BK RICHT. Donderdag, 14" Oogsl 1915. Negende jaar. l\rs 59-40. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Herziening der kiezerslijsten. aniil MMMW&WM Politiek Overzicht. lien duur koopje. In de Kamer Eendracht maakt Macht. Verschijnende des SM onder dat/s. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten- Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. £-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in hij den Uitgever, Ijixmndestraat, nr 53, te Vper. - De aankondigingen vnn ganseli Hetgie en 't huitenland evenals de Notarial» en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle boege- naamde artikels uiterlijk tegen Ütjnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklatnen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Liberalen, onderzoekt en eischt uwe rechten. De Schepencollegiën zullen over gaan van den 1" Juli tot den 31 Oogst aanstaande, tot de herziening der kie zerslijsten voor de Wetgevende Ka niers, de Provincie en de Gemeente. De nieuwe lijsten zullen geldig zijn van ln Mei 1914 tot 30 April 1915 me- debegrepen. Aangezien het mogelijk is, ten ge volge eener politieke gebeurtenis die zich ten allen tijde kan voordoen, dat cene ontbinding der Kamers onvermij delijk worde, hebben de Burgers van gansch het land het grootste belang, hunne inschrijving te vergen, terwijl de regionnale inrichtingen over te gaan hebben met de nauwkeurigste zorg tot de herziening der kiezerslijsten. Dat onze vrienden insgelijks uit hel oog niet verliezen dat gemeentekiezin- gen kunnen plaats hebben in 1914. Deze bijzondere en uitnemend be langrijke omstandigheden maken het voor plicht, aan al de liberalan ditmaal de kiezerslijsten na te zien met eetie verdubbelde waakzaamheid, want het is geen geheim meer,dat de herziening- der kiezerslijsten, in de handen der klerikalen' een machtig wapen is ge worden dat, wanneer de liberalen geen oog in 'tzeil houden, honderden stem men voor onze partij kan doen verlo ren gaan. Wij noodigen dus onze vrienden uit, van heden af de titels in te dienen van dezen die niet ingeschreven zijn op de lijsten in voege tredende met 1" Mei laatstleden ofwel die er op vermeld staan met een ongenoegzaam getal stemmen en die recht hebben kiezer te zijn, ofwel aan het toekennen van 1 iij ge voegde stemmen De gemeentebesturen zijn verplicht ontvangstbewijs af te leveren, der titels ingeleverd tot het staven der be zwaren of reclamation. Beginnen wij dus, van heden af, de stelselmatige herziening der kiezers lijsten. Het bureel der Liberale Veree niging van Yper is overgebracht van de Seminariestraat naar de Gartonstraat, n 1 5. De klerikale nieuwsbladen kron kelen en wringen zich net als 'nen duivel in één wijwatervat Zij die in 't begin der vorige week bij hoog en laag hielden staan dat de schoolwet gedurende den huidigen zittijd er zou doorgaan, kunnen nu hunne mis noegdheid niet wegsteken en weten niet hoe het gedraaid en gekeerd om aan hunne lezers te verzwijgen dat dank aan de energieke houding der liberale en socialistische volksver tegenwoordigers de klerikale regee ring verplicht is geweest de bespre king tot in October te verdagen. De dompersbladen zwijgen als vermoord over de gevoelige neder laag door hunne vriendjes onder- Het zeer kristelijke Nieuws van den Dag schrijft met de tranen in d'oogen Het besluit door de Kamer genomen schrijft eene toege ving aan de oppositie te zijn, en zulks is diep te betreuren Welnu, Nieuwsken van den Dag en tutte quanti, als ge denkt dat de liberalen en socialisten hun in tie doeken gaan laten winden door uwe dweepzuchtige vrienden, dan hebt gij het mis op W ees gerust en troost u de oppo sitie ziet klaar in uw spel en weet bij eene ondervinding van dertig jaar, dat gij