m 11111111 mmmmmm BERICHT. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement Herziening der kiezerslijsten. Donderdag, 21" Oogst 1915. 5 centiemen. i)c nieuwe bc!:isliii£cn, Ai en we Belastingen en Politiek. Negende jaar. A 'Vil. Eendracht maakt Macht.VevSChijHeHtii! des Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den. buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen I fr. id. Liberalen, onderzoekt en eischt uwe rechten. De Schepencollegien zullen over gaan van den 1" Juli tot den 31 Oogst aanstaande, tot de herziening der kie zerslijsten voor de Wetgevende Ka mers, de Provincie en de Gemeente. De nieuwe lijsten zullen geldig zijn van 1" Mei 1914 tot 30 April 1915 me- debegrepen. Aangezien het mogelijk is, ten geA vuige eerier politieke gebeurtenis die zich ten allen tijde kan voordoen, dat eene ontbinding der Kamers onvermij delijk worde, hebben cle Burgers van gansch het land het grootste belang, hunne inschrijving te vergen, terwijl de regionnale inrichtingen over te gaan hebben met de nauwkeurigste zorg tot de herziening der kiezerslijsten. D|t onze vrienden insgelijks uit het oog niet verliezen dat gemeentekiezin- gen kunnen plaatshebben in 1914. Deze bijzondere en uitnemend be langrijke omstandigheden maken het voor plicht, aan al de liberalan ditmaal de kiezerslijsten na te zien met' eene verdubbelde waakzaamheid, want het is geen geheim meèr,datde herziening der kiezerslijsten, in de handen der klerikalen een machtig wapen is ge worden dat, wanneer de liberalen geen oog in 't zeil houden, honderden stem men voor onze partij .kan doen verlo ren gaan. Wij noodigën dus onze vrienden uit, van heden af de titels in te dienen van dezen die niet ingeschreven zijn op de lijsten in voege tredende met 1" Mei laatstleden ofwel die er op vermeld staan met een ongenoegzaam getal stemmen en die recht hebben kiezer te zijn, ofwel aan het toekennen van bijgevoegde stem men De gemeentebesturen zijn verplicht ontvangstbewijs af te leveren, der titels ingeleverd tot het staven der be zwaren of reclamation. Beginnen wij dus, van heden af, de stelselmatige herziening der kiezers lijsten. Het bureel der Liberale Veree niging van Yper is overgebracht van de Seminariestraat naar de Gartonstraai, n' 1 5. De schattingen der uilgaven. In zijne redevoering in de Kamer heeft M. Mechelynck bekend ge maakt dat, in deze laatste jaren, de schattingen der uitgaven niet gedaan waren zooals het behoorde. Het be wijs er van is te vinden in het mis bruik der bijgevoegde credieten. Om het totaal der inkomsten niet te overtreffen en de valsche over schotten te.behouden, onderschatte men de uitgaven mits later tot den uitvlucht der bijgevoegde credieten toevlucht te nemen en deze op een ander dienstjaar te greffiën. Welnu die middel mag gebruikt worden in geval van absoluite nood zakelijkheid doch het is onaan neembaar dat het de regel worde en 't is nochtans het geval. In Belgie, verklaarde de Gentsche volksvertegenwoordiger, de bijge voegde credieten «overtijd de uitzon dering zijn de regel geworden. Sedert tgoó waren ze gevolgentlijk van 28 millioen, 6 millioen, 24 «Mi hoen, 44 millioen, 32 millioen, om te klimmen tot 50 millioen in 191 2 ze verslinden tot op 900,000 fr. na de zoo merkwaardige opbrengstverhoo- ging der inkomsten van dat dienst jaar. Welnu er is te bestatigen dat de bijgevoegde uitgaven altijd in even redigheid zijn met de meerdere op brengsten. M. Mechelynck' stelde het vast in dezer voege Ik zegde U, Mijnhee- ren, dat de bijgevoegde credieten aan de Kamers gevraagd wórden in evenredigheid der vermeerdering der opbrengsten. In 1909, 24 millioen bijgevoegde credieten, in 1910, 191 1, 191 2, de vermeerdering der opbreng sten zijn 49, 36, 50 rniUi-oenen de bijgevoegde credieten beloopen tot 44, 32 en 48 millioen. In 1908 integendeel de inkomsten blijven 4 millioen onder de voorziene opbrengsten de bijgevoegde cre dieten bedroegen slechts 3 millioen en de begroótingsbalans wierd ver kregen door credietvernielingen Wat hoeft er van die bestatigin- gen verstaan te worden Dat die ijroote klerikale ministers niet anders hebben gedaan dan begrootingen begocheld om poeier in de oogen te werpen. Zij deden geen financieel bestuur maar wel financieele stoeferij. Etoile Beige). Minister Lev ie bekent dat zijn voorgangers het land altijd voorgelogen hebben. De meesterlijke redevoering van onzen Antwerpsche gekozene, adv. Louis Franck, waarvan we verder in het blad een samenvating geven, heeft een klaar daglicht geworpen op den knoeiboel van onze Staatsfi nanciën. Met een helderheid in het betoog, dat zelfs voor wie in de fi- nanciewereld niet thuis is bevatte lijk is, heeft hij bewezen dat de kle- rikalen, die kost wat kost zich nieu we geldmiddelen moeten aanschaf fen, om de tekorten te dekken, ve roorzaakt door een wezenlijk geld- verbrassing, ook een gansche reeks belastingen willen heffen zoogezegd op den meer begoede, maar die een terugslag zullen hebben op de kleine bevolking. Het mag wel gezegd worden dat het rek wisitori.um van den heer Franck de Regeering letterlijk ge slagen heeft. De heer Levie was zoo zeer van zijn stuk gebracht... dat hij geen woorden meer vond om den heer Franck te woord te staan en verklaarde