V.RMAAROEPACHTHOEVE 9 K WSw*»1? Itil isliiigei) niet vermeld op den contrihuliebrief*. vn I.evie dooi' zijne lledcminislers in voogdij gesleld. Politiek ovDi'zichl. l)e tn'kkini» van Cli.-trliToi. wereld, 't zijn bandieten, revolutie makers, brandstichters, onzedelij- ken, godsdiensthaters, kerkverdel- gers en wat weet ik al de liberalen, natuurlijk, worden al niet veel beter, door al die vuile, katholieke en christelijke schrijvers behandeld maar toch, in tijd van kiezing, hoort men meer dan eens door vele katho lieken zeggen dat het spijtig is dat de liberalen hier in Belgie met de socialisten meêdoen, dat ze aan de socialisten hunnen sleep hangen, want ware dat zoo niet, dat de libe rale partij op haar zelve genomen toch niet revolutionnair is, dat ze koningsgezind is, dat men liberaal kan zijn, maar toch eerlijk en treffe lijk. En nochtans al die katholieken die aan de kiezers die deuntjes schuife len van vreesaanjaging, die de so cialisten uitmaken, verwijten en schelden, diezelfde kristelijke men- schen, die antirevolntionnairs, die mannen van orde en tucht, wanneer het er op aankomt dat zij moeten kiezen tusschen liberalen en socialisten dan kiezen ze niet voor de liberalen, maar ze nemen opentlijk partij voor de socialisten. Zulks heeft zich al weer voorgedaan in Holland tijdens de wetgevende kiezingen. Het algemeen ordewoord gegeven door Dr Kuyper, de hoofdman der klerikalen was STEMMEN VOOR DE SOCIALISTEN waar er eene ballotteering was tusschen een libe raal en een socialist. Ziedaar de houding der klerika len die handelwijze zal aan menige kiezer de oogen openen, denken we, en zal ook aan velen toelaten den graad van oprechtigheid te bestati- gen van al de declamatien en de angstkreten die de klerikalen slaken wanneer ze al de ingebeelde gevaren doen inzien van een liberaal minis terie alhier. En zooals de klerikalen in Holland zijn, zijn ze ook in Belgie en overal elders. Sedert weldra een jaar is den nieuwen tarief in voege, die den prijs van het kolenvervoer met 10 fr. per wagon vermeerderde. Deze ta rief werd inderdaad ingevoerd den i Juli 1912. Indien men nu wil nagaan wat meerder ontvangsten er uit voort spruiten voor het ministerie van ijzeren wegen, dan moet men maar (le officieele opgaven hierover raad plegen. De ontvangsten van 1911 bedroe gen fr. 313,292,497,27. M E E L W 1: It K (10 19£ liet was vier uren in den namiddag. De tafel stond in de pronkkamer van den schepen gedekt en in de keuken geurden lekkere spijzen. Moeder Van dermolen had haar beste kleed aange trokken, om hare Josepha naar het gemeentehuis te vergezellen. Ook de schepen had zich opgeschikt, want een half uur later verwachtte men den bruidegom. Josepha bespiedde door een bovenvenster Lode wij k's komst haar hart klopte van blijde verwach ting, niet omdat zij welhaast de echt- genoote van Lodewijk zou zijn, van bodewijk dien zij niet beminde, maar om de bazin der Vermaarde Hoeve, de voornaamste boerin van het gewest, te wezen. Ja, haar hart klopte van blijde verwachting, dat hart dat zij een paar uren vroeger met alle soorten van hoogmoedige plannen had tot zwijgen gebracht, toen het gedurig voor Karei j pleitte voor Karei, dien zij,niettegen- staande haar wreed gedrag, nog meer liet had dan te voren. Moeder, kom eens even meê in mijn kantoor, zei Vander molen tot zijne vrouw ik wil u eens toonen hoe ik het overlegde, om Meyers te bevredigen. Diegene van 1912 (1/2 jaar toe