1 msmmm bbwbbwb VERMAARDE PACHTHOEVE iMSH Nieuwe belasting op de finantieele maatschappijen, wat eene dwaling op de loonen zal verwekken Nieuwe belasting op de cinemas Nieuwe lasten op stokers, brouwers, herbergiers, eigenaars van herbergen. Nieuwe lasten op de huisgezinnen door hoogere rechten op de erfenis sen Schandalige verhooging van de Staats schuld door de nieuwe uitgifte van 150 millioen schatkistbons. Nog verhooging van 's lands schul den door eene nieuwe leening van 280 millioen frankwaarvoor de be lastingschuldigen 20 millioen frank 's jaars zullen moeten uitzweeten om de intresten te betalen 20 a 25 millioen frank alle jaren ver meerdering van toelagen aan de schat rijke kloosters, en schooldwang voor de ouders in honderden dorpen waar de gemeenteschool afgeschaft is. Erge vermindering der Staatsrcnte en groot verlies van alle spaarders De katholieke regeering doet een beroep op den geest van orde en vader landsliefde der liberalen (na ze voor apachen, Bonnots en Garniers uitge scholden te hebben), om de nieuwe lasten en de legerhervorming te stem men Belastingschuldigen en Kiezers Vergelijkt de Woorden met de Da den van de lieeren Golaert, Van Merris, Fraeys en Gie. Wie zal de millioeiien betalen DE BUITENMAN De klerikale regeering die haar vrienden moet ontzien en bijgevolg zich wel wacht de barons eu de groote eigenaren te belasten, die kunnen be talen, doet al het gewicht der ontzet tende verhooging van lasten men spreekt van honderd millioen schier uitsluitend dragen door den kleinen burger en den buitenman. Zij rekent er op dat, vermits het be- lastingbrietken geen verhooging zal dragen, de menschen er niet klaar in zullen zien, en dat ze zullen betalen zon der te morren. Het is noodig dat iedereen goed wete wat hem te wachten staat. Ziehier twee voorbeelden De erfenisrechten tusschen man en vrouw worden op zes percent ge bracht. Dat wil zeggen als de vrouw haar man verliest en ze erft twintig duizend frank, dan moet zij er van twaalf honderd frank aan erfenisrech ten alléén afstaan. Maar als een klooster twintig duizend frank erft, weet ge hoeveel erfenis- recht daarop te betalen is Vijftig frank Geen cent meer. De kloosters betalen slechts een kwaart percent, of vier en twintig maal minder. Af E G E E W E RK (40 VI. Eindelijk onderwierp Walram zich aan zijn noodlot met haastige schre den spoedde hij zich naarde Vermaarde Hoeve en opende met bevende hand de poort. Bij het binnentreden be groette hem het gekraai van den haan en het kakelen der hennen, en in de stallen hoorde hij het geloei en getrap pel van koeien en paarden. Knechten en meiden kwamen hem te gemoel en zeiden Hij, die ons huurde, heeft ons een jaar vooruit betaald toon ons uwe rechterhand, opdat wij u als on zen meester erkennen. In dehuizing, waar op iedere deur een sleutel stak, was elke plaats gemeubeld volgens het gebruik van dien tijd. Een enkel stuk huisraad, dat in eene slaapkamer stond, klaarblijkelijk voor de meester der hoeve bestemd, trok zijne bijzon dere aandachthet was eene zware eikenhouten koffer, met ijzeren haken zoo vast in den grond bevestigd, dat niemand in slaat washem teverroeren. Op het deksel stond de naam van Wal ram Waterland en het jaartalMCLVIII, XIII Febr., met koperen nagels, en in den keffer vond hij drie stukken per kament met roode letters geschreven. Is dal niet wraakroepend En 't zijn juist de kloosters die kun nen betalen, want die zijn zoo rijk als 't water diep is. Andere onrechtvaardigheid