Klerikale Kiesbeloften. .V 55. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Liberale kiezers, let op Aloi I !)l \lo\ 1913. KIKZUIS Donderdag, 26" Juni 1915. - 5 centiemen. Negende jaar. Eendracht maakt Macht. 1 evnclnjnende den iJonderdttf/n. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. £-50 Men handelt bij overeenkomst. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 'l fr. id den drukregel. Op i Juli aanstaande zal er worden overgegaan tot de herziening der kiezerslijsten voor Kamers. Provintie en Gemeente. Alwie opspraak tegen de samen stelling der kiezerslijsten of de be voegdheid van kiezers heeft te doen gelden moet zijne klachten vóór dit tijdstip indienen. Aangezien wij voor het oogenblik nog onder het meervoudig kiesstelsel leven, achten wij het nuttig de hoofd zakelijke bepalingen der wet te her inneren opdat iedereen zou kunnen nagaan indien ja dan neen hij met 't getal stemmen ingeschreven staat welke hem toekomt. Art. i. - Om kiezer te zijn voor de Kamers en de Provincie moetmen a Belg zijn van geboorte of de groote naturalisatie verkregen hebben voor gemeentekiezer is de gewone natura lisatie voldoende b' ten volle 25 jaar oud zijn als kiezer voor de Kamer en ten volle 30 jaar als kiezer voor den Setjiaat, de Provincie en de Gemeente c) zijn wettige woonstede sedert ten minste een jaar in dezelfde ge meente hebben als kiezer voor de Kamers en de Provincie, en sedert ten minste drie jaar als gemeente kiezer. Art. 4. Eene bijkomende stem is verleend aan den kiezer van ten volle jaap gehuwd oi, zoo h ij wedu w- naar is. wettige nakomelingschap hebbende en die'aan den Staat ten minste J frank personeele belastingen betaald voor de kiezers voor de Ka mers en de Provincie, en 15 frank voor de gemeentekiezers. Art. 5. Eene bijkomende stem wordt toegekend aan den kiezer, ei genaar sedert een jaar, van onroe rende goederen met een kadastraal inkomen van ten minste 18 fr., hetzij bezitter sedert twee jaar van een in schrijving op het grootboek der open bare schuld of van een boekje van Belgische rente op de Spaar- en Lijf- rentkas, gevende ten minste 100 fr. rente. Twee bijvoegende stemmen wor den toegekend aan den gemeente kiezer zoo het kadastraal inkomen tenminste 150 ff', bedraagt. Art. 6. Twee bijkomende stem men worden toegekend aan den kie zer die zich in een der volgende ge vallen bevindt a) houder zijn van een der diplo ma's. titels of bekrachtigde getuig schriften welke in art. 17 zijn opge geven b) een der openbare ambten ver vullen of vervuld hebben, een der betrekkingen bekleeden of bekleed hebben, een der bijzondere beroepen uitoefenen of uitgeoefend hebben, in artikel 19 opgesomd, en dit geduren de den bepaalden tijd. W ij sporen al onze liberale vrien den aan na te zien op het stadhuis indien zij hun kiesrecht ten volle ge nieten en in geval van neen er aan stonds kennis van te geven aan het Comiteit der Liberale Vereeniging, Seminariestraat, t, Yper. HM818 MÈ&ÊÈÊÊS&M Doliliek overzicht. Zaterdag laatst hield de midden- afdeeling der Kamer gelast met het onderzoek van het wetsvoorstel be treffende de vermeerdering der pro vincie en gemeenteraadsleden eene vergadering in dewelke besloten werd voor te stellen de nieuwe ver kiezingen onbepaald uit te stellen en het verslag van de kieskommissie af te wachten. De nieuwe alkoolwet verwekt eene groote beroering bij de stokers en bijzonderlijk bij de kleine handelaars. In alle steden worden er vergade ringen gehouden om protest aan te teekenen tegen die nieuwe belasting door het klerikale gouvernement voorgesteld en gestemd. De nieuwe belastingsontwerpen kwamen Woensdag laatst in bespre king in de afdeelingen. De oppositie had de meerderheid in twee afdeelingen de eerste en de vierde. In die twee afdeelingen wer den de ontwerpen verworpen. Ir. de vier andere afdeelingen wer den de ontwerpen goedgekeurd. Er dient aangestipt te worden dat ten gevolge van drie liberale onthou dingen .nopens het ontwerp van 'ver goeding der milicianen, dit ontwerp goedgekeurd werd in de vierde af- deeling waarvan de meerderheid nochtans toebehoorde aan de oppo sitie. De heer Poullet heeft het nieuwe schoolwetsontwerp ter Kamer neer gelegd. Men weet dat dit voorstel reeds in den parlementairen groep der Rechterzijde besproken en aan genomen werd. Naar wij vernemen zouden de afdeelingen zoo gauw mogelijk bijeengeroepen worden ten einde toe te laten het voorstel nog tijdens den huidigen zittijd te doen stemmen. Aangaande de nieuwe belastingen lezen wij in de Vlaamsche Gazet onder den titel De nieuwe Belas tingen» een scherpen bijtend artikel ten opzichte der klerikale regeering, waarvan wij het besluit hier terug geven Al de nieuwe belastingen treffen dus in hoofdzaak de nijverheid- en handeldrijvende gemeenten, de be volking zonder wie ons land van alle ekonomisch leven zou verstoken zijn, de bronnen waaraan honderd dui zenden arbeiders en burgers hun on derhoud verdienen. Geen der nieuwe belastingen treft de landjonkers die de boeren uitzui gen, geen der groote veefokkers, die de prijzen van hét vleesch opjagen