passing van 't nieuw tarief) beliepen fr. 330,566,394,02. Vermeerdering 19,273,893,75 fr. Ziedaar dan iymillioen meer be taald, voor 't grootste deel, door den werkman, burger en kleinen fabri kant of njjveraar, want* de groote nijverheid, haar kolen met 60 ton te gelijk kunnende nemen is bevoor deeld door - speciaal tarief, slechts eenen opslag van 5 frank per 10,000 kilos toepassende mits verzendingen per 60,000 kilos. Werkman, Burger en Boer beta len dus grootste deel der vermeer dering het is voor allen eene nieu we belasting, die op hun aanslag- billet niet wordt vermeld. Zulkdani- ge bestaan er met de vliet en weten de ministers in toepassing te stellen. Zij weten de kiezers te pluimen zon der dat zij gerucht maken. Het is dus niet verwonderlijk wat wij in de Nieuwe Gazet van Maandag 1.1. lezen, onder den titel Een groot Man Toen volksvertegenwoordiger Louis Franck in de Kamer interpel leerde over den financieelen toe stand, heeft ieder verstandig mensch kunnen bestatigen hoe erbarmlijk de heer Levie, Minister van Geldwezen, het klerikaal beheer verdedigde. Toch kraaiden alle klerikale bladen victorie, en, op ordewoord, riepen zij den heer Levie als een feniks van eersten rang uit. Nu echter zingen zij een ander liedje. Onze katholieke blinden moe ten nu zelf bekennen dat al de kri tieken, door de liberale bladen en door de linkerzijde in het parlement vooruitgezet, volkomen gerechtvaar digd zijn. De zon van den heer Levie is aan 't verduisteren. Niet alleen worden zijne voorstellen door zijn eigen vrienden als onmogelijk aanzien, maar de heer Levie zelf wordt onder voogdijschap gezet door zijne kolle ga's Toen hij namelijk de afvaardi- ging der bankiers gehoor verleende, vond de heer de Broqueville het voorzichtig, zijnen vermaarden kol- lega te... helpen en woonde het ver hoor bij. En de rechterzijde heeft nu den genadeslag toegebracht aan de faam van onzen knappen minister van financien door eene geheime kommissie te benoemen, die de voor stellen tot nieuwe lasten moet om werken... tot groot profijt van de klerikale partij. En de onderhandelingen voor eene Geeft gijondanks mijn smeeken, de vijf duizend franken toch niet vroeg dè moeder. Ik kan niet, zuchtte Vandërmolen. Intusschen waren zij in het kantoor gekomen de schepen opende eene kas, wees op een der planken en sprak Zie, die vijf zakken houden vijf duizend franken in. Zooals gij weet heb ik geen ander geld in huis maar ik plaatste de geldzakken voor de beur zen met oude Fransche stuivers ge vuld begrijp ge mij en hij knipte een oog toe. Ach, man lief, laten wij Meyers niet bedriegen, smeekte de moeder. Ge weet toch wel, dat Josepha nooit haren bruidschat bekomt, wanneer hij nu niet wordt uitgekeerd. Hoe zijt ge daar zoo nauwgezet op Gij weet toch wel, dat wij duizenden en duizenden in handen hebben, zoo van burgers als rijken ja zelfs van arme dienstboden, die, wanneer hot slecht gaat nooit een stuiver terug zien. Ik weet het, vriend, en dit maakt mij bedroefd maar met Meyers is het geheel iets anders denk eens wat Josepha zal moeten uitstaan, wordt haar echtgenoot eenmaal gewaar dat wij hem bedrogen. Man lief, zorg toch voor uw kind; maak onze eenige doch ter niet ongelukkig en de arme moe der Vandermolen, die sedert korten leening van 800 millioen aan 4 die het Gouvernement had aangeknoopt, zijn... in 't water gevallen. De strijd tegen het schoolwetsont- j werp Póullet ter Kamer neergelegd, wordt