Stadsnieuws. Klerikale Kiesbeloften. VERMAARDE PACHTHOEVE In <ie kamer Politiek Overzicht. Mei 1912. geen cent meer Mei IDS 5, Kll /I HS IVijs<leeliiii>ci» bestendigen, welke ook de middelen zijn die daartoe moeten aangewend worden. Het verleden leert ons, hoezeer die middelen dienen afgekeurd en veroordeeld. Wij laten aan de klerikalen gansch de verantwoordelijkheid van de nieuwe belastingen. De klerikalen hebben de politiek ridderlijkheid in België schier onmo gelijk gemaakt. Dezen vernederen den toestand leggen wij hun ten laste. Vraag gesteld door den heer NOLF, aan den heer Minister van Welen- schappen en Kunsten Wil de heer minister ons zeggen, hoeveel de kosten bedragen van elke der Athenceumafdeelingen verbonden aan de middelbare scholen van Sint- Gillis, Schaarbeek en Thuin, en welk daarin het aandeel is van Staat, pro vinciën en gemeenten Antwoord: A. Gemeentelijke Athe- nseumafdeelingen te Sint-Gillis. Het gemeentebestuur maakt slechts ééne begrooting op voor de gemeente lijke middelbare jongensschool en de daaraan gehechte Athenammafdeeling. De aan mijn departement overge maakte inlichtingen laten niet toe, de kosten van elke der twee scholen in 't bijzonder nauwkeurig te bepalen. De onkosten voor het onderwijzend personeel beloopen in de athenseumaf- deeling, volgens de vermoedelijke cij fers voor het jaar 1913, ongeveer 45,000 frank hierbij dienen te worden ge voegd de uitgaven voor schoolgerief. De Staat verleent enkel toelagen aan de eigenlijke middelbare school de provincie verleent eene som van 11,340 franken voor beide instellingen, en de gemeente betaalt het overige, na aftrek van het schoolgeld. B. Latijnsche afdeeling bij 's Rijks middelbare jongensschool te Schaar beek. Deze afdeeling wordt bediend door slechts één leeraar met 3,000 frank jaarwedde. Van die som betaalt de Staat 2/3, of 2,533 fr. 33 c., en de gemeente 1/3. of 1,266 fi'. 67 c. De provincie draagt daarin niet bij. C. Athenseumafdeeling in *s Rijks middelbare jongensschool, te Thuin. De onkosten, voorzien voor dit ge sticht in 1913, bedragen 33,390 fr. 86 c. waarvan 24,115 fr. 66 c. ten laste van den Staat en 9,275 frank ten laste van de gemeente. De provincie komt niet tusschen in de onkosten van deze afdeeling. Vraag gesteld door den heer NOLF, aan den heer Minister van Weten schappen en Kunsten MENGELWERK. (13 IDE IX. Dat Vandermolen Jeanne's hand niet wilde toestaan, deed de slimme boer lachen. Zulks had gewis geen ander doel dan Karei, die vast niet uit louter liefde trouwde, door moeilijkheden af te schrikken en hem bij gevolg eene andere te doen kiezen. Deze ziens wijze deelde hij Karei mede en na zich verzekerd te hebben, dat de jongeling het ernstig met Jeanne meende, ver klaarde hij hem rondborstig zij ne vrees. In ieder geval is de schepen geen man dien wij zonder handschoenen kunnen aanpakken. Hij is een door trapte kerel, met wien wij voorzichtig moeten handelen. Echter kan hij het huwelijk van Jeanne niet beletten, 1 want buiten hem zal geheel de familie raad er in toestemmen. «Naeenoogen- blik bedenkenis vervolgde de voogd met nog meer levendigheid Ik heb een middel gedacht om den schepen dadelijk in uw huwelijk te doen toestemmen, en mij tevens te verzekeren hoe het met zijn geldelij- k^en toestand gelegen is. Spreek nie- Welk is, voor elke der gemeenten afhangende van het schoolkanton Yper, het bedrag van het aandeel van Staat, provincie, gemeente en welda digheidsbureel in de uitgaven van F De gemeentescholen 2° De aangenomen scholen 3° Degesubsidieerde private scholen? Welk zal dit bedrag zijn onder het beheer vtm het bij de Kamer ingedien de schoolontwerp voor dezelfde reek sen van scholen in de gemeenten Yper, Watou en Wytschaete Antwoord Op deze vraag wordt aan staanden Dinsdag geantwoordt. Op het bureel der Kamer komen van alle kanten maar bijzonderlijk uit het Walenland verzoekschrif ten toe, tegen de schoolwet gericht, welke de klerikalen reeds zouden willen in voege zien. Al die ver zoekschriften werden ter kennisge ving naar de middenafdeeling der Kamer verzonden. Tijdens de bespreking der bezroo- tingen heeft Volksvertegenwoordi ger Franck op de kwaal gewezen der budgetknagerij die sedert eenige ja ren eene kolossale