s'anderdaags te ant woorden En de heer Levie heeft s'ander daags geantwoord.Hij verklaarde noch min noch meer, dat de gelde lijke toestand van het land zoo be nard is, dat naar nieuwe hulpbron nen van inkomsten moet worden uitgezien. Dat zijn voorgangers het land steeds verkeerd hadden ingelicht door aan boni's te doen geloovcn waar er in werkelijkheid geld te kort kwam. Kortom de heer Levie veroordeel de het beheer zijner voorgangers die het land steeds in den waan hadden gelaten dat geen. nieuwe belastingen noodig waren. Die bekentenis komt wat laat. Ze had moeten afgelegd geweest zijn vóór dé algemeene verkiezingen van verleden jaar. Iedereen zal zich nog herinneren dat, in den kiesstrijd juist, de kleri kale propagandisten bij hoog en bij laag beweerden dat er nooit van ver hooging van lasten zon spraak zijn om - dat de geldelijke toestand van het land geen nieuwe taksen en belas tingen vereischte. Door de menschen voor de kie zing te doen geldoven dat de kleri- kalen geen nieuwe belastingen zou den heffen, hebben die volksbedrie gers dus eens te meer laten zien hoe. weinig er rekening moet gehouden worden van hYinne beloften. Nu moet de minister van financiën, ten aanzien van heel het land ver klaren 1. Dat er jaarlijks honderd miljoen noodig zijn om wat orde in het huis houden te brengen 2. Dat de klerikale propagandisten gelogen hebben toen ze voor de kie zing verklaarden dat nooit nieuwe belastingen zouden geheven worden, zoolang de klerikalen aan 't bewind zouden blijven. j De heer Franck mocht het terecht j zeggen De partijen evenals de men schen moeten karakter en zedelijk- heid hebben. Ge ziet nu, lezer, hoe het met het karakter en de moraliteit der kleri kalen gesteld is. Ze geven u er een staaltje van en die les kost u honderd millioen jaar lijks. 't Is nogal duur betaald vindt ge 't ook niet Hel verschil. IetsMat moet klaa'r getrokken wor den, is het volgende De liberalen voerden in 1883 nieu we belastingen in, omdat de alge meen inkomsten van 't land vermin derden, ten gevolge eener over gansch de wereld uitgebreide han dels- en nijverheidscrisis. De liberale regeering trok geen cent op van deze belastingen. Zij werd omgeworpen door de klerika len, die beweerden dat deze belas tingen konden gemist worden, mits besparingen in te voeren. Voerde de klerikale Regeering de besparingen in Neen Schafte zij de belastingen af, welke zij als nutteloos bestreden had De klerikale Regeering verhaast te zich niet alleen het geld op te strij ken, maar gaf aan de ontvangers I van contributiën en accijnzen scher pe bevelen, om ze zooveel mogelijk te doen opbrengen. En sindsdien werden alle jaren de belastingen langs om zwaarder. Vergelijkt maar eens uwe contri butiebriefjes van 1883 en 1913, en ge zult overtuigd zijn dat de klerika len u dertig jaren lang wisten te be driegen. En toch stemmen zoovele burgers voor die zelfde klerikalen Tegen hunne eigene belangen in Geen fopperij Er zal geen liberaal of een socia list gevonden worden, om een enkele belasting van den heer Levie te stemmen. Belastingen meestemmen, welke in den huidigen financieelen waar boel aangevraagd worden, dat ware aan de klerikalen zeggen Wij ver geten uwe geldverbrassingen ij keuren uw financieel beleid goed. Geen enkel oppositielid kan die bedoeling hebben. De heer Franck heeft bewezen hoe slecht de nieuwe belastingen opge vat zijn. De heer Mechelynck herin nerde aan al de verkwistingen, wel ke het klerikaal bewind kenmerken hij liet uitschijnen hoe schaamteloos de begrootingen opgemaakt werden. En men zou aan cle klerikale regee ring de gelegenheid geven om door hare kiesdravers te laten zeggen ook liberalen en socialisten hebben onze belastingen gestemd wat komt men ons dan verwijten De heer de Broqueville moet zich niet inbeelden, dat de oppositie hem die troeven geven zal. Terwijl de hoffelijkste kamerbe spreking aan den 'gang is, heeft men het recht niet de gemeenheden te vergeten, waaraan de klerikalen zich tijdens eiken kiesstrijd schuldig maken. De heer Levie is een vriendelijk en welsprekend man, maar hij is en kel en alleen minister, omdat het kiezerskorps door leugens vergeven werd, zoowel in zake de nationale verdediging als op finantieele ge bied. Zoolang de klerikale regeering den'moed niet heeft dergelijke leu gens door een ridderlijk beleid on mogelijk te maken, blijft het een fop perij die heeren in de hand te wer ken. De redevoering welke de heer Woeste Dinsdag uitgesproken heeft, kan als een model van kiesdraver- toespraak beschouwd worden. Hij kon niet eens zijn bijzonderste bedoeling verzwijgen, vermits hij volgens den tekst van het Beknopt verslag verklaarde «In de middenafdeeling heb ik voor de vijf ontwerpen gestemd ik heb er zekere wijzigingen aan toe gebracht in het belang der schat- plichtigen en in het belang van de zaak, die ons aan het harte ligt. De zaak, die den heer Woeste aan het harte ligt, is het klerikaal bewind DE WEERGALM Men schrijft in bij den Uilgever, üixrnudestraat, nr 53, te Yper. - De aankondigingen van ganscb België en'i buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naarade artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. O

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 1