krachtdadig aangevat door de j liberalen en de socialisten. De oppositie partijen zijn het eens I óm te verklaren dal het slecht, door slecht is in den grond, evenals het dood j geboren schoolontwerp Schollaert zali ger memorie. Het is nogmaals eene kloosterwet j indien de wet er doorgaat zullen de aangenomene en aanneembare scholen toelagen ontvangen onder allerlei voor wendsels. Men verwijt in 't bijzonder aan de nieuwe wet 1) dat de schoolverplichting niet ernstig is 2) dat de leerplicht tot 14 jaar on doelmatig is als er geen verijod van arbeid vóór 14 jaar mede gepaard gaat 3) dat liet openbaar onderwijs op bedekte wijze in den grond geboren wordt. De liberale en socialistische groepen van Kamer en Senaat hebben respec tievelijk eene lange dagorde gestemd waarin zij hunne grieven te kennen geven Van goede hand wordt medegedeeld dat de nieuwe schoolwet slecht in den eerst volgenden zittijd zal besproken wordeq. De kloeke houding der oppo sitie zou voor iets zijn indiebeslissing. *- De nederlaag der Hollandsche kleri kalen is een aanmoedigend iets voorn de Belgische oppositie. De vorige kamer bestond uit 59 klerikalen en 41 liberalen en socialis ten. Thans beslaat de nieuw gekozene Tweede Kamer uit 45 klerikalen en 55 liberalen en socialisten. De anti-klerikale meerderheid be draagt dus 10 stemmen. De socialisten winnen een elftal zetels, hetgeen voor gevolg heeft dat de oppositie uit 37 liberalen en 18 socialisten zal bestaan. Onze lezers zullen zich nog herinne ren op welke schandalige wijze de klerikalen bij iedere wetgevende ver kiezing met hetroode spook scherm den. Welnu in Holland hebben de kle rikalen in zes disfrikten de socialisti sche kandidaat ondersteund in stede van den liberalen, en hebben zoo doende medegeholpen bij het planten der roode vlag in zes provinciën Wat denken de Belgische klerikale leiders van die houding Sedert den uitslag der Hollandsche verkiezingen, is ons heilig landeken nog in het eenige in gansch West-Eu ropa die onder dén klerikalen hiel ge houden wordt. tijd eerst wist hoe slechts het stond met de zaken van haren echtgenoot, begon te weenen. Dwaashoofd, snauwde de sche pen haar toe moet de bruidegom u met roodbekreten oogen aantreffen Voorwaar, eene schoone manier om voor het geluk uwer dochter te zor gen Doch als berouwde hem zijne barschheid, hernam hij dadelijk op weemoedigen toon Vrouw, door alzoo ten opzichte van Meyers te handelen, gehoorzaam ik den drank .der omstandigheden morgen moet ik vijfduizend frank aan den bankier te Brugge uitbetalen, wil ik mijn krediet vernieuwen zonder die betaling verlies ik mijnen goeden naam, en dan ja, dan is het met ons gedaan. Wees eens verstandig en laat mij begaan. Ons volkomen te red den is onmogelijk maar met de hulp van Lodewijk Meyers, die er warmpjes in zit en toch wel een beetje waaghals is, kunnen wij de zaken nog in zoo verre rekken, dat wij onze jongste kin deren groot krijgen eer debomspringt. En wie weet, er is toch altijd kans op verbetering de tijden kunnen veran deren. Nog eens, wees verstandig, en droog uwe tranen af, moedertje, vleide de schepen nu maar de vrouw weende immer voort, niettegenstaande zij geweld aan deed om bedaard te blijven. Onze. Josepha zal dus het slaeht- In Holland -, liberale en socialistische meerderheid. In Engeland liberale meerderheid. In Dnilschland liberale en socialis tische meerderheid. bi Zwitserland, vooruitstrevende li berale meerderheid. In