Stadsnieuws. mmmmmmm mmmmmmm XmÉÉ 8 MNRMNim VERMAARDE PACHTHOEVE In de Kamer Ons garnisoen. 8>e nationale leesten. Burgerlijk eereleekeri. Schieting. Bevordering. Een goed liberaal abon neert zich aan DE WEER GALM. rijsuildeelini» L\ieuwslij(liiigen M. NOLF heeft aan den minister van oorlog de hieronderstaande vraag gesteld, betreffende de bezetting van onze stad Te Yper, eene grensstad, zijn er ka zernen waar vroeger gelegerd waren een regiment cavallerie, een regiment voetvolk, eene batterie artillerie en de rijschool. Thans bestaat het garnizoen van Yper nog slechts uiteen bataljon voet volk, eene regimentschool en de rij school. Zou de Regeering, nu zij zich bereidt om aan het land 70 millioen te vragen tot het oprichten van nieuwe militaire gebouwen, ons niet willen zeggen of zij de gebouwen, die zij te Yper bezit, zal benuttigen door het huidig garnizoen te versterken In welke mate zal dit geschieden Antwoord van dm minister. Er is geen sprake van het garnizoen van Yper te vergrooten. Ter gelegenheid der nationale feesten, hadden er Maandag avond, op de Markt, concerten, verlichting en vuurwerk plaats. De Yperlingen hebben er in massa toegestroomd. Sedert wij onder het klerikaal be heer leven, zijn onze meesters ten hoogste vaderlandslievend gewor den. Het ging er anders door ten tijde van het ministerie Van Humbeek. Om er zich van te overtuigenhoeft men slechts de verzamelingen van Nieuwsblad en Journal d' Ypres te overloopen der jaren 1878 tot 1884, en men zal zien dat, te dien tijde, onze klerikalen alsdan Koning Leo pold II uitscholden voor papieren koning en de Grondwet voor mesthoop. Wat zijn de tijden toch veranderd! Bij koninklijk besluit is het bur gerkruis van 2e klas toegekend aan M. L. Vandenhende, toegevoegde politiekommissaris te Yper. M E N G E L W E R K (11 VIII. Ookin de familieVandermolenween de iemand op dien morgen, namelijk nichtje, Jeanne. Het lieve kind had, voor de eerste maal haars levens, aan Josepha iets geweigerd zij wilde geen bruidmeisje zijn. Neen, zij weigerde eene rol te vervullen in de komedie, die men met Karei Meyers speelde, al was het dan ook maar eene rol van gedienstigheid. Ja, Jeanne had ge weend, geweend over den zachtaar- digen Karei, dien zij vftn jongs af lief had en dien zij thans zoo ongelukkig wist. En toen was zij ter kerk gegaan, lang voor de huwelijksplechtigheid plaatsgreep, om voor Josepha te bid den, om wier toekomst zij zich bekom merde. lieer straf haarnietin uwen toorn, nog kastijd haar in uwe gramschap maar ontferm U harer, 0 God volgens Uwe eindelooze barmhartigheid had zij gebeden. En weenen en bidden had het goede meisje getroost. Met een verlicht hart keerde zij uit de kerk huiswaarts om hare tante iri hare menigvuldige bezig- Vrijdag-, om 7 ure 's avonds, heeft de Majoor, hoofd der Burgerwacht van Yper, tot de schouwing overge gaan der twee compagnien, op de Groote markt. Na het defileeren, heeft de Wacht zich begeven naar het lokaal, waar de prijsuitdeeling heeft plaats gehad der prijzen voor het schieten. Kleine schieting 1913. Compagnie van den ien Ban. 7 reeks van 10 kogels. 1. Jonckheere Arthur, sergent 10 kogels 38 punten 2. Samyn Eugène, garde 10 37 3. Fenéau Aimé, garde 4. Nuytten, Léon, garde 10 35 5. Tyberghein Daniel, garde 10 33 6. Cardinaal Edgard, garde 10 20 7. Vercruysse Adolphe, garde 9 36 5 8. Glissoux Eugène, garde 9 36 /4 9. Pladys Amand, garde 9 34 10. Gillis Victor, garde 9 33 /5 11. Dumoulin Achille, garde 9 33 /3. 12. Seys Vaière, garde 9 31 Compagnie van den 2en Ban, 7 reeks van 8 kogels. 1. Mahieu Richard, garde 8 kogels 25 punten 2. Lemahieu Maurice, garde 8 24 3. Hamendt Arthur, garde 8 23 4. Versailles Georges, garde 8 19 5. Dehollander Hector, garde 7 27 /5 6. Hoflack Francois, garde 7 27 /4 7. Flamey Gustave, sergent Onderrichtingspeloton. 2 reeksen van 10 kogels. 1. Angillis Alfred, sergent 17 kogels 64 punten. 