Er zal in 't vervolg geen kwijtschrift meer mogen afgeleverd worden zonder dat er een zegeltje van tien centiemen ten profijte van den Slaat wordt opge plakt. De minste quitancie die ge schrijft kost u vijf' centen. En als ge dat recht niet betaalt krijgt ge honderd frank boet. Dat zijn slechts twee voorbeelden; de andere taksen zijn even onrecht vaardig en drukken even zwaar op den buitenman. Waar zijn ze nu, de klerikale schoon- sprekers, die vóór den tweeden Juni met zooveel verontwaardiging uitrie pen dat ze nooit nieuwe lasten zouden invoeren. Juist een jaar zijn ze herkozen en ze willen het land doen zuchten onder den ontzettenden last van honderd millioen nieuwe belastingen. Ze gingen eens gouden eieren leggen vooi het land. Gij zijt het, die ze leggen gaat, al is het tegen uw goesting. De regeering gaat u pluimen maak u maar gereed 1(H) millioen nieuwe lusten. De misnoegdheid in het land is al gemeen. Onder voorwendsel van dertig mil lioen nieuwe belastingen lioodig te hebben om de nieuwe krijgsuitgaven te dekken, heeft het klerikaal goever- nement een reeks nieuwe belastingen en taksen voorgesteld, waarvan de op brengst volgens sommigen zestig mil lioen, volgens anderen meer dan hon derd millioen zal bedragen. Het kan niet genoeg gezegd en her haald worden, dat de klerikalen den kiesstrijd van verleden jaar gestreden hebben hoofdzakelijk op twee pun ten, namelijk Geen verhooging van lasten. Geen nieuwe legerwet. De klerikalen wisten dus datze logen, toen ze de kiezers in hun schriften en plakkaten, op meetingen en samen komsten verklaarden dat ze nooit de- lasten zouden verhoogen en dat er nooit sprake van zou zijn den alge- meenen dienstplicht in te voeren. Dat was leugen en boerenbedrog Nu moeten de goedgeloovige kiezers, die vertrouwen stelden in 't woord van mijnheer pastoor, het maar be zuren. Ze gaan verplicht worden jaarlijks meer dan honderd millioen nieuwe lasten te betalen. Ze gaan verplicht worden al hun zonen naarde kazerne testuren. Waarom zijn de klerikale buitenbla den nu zoo stom als visschen Het eerste was het bewijs van eigen dom der Vermaarde Hoeve binnen den vijver, het tweede het eigendom- bewijs van het bruine Veld, en het derde dat van de velden der heide. Zie, die koffer en die perkamenten vielen gisteren met de Vermaarde Hoeve aan Bodewijk ten deelalleen de titel van Vermaarde Hoeveontbrak want, Hildebrand Waterland verkocht in de dertiende eeuw dit goed aan den baron van Walcheren. Bodewijk mijn arme meester, snikte de grijsaard, plotseling in tranen losbrekende, binnen vijftien jaren eindigt Walram's verbond met den booze, en gij zult boeten voor gansch uw geslacht want gij en Josepha zijt beiden hoovaardig Hoe kunt gij, Karei, zoo koel blijven, bij het hooren der geschiedenis uwer vaderen jammerde de schaapherder. Op de knieën moest gij den hemel danken, dat de Vermaarde Hoeve u niet ten deel viel, op het einde des verbonds. Gij handelt als geloofdet gij niet aan de macht van den Iiooze hierop de aarde. Ongelukkige het geloof uwer vaderen is op u niet overgegaan, en daarom valt gij in den strik, dien de booze u sedert bijna zeven honderd jaren heeft gespannen. Walram Waterland, die het verbond om het bezit der Ver maarde Hoeve aanging, was zondig, maar geloofde en kreeg berouw. Bar- voets en bloodhootds trok hij naar Waarom reppen 'ij geen woord over de nieuwe lasten Omdat de buitenman niet mag weten dat hij de gebroken potten zal betalen. \V i<i ii ons lf<nicn Wij lezen