uitbreiding in België nam. Hij toonde dat erin 1885 slechts 28.000 ambtenaren waren, terwijl er nu meer dan 50,000 zijn 1 YVat denken de lastenbetalers over de klerikale regeering, die zooals men kan zien, sedert dertig jaar no gal eenige nieuwe plaatsen heeft ge schapen, waarvan het overgroote deel door fanatieke kiesdravers be zet zijn In vooruitzicht van het tweede li beraal kongres der Vlaamsche Ge westen welk in October aanstaande te Brussel wordt gehouden, had in het lokaal der Liberale Voorwacht, te Mechelen, eene zitting plaats der afdeeling maatschappelijke werken. Zeer belangrijke voorloopige ver slagen over herverzekering, beroeps vereniging, pensioenkassen, samen werking en aankoopen in 't gemeen werden voorgedragen. Op 't einde dezer maand zullen de verschillige afdeelingen bijeen komen om maatregelen te nemen voor het welgelukken van 't kon gres. Te Passug, nabij Choir, in Zwit serland, overleed deDuitsche Volks vertegenwoordiger August Bebel. Het was een der voornaamste leiders der Duitsche socialistische partij, die in hem een gevoelig verlies on dergaat, mand van uw huwelijk en vörwiflig ongemerkt Jeanne. Nog iets de sche pen mag ook niet vernemen dat gij mij gesproken hebt. Tot wederziens, Ka- rel. Intusschen heerschte Josepha reeds op de Vermaarde Hoeve, als opper machtige vorstin. Linksen rechts deel de zij bevelen uit, en in de huishou ding bleef niets op zijne vroegere plaats. De sneeuwwitte muren der voor kamer deed zij met' helder bebloemd meubel papier behangen de fraaie, groote kast met glazen luiken, waarin moeder Meyers zaliger haar pronkgoed uitstelde, was naar de provisiekamer verwezen, en door een mahoniehouten buffet vervangen: terwijl de'ouder- wetsche stoelen in eenen zolderhoek gestapeld werden. Zoo ging het nagenoeg in al de woon kamers; alleen de keuken, die ontegen sprekelijk de defstigste keuken des lands was, behield iets van vroeger aanzien. Hetzelfde lot onderging ook de klee- dij. Lodewijk's linnengoed alsmede de slaaplakens door moeder nagelaten, vond zij veel te grof. Zijne kleederen achtte zij te ouderwetsch, te boersch. Alles moest vernieuwd en veranderd worden en dewijl bodewijk haar in niets tegensprak stond weldra het in wendige van het sierlijke boerenhuis in de woning van een heerenboer her schapen. In het begin der week hielden de Hollandsche Socialisten een buiten gewoon Kongres om te beslissen in dien zij ja dan neen de hun aange boden ministersportefeuilles zouden aannemen Na eene lange bespreking werd de deelname aan het ministerie ver worpen met 375 tegen 320 stemmen, 't is te zeggen met een zeer kleine meerderheid. De Nederlandsche So cialisten willen dus geen deel nemen aan het landsbestuur in een burger ministerie. In Belgie insgelijks zijn de socia listen nopens die zelfde kwestie ver deeld. Men weet dat Vandervelde en de Brouckère zich beslist verklaren tegen alle deelneming aan het be stuur terwijl Anseele en Bertrand zeer geneigd zijn een portefeuille te aanvaarden. Het ware in alle geval te betreuren dat in Belgie het ma ken van een antiklerikaal ministerie zou onmogelijk gemaakt worden door de halstarrigheid van eenige socialistische kerkvaders Gedurende deze week werden de financieele ontwerpen der Regeering in de Kamer onderzocht. Het debat dat nog niet afgeloopen is, maar waarschijnlijk op Zaterdag 23 zal geëindigd zijn, was zeer belangrijk. VOOR de kiezing verklaarden de klerikale kandidaten Golaert, Van Hlerris en Fraeys dat zij aan het leger niets meer zou den geven Geen man, geen kanon, Een jaar NA de kiezing stemmen zij de wet van Alle man soldaat, 284 millioen voor f orten en wapens, en 47 millioen vermeer dering voor hef jaar» lïjksch oorlöfjsaiidget. Schiet nu maar in den z k voor de gedurig vermeerderende belastin gen Is het dit wat gij verwacht hebt Wij den kén van neen. üok met den pot was het geheel an- der,s gesteld dan ten tijde.der oude ba zin de melkpap werd dunner en de hutsepot veel magerder gekookt. De oude vrouw meende bet voordeelig de dienstboden goed te voeden niet al leen om dit hun meer kracht en werk lust bijzet, maar daarenboven nog de liefde en verkleefdheid verhoogt, wel ke de dienaar den meester toedraagt. Josepha daarentegen was van