2. Verfaillie Jules, garde 16 kogels 52 punten. M. R. Ommeslagh, luitenant-kwar tiermeester en uitrustingsofficier bij de burgerwacht onzer stad, is kapi tein benoemd. heden behulpzaam te zijn maar de beeltenis van Karei Meyers,die nu toch zoo rampzalig moest wezen, zweefde haar gedurig voor den geest. Karei was zoo ongelukkig niet als Jeanne wel dacht. In een oogenblik was de weemoedige jongeling een krachtig, welberaden man geworden, die begreep dat Josephazijner onwaar dig was. Wel beloofde hij nimmer eene andere vrouw te kunnen beminnen, maar besloot toch zoohaast mogelijk te trouwen, min uit wanhoop dan uit noodzakelijkheid. Vroeger had hij tegen Josepha ge zegd Ik heb geen lust om alleen met knechten en meiden de nieuwe hoeve te bewonen en nu sprak hij zich zeiven toe Ik wil niét langer met dienstboden en werkvolk alleen blijven. Het komt er slechts op aan, iemand te vinden die de gesteltenis mijns harten begrijpt. En wien zou die gesteltenis beter vatten dan Jeanne? O hoe gelukkig achtte ik mij, wilde dat goedaardige meisje mij beminnen zoo als ik thans ben, en mijne echt- genoote worden Den volgenden zondag viel het Karei Meyers niet moeielijk Jeanne te vinden. Hij kende immers hare levenswijze Eiken zondag bracht zij een gedeelte van den namiddag door, onder het le zen van het masker van de wereld, in het tuinprieel van den schepenen dewijl hij vast besloten had nimmer Middelbare school en Handelsafdeeling van den Staat. De prijsuitdeeling aan de leerlin gen der Middelbare School en der Handelsafdeeling van den Staat, te Yper, zal plaats hebben op Maandag 4 Oogst 1913, om 10 ure 's morgens op de Halle. Betalende gemeenteschool voor meisjes. De prijsuitdeeling aan de leerlin gen der betalende meisjesschool der St Janstraat, zal plaats hebben op Maandag 11 Oogst, om 3 ure 's na middags, op de Halle. Kostelooze gemeenteschool voor jongens. De prijsuitdeeling aan de leerlin gen der kostelooze gemeenteschool voor jongens zal plaats hebben op Zondag 17 Oogst, om 3 ure 's namid dags op de Halle. Kostelooze gemeenteschool voor meisjes. De prijsuitdeeling aan de leerlin gen der kostelooze meisjesschool der Rijselstraat, zal plaats hebben op Maandag 18 Oogst, om 3 ure 's na middags op de Halle. Ken en ander. Dood van een Senator. Men kondigt het overlijden aan van den heer Fernand Chariot, liberaal se nator voor Nijvel en burgemeester van Geldenaken, plptselings overleden in den nacht van Maandag op Dinsdag. De plaatsvervanger van den h. Char iot is M. Brunard, advokaat te Brussel. Voor de onderwijzers der middelbare scholen. Bij art. 47 der begrooting van We tenschappen en Kunsten, regelend de jaarwedde van het personeel der mid delbare gemeentescholen, heeft de h. Buyl eene wijziging ingediend, luidend als volgt «•Het cijfer, bij dit artikel voorzien, te vermeerderen met 30,000 frank, ten einde, te beginnen met het schooljaar 1912-13, aan de leden van het onder wijzend personeel der middelbare ge meentescholen bij wedden te kunnen verleenen naar de grondslagen, ten voordeele van de lagere onderwijzers vastgezeld bij de koninklijke besluiten van 30 Januari 1912 en van 31 Decem ber 1912. meer zonder noodzakelijkheid den voet in Vandermolen's huis te zetten, zoo zocht hij het meisje in haar lievelings plaatsje op. Jeanne zat in het met bloeiende woudrozen bewassen prieeltje. Het boek lag nevens haar op de bank, en zoo diep was zij in gedachten verzon ken, dat zij Karei langs het kronkelpad niet eens ontwaarde. Zij verbleekte even, toen de jonge ling onverwachts voor haar stond, en stotterde bij het wedergroeten. Karei stoorde haar in eene diepe overden king over hem zeiven en het was als vreesde zij, dat de jongeling hare ge dachten zou raden. Zij bekwam echter spoedig, en rees van het bankje op. «Kom binnen, Karei, tante isalleen, sprak ze vriendelijk. Neen, Josepha, zet u liever een oogenblik naast mij op de bank ik moet u spreken. Mij