BERICHT. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Herziening der kiezerslijsten. Donderdag, 24" Juli 1915. 5 cenlieipen. Negende jaar. l\r 57 Eendracht maakt Macht. V evftchijtieilde deft i^ondet'dfif/ft. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklatrten25 c. Rechterlijke aankondigingen I fr. id. Liberalen, onderzoekt en eischt uwe rechten. De Schepencollegiën zullen over gaan van den 1" Juli tot den 31 Oogst aanstaande, tot de herziening' der kie zerslijsten voor de Wetgevende Ka mers, de Provincie en de Gemeente. De nieuwe lijsten zullen geldig zijn van 1" Mei 1914 tot 30 April 1915 me- debegrepen. Aangezien het mogelijk is, ten ge volge eener politieke gebeurtenis die zich ten allen tijde kan voordoen, dat eene ontbinding der Kamers onvermij delijk worde, hebben de Burgers van gansch het land het grootste belang, limine inschrijving te vergen, terwijl de regionnale inrichtingen over te gaan hebben met de nauwkeurigste zorg tot de herziening der kiezerslijsten. Dat onze vrienden insgelijks uit het oog niet verliezen dat gemeentekiezin- gen kunnen plaats hebben in 1914. Deze bijzondere en uitnemend be langrijke omstandigheden maken het voor plicht, aan al de liberalari ditmaal de kiezerslijsten na te zien met eene verdubbelde waakzaamheid, want het is geen geheim meer, dat de herziening der.kiezerslijsten, in de handen der kierikalen een machtig wapen is ge worden dat, wanneer de liberalen geen oog in 'tzoii houden, honderden stem men voor onze partij kan doen verlo ren gaan. Wij noodigen dus onze vrienden uit, van heden af de titels in te dienen van dezen die niet ingeschreven zijn op de lijsten in voege tredende met 1" Mei laalslleden ofwel die er op vermeld staan met een ongenoegzaam getal stemmen en die recht hebben kiezer te zijn, ofwel aan het toekennen van bijgevoegde stemmen. De gemeentebesturen zijn verplicht onlvangstbewijs af te leveren, der titels ingeleverd tot het staven der be zwaren of reclamatiën. Beginnen wij dus, van heden af, de stelselmatige herziening der kiezers lijsten. Het bureel der Liberale Veree niging van Yper is overgebracht van de Seminariestraat naar de Gartonstraat, n 1 5. msmsmsmummm -t wwwwwsmm Politiek Overzicht De vierde afdeeling der Kamer vergaderde Woensdag namiddag dm het schoolontwerp Poulet te be spreken. De heeren Vandewalle en Delporte bestreden het ontwerp het welk dan ook, linkerzijde tegen rechterzijde verworpen werd. De ontwerpen van den heer Buyl wer den met elf stemmen tegen twee aangenomen. Woensdag en vrijdag laatst wer den de fiskale ontwerpen insgelijks in de middenafdeeling besproken. Tamelijk talrijke wijzigingen werden voorgesteld. De klerikale volksver- tegenw oordiger Paul Wauwermans heeft de voorstellen van de regee ring hevig bekampt die volgens zijn eigen woorden al de onrechtvaardig heden uit de voorgestelde ontwerpen wil doen wegvagen. Van deze week vergaderde voor de tweede maal het bestendig ko- miteit van den nationalen Raad der Liberale Partij onder het voorzitter schap van den heer senator Hanrez. Dit komiteit werd definitief als volgt samengesteld MM. Hanrez, Sam Wiener, graaf Goblet d'Alviella, Magnette (bureel der senatoriale linkerzijde). Van M areke, Lemon nier, Hy mans, Franck, Masson, Mechelynck, Lorand, Huys- mans, Persoons, Jourez (bureel der liberale linkerzijde der Kamer), Van Rcgemate, Janson, Gfllon, De- ridder, Dewez, Crilman, Voncken, Rahlenbeck, Walravens, 'provincia le afgevaardigden', Pêeher, schat bewaarder en Abel, algemeenen schrijver. Er werden verschillige belangrij ke beslissingen, genomen, nament- lijk het