gevoe len, dat elk stukje vet in de hutsepot en elke lepel meel in de pap, haren voorraad en bij gevolg hare middelen verminderde. En wat scheeUhgtmij» dacht ze, of de dienstboden mij ver kleefd zijn of niet ik ben ei' immers niet mede getro wel En werken ja, dat moeten ze toch. Ik zal wel zorgen dat Lodewijk ze goed in betoog houdt. Wat het onderhoud der familie meer kost, zal ik er wel uithalen daar kun nen onze knechten op rekenen. Wat de meiden betreft, die zal ik wel naar mijne hand regelen. En zij had ze werkelijk zoo goed naar hare hand ge zet, dat reeds in de zevende week hare zesde huismeid op het punt was om te vertrekken. Maar dit ook kon de jonge bazin Meyers niet schelen Ik zal er op den duur toch wel ééne vin den die beschimmelde korsten eet en suikerij zonder koffie drinkt. De verandering,binnenhuisgebeurd, deelde zich al spoedig buitenhuis me de. Wanneer men den dienst- en werk- Zondag jl. om 3 ure namiddag had in de weicische feestzaal der Hal Ie, de prijsde.eling plaats aan de leerlingen der kostelooze stadsjongensschool. De plechtigheid was voorgezelen door den heer Burgemeester, omringd door de heeren advokaat Sobry en R. Bouquet, gemeenteraadsheeren, M. Gorrissen, eere-stadssekretaris en .1. Marien, kantonale schoolopziener. De intrede der overheden werd met eene trillende Brabangonne begroet, uitgevoerd door de stadsharmonie, onder het knap bestuur van den heer Wittebroodt, en gevolgd van een Ope ningstuk, met veel juistheid ten gehoo- re gebracht. De leerlingen zongen, on der de leiding van den heer Tieber- ghien, bestuurder der school, een i'ranschen koorzang Printemps en een vlaamsc hen Aan Yper. De vertolking der beide zangen was goed verzorgd de laalstc vooral viel in den smaak van de tallooze menigte, in de zaal aanwe zig. Het feest eindigde met een mooi muziekstuk door de harmonie ge speeld. Tusschen die verschillende num mers in gaf men lezing der prijzenlijst, waarvan wij hier de prijzen van uit muntendheid afkondigen Lagere graad. studiejaar. DENUTTE Maurice, Blondeel Valere en Masscheleyn Henri. 2' studiejaar. INDERVUYST Albert, Scherlynck Alexander en Delcroix Oscar. Middelbare graad. .'F studiejaar. LUYTËN Roger, Dewitfe Daniel en Vanspranghe Daniel. 4- studiejaar. BAILLEVIER Gaston, Pvck Geörges en Garpenlier Albert. Hoogere graad. 5° studiejaar. STEFNHAUT René, Bartier Henri en Lacantë Andre. 6° studiejaar. MËIRSGIIAERT Etienne, Doolaeghe Julien en Bartier Richard, Bekwamen een getuigschrift van. volledige lagere studiën DOOLAEGHËJulien, .met de grootste onderscheiding. Meirschaert Etienne, met groote on derscheiding. Bartier Richard, met groote onder scheiding. Vanderbrecht Albert, met onder scheiding. Berquin Daniel, met onderscheiding. Bekwamen het eeremetaal Meir schaert Etienne en Doolaeghe Julien. boden in de namiddag hunne magere boterhammen en blauwe melkthee bracht, werd er een half uurtje langer over den schralen kost en de zonder linge handelwijze der bqzin gepraat. Schraal eten en veel werken, dat gaat niet, zei de eene. De bazin wil te gauw rijk zijn sprak de andere. Men moet met de maat meten, waar mede men gemeten wordt, dreigde een derde. Zoo ontstond er misnoegen en werd het werk met tegenzin en slechts ten halve verricht. In de kerk had Josepha eene andere plaats gekozen, sinds zij bazin Meyers was en de nieuwe bidstoei, dien zij liet maken, was hooger van zitting dan al de overige k'erksloelen, zoó dat zij altoos ver boven de andere uitstak. Dat zij zich nog veel schooner dan vóór haar huwelijk kleedde, verwon derde niemand die haar reeds vroeger gekend had; maar dat Lodewijk haar zooveel toegaf, hierover haalde elke verstandige boer de schouders op. Zoo zoo zei de burgemeester op zekeren zondag tot zijne vrouw, die nevens hem aan het venster zat. Nu begint het wat grof te gaan. Deugde het speelkarretje van bazin Meyers niet meer, 0111 Josepha Vandermolen naar de kerk te voeren Maar die char-a-ban is toch zeker met van de Vermaarde Hoeve riep zijne vrouw opspringend uit. (W.V.) "B^- t^B^y i-*B*>, t^Bi^r «^BB^r. i—BB<*>, Ffi£&amiÊÊiÊiaÊÊÊaÊaÊÊÊBËamiÊÊam iiii—iimiiiiimiiiiimiw iimhhkj—bhw f- aimgawOTttffwaiiiiii' iiuii'^-Aa

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 2