vroeg ze met vriendelijken lach. U, antwoordde de jongeling ern stig, en hij drukte hare hand, die lich telijk beefde. Jeanne ik heb u altoos lief gehad, wel te verstaan gelijk men eene zuster lief heeften nu heb ik u eene vraag te doen, welke, hoop ik, gij ronduit, zonder omwegen, zult, beantwoorden. Jeanne, zoudtgij eenen man willen trouwen, die 11 niet harts tochtelijk beminde Wanneer hij mij de noodige ach- Vakantieleergang in Nederland. De negende vakantieleergang voor de Vlaamsche en Zuid-Afrikaansche studenten zal dit jaar niet doorgaan. De hoogleeraren, wier medewerking daartoe gevraagd was, waren bijna al len door het drukke jaar 1913 op an dere wijze bezet. De kommissie heeft nu in overleg met de Leidsche Studenten-Afdeeling -*■ besloten den Vakantieleergang uit te stellen tot 1914. Voor de visschers. Naar van hooger hand verzekerd wordt, is er voor het oogenblik geen sprake de vischverloven te brengen van 1 op 10 frank en van 2 op 20 frank. Alhoewel onze minister der schat kist geld noodig heeft, zal hij tot dit uiterste zijn toevlucht niet moeten ne men om zijn ledige kas te vullen. Een kleine Napoléon verwacht. 'In 't gezin van prins Victor Napo léon, te Brussel, verkeert men in blij de verwachting. Prinses Clementine van België zal haren gemaal in Januari aanstaande een tweeden telg schenken. Daar de eerste van de reeks een meisje was, hoopt men dat het ditmaal een kleine Napoléon zal wezen. SCHAARBEEK. Ongewone dief stal. Op het .terrein van de werken der herbouwing van het gemeente huis, legde men vöör eenige dagen twintig balken, elk 500 kilo's wegend. Men dacht het nulteloos ze te doen be waken. Welnu, Zaterdagmorgen, stel de men de verdwijning van al deze bal ken vast. De stoutmoedige dieven worden ijverig opgezocht. ANDERLECHTPetroollamp ont ploft. Zaterdagavond, 9 1/2 uur, tij dens de afwezigheid van Mej. VanClam- penhout, die eene kamer bewoont op de 2e verdieping, Griffiestraat, 07, ont plofte eene brandende petroollamp, welke zij op de tafel had geplaatst. De vlam tastte de meubelen aan en wel dra stond gansch het vertrek in brand. Een medehuurder gaf het noodsein en de pompiers der gemeente snelden toe. Na een half uur werkens waren zij meester van het vuur. Al de meubelen werden vernield. VELTHE li. Zelfmoord. Zekére J. Boterdael. te Brussel verblijvend, heeft zich alhier een revolverschot in het hoofd gelost. Hij werd stervend naar het gasthuis gevoerd. Familie zaken schijnen aanleiding tot deze wanhopige daad te hebben gegeven. ANTWERPEN. Van onzen be richtgever Een kindje verbrand. De vrouw van den agent-opziener ,De- ting toedroeg om gelukkig te zijn, waa rom niet antwooordde zij blozend. Hartstocht is geene liefde. Karei keek het meisje weemoedig in het helderstralend oog, en die blik drong gewis haar diep in hethsrt, want de hand, nog altoos in die vaneen jon geling besloten, trilde nu gelijk de snaren harer ziel. Jeanne zoudt gij kunnen besluiten mijne vrouw te worden vroeg hij met vaste stem. Het meisje sloeg de oogen ten gron-, de. Dikwijls benijdde ik de liefde, die gij Josepha toedroegt, hoewel ik niet zoo hartelijk wenschte, dan haar met u vereenigd te zien. Met u te mo gen leven schijnt mij een onuitspre kelijk geluk. Ja, Karei, ik wil uwe vip uw worden. De jongeling sloeg zijne armen om. de schouders van het ontroerde meisje en drukte haar aan «zijne borst. Mis schien doet zoete huwelijksliefde mijn koud hart weder ontgloeien, sprak hij, na eene teedere omhelzing. Maar Jeanne, mijne lieve bruid, voegde hij er haastig bij, graft gij mij niet al te spoedig het-jawoord Zal het u niet rouwen, uwe hand aan een man te verschenken, die slechts achting en vriendschap voor u overheeft Bedenk u, Jeanne, eer ik uwe voogden de toe stemming af vraag maak mij niet be- spottelijker dan ik reeds ben. Achting en vriendschap beschouw IDE 10 36 7 26

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 2