onverpoosd den oorlog hebt voortgezet tegen het openbaar onder wijs Zij weet dat gij uwe dompers leus tracht te verwezentlijken Liever geen onderwijs dan een on derwijs die niet door en door katho liek is Eh, wel, onze politieke vrienden zullen voorts een oog in 't zeil hou den en wij mogen u verzekeren dat uwe schoolwet er nog niet door is en er ook niet zal doorgaan zooals gij ze hebt opgevat Kamerleden is op de nieuwe gaan. De aandacht der nu vooral gevestigd belastingswet. Men weet dat de mid- denafdeeling het ontwerp van minis ter Levie bij na totaal ,ewijzigd heeft. De minderheid heeft.eene belangrij ke nota gevoegd bij het verslag door den heer Liebaert opgemaakt. Zij vat de grieven der oppositie samen. Eene zinsnede willen wij onderlijnen, het is deze waarin gezegd w ordt dat het ontwerp niets anders beoogt dan geld in de kas te doen komen en dat het hiertoe alle middelen aanwendt. Men voorziet eene zeer gewichtige bespreking in de Kamer. Van ston den af /ijn ingeschreven om m de debatten tusschen te komen, de hee.-# ren Franck, Mcchelynck, Vande- walle, Hymans, Buyl, Persoons en Masson, liberalen Bertrand, Berloz en Vandervel le, socialisten Ver- haegen, Woeste, T .ibbaut, de Pont hière en Hoyois, klerikalen. Uit het verslag over de werkzaam heden der Spaar- en Lijfrentkas blij kt dat op 3 i December ig i i het bedrag der spaargelden van kleinburgers en werklieden op de 133,503 renteboe ken ingeschreven de som van 548 millioen bereikte. Als men nagaat dat in igio de Belgische Rente aan 92 frank stond en dat zij nu gedaald is tot aan 75 frank dus een verlies van 17 frank per titel vertegenwoordigd het verlies door onze kleinburgers, boer- kens en werklieden ondergaan eene som van 101,600,000 frankdus meer dan honderd millioen Die brave lieden hebben zulks te danken aan het schandalig financieel beheer der katholieke regeering Wie zou er nog durven beweren dat onze klerikale meesters 't kleine volk niet lief hebben De landelijke raad der socialisti sche partij kwam Woensdag bijeen en besloot een algemeen verzoek schrift te doen onderteekenen voor het bekomen van Algemeen Stem recht. Het stichten van een propaganda- forrds werd insgelijks besloten. Ieder lasthebber voorman en beambte der partij zal een halve week loon of in komen moeten afstaan ten einde dit .fonds aan te vullen. De kommissie der XV gelast met. het bestudeeringde maatschappelijke verzekeringen vergaderde Donder dag. Volksvertegenwoordiger Per soons verdedigde de verplichte ver zekering alsook de vrije keus van den geneesheer voor de aangeslote nen De heeren Huysmans, Pêcher en Moyersoen kwamen in het debat tusschen en de heer Verstegen werd verslaggever genoemd. gEElllMti^l^JUliltil (pimiiï||!:JIÏllï^^SP Onze lezers zullen zich nog wel herrinneren wat al moeite het aan de regeering gekost heeft om hare kle rikale vriendsn tot het goedkeuren en stemmen van de nieuwe leger wet over te halen. Beloften langs hier, overeenkomsten langs daar, smee kingen, knievallen en wat weten wij allemaal. Als dat nu allemaal maar op moeite uitdraaide Maar er ko men dure koopjes uit voort. De Antwerpsche mannen van Nie mand gedwongen soldaat waren de moeilijkste om te winnen, maar de kabinetsoverste dacht Wij zullen eenen van die mannen minis ter maken. Dat was nu toch wel eerder gezegd dan gedaan. M. Paul Segers werd voor deze waardigheid aangewezen. Maar welke andere mi nister zou wel zijne plaats voor het lieve kind der Jézuieten willen afstaan r Er verd gepolst. Niemand wilde vertrekken, zelfs M. Hubert niet. VY at dan gedaan 't Was eenvou dig. Een nieuw ministerie bij de tien reeds bestaande voegen. Wij hadden nog geen Minister van Zeewezen en zulk eenen zouden wij wel noodig hebben. Trouwens is onze nationale vloot, bestaande uit eenige maalbooten tusschen Oosten de en Dover, een paar stoomvissche- rijsloepen, drie vier overzetbootjes op de Schelde te Antwerpen en een paar stoomscheepjes voor de politie aan de Scheldekaaien, al heel voor naam en verdient door een bijzonde ren Minister beheerd te worden. En M. Segers werd voor dat Mi nisterie benoemd. Hij kreeg er nog de posterijen bij. 