stichten van een zeer groot steunfonds voor propaganda. Uit eene berekening gemaakt door een bevoegd man aangaande de leening van 13 miilioen verleden week door de Regeering aangegaan blijkt dat den te betalen interest om trent 6 bereikt En wat meer is, dien intrest moet dan nog op voor- hand uitgekeerd worden Gelukkig België voorwaar die on- 1 der eene zoo spaarzame regeering geleid wordt I Zondag 1.1. zijn de Kristen Demo krater) van België bijeengekomen te Aalst om de houding hunner man datarissen vast te stellen in de stem ming der schoolwet. De vergadering was voorgezeten door volksvertegen woordigers Dacns'en Fonteyne. Na eene lange en grondige be spreking werd er bij algemeenheid van stemmen eene dagorde aange nomen strekkende tot het verwerpen der schoolwet zooals hij voorge steld is. Indien men nagaat dat de Kristen Demokraten op schoolgebied niet verdacht kunnen worden met de li beralen en socialisten te güre te span nen - hunne vroegere houding is er het bewijs van dan kan men zich een oordeel maken wat er al in die fanatieke schoolwet begrepen moet zijn. Buiten de werkzaamheden der Ka mer is er eenen algemeenen stilstand der politiek in het land te bestati- gen. De beslissing der rechterzijde Woensdag laatst genomen en strek kende tot het stemmen der school wet vooraleer de huidige Kamer zou uiteengaan zal wellicht de ge moederen opbeuren. De klerikalen hebben in meer dan een omstandig heid ondervonden dat zij niet roeke loos een aanslag op het vrijzinnig onderwijs trachten te plegen. Vergadering der llechlerzijde. Donderdagmorgen hield de rechter zijde der Kamer een vergadering on der het voorzitterschap van den heer Schollaert om zich bezig te houden met de orde der werkzaamheden van de Kamer. Er waron nog al vele leden afwezig. Met het oog op de aanstaande be sprekingen waarbij het waarschijnlijk zeer levendig zal toegaan, noodigde het Goevernement al de leden der rechterzijde tot gestadige tegenwoor digheid uit. De heer de Broqueville vroeg aan de leden der rechterzijde, dat zij niet van elkaar zouden gaan alvorens de nieuwe belastingen gestemd zijn en dat zij het onmogelijke zouden doen om* het suhoolwetsontwerp nog voor de vakantie te doen aannemen. Dit voorstel werd ter stemming ge legd en bij naamafroeping goedge keurd. Men mag zich dus er aan verwach ten, dat de meerderheid een slag zal trachten te slaan en dat er zeer hevige incidenten zullen voorvallen. Wal edele Zelfverloochening In het O. L. V. Kollegie van Thienen werd onlangs een jubelfeest gevierd en daar waren onder ander tegènwcor- dig de heeren Scholjaert, voorzitter der Kamer, gewezen Minister van We tenschappen en Kunsten, die met zijn wetsvoorstel op het onderwijs en zijnen schoolbon zijne portefeuille verloren heeft, en de heer Poullet, huidige Mi- ninister, die in zijne plaats gekomenis. Zou men nu kunnen gelooven dat de heer Scholiaeit M. Poullet geluk ge- wenscht heeft met zijn wetsvoorstel en daar allen lof van gezegd heeft, daarbij alle katholieken uitnoodigende, pro paganda te maken voor den vrijen keus van den huisvader M. Poullet heeft op die lofrede niet geantwoord. Wat zou de man ook al gezegd hebben Maar uit den lof van M. Schollaert voor het ontwerp-Poullet is voor ons op te maken dat de gewezen Minister weinig verandering ziet. Of het geld voor de kloosters bij middel van den schoolbon zou komen,zooalshij meen de, ot dat de Staat het hun geeft, dat is eender, als het er maar komt. De vorm is veranderd maar de goudmijn is er. Eene andere beteekenis kunnen wij aan loftuitingen niet geven. Hij zou toch zeker zelf niet willen bekennen dat zijn eigen ontwerp niets beteeken- de Dat zou te veel zelfverloochening zijn. -M, v.