk aan de huismoe der. Welke kosten en moeite kunnen niet gespaard worden, met doelma tige vuren, ketels, enz., voor te ko ken en te wasschen. Om opzoekingen te doen, naar de beste wijze van huishouden en fami- lieonderhoud hebben onze huismoe ders nog voorloopig geen tijd, ook kunnen zij aan het nieuwe, dat voor- deelen geeft, geen geld besteden, hare stoffelijke middelen laten dit niet toe. Hiervoor moeten edelhartige per sonen helpen, de volkshuismoeders de gelegenheid te geven al de voor- deelen te genieten, van goed gerief lijke kook- en huiswerkgereedschap pen, door deze hen aan te wijzen en hen te helpen ze aan te schaffen. En wanneer men betere woning heeft, voorzien van het beste gerief voor het huishouden, zonder dat men het koken, het wasschen, het kleerenmaken en verstellen, het huiswerk doen niet geleerd heeft, en handig uitvoert, heeft het beter huis gerief zijne waarde niet. Huishoudkundig onderwijs, wel willende goede praktische aanwijzjn- gen van hen die de proef geleverd hebben het beter te kennen, en door de huismoeders met vertrouwen aan hoord worden en haren raad volgen, is vooral hoogstnoodig, wil betere mouwen kunnen steken. Daarenboven verzekert gij u op die wijze een onaf hankelijk bestaan. Moest het u ergens vervelen, dan kunt gij van uw geld leven. Vriend Muller, ging hij bijna smeekend voort, laat den oogenblik waarop gij het geluk van uwé jongste dochter kunt verzekeren en uwe Julia uit de verlegenheid helpen, niet voor bijgaan. Met Frans Krabs is het nog niet te vér gekomen er is nog redding mogelijk. Indien de zaken hier nog tien jaar op den ouden voet bleven, zou KraBs evenmin iets kunnen uitbe talen als thans en dan ware Siska's jeugd voorbij en gij waart nog tien jaar ouder geworden. IJw schoonzoon eene som doen terügtellen die hij niet is vooruitge gaan. Laat hem hef kapitaal in handen, zonder dat is hij een verloren man. Muller stopte zijne pijp, en wanneer hij eene poos aan zitten rooken, was zijn antwoord gereed. Die dingenzoudenmoeten geschre ven worden, zegde hij. Streng beschreven, antwoordde Pieter. De pachten de intrest zouden er moeten liggen op den vervaldag; hij moet het kunnen opbrengen, Roep Frans, zeide de vader tot Julia, toen zij de koffie binnenbracht. liet vrouwtje verkleurde; zij wist dat er iets moest-afgehaspeld worden m iibui■n—«n—muwiiHMvmsga

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 2