in de Nieuwe Gazet van Woensdag Wij vernemen dat minister Hevie vruchteloos getracht heeft, in Frank rijk eene nieuwe leen ing van 000 mil lioen fr. te sluiten. De Fransche ban kiers hebben geweigerd hunne kassen te openen. Waar zal de regeering nu het noodige geld vinden om de schat kistbiljetten uit te betalen, die binnen weinig tijd zullen vervallen De nieuwe Selioolwel. In de vergadering der beide rechter zijden van Kamer en Senaat, gehouden op Vrijdag 20 Juni, heeft M. Poullet, Minister van Wetenschappen en Kun sten, lezing gegeven van het nieuw ontwerp van schoolwet, dat hij in de Kamer heeft neergelegd. Dat wetsont werp beslaat zoo maar in de 50 blad zijden. Wij vatten het zoo bondig mo gelijk samen 1. Kostelooze leerplicht van 6 tot 44 jaar vrijstelling van 1 jaar voor de leerlingen, die op 13jarigen ouderdom bewijzen kunnen dat zij met vrucht hunne lagere studiën gedaan hebben. Een overgangstijdperk van 5 jaar wordt voorzien, daar er 2000 nieuwe klassen noodig zijn voor de 92,000 kinderen, die nu niet naar de school gaan. De straffen voor schoolverzuim zijn de eenvoudige vermaning van den school- opziener, eene vermaning van den vrederechter en eindelijk eene voor waardelijke boet van 1 tot, 40 frank. Verloven voor seizoenwerk mogen verleend worden. 2. Invoering in alle scholen van den 4" graad voor jongens en meisjes. 3. Merkelijke verhooging van de jaarwedden der onderwijzers en on derwijzeressen. Voortaan zullen de on- derwijzers en onderwijzeressen der aanneembare scholen moeten Belgen en gediplomeerd zijn. 4. Geneeskundig toezicht wordt in de scholen ingevoerd. 5. Groepen huisvaders met samen 20 kinderen in schoolouderdom zullen eene gemeenteschool kunnen beko men. 6. De schoolbehoeften zullen koste loos zijn. 7. De wet zal de gelijkheid der kin deren voor de schoolsoep, het klee- dingwerk en de sohoolkolouiën voor schrijven. 8. Er zullen ook klassen zijn voor verachterde kinderen, zooals er nu reeds in de steden Antwerpen, Gent, Brussel en Buik bestaan. 9. De verhoogingen der jaarwedden zullen aan den Staat 3,000,000 meer kosten. Rome met den pelgrimstaf in de hand, en verliet den zetel der Christenheid niet, aleer de paus zelf hem vergiffenis had geschonken. Zie, daarom heeft de Heer hem gespaard maar geloof mij, lieve Karei, de Kwade Hand drukt nog altijd op de Vermaarde Hoeve. Karei Waterlant deed zich geweld aan om naar het verhaal des schaap herders te luisteren hij had de beel tenis der troiiwelooze Josepha, die hem in den geest vervolgde, van zich afgeweerd, om geen enkel woord eener geschiedenis te verliezen, waarop hij reeds in zijne kindsheid op geheim- zinnige wijze hoorde zinspelen, maar die men hem nooit verteld had. Michiel, mijneoude, trouwe vriend, dit alles zijn verdichtsels, waarschijn lijk door den een of den anderen Vin der der elfde of twaalfde eeuw uitge dacht, antwoordde hij. Neen.neen, gij zelf gelooft dat niet De oude man vouwde de handen sa men en sprak met bevende stem Niet gelooven, Karei O wanneer de oude Michiel zal ophouden al het wonderbare te gelooven, dat hij van zijne voorouders vernam, zal hij kwij nen en sterven, want dan heeft de we reld voor hem geene aantrekkelijkheid meer. Karei begreep dat alle redeneering nutteloos was, om den ouden schaap herder in zijn bijgeloof te doen wan del invoeren van den leerplicht is door de liberalen altijd voorgestaan en gevraagd geworden. De klerikalen ho pen daardoor in Kamer en Senaat eeni- ge liberale stemmen voor het