't Postje was eq: wel zoo noodig als 't- vijfde wiel aan eenen wagen, maar 't is er nu toch. Doch als men Ministers aanstelt moet men ze betalen. Ze moeten een hotel, bureelen, beambten en alles hebben wat daaraan verbonden is. En dat kost peper. Het is ons thans bekend gemaakt wat daarvoor door het land zal moe ten afgedokt worden. De cijfers staan in de begrooting van het Middenbe stuur, die verleden week aan de Kamerleden uitgedeeld werd. Om te beginnen werd er voor den heer Segers een paleis gekocht, dat met bemeubeling en allds ruim een HALF MILLIOEN gekost heeft. Als men dat kapitaal moet gaan ^eenen, kost het aan 4% intrest per 'aar fr. 20,000. Daar komt nu nog de jaarwedde van den minister bij 21,000 Jaarwedden voor nieuwe beamb ten 203,645 Loonen voor werklieden en deur waarders 20,000 Bureeluitgaven 173,000 Reiskosten 15,000 Nieuwe diensten (begrooting) 83,000 Dat is eene gezamentlijke jaar lij ksche uitgaaf van 538,045 Leg ze maar neer En zeggen dat onze schatkist zoo arm is dat Minis ter Levie nog voor 40 tot 60 millioen frs nieuwe lasten heeft moeten voor stellen, 't Is goed snijden in ander mans leer. Dat denken onze meesters ook en daarom hebben zij er niet op gezien om voor ruim een half mil lioen frs per jaar uitgaven meer, de medewerking en de bekeering van een hoopje antimilitaristen te ver zekeren. Zoo springen zij om met het geld der lastenbetalers. Weg met zulke mannen Begrooting van Landbouw. Redevoering van M. Nolf. Mijnheeren, ik moet eerst en vooral de opmerkingen van mijn achtbaar collega en vriend M. Serrnys, onder steunen, nopens het stichten van eene afwachtings stalling te Adinkerke verschillige malen heb ik die vraag, die nogtans meer zwarigheid behoud dan ze iiitziet, gesteld. De heer minis ter weet geheel wel dat West-Vlaande- ren hel fransch mager vee niet kan missen zonder zich bloot te stel len die schoone grazingen die 't rijk dom onzer provincie uitmaken te moe ten van bestemming veranderen. Wij vragen dat het fransch vee zou mogen uitkomen, maar met gezond heids-maatregelen clie aan de grenzen genomen zijn. En ten dien opzichte zijn de stallingen van Abeele gansch onvoldoende. Kwam 't mond en klauw zeer daar te'voorschijn, alle inbrengst van fransch vee onmogelijk komen en dat ware verschrikkelijk voor onze landbouwers en vetleggers. Ik hoop dus dat de heer minister zal voldoening geven aan die aloude te genbetoging. Mijnheeren, in de zitting van 9 Juli laafst, de achtbare heer Boval, heeft bij orde-motie aan den heer minis ter van landbouw bekend gemaakt dat 't mond en klauwzeer ontstaan was in verscheidene gemeenten van zijn ar rondissement. Verscheidene gevallen zijn opgenomen geweest in West- Vlaanderen, bijzonderlijk in het om liggende van Yper. Anderzijds, heeft de achtbare mi nister ons gezegd, dat men ter zijner kennis had gebracht, dat er zich op verscheidene plaatsen van het land ge vallen van besmetting waren ontstaan, bijzonderlijk langs de fransche grens, ook heeft hij er bijgevoegd dat alle mo gelijke maatregelen genomen waren om de besmetting tegen te houden en dat tot hiertoe het kwaad is kunnen be perkt .worden. Ik neem de vrijheid aan de achtbare minister te vragen, ons wel te willen zeggen welke maatregelen zijn die hij heeft willen laten onder verstaan. DE tVEEBCALM

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 1