Frankrijk vooruitstrevende libe rale en socialistische meerderheid. In Hallo liberale meerderheid. In Spanje liberale meerderheid. In Portugal: vooruitstrevende libe rale meerderheid. En 111 Belgie klerikale meerderheid ontstolen door omkooperijen en be drog. Als men in alle ontwikkelde landen, den vooruitgang langs de linkerzijde nagaat, is het niet droevig te moeten vaststellen dal dank aan eene schan dalige kieswetgeving de meerderheid van het land alhoewel vrijgezind onder den domper gehouden wordt door eene kliek behendige bedriegers In een interview van gezel Dewinne, redakteur aan het socialistisch blad Le Peuple, heeft M. Cyriel Van Over- bergh, bestuurlid van het Kristen demokratisch Verbond, verklaard dat de herziening der kieswetten hoogst waarschijnlijk na 1914 zal geschieden. Als voorman van de kristene werklie den heeft hij er ook bijgevoegd dat de kristene werklieden voor de herziening gewonnen zijn. Llill Ml JüliMI Bil Jül Jill §j iUil Jül iiiJ 44il De gelukkige winner van het mil joen is gekend. Het is een werkman, een freindraaier van den ijzerenweg, van het depot van Arlon, de heer Na- bant. De heer Jules Naliant is 38 jaar oud, geboortig van Bleid, bij Virion, en woont in de rue de, Luxembourg, te Avion, in een werkmanshuisje, dat hij ovQj- zes jaar gekocht heeft. Hij is getrouwd en vader van twee kinderen, een dochtertje van 9 jaar en een zoon tje van 3 jaar. Zijne vrouw, Pauline Pierre, is 32 jaar oud en ook afkom stig van Bleid, waar de ouders van Na- hant wonen. Dinsdag was Nahant in verlof. Na eenige bezigheden in huis verricht Ie hebben, overzag hij zijn twee briefjes van de tombola, die hij in het postbu- reol van Arlon had gekocht. Men oor- deele over zijn vreugde en zijn verba zing toen hij vaststelde dat hij de win ner was van het miljoen. Het lot van 15,000 frank is gewon nen door de weduwe Domien Buy- taert, van St-Gilles-Waes, met nummer 421,355? si 2 De heer Alfons Ballet, trambediende Frame-ris, wint 5000 fr. de heer S0111- ville, bediende te Gouillet, 10,000 fr. een groep mijnwerkers van Flenu 5000 fr. Een lot, van 5000 fr. is gewonnen door tien heer Belle, bakker te (Ju a re- offer van alles zijn jammerde zij. Ach God welk lot bereid gij ons arm kind Nu eerst begrijp ik alles. Maar begrijp gij dan ook niet wat een man, een alom geacht huisvader, die in slechte zaken zit, al niet waagt om zich staande te honden Moet ik geen voordeel trekken uit elke kans, die zich voordoet Onverstandig mensch met u kan men het nooit eens zijn Maar ons kind opofferen denk toch eens, Vandermolen, wat al ver wijten onze Josepha zal moeten uit- staan Bedenk hoe ongelukkig gij haar maakt. Josepha ongelukkig maken het is om te lachen 1 Josepha heeft mijn aard. Dat zij zich weet te schikken naar de omstandigheden en zich zelve be- heerscht, toonde zij bij haar afbreken met Karei, om Lodewijk te trouwen. En verwijten wie zou haar iets dur ven verwijten haar, eene schoone vrouw met zulk heerschzuchtig karak ter Neen, neen, zij zal dame en mees teres op de Vermaarde Hoeve wezen, haar echtgenoot zal onder hare bevelen staan, en bovendien zijn de Meyer's rijker dan gij denkt. Hoor daar is Lodewijk wat ziet gij er uitblijf nog een oogenblik in uwe kamer, ik zal hem ontvangen. Daar brengt gij mij weêr in verlegenheid met uw gejank en gejammer 't is om dol te wor den 1 9 lOTMHWMMMMM1—M—HMMMfeMMamMfcÉ* o

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 2