wetsont- werp te krijgen, maar 't zal niet luk ken. De uitsluitelijke bevoordeeling der kloosterscholen straalt in de wet te'zeer door en de gelijkstelling van al die scholen met de gemeentescholen, die vooralle kinderen openstaan, zul len onze vrienden nooit stemmen. Verkiezingen in Nederland. VtG-pIcHc. Pilde II ('<ierl;i;io der ki< riUnlet). De overwinning der linkerzijden ■wordt bevestigd bij de herstemmingen, maar komt in hoofdzaak den sociacil-demokraten ten goede. Zooals dat te voorzien was is het uil- gevallen. Ten gevolge der herstemmin gen van Woensdag, is de reehtsche meerderheid in de Tweede llolland- sche Kamer omvergeworpen. Bij de ballotteering werden gekozen 1 katholiek, 1 anti-revolutionneer, 2 christelijke-historischen, 21 liberalen, 5 demokraton en 17 socialisten. Samenstelling der nieuwe Kamer. De nieuwe Kamer zal nu bevatten 45 reehtsche leden, waaronder 25 ka tholieken, 11 anti-revolutionnairen, 9 christelijk-historischen 55 linksche leden, waaronder 20 unie-liberalen, 10 vrij-liberalen, 7 vrijzinnig-dei nok raten en 18 socialisten. Ecu pii nndpi'. Jachlucrloven. Herzien het ko ninklijk besluit van I Maart. 1882 op de wijze, den vorm en de voorwaanhm van verstrekking der verloven om jachtwapens te dragen en der verloven om met windhonden te jagen Over wegende dat. er aanleiding bestaat om de persoonsbeschrijving te vervangen door het portret op de formulieren van verlof om jachtwapens te dragen en van verlof om met windhonden te ja gen, werd bij koninklijk besluit het volgende besloten de belanghebben de zal bij zijne aanvraag voegen een portret op niat papier van 6 centimeter hoogte op 4 breedte, hel hoofd heb bende ten minste 1 centimeter hoogte. De vorm der verloven wordt door de Ministers van Landbouw en Open bare Werken en van Financiën vastge steld. Zij worden, telken ja re, gedrukt met letters van een ander oog dan de gene welke het vorig jaar gebruikt wor den. Zij vermelden den naam, de voor namen, de woonplaats en de hoeda nigheid der belanghebben. Het verlof moet voorzien zijn van een portret en van de handteekening van den persoon aan wien het uitgereikt wordt. De nieuwe belastingen voor de Kamer. Zoo deze belastingen er nog in de zen zittijd moeten doorgaan, zullen ze kelen daarom gaf hij aan het gesprek eene andere wending. Zie, Michiel, ginds blinkt de mor genster, sprak hij, en wees met den vinger naar den duisteren hemel, waaraan slechts een hemellichlje glin sterde ik heb nog veel te verrichten en moet voort.» c; Voort, zonder de overtuiging dat gij tot uw geluk de Vermaarde Hoeve verlaat? zuchtte de oude man. De tijd zal leeren, mijn oude vriend, antwoordde Karei, en schud de de hand van de bijgeloov'igen man en wanneer alles in orde is op de Nieuwe Hoeve, komt gij mij immers bezoeken «Datzal ik, antwoordde Michiel ontroerd, en drukte tot afscheid de zware hand des landbouwers tusschen zijne verkleumde vingers. Vil.' Veertien dagen verliepen sedert den dag dat Bodewijk Waterlant de hand van Josepha aan de schepen had ge vraagd. Op de Niéuwe Hoeve is reeds alles in orde gebracht De huizing is gemeubeld, de beesten zijn gestald, en knechten en meiden verrichten er vroolijk hun werk. Alleen de jonge meester is ongelukkig. Nu eerst ge voeld de brave Karei hoe vurig hij de trouwelooze Josepha beminde. Bij nacht woelt hij slapeloos op zijnespon de, of stapt als waanzinnig de kamer op en neêr. Bij dage gaat hij droefgees- IDE

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 2