* llel nieuwe school wets voorstel en"de wereldlijke onderwijzers. De klerikale bladen zijn uiterst tevreden omdat het Journal des Instituteurs het orgaan van den Algemeenen Onderwijzersbond in zijn nummer van 17 Juli de voordee- len heeft opgegeven, die op stoffelijk gebied de nieuwe schoolwet aan de onderwijzers zou geven. Wanneer hunne opstellers het oordeel van het uitvoerend komiteit yan dien zelfden 'bond, verschenen in het nummer van 3 Juli van hetzelfde blad zullen gele zen hebben, zullen zij misschien an ders spreken als ze te goeder trouw zijn. Nevens die zoogezegde voor- deelen noemt het komiteit een groot getal nadeelen, die doen zien dat het enkel de kloosterscholen zijn, die deze voordeelen zullen genieten. Bij al de artikels der nieuwe wet, waarin over voordeelen gesproken wordt, komen er bijvoegsels, die ze om zoo te zeggen te niet doen of bin nen kort te niet zullen doen. Daar hebt ge B. V. de verhooging van jaarwedden, welke de gemeen teonderwijzers en de wereldlijke on derwijzers der katholieke scholen zullen hebben. De laatste vooral zen den aan den Minister dagorden van dankbetuigingen omdat hij in zijn ontwerp zoovele verbeteringen ver leent. Maar al die verbeteringen zul len alleen tijdelijk zijn en weldra verdwijnen om de eenvoudige reden dat zij binnen enkele jaren zonder leerlingen zullen staan en daardoor hunne plaats zullen verliezen. De wet is zoodanig aaneengeflanst dat zij een lokaas is om meer en meer de kloosterbroeders en zusters aan te trekken en er alle gemak bestaat om alle gemeente- en aangenomen scho len op den buiten en in klerikale ste den door kloosterscholen te vervan gen. Zelfs in de wereldlijke aan» neembare scholen zullen de onder wijzers en de onderwijzeressen de plaats moeten ruimen voor pater en nonnekens, in zooverre dat er in die scholen van geene wereldlijke leer krachten meer spraak zal zijn. Wat zal er dan van al dien opslag en die groote voordeelen geworden Af schaffing van bediening en inbeschik- baarheidstelling met of zonder eeni- ge vergoeding. De klerikalen geven het wereld lijk onderwijzend personeel een been, dat ze hun eer wij zes jaar ouder zijn, zullen afnemen. In plaats van zoo gauw te jubelen, zouden die belanghebbenden beter doen de wet eens goed uit te pluizen. Dan zullen zij ze, evenals wij, af keuren. Meenen de klerikalen het goed mei de wereldlijke onderwijzers Wij hebben dus hoegenaamd gee ne trouw in het wetsontwerp van M. Poullet. Er bestaat eventwel een middel om alle gevaar voor plaats- verlies bij dè wereldlijke onderwij- zersen onderwijzeressen te doen ver dwijnen. Dat de liberalen der Ka mer eene wijziging of bijvoeging in dienen van den volgenden aard De verkregen rechten blijven geëerbiedigd. Geèn onderwijzer of onderwijzeres kan uit zijn- of haar ambt ontheven of in beschikbaar heid gesteld worden dan om reden van ongeneesbare ziekte ofonteeren- de straf.» Al de klerikale kamerleden zullen dat stemmen als zij met het wereld lijk personeel waarlijk goed mee nen. Stemmen zij het niet, dan zien wij klaar dat zij enkel en alleen de overheersching der kloosterscholen willen bewerken WEERGALM Men schrijft in hij den Uilgever, Lnxfmidestraat, nr 53, te Yper. - üe aankondigingen van ganscli België en't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden uordrn ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle lioege- naainde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. f t. Sy O Tj Sr® UV

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 1