en de opening der grenzen tegen houden, geen der rijkaards die hunne vermogens laten sluimeren De klerikale volksvertegenwoor digers vreezende dat zij hevig door hunne kiezers zullen aangevallen worden indien de nieuwe belastin gen op de takszegels van 10 centie men op elk kwijtschrift, op de cine- Riatographische vertoogingen, enz., er door gaan, beginnen protest aan te teekenen en stellen wijzigingen voor. Zulks is natuurlijk beteekenisvol, maar als 't er zal opkomen de re geering door hunne stemming te redden zullen die heeren der rech terzijde wel zwijgen *- Een hooge ambtenaar van het mi nisterie heeft verklaard dat de bur gerwacht, éénmaal de nieuwe leger- wet in voege zal zijn, stillekens aan zal uitsterven en in 't korte zal afge schaft worden. VOOR de kiezing verklaarden de klerikale kandidaten Colaert, Van Merris en Fraeys dat zij aan het leger niets meer zou den geven Geen man, geen kanon, geen cent meer Een jaar NA de kiezing stemmen zij de wet van Alle man soldaat, 284 millioen voor forten en wapens, en 47 millioen vermeer dering voor het jaar lij ksch oorlogsbudget. Schiet nu maar in den z-k voorde gedurig vermeerderende belastin gen Is het dit wat gij verwacht hebt Wij denken van neen. Ons Druppeltje zal vveeial duurder worden. Het bestuur van den Bond der Drankslijters in Belgie heeft te Brus sel eene vergadering gehouden om te beraadslagen over de gevolgen, die de nieuwe wet op den alkool voor lren hebben moet. Bij de voorige verhooging van las ten hebben zij den prijs der druppels niet verhoogd, maar de glaasjes wat kleiner gemaakt. Nu zullen de drankslijters tot ver hooging van den prijs dezer verklein de glaasjes verplicht zijn. Na eene grondige bespreking; werd de prijs van den druppel vast gesteld als volgt Gewone jenever, vroeger 8c.,nirl0c. Schiedam, 20 c., 25 c. Hasselt (gewone) 10 c., 15 c. Hasselt(oud systeem) 15 c., 20 c. Cognac 25 c., 30 c. Dat is de tarief voor de 'gewone herbergen. In de groote koffiehuizen zal de opslag nog grooter zijn. Dat is het eerste gevolg van de verhoogde aikoollasten. Onze re geerders, die al zooveel millioenen van duivel alkool geëischt hebben, gaan hem nu nog 5 millioen meer doen afdokken. Dat is wel een goede duivel. De klerikalen bestrijden hem op alle manieren, maar ze strijken toch meer en meer van zijne winsten op. Minister Levie heeft nogmaals in de Kamer gezegd dat die verhooging van lasten een middel is om hem te bestrijden. Farseurs toch Hun doel. Wat de nieuwe Schoolwet in zich besluit. De omvangrijke memorie van toe lichting, die het ontwerp van wet vergezelt, vraagt veel tijd om gron dig bestudeerd te worden, doch bij een vluchtig overzicht blijkt al dade lijk de bekommernis van de schrij vers om hun dweepzuchtig werk te verbloemen onder een krans van rechtvaardigheiden gelijkheid. Niemand echter zal zich hierdoor laten verschalken. Wat duidelijk op den voorgrond komt, is dat de kleri kalen als losprijs voor den leerplicht, het onderhoud der klerikale onder wijsgestichten en der kloosterscho len ten laste der openbare kas willen leggen. De beruchte «schoolbon van den heer Schollaert is verdwenen, ja, doch heeft plaats gemaakt voor eene nieuwe beschikking die wel zoo bru taal het geld niet in de kloosterkas- sen werpt, doch eigenlijk denzelfden uitslag oplevert. Komt het, inderdaad, niet op het zelfde neer, of men het kloosteron- derwijs steunt per leerling of per on derwijzer De jacht op den school bon in de volkswijken zal niet meer in 't openbaar gevoerd worden,doch onder voorwendsel de vrijheid van den familievader te handhaven en te beschermen zullen wij meer en meer dwang zien uitoefenen op arme ge zinnen om hunne kinderen naar pa ters- en zusterscholen te zenden, want hoe meer kinderen naar de scholen opgejaagd worden, hoe meer klerikale onderwijzers en onderwij zeressen deelachtig worden aan de toelagen der openbare machten. En dit niet alleen onder vorm van jaarwedde der paters en nonnen, die zoogezegd schoolhouden - mits alle bestaande toestanden worden ge handhaafd maar ook onder vorm van schoolbehoeften aan arme scho lieren en toelagen aan de schoolw er ken en instellingen voor schoolsoep, kleedingswerk, schoolkantienen, enz. Zoodat wij ten slotte door minister Poullet het ontwerp zien overnemen waaraan de heer Woeste had moe ten verzaken. De nieuwe schoolwet ligt bezaaid met wolfijzers en schietgeweeren, met verrassingen van allerlei aafd, die alleen mannen van 't vak kun nen ontdekken, aanklagen en-de ge volgen daarvan bekend maken. Het is daar geen werk van vrede, van eendracht, van verzoening. Men zal het wel aantoonen. De waarheid is dat de klerikale regeering niet vrij en vrank den oor log durft verklaren aan het staats- DE WEERGALM Vlei) schrijft in hij den Uilgever, Lnxmudestraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van ganseli. België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden wnnhm ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. fcTfra <m-iè cms errsa oma o I") 'ARWt M—r> MÉRKi ÏBBBW, MBÉK

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 1